Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Oostenrijk, Rusland. BINNENLAND. '^TtVOTER INGE n7 De werklieden in vier weverijen te Saint- Qnentin hebben den arbeid gestaakt. Eenige troepen hunner, die de straten doortrokken onder het zingen der Marseillaise en der Carmagnole en bij afwisseling zware bedreigingen deden hoo- ren, werden door de gendarmen uiteengedreven. De overheid heeft verdere maatregelen van voor zorg genomen. Te Londen is door de politie een persoon gepaktverdacht van het vervaardigen van val- sche obligatiën ten laste der stad Parijs, of van medeplichtigheid daaraan en te Stockholm is een dergelijk persoon in verzekerde bewaring ge nomen. De eerste is genaamd Prinkenstein de de tweede Rolsteenzich ook noemende Trussavitch. Daar Prinkenstein niet uitgeleverd wordtzoo zal hij voor den Engelschen rechter terechtstaan. Men meent te weten, dat de fal sarissen in vereeniging waren met de nihilisten en dat het geld, hetwelk zij uit hunne fabriek van valsche schuldbrieven trokken, dienen moest voor zekere koraplotteu. Een Fransch ambtenaar van politiedie naar Londen vertrokken washeeft een groot aantal fotografische afbeeldingen van personen, op wie zware vermoedens rusten, van daar medegebracht. Thans wordt te Parijs een Russisch onderdaan opgespoord die betrokken schijnt ir. die zaak. Te Thiers (Puy de Dome) heeft een dertig jarige vrouw het leven geschonkon aan een vierling, twee jongens en twee meisjes. De moederen hare vier kinderen zijn welvarend. Eenige lotelingen die Zaterdag te Vallon (Ardèche) aan de loting hadden deelgenomen wilden bij het huiswaarts gaan de rivier de Ar dèche oversteken en namen daartoe plaats in twee bootjes. Een er van kantelde om en vier der lotelingeu verdronken. De overigen werden gered. De Carlistische bladen maken eene nota be kend van den te Madrid gevestigden vertegen woordiger van don Carlos, waarin gezegd wordt, dat de hertog van Madrid (don Carlos), na de aanzienlijke leden zijner partij geraadpleegd te hebben tot het besluit is gekomen dat zijne vrienden geen deel behooren te nemen aan de aanstaande verkiezingen. Willen zij dit echter om bijzondere redenen wel doen, dan geschiede het voor hunne eigen rekening en individueel. Carlistische kiescomités mogen in geen geval gevormd worden. Reuter's Office verneemt dat de koningin de volgende benoemingen heeft goedgekeurd Gladstoneeerste lord van de schatkist; Her- schelllord kanselier Spencer voorzitter van den geheimen raad; Childersbinnenl. zaken; Rosebery buitenl. zaken Granville koloniën Krimberley, Indie; Bannermann, oorlog; Harcourt, kanselier van de schatkistRipou marine Chamberlain voorzitter van den Local Govern ment Board Trevelyan, minister voor Schotland; Mundella koophandelMorley minister voor Ierland Charles Russeladvocaat generaal De samenstelling- van het Dieuwe kabinet wordt door de ochtendbladen algemeen vrij goedkeureud beoordeeld. Slechts de Times vreestdat deze regeering niet sterk kan worden genoemd. Het meest is men ingenomen met de benoeming van Rosebery voor buitenl. zaken welke beschouwd mag worden als een waarborg voor het handhaven van eene goede verstandhouding met Duitschland. In zijn adres aan de kiezers te Midlothian noodigt Gladstone deze uithem te herkiezen. Hij zegt, dat het vooral de plicht van de nieuwe regeering z?i zijn om zich te vormen een oordeel over den maatschappelijken toestand van Ierland, in het bijzonder btreffende de misdaad bij exe cutie van contracten, den druk dei lage prijzen op den landbouw en de persoonlijke vrijheid. Hij acht het onmogelijk over den geheelen politieken toestand te oordcelen als dit onderzoek niet is voorafgegaan. Maar er is hoop dat de nieuwe regeering zorgvuldig zal onderzoeken, of het niet uitvoerbear is een proef te nemen met eene andere methode om de tegenwoordige crisis te bezweren en aan de maatschappelijke