Spanj Engeland. Duitschland. Italië. e. (lelijkheden gepleegd door de spoorwegwerkers, die ten getalle van omstreeks 600 de gendarmes, welke toegesneld waren om de orde te herstel len" op steenen onthaalden. De gendarmes, slechts ecnigen in getal, moesieu zich ettelijke uren tegen den woesten hoop te weer stellen. Tot lof der bevolking moet gezegd worden, dat zij was toegeschoten om de aanvallers terug te drijven, hetgeen ten slotte gelukt is. 's Avonds kwam een afdeeling gendarmerie uit XJzercbe om, zoo noodigde rust verder te verzekeren. Eenigeu der belhamels zijn gevat. De schoonzuster van een hooggeplaatst Fransch ambtenaar had den sneltrein van Bor deaux naar Montauban genomen en een coupé voor zich gereserveerd, ten einde veilig te reizen. Tot Ageu ging alles goed, toen opeens het portier opengerukt werd en een grocte kerel met het hoofd in de kraag van zijn jas gedoken, binnen trad. ./Mijnheer, deze coupé is voor mij alleen," stamelde de dame van schrik buiten zich zelf. //Het spijt mij", antwoordde de man beleefd, maar het is de schuld van den beambte, niet die van mij." Met deze woorden legde hij zijn valies op de bank en zette zich gereed om een dutje te doen. De trein snelde voort, doch nog niet zoo snel als het hart van de dame klopte. Spoedig zag de reiziger van zijn slaapje af en begon zijn valies uit te pakken. De dame had hare blikken onafgewend op den inhoud van het valies gevestigd en met ontzetting zag zij in handen van den man een revolver en een groote schaar. //Mevrouw", zeide de geheimzinnige persoon thans, „ik verzoek u mij een kleinen dienst te bewijzen. Mijne lange haren hinderen mij geweldig. Wees zoo goed ze mij zoo kort mogelijk af te snijden." „Mijnheer", stotterde de dame, „zulk een verlangen het is u toch geen ernst?" „Het is mij iu zooverre ernst, dat wanneer u mij dezen dienst niet wilt bewij zen ik genoodzaakt zal zijn u dood te schieten. Gij hebt dus te kiezen En met de eene hand hield hij haar de schaar en met de andere den revolver voor. Nadat de operatie was afgeloopen haalde de vreemdeling een handspiegel voor den dag, bekeek zich zelf en zeide vervolgens lachend: „Een kapper had het niet beter kunnen doen. Ik dank u wel mevrouw. Nu nog een dienst mevrouw. Ik moet nog iets aan mijn toilet doen en terwijl ik dit doe verzoek ik u een blik op het landschap te werpen, dat werkelijk schoon is." De dame hield, zonder te protes teeren haar gezicht tegen het raampje gedrukt en zag op haar horolge om te zien hoelang deze marteling nog zou duren. Het was 9 uur 55 min.binnen tien minuten moest de trein te Montauban aankomen. Eensklaps gaf de zonderlinge reiziger door een licht kuchen te kennen, dat hij met het in orde brengen van zijn toilet gereed was. De dame keerde zich schuchter om, maar welk een schrik In plaats van een heer met gladgeschoren gelaat zag zij een Dominicaner monnik voor zich met een baard, die tot op de borst neerhing. Dat was tooverij Toen de trein te Montauban stilhield zeide de onbekende voor hij uitstapte „Ik hoop, mevrouw dat gij nog wel zoo goed zult zijn mij tijd te gunnentot ik buiten de barrière ben." Dit verzoek was onnoodig, de dame was meer dood dan levend. Hare ouders wachtten haar op, en toen zij het avontuur verteld had, gaf men er den stationchef en ook de politie kennis van. Alle nasporingen zijn te vergeefs geweest. Op den weg naar de stad vond meu alleen het monniksgewaad en den valschen baard van den zonderlingen reiziger. rijk