Nummer 12. Donderdag 11 Februari 1886. 9e Jaargang. m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. ZEVEN MILLIOEN. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. Loting voor de Nationale Militie. Novelle door MAX RING. v i De Echo van het Zuiden. m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van iDOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk Gelet hebbende op de artt. 28 en 99 der wet van 19' Augustus 1861, [Staatsblad no 72] en op het besluit van den heer commissaris des konings in de provincie Noordbrabant van den 7 Januari jl. A. no 1 (Prov. bijbl. no 1); Brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de loting voor de lichting der nationale militie van dit jaar zal plaats hebben te Waalwijk den 22 Februari aanstaande, des middags ten i2 ure, zullende de trekking voor die militieplichtigen, welke niet opgekomen, of wiens vader, moeder of voogd mede niet tegenwoordig zijn, door den burgemeester of het lia van den raad, dat bij de loting tegenwoordig is, geschieden. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 6 Februari 1886. Burgemeester en wethouders voorn. De burgemeester, Dr. DE HAAN l.b. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. In Frankrijken vooral te Parijs en in de omgeving dier siad is het aantal moorden bc- laugrijk doch ook in Belgie komen er ettelijke voor. Na den vijfdubbclen moord te Maxenzele is een moord gepleegd op een brievenbesteller nabij Namen. Thans lezen wij weder, dat te Vilvorden even onder de aarde het bijna naakte lijk gevonden is van een man, van 40 a 50 ja ren terwijl te Gembloux Donderdagmorgen een man zijn vrouw vermoord heeftterwijl zij nog te bed lag. Na den moord wilde hij zich met een scheermes den hals afsnijden, doch zijne beide dochters wisten het nog te beletten. De moordenaar is een man van 60 jaren. Het kabinet De Freycinet heeft Zaterdag in de kamer van afgevaardigden een schitterende Dat moet gij ook niet. Maar haar ver mogen daargelaten, is juffrouw Richter een voor treffelijke, hoogst beschaafde interressante dame, wel is waar niet van adelmaar toch van zeer goede familie, zoodat niemand het kan afkeuren indien gij haar huwt. Het is ook verre van mij van u te denken of u aan te raden dat gij u zoudt opdringen ook weet ik zeer goed dat het geld alleen niet gelukkig maakt, maar daarom wensch ik ook slechts, dat gij rijpelijk zult overwegen, en aan de zaak de aandacht schenken, die zij in elk opzicht verdient. Dat zijt gij aan u zelve en aan uwe familie ver plicht en daarmee compromitteert gij u niet in het minst. Daartegen kon van Bergen niets inbrengen ofschoon hij geenszins de plannen en verwach tingen zijner voortvarende moeder in die mate deelde als zij wenschte. Hij was te zeer een man van eer om op de hand der rijke erfge name te speculeeren maar toch ook practisch en verstandig genoeg om de groote voorrechten van den rijkdom, en het gewicht van zulk een vermogen te erkennen. Juist door zijne beperkte omstandigheden had bij maar al te dikwijls de smartelijke ontberingen en de grievendsle miskenningen ondervonden, waaraan de arme in de maatschappij menigvuldig is blootgesteld. Evenwel dacht van Bergen in dit oogenblik minder aan zichzelvedan aan zijne moeder en aan zijn broeders en zuster, wier toekomst hem ernstige zorgen baarde. Mocht hij lichtzinnig zulk een geluk van zich overwinning behaald. Het amnestie-voorstel van den heer Rochefort, dat drie weken geleden door de kamer met eene groote meerderheid urgeni was verklaardwas aan de ordeen werd met eene zeer groote meerderheid, 347 tegen 116 stemmen