weer met hem verzoenden. Het voornaamste gevolg beloofde hij zich van dep slottocr, waarin naar zijne bepalingen de dames onder de haar voorgestelde heeren dengene de hand moesten reiken, die haar het aangenaamste was en aan wien zij boven alle anderen de voor keur gaven. Zij zal mij wel kiezen, zei hij in zichzelven toen hij haar naar hare zitplaats geleidde. Ditmaal ben ik zeker van mijne zaak zij kan mij niet weerstaan. Dezelfde hoop vervulde de harten van de overige heeren die met den graaf om de zege kampten. Des te grooter en smartelijker was hunne teleurstellingtoen de een na den ander den onverwachten zak kreeg, en noch de gezel lige gezantschapsraadncch de kapitein noch de kamerjonkergenade konden vinden in de oogen der zoo gevierde dame. Nu bleef de graaf nog over, die met een ge laat, waarop zijne vermeende overwinning te lezen wasnaar haar toe stapte, overtuigd dat zij hem den prijs zou toekennen, en hem voor de oogen van allen door hare keus zou gelukkig maken. Om de lippen van de dame zweefde een bijna onmerkbaar glimlachje, dat hem zijn nabijzijnden triomf en de vervulling van zijn stoutste wen- schen scheen te waarborgen. Maar helaas ook de stoute hartenveroveraar zag zich in zijne verwachtingen bedrogen daar de griilige dame hem in plaats van het gehoopte en staatkundige behoeften van Ierland le voldoen, eene beter werkende metbode welke meer hoop op duurzaamheid geeftdau eene nieuwe wet ter beteugeling vau misdaden. De regeering zal die taak met diepe erkentelijkheid aanvaarden. Zij rekent een gelukkigen uitslag niet licht, maar koestert hoegenaamd geen twijfel ten aanzien der groote beginselen welke, haar handelen moeten besturen In de halfmaandelijksche vergadering der Iersche nalionale liga, te Dublin gehouden, heeft de heer Sexton de voornaamste volgeling van Parnellveaklaard dat hij in Gladstone ver trouwen heeft als den eeuigen Engelschen staatsman, die bekwaam is de quaestie, betreffende de wettelijke onafhankelijkheid van Ierland, op te lossen. Een der ondcrafdeelingen van de aanstaande internationale tentoonstelling te Liverpool, welke in Mei e. k. geopend wordt zal gewijd zijn aan de „luchtscheepvaartZij zal luchtballons, vlieg- en zweeftoestellen lichtmotors enz. omvatten en alles wat betrekking heeft op de luchtscheepvaartof kan bijdragen tot de op lossing van het vraagstuk omtrent bestuurbare luchtschepen. Zaterdag werd bij de zuidpunt der Schet- landsche eilanden de kapitein van de smak Columbineop weg naar Lerwickoverboord gespoeld. Twee mannen, die de „bemanning// voimdengingen onverwijld in een boot, en trachtten hem te redden. Maar hunne poging mislukte, en toen zij wilden terugkeeren, bevonden zij dat de smak ver weg was gedreven, de volle zee in. Aan boord van het vaartuig was niemand dan ééne passagiereen bejaarde vrouw die op reis was, om een dokter te raadplegen. Die arme zieke drijft numet de smakalleen op de wijde zee. De twee mannen kwamen met moeite aan land en gaven daar bericht van het gebeurde. Er werd o middellijk een stoomboot uitgezonden om de Columbine op te sporen. Maar tot dusverre is nog niets omtrent het lot der arme vrouw vernomen. In het jaar 1860 overleed te Liverpool een logementhouderFleicher genaamd, die met zijn bloedverwanten in onmin leefde, en verklaard had dat hij zijn huishoudster ,^mrs. Edwards, tot zijn eenige erfgenaam had gemaakt. Er was echter geen testament te vinden hoeveel moeite mrs. Edwards ook daarvoor deed. Zij kon haar recht niet wettig bewijzen, en de bloedverwanten aanvaardden de erfenis. Maar in October 1. 