X Gisteren werd op Musis Sacrum alhier, naar aanleiding van het vroeger medege deelde adres van den beer Chr. Kievits aan den minister van financien, eene samenkomst gehouden van de commissie voor het onder zoek naar eerie betere regeling der invoer rechten, enz., met belanghebbende fabrikanten. Duitschland. Oostenrijk, Rusland. Egypte. BINNENLAND. en lien zelfs te lijf gingen. Blauwe oogen, ge broken armen en beenen gescheurde kleederen enz enz. waren de gevolgen, want in het plaatsje is maar een politieagenten die kon tegen de belhamels niets uitrichten. In de laatste dagen gaat het aan de dokken en in den omtrek van het Zeemanshuis te Liver pool alles behalve rustig toe. Er zijn veel meer matrozen om hunne diensten aan te bieden dan plaatsen en in de meeste gevallen geven dan nog de gezagvoerders de voorkeur aan vreemde lingen en wel aan NederlandersZweden en Noren dievolgens hen tegen minder loon harder werken dan de Engelsche matrozen en veel gewilliger zijn. De Engelsche zeelui hebben nu zulk een vijandige houding tegenover de vreem delingen aangenomen dat men eiken dag ern stige ongeregeldheden vreest. Een lid van den gemeenteraad te Liverpool verzette zich onlangs tegen het betalen van 2000 pd. st. aan den mayor, voor onkosten van ont vangst van den prins vaG Wales. Vier en twintig duizend gulden voor een onthaal, dat in het geheel 5 uren geduurd h cl vond hij te veel maar zijn protest bleef vruchteloos. LONDEN 8 Februari. Heden namiddag heeft er op Trafalgar-Square eene groote demonstratie van 10.000 werkeloozen plaats gehad. Zij was georganiseerd door de sociaal-democratische ver- eeniging. Er werden besluiten genomen, waarin de noodzakelijkheid werd betoogd van dadelijke maatregelen om in den nood der werklieden te hulp te komeu. Heftige redevoeringen werden er uitgesproken waarin de kapitalisten werden gebrandmerkt en de werklieden werden aange spoord tot eene sociale revolutie. Een der spre kers ontrolde de roede vaan en vermaande de werklieden, de sociaal-democratische vereeniging te volgen die hun het sein zou geven om op de westelijke wijken van Londen aan te vallen, indien het gouvernement geen middelen ter voor- zieuiug vindt. Bij een gedeelte der menigte ont stond er bij het uiteengaan een tumult, met het gevolg dat bij verscheidene conservatieve clubs de glazen werden ingeslagen en ook de ruiten van vele rijtuigen van patroons werden ingewor pen. (Tweede telegram.) Na de demonstra tie van hedeu middag heeft de volksmenigte de voornaamste straten van het West-End afgeloopen de glasruiten der clubs verbrijzeld, in de winkels uitgestalde koopwaren gestolen rijtuigen aange houden en aan verscheidene voetgangers voor werpen van waarde ontroofd. De politie is er ten laatste in geslaagd de orde te herstellen. Er hebben talrijke arrestatiën plaats gehad. (Derde telegram.) Uit de nadere bij zonderheden blijkt, dat de aangerichte vernieling zeer groot is. Eenige duizenden personen zijn van Trafalgar-Square in de richting van Hyde- park gegaan en hebben bijna van ieder huis en iederen winkel de glazen ingeworpen. Dit deden zij met voorwerpen die zij uit de winkels had den gestolen onder anderen: borstels, flesschen, doozen laarzen, enz. Htt blad van Mostde anarchistische ;/Frei- heit" bevestigt thans rechtstreeks hot feitdat Lieske die wegens den moord op den politie— raad Rumpff terechtgesteld is, ook werkelijk diens moordenaar is. Lieske heeft tot op het laatste oogenblik het feit ontkend, maar het blad bevat eeu biographie van Lieskemet deze woorden besluitend //Koelbloedig en vastberaden ging onze vriend aan het werk, even zeker voerde hij ook zijn voornemen uit." Bij vijf bataljons van het Oostenrijksche leger is nu gedurende drie maanden de proef genomen met een nieuw repetitie geweer. Het wapen heeft uitmuntend voldaan, wat gemakkelijkheid van behandeling en snelheid betreft. Maar men maakt nog steeds bezwaren tegen de algeraeene invoering van deze geweren; o. a. beroept men zich op de paradoxale uitspraak van den Duitschen schrijver Von der Goltzwdat in den eerstvolgenden oorlog het leger, 't welk het snelste kan vuren, de nederlaag zal lijden." En het snelschietende geweerdat in handen van bezadigdeervaren soldaten een uitmuntend wapeu is, zou bij leven dige, opgewonden troepen allicht aanleiding geven tot verkwisting van ammunitie. Er zullen voor het leger en de reserve 1,100,000 geweren noodig zijn. In den omtrek van Warasdin (Oostenr.