Nummer 17. Zondag 28 Februari 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. FEUILLETON. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. ZEVEN MTLLIOEN. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Novelle door MAX RING. I De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel. De burgemeester der gemeente Waalwijk maakt bekend lo. dat, ter voldoening aan art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad 125),eenecommissie uit gedeputeerde staten der provincie Noordbra bant, bijgestaan door den daartoe door het alge meen bestuur aangewezen ingenieur en het hoofd van het, bestuur der gemeente, in het gemeente huis aldaar zitting zal houden Vrijdag 19 Maart 1886 des voormiddags ten 10 ure', ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van de verlegging van de uitmon ding van de rivier de Maas naar den Amer en noodigt belanghebbenden uit om hunne bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schrif telijk aan genoemde commissie mede te deelen; 2o. dat de stukken bedoeld bij de eerste alinea van art. 12 en ter voldoening aan de tweede alinea van dat artikel van voornoemde wetter inzage van een ieder worden nedergelegd ter se cretarie dezer gemeente van en met den 1 Maart 1886 tot dat de commissie hare werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht. 3o. dat het uitgewerkt plan van het geheele werk, bedoeld in de laatste alinea van art. 12 van meergenoemde wet voor een ieder ter inzage zal liggen op de griffie der provincie Noordbrabant van en met den 28 Februari 1886, totdat de com missie hare werkzaamheden in de betrokken ge meenten zal hebben volbracht. Waalwijk, den 24 Februari 1886. De burgemeester, Dr. DE HAAN l.b. Wie de groote prijs van 100000 francs op de Antwerpsche tentoonstelling-loterij gewonnen heeft is lang een geheim gebleven. Woensdag middag wist men op de beurs van Antwerpen echter te verzekeren dat hij ten deel gevallen is aan zekeren Van Neste magazijnmeester bij de firma Hütz en Havenith te Antwerpen. Van Ne6te is vader van vijf kinderen en houdt een herberg. De man heeft aau de Antwerpsche bank last gegeven het geld voor hem in ontvangst te nemen en zal hel geld aldaar laten berusten, VII Hoe riep Flora verrastwilt gij uw ont slag nemen en den krijgsdienst vaarwel zeggen? Voorzeker, antwoordde de luitenant met eene opwelling van humor. Om te kunnen hu wen is mijn luitenantstraktement niet voldoende, ook bezit ik niet het noodige geld voor de stor ting zonder welke een arm officier tot aan zijn einde vrijgezel moet blijven. Miju God. Wilt gij mij zulk een groot offer brengen en uwe carrière opgeven Dat mag ik niet toestaan liever wil ik Stel u gerust, viel hij haar vriendelijk in de rede. Ook buiten u zou ik mijn ontslag hebben genomen. Gij hebt slechts mijn voorne men verhaasten aan mijn aarzelen een einde gemaakt. Reeds morgen zal ik aan den minister van oorlog schrijven en mijn verzoekschrift in zenden. Maar waarom wilt gij zulk een eervolle en geachte loopbaan verlaten? Omdat mij geen andere keus overblijft. MijD stand bevalt mij en ik heb met vreugde tijdens den oorlog mijne schuld aan het vader land voldaan maar ik heb plichten jegens mijne moeder en betrekkingen die ik als arm officier niet kan vervullen. De zorg voor mijn bloed verwanten en mijne liefde voor u noodzaken mij een ander beroep bij de hand te nemen, dat mij het vooruitzicht geeft aau mijne thans dubbele verplichtingen beter te kunnen voldoen, dan zulks in den militairen stand mogelijk is. In zichtbare spanning hoorde Flora deze me- dedeelingen aandie haar in een hoogen graad ten voordeele