verworpen. Tengevolge hiervan heeft Rochefort zijn ontslag genomen als afgevaardigde. Wat het voorstel van den heer Ballue betreft om aan de Bonapartistische en Orleanistische prinsen het verblijf in Frankrijk te verbieden gelooft men dat het hetzelfde lot zal ondergaan als het amnestie-voorstel. De minister-president heeft althans aan de gedelegeerden dei uiterste linkerzijde verklaard, dat hij eerst dan, wanneer het hoogste belang van de republiek het eischte, tot het nemen van gestrenge maatregelen tegen de pretendenten zal overgaan. Bij het debat in de kamer van afgevaar digden over het voorstel, ten doel hebbende een onderzoek in de zaak van Tongkiu, heeft de heer Michelin de intrekking aangekondigd van art. 2, bevattende de bepaling om het ministerie Ferry in staat van beschuldiging te stellen. De heer Freycinet bestreed het voorstel Michelin, als ver- deuking werpende op al de ministeriën sedert 1874, een hinderpaal in den weg leggende tegen vereeni,ing der republikeinen en eene verzwakking teweeg brengende voor het gouvernement. De kamer verwierp mei 268 tegen 145 stemmen de prise en consideration van het voorstel tot on derzoek aangaande Tongkin. De royalistische rechterzijde der Kamer heeft besloten zich te onthouden bij de stemming over het voorstel van den heer Michelin, strek kende om een onderzoek in te stellen naar de zaken van Tongkiug en de ministers, op wie de verantwoordelijkheid der expeditie rustin staat van beschuldiging te stellen. De ministerraad heeft besloten gratie te verleenen aan Nourrit, die in 1848 tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld was wegens den moord op geueraal Bréa gepleegd en die vervolgens naar Nieuw Caledohie werd gedeporteerd van waar hij echter jaren geleden is ontvlucht, zonder dat men weet waar hij zich thans bevindt. Ook heeft de regeering beslotenaan de ver oordeelden van Montceau-les-Mines vermindering van straf toe te staan. g/t "wt n stooten Was hij niet verplicht, alles te doen wat in zijn vermogen was, om het lot van zijn naaste bloedverwanten te verzekeren Wel is waar beminde hij de jonge dame niet, maar evenmin stond zij hem tegen en zij maakte indruk op hem door haar geest en hare be schaving, die slechts een kleinen bijsmaak van pedanterie had, en hem somtijds wel wat aan matigend voorkwam. Bovendien gevoelde hij zich gevleid door de voorkeur van gisteren waardoor zij duidelijk had getoond, dat zij belang in hem stelde, en te verstandig was om behagen te vinden in zulke zotten als graaf Randau en den heer voc Roh. Evenwel gevoelde hij een zekeren schroom toen hij in den loop van den dag de juffrouw in den tuin weerzag, waar zij, zooals gewoonlijk, onder de beschermende linnen tent zat, en ijverig scheen te lezen. Sedert hij wist, dat zij milli- oenea bezat, kon hij bij haar aanblik eea hem- zelven onverklaarbare verlegenheid niet van zich weren; zij kwam hem steeds indrukwekkender en interessanter voor. Ook hij kon zich aan de toovermacht van het goud niet onttrekken hoezeer hij ook tegen de verzoeking streed. De jonge dame glimlachte hem vriendelijk toe, en nootligde hem uit onder de tent aan hare zijde plaats te nemen, nadat hij haar had gegroet en gevraagd hoe zij had gerust, en of zij zich op de partij vau gisteren had geamuseerd. Dank u, hernam zij met haar eigenaardigen ironischen trek om den mond. Zoo goed als men zich in dergelijke omstandigheden ge woonlijk amuseert. Het blijft toch altijd een treurig genoegen, dat de moeite niet beloont. Dat kan toch, hernam van Bergen met bevreemding, onmogelijk uwe ware meening zijn, waarde