- Croatie) is een boerNemcsics genaamddie op zijn manier, als een andere Pasteur, ook hondsdolheid geneest. Er waren dan zoo verhaalt een in die streek verschijnend blad, voor eenigen tijd 17 menschen door een dollen hond gebeten. Hij nam hen onder behandelingen zij hebben geen van allen schadelijke gevolgen van dien beet ondervonden. Een der genezenen verhaaltdat Nemcsics hem z/een glaasje rood vocht liet drinken(/dat naar brandewijn smaakteen waarin kleine stukjes Spaansche vlieg (canthariden) waren.// Hij werd toen alleen opgesloten, kreeg weldra hevige pijnen en een aauval van razernijwaarna hij bewusteloos werd. Nadat hij weder tot zichzelve gekomen was herhaalden die aanvallen zich nog eenige keeren maar telkens minder hevig eD tegen den avond kon hij genezen naar huis gaan. Oostersclic quaestie. Dépêches uit St. Petersburg melden dat de pers in llusland hevig uitvaart tegen Bulgarije omdat dit capituleerde met Turkije en heulde met Engeland. Het te Moseou verschijnend orgaan van Katkoff geeselt vooral den vorst van Bulgarije en zegt tevens dat deze twee Russische zeeofficieren die ontslagen zijn en behoorden tot de partij der nihillisten benoemd heeft tot bevelhebbers van de Donau-stoombooten, welke Rusland hem geschonken heeft. Katkoff zegt dat zulk een schandelijk gedrag dat vau Engeland en Zwitserland overtreft die vreemde socialisten herbergen. De correspondent van de Standard te Sofia berichtdat geheime agenten van Rusland in Bulgarije op groote schaal de kuiperijen tegen den vorst hernieuwen. Zij maken de bevolking diets dat vorst Alexander het land aau Turkije heeft verkocht terwijl hij in het verborgen tracht het volk van zijne vrijheden te berooven. Deze goed betaalde agenten doen hun best om onlusten te weeg te brengen welke aan Rusland een voorwendsel zouden verschaffen om zich te mengen in 's lands zaken. Vorst AlexaEder vertrekt naar Philippopel om den regeerings- vorm in Ooet-Rumelie te hervormen. De correspondent loochentdat Russische officieren in het Bulgaarsche leger terugkomen. Aan den Standard wordt uit Belgrwo bericht dat Servie's regeeringin antwoord op de tweede collectieve nota der groote mogendhe den verklaart niet in staat te zijn om de voorstellen der mogendheden in overweging te nemen alvorens deze definitief bekend zijn. Uit Athene verneemt de Standard, dat de agenten der groote mogendheden wederom Grie- kenland's regeering hebben gewaarschuwd en dat deze haar vroeger antwoord herhaalde, waar borgen eischend tegen overmacht van Bulgarije. De overeenkomst tusschen Turkije en Bulgarije heeft te Belgrado groote ontmoediging veroorzaaktomdat daaruit blijkt, dat de mo gendheden die besloten zijn zich tegen elke hervatting van vijandelijkheden te verzetten, de Bulgaarsche unie aanvaarden. In een gesprek van den Griekschen gezant te Londen met Gladstoneheeft deze laatste opnieuw de hoop uitgesproken dat Griekenland den vrede niet verstoren zou omdat Gladstone niet het Kuropeesch concert kan verbreken. De Grieksche regeericg acht het onmogelijk zich naar Gladstone's raad te gedragen daar eene berusting in den toestand op den ondergang des lands zou uitloopen. Zaterdag hebben de ambassadeurs der mogendheden tot de Porte volkomen identieke vertoogen gericht met betrekking tot de vredes onderhandelingen welke te Bucharest plaats hebben. Zij bevelen de Porte aan: lo het tractaal van Berlijn te eerbiedigen 2o het denkbeeld eener oorlogsvergoeding voor Bulgarije te laten varen 3o de quaestie van