1. kwam het verloren testa ment terechteven geheimzinnig als het ver dwenen was, Mrs. Edwards ontving het in een couvert per postzonder eenige bijvoeging. Zij stelde nu een gerechtelijken eisch in; de echtheid van het stuk werd voldoende bewezen, en thans is Fleicher's erfenis, na ruim 25 jaren, aan mrs. Edwards toegewezen. Bij den rijksdag is ingediend het protocol der overeenkomst tnsschen graaf Herbert Bismarck en den gezant Courcelin dato 24 December omtrent de Duitsche en Fransehe bezittingen in West-Afrika en de Zuidzee. Volgens dat stuk ziet Duitschland in de Biafra-baai ten guuste van Frankrijk af van alle souvereiniteits- en proteo- toraatsreebteu op gronden ten zuiden der Kampo terwijl Frankrijk afziet van alle aanspraken op grondgebied ten Noorden dezer linie. Aan de Slavenkust erkent Frankrijk het Duitsche pro tectoraat over het Togogo-gebied, en ziet af van alle rechten op het gebied van Porto Seguro en Klein Popo. De juiste grenzen zullen door eene gemengde commissie u orden vastgesteld. Langs de kust van Senegarabia ziet Duitschland af van alle rechteü op het grondgebied tusschen den Rio Numez en het Mellachameerspeciaal met betrekking tot Koba en Kabitai. Ten opzichte der Zuidzee verbindt Duitschland zich niets te ondernemen wat voor Frankrijk hinderlijk zou kunnen zijn in het bezetten der eilanden beneden den wind en der Nieuwe Hebriden. Door den Beierschcn minister van financiën, Von Biedelis in de tweede kamer verklaard lint den zak gaf in den vorm van een proza ïsche slaapmuts, zijn eigen schrandere uitvinding, waarop hij zich niet weinig had laten voorstaan, en die hij nu onder een algemeen spottend gelach op zijn edel hoofd moest zetten. Verstijfd van verlegenheid en stom van ver bazing stond hij daar midden in de zaal met de noodlottige slaapmutsen trachtte onder een gedwongen glimlach zijne nederlaag te verbergen. Eene flauwe aardigheid mompelde hij toen hij zich weer had hersteld. Dien men liefheeftkastijdt men. Wilde slechts een kleine grap hebben. Een boom valt niet bij den eersten slag. Mag mij niet geraakt toonen. Dames hebben hare luimen. Ben maar nieuwsgierig, wien zij zal kiezen. Onverschillig voor alles wat er om hem heen gebeurdezat intus6chen van Bergen met Flora in een hoek van de zaaldoor niemand opge merkt onder zoet gekneuveltoen hij tot zijne verbazing van den graaf uit zijn schuilhoek werd te voorschijn gehaald om zich insgelijks aan de keus der dame voor te stellen. Kalm bijna onverschillig boog hij zich voor de overmoedige schoonedie van haar stoel opstond, met in het oog loopende vriendelijkheid hem tegemoet kwam, en hem tot groote verbazing van alle aanwezigen het schitterende ballint en haar veelbegeerde hand toereikte. Gelijk van zelf sprak verwekte deze keus een buitengewone sensatieen maakte den armen dat de regeering het wetsontwerp tot invoering van het brandewijn-monopolie voor zeer gewich tig houdt en er alle aandacht aan wijdt. Eer zij een haar verbindende verklaring in den bondsraad omtrent dat voorstel aflegtzal zij zich verge- /issen van de stemming der volksvertegenwoor» diging met betrekking tot de vraag of de in voering van bedoeld monopolie in Beieren wen- schelijk moet heeten. De minister sprak bepaald de voorstellingen tegen alsof door de invoering van het monopolie een wijziging der wetgeving betrekkelijk de belasting op mout en bier zou moeten plaats hebben. De onderhandelingeu over de Pruisisch- Brunswijksche militaire conventie, welke op dit oogenblik te Berliju worden gevoerd zullen spoedig voeren tot het sluiten van een tractaat. Bij het luiden der groote klok voor den middagdienst iu de domkerk te Berlijn berstte eensklaps Zondag dit zware gevaarte in twee en viel de eene helft met een verschrikkelijk ge- druisch door al de verdiepingen van den toren naar beneden op de groote arduinen steenen. Gelukkig bevond zich niemand op de plaats, waar dit zware stuk neder&tortte. Al'een de torentrap en de verschillende etages hebben veel te lijden gehad. Daar echter de klokken door een bijzonder werktuig in beweging worden gebracht en niet door middel van touwen, zooals in andere kerken, bevond zich niemand onder de klok. In