en China, dat Engeland, als meest begun stigde staat, eischt, in het genot van alle voor rechten te worden gesteld, welke aan de Franschen kunnen worden toegekeud. De heer Childers deelde mede, dat een wets ontwerp in bewerking is, waarbij schadevergoe ding wordt toegekend aan hen, die de slachtoffers zijn geweest van de ongeregeldheden te Londen op den 8sten dezer. In het hoogerhuis verklaarde minister Thorlow, dat de regeering niet voornemens is openbare vereenigingen en optochten op den openbaren weg en openbare pleinen onwettig te verklaren. Te Londen is een telegram van Ferdinand De Lesseps uit Colon gekomen, van 21 Febr., waarin hij meldt dat hij Vrijdag de kanaal- werken bezichtigd heeft. Negen baggermolens zijn in gang. De eerste vijf kilometer van het kanaal werden door hem en zijne tochtgenooten afgelegd op een stoomboot met de Columbiaan- sche en de Fransche vlaggen, en gevolgd door twee stoombooten voerende de Noord-Amerik. en de Britsche vlaggen. Aan wal gestegen, hielden z ij een inspectie, die reden tot groote tevredenheid gaf. Volgens een tweede telegram van den 22sten, hebben de heeren Jacquet en Rousseau, de ge delegeerden door de Fransche regeering uitge zonden om de werken van hel Panamakanaal in oogenschouw te nemen de terugreis naar Europa aanvaard. Tegen hel laatste van Maart worden zij te Parijs verwacht. MADRID, 25 Februari. Het militair hoog gerechtshof heeft de veroordeeling van den hertog van Sevilla tot 8 jaar gevangenisstraf en het verlies van den rang van grande, bevestigd. In het lagerhuis verklaarde minister Bryce, naar aanleiding van het tractaat tussefcen Frank- miskenningen en ontberingen die een arm lui tenant aanhoudend moet verduren, om overeen komstig zijn stand te leven en den uiterlijken schijn te bewaren. Ik heb deze blinkende ar moede lang genoeg gedragen, en zou dit ook nog langer doen zonder mij te beklagen indien ik alleen stond en niet aan de toekomst dacht. Niet om mijzelvenmaar uitsluitend met het oog op u en op mijn broeders en zusters heb ik met een bezwaard hart tot dezen stap beslo ten, omdat ik anders geen mogelijkheid zie voor ons allen te zorgen. Daartoe hebt gij toch niet noodig uw ontslag te nemen. Indien gij juffrouw Richter huwt Waar denkt gij aan hernam hij driftig. Daarvan kan nooit sprake zijn. Dat was een nieuwe, harde slag voor de bezorgde moeder, die de eene hoop na de andere tot haar bittere smart in rook zag verdwijnen en zich door haar zoonop wien zij tot dusverre zoo trotsch was geweestin al hare verwachtingen zag teleurgesteld. Mijn Godriep zij, geheel terneergeslagen, gij zult toch niet zoo dwaas zijn een zoo onge hoord geluk van u te werpen Dat zou een onvergeeflijk onrechteene misdaad zijn, die gij aan uzelve en aan de uwen zoudt begaan Gij kent mij, en weet, dat ik u met vreugde elk offer, hoe zwaar ook zou brengen, en voor mijn nabestaanden gaarne alles doe wat in mijn vermogen is maar gij zult toch niet van mij verlangen dat ik handel drijf met mijn hart en mij verkoop aan een rijke vrouw, die ik niet bemin De Oostelijke provinciën zijn nog steeds het onderwerp ven beraadslaging in het Pruisische huis van afgevaardigden. Gisteren was het wets ontwerp aan de orde betreffende de aanstelling eu den werkkring der volksonderwijzers in de genoemde provinciën. De minister van eeredienst verklaarde dat de regeering, tegenover de voort durende aanvallengeene toegevendheid mag gebruiken. Zij moet integendeel een vast en duidelijk