Nummer 11. Zondag 7 Februari 1886. 9e Jaargang. i. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. ZEVEN MILLIOEN. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Loting voor de Nationale Militie. Novelle door MAX RING. De Echo van het Zuiden, s JlfcUj I I I111U 11 J.U JXj XJ Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen loor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk Gelet op art. 7 der wet van 4 Juli 1850 [Staats blad no 37]; Noodigt bij deze de ingezetenen uit om, zoo zij elders in 's rijks belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór of op 15 Februari a.s. te doen blijken door overlegging van het aanslagbiljet of uittreksel uit de kohieren der directe belastingen. Waalwijk, 6 Februari 1886. De Burgemeester voorn. Dr. DE HAAN l.b. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk Gelet hebbende op de artt. 28 en 99 der wet van 19 Augustus 1861, [Staatsblad no 72] en op het besluit van den heer commissaris des konings in de provincie Noordbrabant van den 7 Januari jl. A. no 1 (Prov. bijbl. no 1); Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de loting voor de lichting der nationale militie van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk den 22 Februari aanstaande, des middags ten i2 ure, zullende de trekking voor die militieplichtigen, welke niet opgekomen, of wiens vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den burgemeester of het lid van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 6 Februari 1886. Burgemeester en wethouders voorn. De burgemeester, Dr. DE HAAN l.b. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Na een debat, dat tot geene bijzondere op merkingen aanleiding gaf, is thans, zonder hoof delijke stemming, de bcgrooting van financieD door de kamer aangenomen. De kamer van afgevaardigden heeft bij de behandeling van de wet op het auteursrecht het door den senaat daarin gebrachte amendement, betreffende de bescherming der telegrafische berichten, verworpen. Woensdagavond werd door de conservatieve vereeniging een banket aangeboden aan den heer Beeruaertchef van het kabinet. Alle ministers, de voorzitters der kamers, 71 leden van het wetgevende lichaam en vertegenwoordigers van alle katholieke vereenigiDgen des lands waren aanwezig. IV Zeven millioen Dat enkele woord verleende aan de gelukkige bezitster een wonderbare be koorlijkheid een gouden betoovering. Dat was nog meer dan jeugdgeest en schoonheid daarvoor moesten alle andere voorrechten ver- bleeken alle vooroordeele" verdwijnen. Niet alleen graaf Randau, maar alle aanwezige adellijke grondbezitters en officierenhoopvolle diplomaten en regeeriugspersonen gevoelden plot seling een onwederstaanbaar verlangen om de rijke erfgename te naderen en kennis te maken met de hoogst interessante dame die zij nog voor weinige minuten met geen blik hadden verwaardigd. Eer nog het bal begon liet zich ten minste een dozijn der aanzienlijkste en meest gezochte heeren aan mejuffrouw Richter voorstellen om op haar danslijstje te worden ingeschreven, wat voor een bijzonder geluk moest gehouden worden, daar de sluwe Bodo haar bewaakte als zijn oogappel en zich het leeuwenaandeel van de eerste dansen had weten te verzekeren. De bescheiden Flora daarentegen werd bijna In antwoord op eenen op hem uitgebrachten toost ontwikkelde Beernaert zijn politiek pro gramma waarvan de grondslag is terugkeer tot het in het jaar 1830 gehuldigde denkbeeld van aaneensluiting der politieke partijen. Beernae; t hoopt deze politiek in de wetgeving te zullen verwezenlijken. De conservatieve partijzeide hijdie van de vrijheid leeftmoet ook de vrijheid van allen beschermen, L'Avenir, het