zijner kinderen. Wat hem betreft hij blijft, zoo verklaren zijne patroons, maga zijnmeester. Deze week reed een jong meisje met een wagen met mosselen door de Batavia6traat te Antwerpen en hoorde daar 6preken over de loterij der Antwerpsche tentoonstelling. Ja, zeide zijik heb ook een lot maar ik heb niets geleerd en kan dus niet zien of er iets op gevallen is. Een aantal vrienden in een nabijgelegen her- bergnamen dit werk op zich en men bevond dai het nummer 91054 voor 25000 francs kanten was ten deei gevallen. Het meisje zal dus 22.500 francs kunnen ontvangen. 10 pet. van de aange geven waarde moet de winner verliezen, wanneer hij den prijs in geld verlangt. De ontroering te beschrijven van het meieje op dat ooger.blik, zegt een ooggetuige, is onmogelijk. Bevende knoopte zij het kostbare briefje in haar zakdoek en ver gezeld van een groote menigtenam zij den wagen op en reed snel naar huis. Men zegt, dat er reeds vijf en twintig preten denten waren naar hare hand. Drie personen te Gent, die eene begrafenis hadden bijgewoond hebben na de terugkomst van hat sterfhuisdat een herberg wastwist gekregen. Een hunner heeft de beide anderen met een scheermes verscheidene sneden in hei aangezicht toegebracht. Onder het kaartspelen kregen eenige jon gelieden Zondagavond, in een herberg te Couture Saint Germain twist. Toen een van hen naar buiten ging volgden hem zijn tegenspelers op den voet en hebben hem daar met een ploertendooder zoodanig toegetakeld dat hij den volgenden dag bezweken is. Woensdag raiddag is tusschen de stations Libramor.t en d'Hatrival een goederentrein met vrij groote vaart op een anderen 6tilstaanden goederentrein geloopen. Eene machine en twee wagens werdeu gedeeltelijk verbrijzeld en omver geworpen. De weg was den geheelen dag versperd, waardoor de treinen van Brussel naar het Zuiden en omgekeerd vertraging ondervonden. De ,/Indépendance" deelt mede dat Eugène schenen te interesseeren en te verontrusten. Terwijl van Bergen haar rondborstig zijne be weegredenen en omstandigheden blootlegdezag zij hem aau met bewondering en aandoening. Onwillekeurig kwam in haar hart een geheime wensch open vervolgde haar eene verborgen gedachtedie zij evenwel niet waagde uit te sprekenals vreesde zijdoor een onbedacht woord Van Bergen te beleedigen en haar geluk te verwoestenzoodat zij met geweld een reeds op hare lippen zwevende bekentenis terughield. En welk beroep denkt gij te kiezen? vroeg zij na eer. korte pauze met bezorgdheid. Gijzelve, hernam hij, hebt mij door uwe interessante beschrijving van uwe Opper-Silezi- sche woonplaats de gedachte ingegeven, mij aan den bergbouw en het mijnwezen te wijden. Als ingenieur geloof ik de vereischte kundigheden ts bezitten, zoodat ik mag hopen mij in korten tijd ook de noodige technische ervaring te kunnen eigen maken. Natuurlijk zou ik voor dit doel het liefst naar Opper-Silezie gaan, omdat ik dan in uwe nabijheid ben. Hoe bevalt u dit plan Uitstekend riep Flora, zichtbaar verheugd en slechts met moeite een schalkschen glimlach onderdrukkende. Gij hebt mijn geheimen wensch geraden en kondt geen betere keus doen. Het doet mij een onuitsprekelijk genoegen dat gij naar Opper-Silezie wilt komenen in mijne nabijheid wilt blijven. Dat zal u ook geen groote moeite kosten tiaar ik met den directeur van de Mariamiju bevriend ben en u bij hem kan aanbevelen. Ik vrees slechts dat gij onaangenaamheden zult krijgen met juffrouw Richter, indien zij ver neemt O, daarover bekommer ik mij niet; dien aangaande kunt gij voikomen gerust zijn. Maar wat moet er van u worden als zij u ontslaat en gij om mijnentwil uwe