omschreven standpunt innemen. Alleen aan de onzekerheid, waarmede tot dusver is te werk gegaan, is het te wijten, zoo er ten aanzien van het schoolwezen fouten zijn begaan. De beste wijze om de beide volken te vereenzelvigen, is het inioeren van eene gemeenschappelijke taal. Dit doel is nog niet bereikt; een deel der weder voor den dienst opgeroepene reservemanschappen heeft het Duitsch weder verleerd en het aantal jon gelieden die de kennis der Duitsche taal ver- lochenen neemt toe. Het is derhalve een vereischte, dat alle ouderwijzers der volksscholen die taal machtig zijn terwijl voorts de onder wijzers en de leerlingen onafhankelijk moeten worden gemaakt van de Poolsche sameuleving en de Poolsche literatuur. De ongeschikte onder wijzers moeten verplaatst worden daar, waar zij nuttiger werkzaam kunnen zijn. De regeering is tegenover de Poo'sche beweging, welke zelfs onzedelijke middelen niet schuwttot zulke maatregelen gerechtigd. Haar doel is echter geenszins om gemeenten of grondeigenaars, die het patronaat over scholen hebben, onrecht aan te doen evenmin is hier sprake van terugtred, maar integendeel van vooruitgang. Het huis verdaagde de verdere beraadslaging over dit wetsontwerp tot heden. De conservatieven en nationaal liberalen spraken voorde redenaars van het centrum tegen de voordracht. De heer Virchow verklaarde, dat de vrijzinnige partij bereid is, om in den boezem der commissie naar de middelen te zoeken, waardoor de Duitsche taal ook voor de Poolsche bevolking gemeenzaam kan worden. Het plan tot het houden van eene nationale tentoonstelling te Berlijn in 1888 wint meer veld, en het is ook niet onmogelijk dat de regeering het hare zal bijdragen om deze tentoonstelling te doen slagen. Dit blijkt althans uit een brief, welke namens den rijkskanselier, door den minister Von Boetticher, gezonden is aan den handelsraad Kühnemann in antwoord op eenige door hem gedane dragen. Wat echter het vermindering van het spoorwegtarief betreft voor het vervoer der voorwerpen voor de tentoonstelling bestemd, zegt de ministerdat men zich hiervoor moet wenden tot. de directiën der verschillende spoor wegen terwijl het houden van een loterij, welke in andere lauden gewoonlijk aan eene tentoon stelling verbonden wordt, door de wetten van het land verbonden wordt. Het dagelijksch bestuur van Berlijn zal in de eerstvolgende zitting een krediet van 3000 mark aanvragen voor de voorloopige kosten, die tot het maken van plannen der tentoonstelling moeten gemaakt worden. Op last van de admiraliteit zijn alle vreemde werkliedendie op de rijkswerven werkzaam warendefinitief ontslagen. Deze maatregel wordt beschouwd als een gevolg van het proces- Sa rauw. Generaal graaf Werder, beroemd door zijn gevecht bij Belfort, waar hij het doorbreken der Franschen verhinderde ligt op sterven. In het dorp Zoeschenbij Hallezijn plotseling tien morgen land in de diepte weg gezonken. Verscheidene arbeiderswoningen zijn mede in de diepte weggezakt en drie personen zijn omgekomen. Op de plaats des onheils heeft zich eene groote beek gevord. Gelukkiglijk waren de meeste bewoners van de weggezonkene wonin gen afwezig toen de ramp plaats had. Nadat te Berlijn in den laatsten tijd her haaldelijk wedstrijden op het ijs zijn gehouden, is in het uiterste westen der stad een ijsbaan pachter op het vernuftige denkbeeld gekomen een hardrijderij met verplicht gebruik van Hol- landsche pijpen uit te schrijven Wie aan den wedstrijd