juffrouw Gij hebt waarlijk geen reden om over het gezelschap te klagen, daar men niet schitterender kan optreden, als vreemde gast Te Versailles is iemand George Dubois geheeten door de politie gevatwiens uiterlijk overeenkomt met het signalement van den per soon die, nadat de moord op den prefect Bar- reme in den spoortrein gepleegd was, te Mantes was uitgestapt en zich toen uit de voeten heeft gemaakt. Die persoon moet, gelijk nu gebleken is, reeds eenigen tijd vóór den moord bedreigin gen tegen den heer Barrême hebben laten hoo- ren. De berichten uit Saint-Quentin luiden niet gunstig. De werkstakers hebben de ruiten, de vensterluiken en de jalouziën in de fabrieken en de woning van twee patroons stuk geslagen. De te Saint-Quentin aanwezige troepen zijn op de been. De commissaris van politie heeft een steenworp in de dij gekregen. Eenige personen zijn in verzekerde bewaring genomen. Het heet dat verscheidene aanzienlijke Car- listen te Parijs zijn aangekomen, waar zij bij een boekdrukker in den Quartier du Temple pro clamation iu de Spaansche taal ter perse hebben laten leggen. Er zijn te Decazeville opnieuw acht per sonen gevangen genomen als beschuldigd van deel te hebben gehad aan den moord van den ouderdirecteur Watrin. Te St. Helena is een boot aangekomen waarin de 14 personen der bemanning van het Amerikaansc'ne schip „Frank V Thayer," van Manilla naar New-Yorkalsmede de kapitein met vrouw en kind zich bevonden. De kapitein Clarck heeft medegedeeld, dat in den nacht van 2 Januari twee matrozen, van Manilla afkomstig, tot muiterij oversloegen, de twee stuurlieden, den timmerman en twee matrozen doodden, den ka pitein en anderen wondden, en daarna het schip in brand staken, na de bemanning,die in de kajuit was gevluchtopgesloten te hebben. Den 4den Januari slaagden de kapitein en de matrozen er in zich vrij te maken en stelden zij alle pogingen in 't werk om den brand te blusschen doch te vergeefs. Intusschen had men de muitelingen in handen gekregen en zonder plichtplegingen over boord geworpen. Daarna werd de boot te water gelaten, met proviand gevuld en het schip ver laten. Na dertien dagen op zee rondgezwalkt te niet vriendelijker kan ontvangeu worden. Voorzeker Maar ik ben noch ijdel, noch bekrompen genoegom die vriendelijke ontvangst op rekening van mijn persoon te schrijven. Waarop dan Eene zoo geestvolle en in teressante dame zal overal waar zij verschijnt Spaar die complimenten, viel zij hem scherp in de rede ik beeld mij niet in dat de graaf mij tot zijne adelijke partij zou hebben uitge- noodigd, en dat al die heeren mij met hun en gagementen zouden hebben vereerd, indien niet die goede dokter, gelijk ik vermoedzoo onbe scheiden geweest waszich tegen mijn uitdruk kelijk verlangen over mijne omstandigheden uit te laten. Maar, waarde juffrouwhoe kunt gij ge- looven, dat dit daartoe zou hebben bijgedragen. Zulk een vermoeden Is maar al te zeer gerechtvaardigd, ofschoon het u niet kan treffen, daar gij bewezen hebt dat gij u niet door zulke invloeden laat beheer- schen. Daarom acht ik u veel te hoog om u met deze heeren op eene lijn te stellen. Gij zijt te toegevend voor mij, en te streng tegen bet overige gezelschap. Ik laat hun slechts gerechtigheid weder varen. Juist in mijne omstandigheden leert men maar al te goed de baatzucht, de leugen en de huichelarij van de menschen kennen. Gij weet nietmijnheer van Bergen, hoe arm de rijken zijn en welk een vloek op al dat geld rust. Zeker kan ik mij niet voorstellen, dat Een millionair meestal ongelukkig is vervolgde de dame op een bitteren toon. Hij heeft