betrekking 't Kint, die zooals men weet onlangs, na afloop van zijn straftijd, weder op vrije voeten is gesteld, in het huwelijk zal treden met iemandwier naam in zijn proces in het geheel niet genoemd is. Het blad belooft weldra nadere bijzonderheden. De wederinvoering van de trom bij het Belgische leger welke daar 12 jaren is afge schaft geweest werd dezer dagen te Brussel feestelijk gevierd. De tamboers hielden hun intocht ten aanschouwe van een groote menigte belangstellenden. Het regiment grenadiers rukte uit met de stafmiiziek en 36 tamboers. Het werd onderweg door de koningin geïnspecteerd, en daarna volgde de intocht. De minister van oorlog en de generaals reden vooraan. Op hen volgde dc tamboer majoor een lange stevige ktrel. Met veel zwier han teerde hij den stok, eu er werd flink getrommeld en geblazen. Achter het regiment liepen de andere tamboer majoors, alsook, voor deze plech tige gelegenheid de vrouw van den eersten tamboer majoor. De minister Sarrien heeft in den kabinetsraad de inlichtingen verschaft over een opstand die onder de gevangenen in het verbeterhuis te Thouars is uitgebroken. De orde is thans vol komen hersteld en een onderzoek heeft aan het licht gebracht dat de oorzaak van den oproerigen geest onder de gevangenen het gebrek aan werk is alsmede het onvoldoende honorarium, waardoor de gevangenen hunne voeding niet kunnen ver beteren. Generaal Boulanger heeft voorgesteld aan ge neraal Colomb eu generaal Féviier nog gedurende drie jaren het bevelhebberschap toe te vertrouwen, aan eerstgenoemde over 'het 15e legercorps te Marseille en aan den laatste over het 6e legercorps te Chalons. In de „Temps" heeft Emile Alglave een statistiek gegeven over het debiet van brandewijn, waaruit blijkt dat in 1860 365,883 plaatsen in Frankrijk warenwaar brandewijn verkocht werd, terwijl het aantal in 1884 386,115 bedroeg. De „Télégraphe" merkt hierbij op, dat de werk- verliest Dan zal ik gemakkelijk een ander onder komen vinden, daar ik in die streek veel vrienden heb ook ben ik geenszins zoo arm en verlaten als gij denkt. Evenwel houd ik hei voor beter, al thans voorloopig onze betrekking voor de juf frouw en ook voor mijne moeder te verzwijgen, tot ik mijne zaken geregeld en mijn ontslag ver kregen heb. Daarin hebt gij gelijk. Niemand behoeft nog te weten dat wij elkander beminnen. Het zwijgen is de God der gelukkigen. Nog lang zaten beiden zoo ouder de bescher mende tent verborgen en spraken van hunne toekomst, onbekommerd om de wereld en den strijd en de zorgdie voor de deur stonden maar waarvoor Van Bergen niet terugschrikte. Binnen één hoogstens twee jaren, zei hij, geloot ik met zekerheid alle hinderpalen te zullen overwinnen en u zoo al geen schitterend, toch een fatsoenlijk bestaan te kunnen aanbieden. Meer verlang ik niet, hernam Flora. Met eenige duizend daalders kan men gelijk ik wel gehoord hebzeer goed rondkomen en zeer ge- noegelijk leven. Eenige duizend daalders! riep van Bergen verbaasd. Gij spreekt een groot woord zeer kalm uit. Eenige honderd wilt gij zeggen. Vergeef mijantwoordde zij verlegen ik heb mij versproken en meende werkelijkdat eenige honderd daalders voldoende zijn als wij ons een weinig behelpen. Men kan wel zien schertste de luitenant, dat gij aan het gezelschap van eene millionnaire gewoon zijt, die eenige duizend daalders als eene kleinigheid beschouwt. Dan vergeet men zoo licht de waarde van het geld. Maar dat zal zich tusschen ons wel schikken. Dood hieiop dus geen invloed heeft gehad. Een jaar geleden was in Frankrijk gemiddeld een herberg op de 97 inwoners; echter is het bekend dat in de