de Berlijnsche bierbrouwerij en kalle Löwenbrauop deD hoek der Französische Strasse en de Charlotten Strasse wordt eerst daags een eigenaardig zinnebeeld van den daar gebrouwen drank geplaatst, nl. een levensgroote zeer natuurlijk geschilderde leeuw van zink, die telkens door een luid gebrul kenbaar maakt, dat er een nieuw vat wordt aangebroken. Leo XIII onivangt tegenwoordig zoo weinig mogelijk bezoeken daar hij zich bezig houdt met het schrijven eener nieuwe encycliek die hij uitvaardigen zal ter gelegenheid van het in de eerste helft der volgeude maand te houden consistorie. Deze encycliek zal vooral betrekking hebben op de staatkunde. lu de gemeente Battaglia bij Padua zijn van 26 tot 29 Januari elf choleragevallen voorgekomen waarvan vier met doodelijken af loop. Tusschen Pracchia en Molino de Pallone, zoo bericht men uit Fiorence is een spoortrein gedeeltelijk verbrijzeld door het neerstorten van groote steenbrokken der hooge rotsen ter weers zijden van den weg. De locomotief en vier goe derenwagens werden geheel vernield. Twee con ducteurs werden gedood, en vele passagiers meer of minder ernstig gewond. Het verkeer was daar voor een paar dagen gestremd. Te Pest is een schoolmuur ingestort. Er waren daar 70 kinderen iQ het lokaal. De les was afgeloopen, en de onderwijzer zou juist het teeken geven tot heengaan toen een dreigend gekraak van den buitenmuur vernomen werd. In plaats van de kindereu onmiddellijk de school te doen verlaten, liep de verschrikte onderwijzer heen om hulp te halen. Eenige zijner flinkste leerlingen volgden hem; maar de meesten bleven jammerend in het school- verirek. Een minuut later stortten de muren in; een gedeelte naar buiten en een naar binnen. Vijf kinderen werden zwaar gewond en elf minder ernstig. Een zevenjarige knaap werd geheel onder het puin bedolven en bekwam doodelijke ver wondingen. Oostci'sehe quaestie. Griekenland zegt in zijn antwoord dat elke belemmering ir. het vrije gebruik zijner weer middelen te land en ter zee onvereenigbaar is met zijne onafhankelijkheid. Daarom werpt Griekenland elke verantwoordelijkheid voor een eventueel conflict bij "oorbaat van zich af. Dit antwoord wordt ontwijkend geacht. luitenant, op wien men tot dusverre nauwelijks had gelettot den held van den dag. Niemand was echter gelukkiger dan de majoorsweduwe die haar zoon reeds in het bezit der millioenen zagterwijl graaf Randau den kameraad dien hij anders over den schouder had aangezien, in stilte benijdde, ofschoon hij geenszins de hoop opgaf zulk een medeminaardie in geboorte beneden hem stond nog uit het zadel te zullen lichtenen ten slotte (le hand der rijke erfge name te zullen verwerven. Zeven millioen riep de majoorsweduwe den volgenden morgen zoodra zij de oogen opende. Het is nauwelijks te gelooven. Wie had dat in het eerst kunnen denken 1 Wees toch bedaardlieve mama! zei de luitenant. Ik begrijp niet waarom ge u zoo opwindt. Kunt ge dat nog vragen? Heeftjuftrouw Richter u in den cotillon niet aan alle heeren en zelfs aan den ingebeelden graaf voorgetrokken? Gij hebt inderdaad ongehoord geluk Ik geloofdat gij te veel waarde hecht aan de omstandigheid dat juffrouw Richter zoo vriendelijk was zich den kleinen dienst te herinneren dien ik haar onlangs heb bewezen, en zich daarom verplicht achtte daarvoor in den cotillon hare erkentelijkheid te betooneu Verder heelt het niets te beteekeneu Odat weet ik wel beter 1 Zij wilde u Terwijl Servie zijn antwoord op de tweede collectieve nota der mogendheden voorbereidt heeft Rusland te Bulgrado eene derde en zeer dreigende nota doen overhandigen. De overige mogendheden zouden naar het heet, dit voor beeld volgen, De Standard verneemt uit Sofia dat de Bulgaarsche regeering onafgebroken voortgaat met Je wapening en alle reservetroepen tegen het einde dozer maand bijeengeroepen heeft. De Bulgaarsche regeering reorganiseert