bekende onderwijsblad, vestigt er de aandacht opdat de door den minister Thonissen aan de kamer overgelegde stukken zooals de inhoud daarvan bij uitvoerige uittreksels in de bladen openbaar is gemaakt, wel de waarheid bevatten omtrent de gevolgen van de onderwijswet van 1884, maar niet de geheele waarheid. Sedert October 1884 zijn er werkelijk in het geheel opgeheven 228 bewaarscholen, 877 gewone lagere scholen en 1079 herhalingsscholen hebben 220 gemeenten geene eukele openbare school meer; zijn 1047 onderwijzers en onderwijzeressen op wachtgeld gesteld en hebben 3316 vermindering van traktement ondergaan tot een gemiddeld bedrag vau 289 fr. per hoofd, maar daarmede zijn nog Diet alle gevolgen der nieuwe onderwijs wet en barer toepassing door het minis terie opgesomd. Men west namelijk niet, hoevele onderwijzers en onderwijzerreesen zonder eenige schadevergoeding zijn ontslagen, en evenmin zijn in da boven medegedeelde cijfers begrepen de zeer vele leeraren en leeraressen aan kweek- en normaalscholendie bij koninklijk besluit op wachtgeld gesteld of eenvoudig ontslagen en geheel of ten deele van hun inkomen beroofd zijn. Het aantal dezer slachtoffers van de nieuwe onderwijswet is verre van ge.ing. L'Avenir klaagtdat met de reeds zeer treurige cijfers, welke door den minister Thonissen aan de kamer zijn medegedeeld men nog lang niet aau het einde zal zijn. Een merkwaardig bewijs daarvoor heeft de minister zelfgeheel onbewustgeleverd. Den 4en November deelde de minister in antwoord op eene interpellatie in de kamer mede, dat er in de provincie Limburg 1465 door de gemeenten geadopteerde scholen warenen uit de tot 31 December loopende staten welke in het begin der maand Januari door hem werden medegedeeldblijkt dat dit 1537 bedraagt. Binnen twee maanden tijds was het aantal dus met 72 vermeerderd In een fabriek te Gent werd een jongen door de machine bij zijn kiel gegrepen, verschei dene malen rondgeslingerd vervolgens op een gloeiende stoompijp geworpen waarna hij met vreeselijke wonden op den grond is gevallen. Een arm en een been van den jongen waren gebroken alsmede twee ribbeD. Uit verschillende geheel voorbijgezien en door niemand gevraagd, ofschoou zij met haar zachte duivenoogen en haar gelaat, waarop de onschuld zetelde, veel schooner was dan de bijna mannelijke nicht. Slechts van Bergen vond meer behagen in haar dan in de bezitster der millioenen. Mag ik u, vroeg hij de versmade, om de eerstvolgende quadrille verzoekeD, lieve juffrouw? Zeer gaarnehernam zij vriendelijk, maar ik zou niet wenschen dat gij u om mijnentwil geneerdet. Ik begrijp niet wat gij daarmee bedoelt. Gij weet weldat ik hier slechts als gezelschapsjuffer geduld wordt. Al is ook mevrouw Grund eene verre bloedverwante van mijn over leden vader en Marie de vriendin mijner jeugd, dan mag ik toch mijne positie niet vergeten. Mijn God I riep de luitenant levendig, ik verzeker u dat ik het mij eene eer reken en dat ik geene dame ken met wie ik liever zou dansen dan met u lieve juffrouw Dat zegt gij slechts uit beleefdheid uit medelijden omdat gij het voor uw plicht houdt mij te vragen daar niemand anders het doet. Ik dank u daarvoormaar ik mag uwe goedheid niet aannemen. Gij zult mij ernstig boos maken, indien gij weigert met mij te dansen. Nu dan boos maken wil ik u niet, dan zal ik gaarne met u dansen. plaatsen stroomde het bloed. Daags na het ongeluk is de knaap overledeD. De ontroeriug, veroorzaakt door den moord tc Maxenzele neemt nog steeds toe. Stroomen van menschen begeven zich naar het dorpje om niets te zien want de gendarmen houden het volk op een eerbiedigen afstand boewei hun dat veel moeite