noordelijke departementen meer s'erke drank gebruikt wordt dan in de zuidelijke. De heer Alglave beveelt het alcohol-monopolie vooral als gezondheidsmaatregel aan. Donderdag heeft de kamer het verdrag met Madagascar behandeld, minister De Freycinet was tegen uitstel. Het verdrag zoo zeide hij geeft ons voldoening en leidt tot de beëin diging, welke door ods altijd begeerd is. Moeter onze onderhandelingen opnieuw begonnen worden, dan is er, als wij niet slagen, gevaar voor oorlog, terwijlvolgens de overtuiging °an den minister, Frankrijks invloed nu groote vorderingen zal maken, zonder dat men kanonnen en mitrailleuses noodig hebben zal. De beraadslaging werd verdaagd. Eenige Parijsche handelaren hadden in het Chateau d'Eau-theater een volksvergadering belegd, ter bespreking van verschillende vragen betreffende handel en nijverheid. Die bijeenkomst in dezelfde zaal, waar onlangs de woelige ver gadering der omwentelingsmannen, onder voor zitterschap van Baslyplaats had, zou tevens een tegenbetooging moeten zijn tegen het streven van Basly en de zijnen. Maar het plan der be'eggers van de vergadering mislukte geheel. Verscheidene verwachte sprekers kwamen niet. De meerderheid der opgekomen belangstellenden bestond uit omwentelingsgezin- den. Zij kozen onder daverende toejuichingen Basly tot voorzitter. De handelaren trachtten te vergeefs aan het woord te komen, om het doel der vergadering uiteen te zetten. Zij werden door gesis en gefluit overstemd, en de anarchis ten bleven meester van het terrein. Zij namen, na verscheidene redevoeringen, twee motiën in hun geest, betreffende het uitvoeren van open bare werken en ter betuiging van achting en instemming aan de socialistische kamerleden Basly, Boyer, Camelinat enz. enz. en men ging uiteen, onder het zingen van de Carmagnole. Op straat zwegen allen en de openbare orde werd niet gestoord. Te Brive, in het departement Corrèze, zijn naar aanleid ng van een nietig voorval, wanor- Dat verwenschte geld zuchtte Flora. Ik zou liefst niets daarvan hooren noch zien. Ik kan u niet zeggen hoe onverschillig en verachtelijk mij die heele voddeboel isen hoe ongaarne ik over geldzaken spreek. Men kan helaas hernam hij ernstig, het gemakkelijker verachten dan ontberen, daar onze welvaartonze afhankelijk- ec zelfstandigheid, de vervulling van onze vurigste wenschen er van afhangt. Indien ik thans slechts een klein vermogen slechts eenige duizend daalders bezat, dan be hoefden wij niet te wachten en konden reeds over weinige weken bruiloft vieren. Wederom zweefde een ondeugend schalksch glimlachje om hare lippen, en wederom aarzelde zijof zij hem iets moest toevertrouwen dat zij hem tot dusverre opzettelijk had verzwegen. Na kort overleg meende zij evenwel een ge schikter tijd te moeten afwachten daar zij bij de gedachte aan zyn kwetsbaar eergevoel en zijn prikkelbaren trots, een kleine vrees niet van zich kon weren. Ofschoon Van Bergen om de bovengenoemde redenen zijn liefde nog geheim hield geloofde hij toch dat hij zijn voornemen om den krijgs dienst te verlaten, niet voor zijne moeder mocht verzwijgen. Ten hoogste verbaasd en ontsteld hoorde zij de mededeeling van haar zoon aan, die met éer. slag al hare hoop en al hare plannen dreigde te vernietigen. I Koenraad 1 riep zij, toen zij zich van haar schrik eenigszins had hersteld, wat overkomt u. Gij wilt uw ontslag vragen. Ik geloof inderdaad dat gij uw verstand hebt verloren Stel u gerust, antwoordde hij met vrien delijken ernst, ik ben volkomen bij mijn zinnen, en handel na rijpe overweging. Gij kent al de

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1