tevens het leger in Rumeliezij zond honderd twintig Kruppkanonuen, tachtigduizend berdangeweren en twaalf millioen kardoezen naar Zaribrod en Wid- din. Uit Konsiantinopel verneemt de Daily News, dat de door den sultan thans erkende Bulgaarsche unie meer is dan eene personeelede overeen komst bepaalt o. a. dat de Porte zal hebben te bekrachtigen alle benoemingendoor prins Alexander voor zijn leger te doen; zijn vorsten- titel en ook de Bulgatische schuldquaestie de regeling der schatting en der douane-aangelegen heden blijven voor latere onderhandelingen bewaard de Porte onderwerpt de overeenkomst aan de gezanten der groote mogendheden te Konstantinopeldoch in diplomaten kringen wordt verzekerd, dat de conferentie te Parijs zal vergaderen om de overeenkomst goed te keuren. Volgens den particulieren correspondent der Standard te Belgradoveroorzaakt de Bul gaarsche overeenkomst met Turkije de grootste verbittering bij de Serviers. De koning en de ministers verklaren beiden de overeenkomst eene schending van het Berlijnsche tractaat zoodat Servie thans niet langer gehouden is dat tractaat te eerbiedingen. Uit Athene verneemt de Standard, dat de christenen op Creta voornemens zijn hunne be sluiten betreffende hunne inlijving bij Griekenland te gaan overhandigen aan de vlootvoogden der mogendheden die voor Creta geankerd liggen. Te Bucharest had Donderdag de eerste bijeenkomst plaats van de afgevaardigden, belast met het sluiten van den vrede tusschen Servië en Bulgarije, De afgevaardigden legden hunne volmachten over en verdaagden de bijeenkomst tot Zaterdag. Volgens berichten uit Lublin hebben aldaar, tengevolge van het binnendringen der politie in een Dominicaner-klooster, met het doel om arrestaties te bewerkstelligen volksoploopen plaats gehad ter beteugeling waarvan de hulp der militaire macht moest worden ingeroepen. WAALWIJK Zondag 17 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1. a, b en c uit Eine Nacht auf dem Meere Tschirch, 3. Die Betende. Diabelli. DRUNEN. Concert te geven door de harmonie „de Eendracht"op Maandag 8 Februari, ten huize van den heer Van Huiten, onder de leiding van den heer J, Brohm. Aanvang ten 6 ure. BEZOOIEN. Op Zondag 7 Februari, 's avonds half ze ven ure, door de rederijkerskamer „Oefening kweekt kennis", in de zaal van mej. de wed. J. Dekkets. Waalwijk, 6 Februari 1886. Heden avond ten 6 ure openbare vergade ring van den gemeenteraad. Aan de orde lo. Ingekomen stukken. 2o. Proces Tak. doen verstaandal gij haar niet onverschillig zijt. Dat is immers zonneklaar. In uwe plaats zou ik mij geen oogenblik bedenken maar de gunstige gelegenheid waarnemen die zoo licht niet terugkomt. Zeven millioen Het is nooit beleefd men zou er zijn verstand bij verliezen! Daar hebt gij wel gelijk in hernam vac Bergen eenigszins spotachtig. Het is daarom het beste niet verder over die geschiedenis te spreken en ons geen dwaze illusies te scheppen. Dat kon en wilde de practische moeder even wel niet toegeven, dat hij van zulke schitterende vooruitzichten afstand zou doen. Gij moest tochvermaande zij dringend zulk een belangrijke zaak niet zoo licht opvatten, maar liever rijpelijk overwegen. Indien gij de hand van die dame kunt verwerven zijt gij le venslang van zorgen bevrijd, kunt als een vorst optreden en u in de maatschappij op den eersten rang plaatsen. Het zou onverantwoordelijk zijn, indien gij zulk een geluk liet ontgaan. Mijn God! hernam haar zoon ongeduldig, gij zult toch niet van mij verlangen, dat ik hals over hoofd verliefd word op dat meisjedat ik nauwelijks acht dagen ken, en evenals Randau, haar najaagenkel omdat zij millioeneu bezit Dat strijdt tegen mijn gevoelik zou mijzelven verachten indien ik slechts om het geld, slechts om bezorgd te zijn, mijn beginselen verloochende en mijne vrijheid verkocht. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2