geen vriend dien hij vertrouwen, geen mensch dien hij gelooven kan. Zijn naaste bloedverwanten bedriegen hemzijn onderge schikten liegen hem voor en de wereld zoekt hem slechts om voordeel van hem te trekken. hebben kwamen allen behouden te St. Helena aan. De koningin regentes van Spanje heefton danks allerlei bemoeiingen en tegenwerking, het haar door den ministerraad voorgelegd besluit onderteekend tot het aanbrengen van eenige her vormingen in vrijzinnigen geest bij het openbaar onderwijs. James Bryce is benoemd tot onderstaatssecre taris van buitenlandsche zaken Wodehouse tot onderstaatssecretaris van koloniën Collings tot secretaris van den Local Government Board Henneage tot kanselier van het hertogdom Lan caster. De Daily News bevat een gerucht, dat Gran ville tot geheimzegelbewaarder zou worden be noemd en de portefeuille van koloniën overdoen aan Rosebery, die als minister van buitenlandsche zaken in het kabinet zitting neemt. Het huis Rothschild heeft op zich genomen het geheele kapitaal voor den aanleg van het Manchester-kanaal te verschaffen, op voorwaarde dat het Engelsche parlement het voorstel der maatschappij goedkeurt, om rente van 't kapitaal te betalen, gedurende den geheelen tijd van den aanleg. Die rente zal 4 pCt. bedragen en in het geheel zal aan interest niet meer dan 752,000 pd. st. mogen worden betaald. Er is geen twijfel aan of het lagerhuis zal bedoeld voorstel aan nemen, en met den aanvang van het groote werk zal dan onmiddellijk een begin worden gemaakt. Duizenden in Lancashire woonachtige werke- loozen zullen daardoor aan arbeid worden gehol pen. Alweer hebben ernstige ongeregeldheden met „het Verlossingsleger" plaats gehad. Thans te Whitstable. Toen Donderdagavond ongeveer 200 leden van het „leger" van Canterbury terug kwamen, waar zij eene nieuwe „kazerne" hadden geopendwerden zij aan het station opgewacht door eene bende van eenige houderden mannen en jongens die hen met steenen en slijk wierpen De vreesaanhoudend bedrogen to worden verbittert zijn levenen de ondankbaarheid vergait hem het genoegen van wel te doen. Afgunst en nijd zijn zijn eenig loon; geen wonder, dat zijn hart mettertijd versteent, en dat hij niets meer gevoelt dan wantrouwen en menschen- verachting. Hei zou treurig zijn, indien gij uit onder vinding spraakt. Ik spreek helaas uit ondervinding. Ik zou u de ongelooflijkste geschiedenissen kunnen verhalen van de jammerlijke intriges en de ver dorvenheid der zoogenaamde groote wereld, maar ik gruw er vanen wil u en mijzelve den schoonen morgen daarmee niet bederven. Geloof mij, mijnheer Van Bergen, het armste meisje is gelukkiger, eene bedelares meer benijdenswaard dan zulk eene bezitster van mil- lioenen, die met hare rijkdommen slechts de speculatiewoede der mannen opwekt, en het geluk cener reine, onbaatzuchtige liefde ie haar geheele leven niet leert kennen. Waarde juffrouwhernam de luitenant, verbaasd en gekwetst door haar onbemantelde openhartigheid ik betreur het, dat gij een zoo slechte meening hebt van ons geslacht, maar ik kan niet toegeven Oantwoordde zij vriendelijker, ik weet wel, dat er eervolle uitzonderingen zijn, mannen die vrij zijn vaa allen eigenbaat, die men ten volle kan vertrouwendie de hoogste achting verdienen wier vriendschap mij trotsch en ge lukkig maakt. Tegelijk reikte zij, als om hare woorden te be vestigen, den luitenant hare hand, en wierp hem met haar schrandere oogen een veelbeteekenenden blik toe, alsof zij hem tot een bepaalde verkla ring wilde aanmoedigen. Wordt vervolgd*

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1