deelnamkreeg iu elke hand twee pijpen die hij aan het dunne boveneinde moest vasthouden. Zoodra de klok had geslagen, werd een sein gegeven en dan ging liet er op los. Wie dan het eerst de baan van 1400 meter had afgereden zonder dat een der pijpen was gebroken, kreeg als prijs een flesch Champagne (merk Roederer). Deze aardigheid te Berlijn tot nog toe geheel onbekend, viel zoozeer in den smaak dat het, zooals 't in de aankondiging heette HoliandischeThonfeifenwettschlittschuhlaufen niet slechts een buitengewoon succes had, maar ook op algemeen verlangen her'iaald zal worden. De „Köln. Zeit." bevat een overzicht over de opbrengst, welke het brandewijn-monopolie aan de schatkist moet opleveren. Van den bonds raad is het ontwerp thans bij den rijksdag ge komen, doch de grondslagen, waarop het ontwerp rusthebben in menig punt eene omwerking ondergaaninzonderheid is eene nauwkeurige berekening opgemaakt van de opbrengst. Moge deze berekening uit den aard der zaak in ver scheidene opzichten slechts bij benadering ge schied zijn toch was het mogelijk, zegt boven genoemd blad, om bij voorzichtige raming tot de ervaring te komen, hoe groot de minimum opbrengst zou wezen bij de koopprijzen werden hooge bij de verkoopprijzen lage cijfers aange nomen en zoo kwam men tot een zuiver overschot van 303 millioen mark. De inkomsten werden aldus verdeeld gewone brandewijn 504,025,000 m.brandewijn uit graan gestookt 54,000,000 m. id. van wijnmoer 8,517,000 m., vruchten brandewijn 17,200,000 m., likeuren van allerlei aard 18,000,000 u>., buitenlandsche 31,250,000 m., te zaaien 632,992,000 m. daarbij komt nog zekere hoeveelheid ruwe braudewijn welke uitgevoerd wordtof voor verschillend gebruik in het binnenland wordt aangewend, ad 35.700000 m.; zoodat de brutoinkomsten in het geheel 668,692,000 m. zullen bedragen. Wanneer men hiervan de gezamenlijke uilgaven ad 365,948,000 mark aftrektblijft in ronde som het vermelde bedrag van 303 millioen mark over. In de gevangenis te Augsburgwaarin zich ongeveer 160 personen bevonden, waren de gevangenen overeengekomen om des nachts op eou gegeven oogenblik den gevangenbewaarder te overvallen, h m de sleutels te ontnemen, en met de revolvers, die zij zouden vinden de wachtposten dood te schieten. Er was echter een onder de gevangenen die zijoe kameraden verried zoodat de aanslag mislukte. Zaterdag was het de verjaardag der verheffing van Leo XIII tot den pausel. troon. De H. vader ontving bij die gelegenheid de gelukwenschen van het college van kardinalen, van de prelatuur en van eenige vertegenwoordigers der Romein- sche aristocratie. Het college van kardinalen bestaat op het oogenblik uit zestig leden. Om het voltallig te dojn zijn ontbreken er dus tien. Men denkt vrij algemeen, dst het heilig college uit 72 leden moet bestaan doch dit is eene dwaling. Nimmer heeft het cijfer der kardinalea meer bedragen dan 70. De oudste der tegenwoordige prinsen van de kerk is kardinaal Newman, die 86 winters telt. Dan volgen er drie tachtigers kardinaal Guibert, aartsbisschop van Parijs, kardinaal Mertel, die te Rome woont en kardinaal Caverot, aartsbis schop van LyoB. Nog twee andere hoogbejaarden iu het purper zijn kardinaal Desprrz, aartsbis schop van Toulouse, en kardinaal Pecci, 's pausen oudste broeder. Deze beide hebben de 79 ge haald. De jongste van .dit eerbiedwaardige ge zelschap is kardinaal Sebastiano Neto, patriarch van Lissabon, die pas zijn 46e jaar is ingetreden. Van de thans