kost. Dinsdagavond waren de boeren slechts met zeer veel moeite terug te houden van hun plan om Buys, dien men alge meen voor den moordenaar houdt, te lynchen. Gedurende het laDge verhoor heefi Buys zijne eerste verklaringen dat twee mannen den moord bedreven hadden volgehouden. De vrede in het huis van Buys scheen niet zoo groot geweest te zijn als men aanvankelijk dacht. Hij had.dikwijls strijd met zijn vrouw en sloeg haar somtijds terwijl hij haar altijd verweet dat zij te goed was voor haar broeder en zuster. De confron tatie van Buys met de lijken van zijn familie leden heeft op iedereen een dieper, indruk gemaaktbehalve op den vermoedelijken moor denaar die bleef onder alles even kalm, betuigde slechts dat hij onschuldig was, en hield de eerste lezing vol. Bovendien heeft bij op alle vragen dadelijk een antwoord gereed en heeft zich nog niet versproken. Aannemende dat Buys de moordenaar iszoekt men voordurend naar de bewegredenen voor die misdaad. Is het gierigheid om zijn gezin niet langer behoeven te voeden, had hij op andere wijze belang bij den dood der vijf vermoorden is het krankzinnigheid wilde hij misschien alleen zijn vrouw dooden en heeft hij toen uit angstdat dit uit zou komen ook al de anderen gedood Men weet het niet. Van de twee moordenaars, die hij opgeeft, heeft men niet het geringste spoor kunnen ontdekken. De schoonzuster van Buys had een beminde, waar mede zij zeker gehuwd zou zijn als haar schoon broeder toegestemd had. Toen deze jonge man van de misdaad hoorde wendde hij zich tot de poiitie om nog een laatst afscheid vau het lijk zijner geliefde te mogen nemen. Aanvankelijk werd hem dat geweigerd doch op zijn herhaald aandringen heeft men hem gisteren iD het onge lukkige huis gebracht. Het tooueel dat daar afgespeeld is kan niet beschreven worden. Om halfnegen hedenmorgen had onder toeloop van een onafzienbare menigtede begrafenis der vijf slachtoffers plaats. De minister van koophandel heeft het systeem voor de wereldtentoonstelling van 1889 vastge steld. De bladen deelen er de volgende bijzon derheden van mede. "De tentoonstelling zal plaats hebben van wege den staatmet medewerking Arm in arm traden ze beiden in den kring. Terwijl de lieve Flora zich ais een schuchter vogeltje aan zijn mannelijke borst vleidde en aan zijn hart rustte, smaakte.Van Bergeu een nooit te voren gekend geluk en doorstroomde hem een onbeschrijflijk zalig gevoel. Maar meer nog dan het genot van den dans verrukte hem de harmonie 7an hare gedachten en gevoelens, het geestelijk genot van haar on derhoud. Tot dusverre had hij altijd slechts in tegenwoordigheid van mevrouw Grund of van hare nicht met Flora kunnen praten. Thans vertoon de zich bij hen beiden in den loop van den avond, nu zij ongestoord met elkander kon den spreken talrijke punten van aanraking en overeenkomstdie onmerkbaar een onzichtbaren band om hun harten vlochten. Daarbij kwam nog de gelijkheid van hunne omstandigheden, daar ook Flora onder den druk der armoede scheen te zuchten en, gelijk zich uit haar gesprekken en uit haar gedrag deed besluiten zoo menige smartelijke terugzetting had geleden, hetwelk ook bleek uit hare bijzon dere neiging tot wantrouwen, en uit hare zwaar moedigheid, die anderen op zulk een jeugdigen leeftijd dubbel bevreemdend was. Dit alles interesseerde den luitenant, en deed zijne deelneming voor de arme gezelschapsjuffer dermate aangroeien dat hij tot groote ergenis van de majoorsweduwe zich bijna uitsluitend met van een waarborgmaatschappij. Het vereisehte kapitaal wordt geschat op 40 millioen, waarvan de helft verstrekt zal worden door de waarborg maatschappij acht millioen door de stad Parijs en de