Oost-Rumelie niet aan te roeren en 4o de mogendheden omtrent den loop der onderhandelingen op de hoogte te houden. Alle mogendheden met uitzondering van Rusland hebben reeds mondeling hare toestem ming aan de schikking betreffend Oost-Rumelië gegeven. Meer dan g'wone aandacht heeft men hier geschonken aan de debatten in den Pruisischen landdag over de uitzetting der Polen uit Pruisen. Vele Russische bladen o. a. de Nowosti, geveu de woordelijke, vertaling van de redevoeringen, door Bismarck bij deze gelegenheid uitgesproken. Van den dag afdat in Pruisen tegen de Polen ernstige maatregelen werden beraamd, heeft men hier daartegen verzet aangeteekend en v. are het gewicht dezer zaak niet overschaduwd door andere van zooveel grooter belangen, dan zou de uitzetting der Polen uit Pruisen waarschijnlijk tot minder aangename verhoudingen tusschen de kabinetten van St. Petersburg en Berlijr. hebben aanleiding gegeven. Het genoemde blad komt op voor de Polen uil het oogpunt der humaniteit. //Laten toch de Pruisische politie-overheden" zoo zegt het //bewijzen dat deze 30,000 menschen, die, op eene wijze welke niet meer is goed te maken worden benadeeld en onmenschelijk behandeld zich iets te verwijten hebben tegenover het land, dat hun verbijf verleent. Dat zou een doeltref fend antwoord zijn maar aan de ongelukkige arbeiders en boeren zonder opvoeding en zonder dak (de meeste der uitgezette personen bebooren tot deze soort) wordt te kennen gegeven dat zij bestraft worden omdat hunne voorvaders zich tegenover het land niet behoorlijk hebben gedragen, en omdat hunne priesters, aldus derde personen niet de staatkundige overtuigingen der regeering deelen enz.dat is géén antwoord, dat is eene vervolging en bespotting van mach- teloozen en onschuldigen. De ware reden der tegenkanting hier te lande tegen de door Duitschland te aanzien der Polen genomen maatregelen is evenwel minder van humanitairen aard dan wel de vrees voor ver grooting vau het Poolsche element in Rusland, dat toch reeds genoeg moeielijkheden oplevert. De Mosk. Wjed. die in dit opzicht de rol van het enfant terrible speelt zegt dit met ronde woorden en spreekt de meening uit, dat er steeds een nauw verband heeft bestaan tusschen de Poolsche quaestie in het algemeen en de sociaal- democratie in het bijzonder de nihilisten in Rusland. De Poolsche Sprawadie nu eens aristocratisch dan weer democratisch dan weer clericaalsoms rood en soms wit van kleur is, heeft groote trekken van de Narodnaja Wo'ja (wil van het volk). ;/Toen de aanvoerders der Sprawa" zegt het blad nna 1863 zich er van hadden overtuigddat hunne hoop op de Eu- ropeeschc kabinetten ijdel wasbesloten zij ge- meene zaak te maken met de revolutionairen van dien tijd. De Internationale kwam in 1865 te Londen tot stand op eene door verschillende revolutionnairen bijeengeroepen vergadering om, zooals werd opgegeven de instemming van de algemeene arbeiderswereld met de Poolsche zaak te betuigen. In het volgend jaar kwam men bijeen te Gerieve, en hier werd als een voornaam punt van het programma vastgesteld .- de ver zwakking van Rusland en de herstelling van Polen. Toen werd te Moseou de keizers- raonrdenaarsvereeniging /,Ad" gevormd, en volgde de aanslag van Korakozoff op Alexander II. In plaats van de Poolsche revolutionnaire organisatie, kwamen plotseling geheime gezelschappen va' Russische organisatie aan het licht, voornamelijk bestaande uit half volwasser» personen. Door de uitbreiding dezer propaganda ontstond ontzaglijk veel kwaad. Thans nog hebben wij daartegen te kamper. doch het doel der Sprawa werd niet bereikt. Toen rekende meit op een oorlog tus- schea Duitschland en Rusland maar ook hierin vergiste men zich. Daarna vormde zich te Warschau onder den dekmantel van eenige Russische onderdanen eene revolutionnaire socialistische vereenigingwaarbij zooals bleek, innige gemeenschap bestond tusschen de Russische revolutionnaire partij en de Poolsche Sprawa. Het socialisme was in