levende kardinalen hebben er 26 uit de handen van Pius IX, 34 uit die van Leo XIII den ring en den hoed ontvangen. De Italiaansche regeering zal eerlang een algemeenen wedstrijd uitschrijven voor het beste ontwerp tot algeheele voltooiing van den ver maarden wit marmeren dom te Milaan. Zooals men weet is die kerk, welks bouw in 1386 begonnen, in de 17e eeuw en later onder Napo leon en keizer Frans voortgezet werd, nog altijd niet geheel af. De eerstk prijs bij dien wedstrijd, waaraan bouwkundigen uit alle landen kunnen deelnemen, bedraagt 40,000 lire. In Italië zijn tegenwoordig de werksta kingen zoo veelvuldig als zij ooit zijn geweest. Op die van de koetsiers te Napels volgde die van de koetsiers en voerlieden te Rome, en nu deze, naar men verwacht spoedig gedaan zal zijn, is er weer te Napels een werkstaking uit gebroken onder de spoorwegwerklieden. Vier honderd weigerden hunne diensten. Zij eischten eene betere behandeling. Hunne makkers uit Foggia sloten zich bij hen aan, en het kwam tol ernstige ongeregeldheden. Ook te Loretto hadden onordelijkheden van werklieden plaats, welke de tusschenkomst der gewapende macht noodzakelijk maakten. Oosterse he quaestie. De mogendheden zijn tot eene voorloopige ratificatie van de tusschen de Porte en Bulgarije gesloten overeenkomst geneigd, zonder den uitslag af te wachten van het onderzoek, hetwelk aan de herziening van het Oost-Rumelische statuut voorafgaan moet. Er blijft nog slechts over zich te verstaan over de hernieuwing der aan prins Alexander opgedragen macht telken 5 jare. Volgens een dépêche uit Konstantinopel zou een overeenkomst tot stand gekomen zijn tusschen de Porte en de Banque Ottomane, welke er in toestemt hare vordering van 7Vg millioen pond niet 30 en 40 pet. te verminderen mits de betaling geschiede in schuldtitels, ren tende 5 pet. en met 1 pet. aflossing, alles ge waarborgd door de opbrengst der douanen. Naar de Times uit Bucharest verneemt, wordt in diplomatieke kringen de vrede verze kerd geacht. Nog twee officieele zittingen van de gedelegeerden zullen de conferentie met goed gevolg ten einde brengen. Uit Odessa verneemt de Daily News, dat er aldaar groote opschudding heerscht naar aan leiding van een bericht, als zou Engeland voor nemens zijn om Kreta, evenals Cyprus in bezit te nemen, hoewel om het later aan Griekenland over te doen. Volgens indirecte dépêches uit Konstanti nopel zou Rusland bij de Porte aandringen op betaling der oorlogsschattingen zou Turkije Dat kan ik niet begrijpenhernam de moeder op een misnoegden toon. Zeg mij dan eens, wat gij tegen die dame hebt in te brengen; is zij niet geestvolhoogst beschaafd de beste partijdie een jong man vinden of die eene moeder voor haar zoon wenschen kan Dat zal ik niet betwisten en ik betwijfel ook nietdat de meeste mannen zich gelukkig zouden achten zulk eene vrouw te bezitten, die ik zelf hoogacht en vereer Meer is ook niet noodig. Naar mijne er varing zijn het steeds de gelukkigste huwelijken, die op wederkeerige achting gegrond zijn. Al het overige komt van zelf. Bedenk wat voor ons op het spel staat1. Wat moet er van u, van ons allen worden als gij uw ontslag neemt, en een zoo schitterende partij lichtzinnig van de hand wijst. Waarvan meeten wij dan voortaan leven Van mijn arbeid antwoordde hij kalm. Van uw arbeid Wat moet dat beteekenen Zoodra ik mijn ontslag heb, ben ik voor nemens naar Opper-Silezië te gaan, en bij den bergbouw of het mijnwezen een winstgevende betrekking