overige twaalf door den staat. Twee comités onder voorzitterschap van den ministerzullen gevormd worden. Het een samengesteld uit 3 leden, zal met de leiding der werkzaamheden belast worden Er zal één ge machtigde zijn voor den eigenlijken bouw één voor de toegepaste kunsten, en één voor de toe gepaste wetenschappen. Het tweede comité, waarin de 3 bovengenoemde leden rechtens zitting zullen hebben zal een comité van uitvoering en toezicht zijn. De minister wil het tweede comité doen samen stellen uit 200 leden, gekozen uit den senaat, de kamer van afgevaardigden, den gemeenteraad van Parijs, de groote administratieve staatslicha men de kamers van koophandelde verschil lende afdeelingen van het instituutde groote industrieelen, de kunstenaars, de syndicale kamers van werklieden, de drukpers, en in het algemeen uit die klasse van bevoegde personen, wier me dewerking in een ,of ander opzicht van nut ge acht kan worden. Voorts zal de waarborgmaat schappij in het tweede comité vertegenwoordigd zijn. Er zal mitsdien geen commissaris generaal van ►vege de regeeriug zijn gelijk bij vroegere ten toonstellingen. Het Champ de Mars is aangewezen voor de tentoonstelling. Voor den bouw wordt een wed strijd geopend. Dat stelsel heeft de goedkeuring van de stad Parijs, en de minister heeft zich reeds zoo goed als verzekerd van de medewerking eener waar borgmaatschappij. Als des ministers stelsel door den ministerraad wordt aangenomen, zal de goedkeuring der ka mers gevraagd worden voor de 12 millioen, die de staat voor de onderneming beschikbaar stelt. Het wetsontwerp van den minister van koophandel tot regeling der verantwoordelijkheid voor de ongevallen of ongelukken die den ar beiders in de fabrieken enzoovoorts, overkomen, rust op het beginsel dat de weikgever geacht wordt verantwoordelijk te zijn voor hetgeen in en gedurende zijn dienst den werkman overkomt. Wil hij zich van die verantwoordelijkheid ont slaan dan moet hij het bewijs leveren dat het ongeval of ongeluk niet te wijten is aan den slechten toestand zijner werktuigen en voorts dat alle voorzorgen in de fabriek genomen waren tot beveiliging van den werkman. Het ontwerp brengt voorts eene regeling tot stand tot verzekering van den werkman. Daar voor wordt een gedeelte van zijn loon ingehouden. haar bezig hieldzonder zich te bekommeren om de wenschen en oogmerken van zijn practi- sche moederop wie het bericht van de zeven millioen eer. zoodanigen indruk had gemaakt, dat de burgelijke afkomst van het meisje haar niet langer aanstoot gafen zij deze partij voor haar zoor. vurig wenschte. Daarentegen wendde graaf Randau zijne be minnenswaardigheid aan om het hart der rijke erfgename te veroveren die ook inderdaad niet ongevoelig scheen voor de attenties van deu eleganten huzarenofficieren met zichtbaar wel gevallen zijne hulde aannam. Evenwel trachtten ook andere heeren zooals de gezantschapssecretaris von Rohrde kapi tein von Faldern en de kamerjonker von Wolk- witzden graaf zijne overwinning te betwisten, zoodat er weldra een bepaalde wedstrijd ontstond tusschen de ijverzuchtige medeminnaars, die alle hun ten dienste staande middelen aanwendden om elkander den goudvisch te ontrukken. Boven alles echter rekende de graaf er met de grootste zekerheid op, dat de cotillon hem de gehoopte beslissing zou brengen. Met bewon- derenswaardigde sierlijkheid voerde hij de nieuw ste en moeielijkste toeren uit hij liet het ni e ontbreken aan schitterende verrassingen aan uitdeelingen van bloemen strikken linten en kleine, aardige geschenken, die algemeenen bijva vonden en zelfs de misnoegde adellijke dame»

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1