dit geval voor de leiders der Sprawa eene soort van brandmateriaal, waar mede men de hartstochten kon doen ontvlammen, en onder het volk zelf eene revolutionnaire orga nisatie in het leven roepen die men later zon kunnen gebieden, waarheen en zooals men wilde." (N. R. C.) Te St. Petersburg heeft men een dieven bende gevatwelke zich toelegde op vergiftigen en berooven van huurkoetsiers. Zij gingen daarbij aldus te werkEon der leden van de bende huurde een rijtuig dat er net uitzag, met een goed paard en liet zich naar de een of andere stille buurt brengen. Daar stapte hij af bij een kroeg en gaf er den koetsier een glaasje bran dewijn waarin hij ongemerkt een bedwelmend middel deed. Men reed daarop weer doore t vijf minuten later viel de koetsier bewusteloos neer. Dan nam de dief hem zijn kleederen af, trok die zelf aan reed als koetsier vermomd met paard en rijtuig heen, en liet den koetsier, wien hij ook nog zijn geld afuam aan zijn lot over. Hjt bedwelmingsmiddel werd geleverd door een heelmeesters-assistent, die lid der bende was. Het volgende bericht bevat Petersburgcr z/Herold" uit Mizkonetra. Om drie uur des nachts verlangden tien vermomde en ge maskerde mannen toegang tot een herberg van zekeren Jampolsky. De roovers gingen het huis binnen, braken de kisten en kasten open en eigenden zich alles, wat eenigszins van waarde was, toe. Echter vonden zij slechts 12 roebels baargeld en zij besloten zich hierover op de beide vrouwen te wreken. Zij grepen haar, bonden haar vast en wikkelden haar in stroo waarop zij het stroo in brand staken. Spoedig hadden de ongelukkigen den laatsten adem uil geblazen. Den man ging het vervolgens niet be ter. Hem was het nog gelukt blootvoets en alleen met een hemd^an het raam uit te springen doch hij werd door de beide aan de deur pos- teerende roovers gepakten op afschuwelijke wijze, gemarteld. Zij lieten den armen kerel half naaktzooals hij had willen vluchten een uur lang buiten in de koude staan en begoten hem herhaaldelijk met water, zoodat hij spoedig ge heel verstijfd was. Het achtjarig dochtertje van Jampolsky was intusschen in het kippenhok ge vlucht en dank zij der mededeelingen van het kind werden eenigen der wreedaards gearresteerd. Het waren bewoneis van het naburige dorp. Moukthar-pacha en Wolff hie'den eene con ferentie onder presidium van den khedive. Moukthar bood eene leger-begrooting aan, waarbij werd voorgesteld het leger op eene sterkté te brengen van 16,800 man met 6700 man gen darmerie en Egyptische politie. Hij wees de mid delen aan, die noodig zijn om de daardoor ver oorzaakte meerdere uitgaven te dekken, op eene som na van tweemaal honderdduizend livres, welke hij hoopte dat gevonden zouden kunnen worden doordien Engeland afstand deed van de twee maal honderdduizend livres, welke Egypte jaar lijks bijdraagt voor het onderhoud van het En gelsche bezettingsleger. Waalwijk, 10 Februari 18*86. Bij de Zaterdag avond gehouden raadsverga dering waren tegenwoordig alle leden behalve I)r. de Haan met kennisgeving en den heer Mombers. Het voorzitterschap werd waargenomen door den wethouder van Es. Na voorlezing en goedkeuring van de notulen der vorige vergadering werd lezing gegeven van: lo. Kennisgeving van den commissaris des konings, dat bij kon. besl. van 22 Januari j.l. benoemd is tot burgemeester dezer gemeente Jhr. A. E. M. B. van Grotenhuis; 2o. Kennisgeving van Ged. St., dat bij hen ontvangen is de politieverordening, zooals die onlangs door den raad is vastgesteld. Hierna werden de deuren gesloten, die tot aan het einde der zitting zijn gesloten gebleven. Tot leden der feestcommissie voor de installatie van Jhr. A. van Grotenhuis als burgemeester van Waalwijk zijn door den gemeenteraad be noemd de heeren F. M. Ingen-Housz, piesident, H. Witlox vice-president, O. W. H. van Tussenbroek, Aloys Verbuut, Martinus Timmermans, Antoon Tielen, G. Goossens secretaris. Zondag avond heeft deze commissie zich onledig gehouden, in overleg met