te zoeken. Stijf van ontzettingniet in staat een woord uit te brengen, zat de arme moeder daar. Haar Koenraad een werkman, een gemeen mijnwerker Die gedachte was haar ondraaglijkdaartegen verietten zich al haar gevoelens en aangeboren vooroordeelen. Het scheen haar als een volslagen gebrek aan kinderlijke liefde, als het toppunt van alle rampen. Dat zal mijn dood zijn kermde zij han den wringende en in tranen uitbarstende. Onge hoord l Wat zal de wereldwat zullen onze bloedverwanten, wat zullen uwe kameraden daar van zeggen. Mijn zoon een officiervan adel uit een der oudste geslachten wil werkman worden. Dat overleef ik niet. Neen, het is niet mogelijk dat een Van Bergen zoo diep kan zin ken zich zoo diep kan vernederen. Dat zijn vooroordeelen, hernam Koenraad, die zich slechts met moeite kon bedwingen. Iu onzen tijd hangt de waarde eu de achting van een man niet af van het toeval van ge boorte, van rang of stand, maar van degelijk heid en talenten. Wie zijn plicht doethetzij burger of edelman officier of werkman is en blijft onder alle omstandigheden een man van eer. Dat kon en wilde de majoorsweduwe evenwel niet inzien. Opnieuw wendde zij al haar moe derlijke overredingskracht aan, en liet het niet aan vertoogen vermaningen gebeden, om haar zoon van dit in haar oogen zoo verwerpelijk besluit terug te brengen. Hoe hard het dezen ook viel haar te moeten bedroeven weerstond hij toch met mannelijke standvastigheid al haar aanzoeken die hij wel verschoonend maar beslissend afwees. Daar hij echter daarbij zoo zachtmoedig mogelijk te werk ginggaf zij nog geenszins de hoop opzijn tegenstand te zullen overwinnen en hem van den voorgenomen stap nog wel te zullen terug houden. In deze hoop werd zij nog versterkt door de houding van juffrouw Richter en hare tante, die onveranderd vriendelijk en innemend bleven je gens haar en haar zoon alsof zij van al het gebeurde geen vermoeden hadden, en nog altijd zijn aanzoek verwachtten. Onder deze omstan digheden hield de bezorgde moeder zich niet alleen gerechtigd, maar zelfs verplicht, ook tegen den wil van haar zoon haar oude plannen te vervolgen. Hoe langer en ernstiger zij evenwel over de geheele zaak nadacht, des te meer drong zich de overtuiging aan haar op dat KoeDraad haar cie ware beweegreden van zijne handelwijze opzettelijk had verzw.-gen en weldra had haar scherp moederlijk oog bet geheim der miunenden ontdekt. Hoe verbitterd zij ook daarover was liet zij zich ditmaal niet terstond door hare drift ver voeren maar overwoog eerst lang en rijpelijk hoe zij het best aan die ouaangename zaak voor altijd een einde maken, en het gevaar, dat haar plannen bedreigde uit den weg ruimen kon. Er met Koeuraad over te spreken hield zij voor nutteloosnog minder durfde zij er aan denken, de tante of de juffrouw zelve eene me deding te doen, die noodzakelijkerwijze Koeraad compromitteeren en alle vooruitzicht op de door haar zoo zeer gewenschte partij vernietigen mosst. Daarentegen meende zij goed te handelen in dien zij door hare voorstellingen en een beslis sende weigering van hare toestemming de ge zelschapsjuffrouw trachtte bevreesd te maken en te bewegen, hare liefde op te geven; dit scheen de waardige dame des te gemakkelijker en te minder aan zwarigheden onderhevigdaar zij zelve aan de geheele zaak geen al te groot ge wicht hechtte, en daarin slechts een vluchtige voorbijgaande mionarij van haar zoon zag. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2