den wethouder van Es plan en begrooting voor de feestelijk heden op te maken. Deze begrooting is overgelegd aan den raad, die gisteren avond het aangevraagde crediet met algemeene steramen heeft toegestaan. Aangaande de besprekingen met de gardes d' honneur en de verschillende in de gemeente bestaande corporation, gelieve men te zien onder d.e advertentien. Behalve de leden der commissie, de heeren J. H. Schuijlenburg, B. Hulst en F. IT. Rant, waren tegenwoordig de heeren J. B. Tim mermans Wz„ president, S. Fano, vice-pres., en C. G. van der Heijden, lid der kamer van koophandel alhier, de burgemeesters van Baardwijk en Bescijen een aantal schoen fabrikanten uit deze en de naburige ge meenten, eenige looiers en verdere belang stellenden. Na opening der vergadering werd mede- deeling gedaan van eene lijsthoudende opgaaf van den invoer van schoenwerk in ons land. Daarna werden, met het oog op het doel, waarvoor de commissie is benoemd, verschil lende systemen besproken, De heer Fano achtte toepassing eener prijslijst zeer bezwaarlijk, omdat het uiterst moeielijk zou zijn de juiste waarde van de ingevoerde artikelen te bepalen en ook, omdat bij declaratie het rijk 10% speling toelaat. Als voorbeeld haalt hij aan elastiek en serge. Men kan niet veronderstellen, dat de ambte naren de waarde daarvan bepalen kunnen men heeft elastiek van 30 cent tot f 1,50. De commissie oordeelde, dat er altijd wel zekere speling zal moeten blijven, ook bij heffing naar het gewicht; die 10% zijn een zeker defraiement bij benaderingaan af schaffing daarvan zal wel niet te denken zijn. Natuurlijk kan in eene prijslijst niet alles even nauwkeurig gestipuleerd worden't zal altijd wel msnschelijk, dus onvolmaakt werk zijn er is slechts een middel om alle ont duiking te voorkomen en dit is alle invoer rechten af te schaffenmaar wij moeten blijven bij het bestaande systeem en trachten te komen tot een juistere kennis der waarde. In den verderen loop der besprekingen gaf de heer Fano in overweging het overleggen der origineele factuur en en het beëedigen der aangifte. De heer Kievits wenschte een heffing per stuk of per paar schoenen. De heer Van Dortmond beval aan de benoeming van experts. Tegen al deze meeuingen opperde de heer Schuijlenburg gegronde bezwaren. Wanneer het overleggen der origineele factuur gevor derd wordt, kunnen fabrikanten filialen op richten in ons land; zij verzenden dan het goed aan zich zei ven en behoeven dus geen factuur over te leggen, omdat het goed hun eigendom blijft. Van beëediging verwacht spreker evenmin neil, omdat dan zijdie het minst waarde aan den eed hechtenhet meest- kunnen profiteeren. Het aanstellen van experts acht hij on mogelijk, omdat men dan niet alleen voor schoenen, maar ook voor alle andere belast bare artikelen experts zoude moeten hebben. Heffing per paar of per stuk acht hij onbillijkomdat men danevenals bij die per gewicht, voor de minste qualiteit even veel betaalt als voor de beste. Gaarne wenschte hij van de vergadering te vernemen, of het niet mogelijk zou zijn een gemiddelden prijs voor schoenen op te geven. De heer C. G. van der Heijden achtte dit zeer goed doenbaar. Er zijn, zooals iedereen weet, verschillende soorten schoenenal die soorten hebbennaar hunne a'meting, ver schillende benamingen, waarvan ieder schoen fabrikant de maat in cM. kan opgeven, 't Is dus heel gemakkelijk voor die verschillende soorten, in de verschillende afmetingen, een gemiddelden prijs vast te stellen. Nu zal voor één paar schoenen misschien wel wat te veel betaald worden en voor een ander wat te weinigmaar dit kan geen bezwaar zijn, daar toch geen fabrikant enkel en alleen één soort schoenen fabriceert. Volgens dit systeem kan ieder ambtenaar onmiddellijk zien, wat de waarde is van een paar schoenen, en ieder fabrikant weet vooraf, tegen welke waarde het door hem ingevoerde wordt aan geslagen. Van benaderen kan dus als 't ware

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2