Amerika. BINNENLAND. LAATSTE BERICHTEN oude graanvoorraden verkocht hebben om den termijn van Maart tc kunnen voldoen. De Daily Ne\v9 meldt uit Konstantinopel dat de Porte haren buitengewone» gezant in Griekenland teruggeroepen heeft, omdat, hij te Athene, zonder daartoe gemachtigd te zijn, on derhandelingen begonneu was. De Turksche militaire partij verzet zich tegen alle onder handelingen met Griekenland. De Times meldt uit Bucharest, dat ofschoon de hoop op vrede zeer groot blijft, Bulgarije toch zich ernstig voor een nieuwen veldtocht uitrust, voor het geval dat de onderhandelingen mochten mislukken. Te Wilmington, in Noord-Carolir.a, ontstond Zondagmiddag brand in een schip, geladen met katoen; in een oogwenk stond het geheele schip in brand. De vlammen sloegen over op de aan de werf staande magazijnen, die ook een prooi der vlammen werden. In de rivier verbrandden twee stoombooten en een zeilschip. Nog een aantal gebouwen werden door den brand ver nield, zoodat de schade op meer dan anderhalf miilioen dollars geschat wordt. De uitbarsting van den vulkaan Cotopaxi, in Ecuador, moet een zeer hevige zijn, maar met zekerheid weet men er niet veel van te berichten, wegens het afbreken van de telegrafische gemeen schap. De stad Latacunija aan den voet van den berg en verscheidene dorpen, moeien vernield zijn, en naar men vreest, heeft ook Ambato na Quito de voornaamste stad van het binnenland veel geleden* Te Jaguachi viel een aechregen en te Guayaquil ook, ofschoon in mindere mate. In laatstgenoemde stad werden telkens schokken van aardbeving gevoeld. De uitbarstingen kondigden zich daar aan door een geluid, alsof in de verte duizend kanonnen werden afgeschoten, welk geluid afge broken 1 uur ee 40 minuteu voortduurde. UITVOERINGEN. WAALWIJK Zondag 28 Eebr. 1886, zal door de har monie l'Espéiance op de harmoniezaal worden uitgevoerd Reuland. Perck. 1 Hommage a TUnion, marche. 2 Eleurs des Bois, fantaisie. 4 Jeanne d'Arc, pas redouble. De Rem. BAARDWIJK. Uitvoering door de tooneelvereeniging „Eensgezindheid" bij den heer N. L. Dek kers, op Maandag 1 Maart 1886. Zie verder programma's. Waalwijk, 27 Februari 1886. De minister van binnenlandschezaken beeft zijn antwoord ingezonden op het verslag der tweede kamer over de wijziging der ge meentewet ten opzichte van gevallen van weigerachtigheid van den gemeenterard om met den burgemeester saam te werken. De minister kenschetst zijn voorstel nader als een middel tot handhaving van bet gezag der wet tegenover personen, die zoo weinig' voldoen aan bet in hen gestelde vertrouwen. De minister acht het opzettelijk stichten vau verwarring geenszins gerechtvaardigd, ondanks de grieven der raadsleden tegen den burgemeester. Hij ontkent dat bet wetsontwerp een al te forschen greep doet in de zelfstandigheid der gemeentebesturen. De leden van den raad moeten slechts ter vergadering opkomen om het nemen van be sluiten door den burgemeester alleen te voor komen. In antwoord op de in bet verslag geop perde meening, dat bet verzet der gemeente besturen in vele gevallen te wijten is aan onoordeelkundige keuze van den burgemeester, verzekert de minister, dat de regeering zorgt en zorgen zal, dat een burgemeester, onge schikt voor zijne betrekking en die oorzaak is van gemis aan goede verstandhouding met den raad, ontslagen of niet herbenoemd worde Zijns inziens strookt het ook volkomen met den geest der grondwet, raadsleden te be wegen tot behoorlijke plichtsvervulling, waar toe de ingediende wetsvoordracht strekt. In eene verdere herziening der gemeente wet wenscht de regeering niet te treden. De aangegeven wijziging van art. 149 acht de minister wenschelijk en neemt hij over. Zij voorziet in het geval dat alle raadsleden weigeren de betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand op zich te nemen. Ook beeft de regeering de strafbepaling op niet inzenden der geloofsbrieven eenigszins verzacht en daarom den termijn van niet verkiesbaarheid tot een jaar teruggebracht. De regeering geeft toe, dat stelselmatig verzet van de raadsleden tegen den burge meester door dit wetsontwerp niet onmogelijk wordt gemaaktmaar acht tot wering van die oppositie bet voorschrijven van eene ont binding van den raad ondoelmatig. Veeleer verwacht zijdat voortaan de raadsledenteneinde te voorkomen dat de burgemeester alleen besluiten neme, zich van stelselmatige weigering tot het opkomen ter raadsvergadering zullen onthouden. Besluiten, die de burgemeester alleen neemt, moet hij aan den commissaris des konings mededeelen. Door de kamer van koophandel te Zwolle is onlangs aan de verschillende kamers en aan de besturen van eenige instellingen van nijverheid een schrijven gericht, waarin het volgende voorkomt Bij onze kamer is dezer dagen een me morie ingediend, waarin de aandacht wordt gevestigd op het feitdat het buitenland, vooral en bijna uitsluitend Duitschland, ons vaderland voorziet van een groot aantal artikelen voor dagelijksch verbruik, die hier te lande even goed gefabriceerd zouden kun nen worden, en waarin onze industrie met het buitenland zou behooren te kunnen concurreerenzoo niet direct voor uitvoer dan toch voor binnenland sell verbruik. Vooral in onzen tijd van „werkeloosheid" ware het zeer de moeite waard, de zaak in rijpe over weging te nemen, en na te gaan, in hoever het niet alleen mogelijk zou zijn om, door nieuwe takken van industrie in het leven te roepen, hen, die thans van geregeld werk verstoken zijn, daaraan te helpen, doch vooral om bij de bestaande werkkrachten ook goed- koopere te exploiteeren, door aan ambachts lieden en landbouwers in den winter en over het algemeen in hun vrijen tijd bezigheid te verschaffen, hetgeen zoowel hen als den fabrikant niet anders dan ten goede zou kun nen komen. Bij deze opmerking werd een lijst gevoegd der voornaamste artikelen, die ten onzent uit het buitenland worden inge voerd en waarbij er zijn, zooals caoutchouc- en gummiewaren, waarvan de hoofdmarkt in ons land is, die als grondstof naar het bui tenland verkocht worden, om van daar be werkt terug te komen en hier een goede markt te vinden. „De zaak verdient ongetwijfeld de aandacht, daar niet alleen een groot aantal artikelen worden ingevoerd uit Duitschland, waar in vele streken de werkloonen bijzonder laag zijn, maar ook uit Engeland, waar dit over het algemeen volstrekt het geval niet is, en ook uit Belgie en Frankrijk, waar de loonen vrijwel met de Nederlandsche gelijk staan. De vraag, of het op den weg der kamers van koophandel en fabrieken ligt om het initiatief te nemen, om 'een of meer takken van nijverheid ten onzent in het leven te roepen, is zeker voor verschillende beant woording vatbaar. Iets anders is het om de zaak te onderzoeken en zoo er kans van slagen is, daarop de aandacht van belanghebbenden te vestigen. Met het oog daarop nemen wij de vrijheid u te vragen of u ook in uw kring artikelen bekend zijn, die tot nog toe uitsluitend uit het buitenland komen en waarvan de vervaardiging met kans op blijvend succes hier te lande zou kunnen beproefd worden, en welke uwe denkbeelden zijn over de mogelijkheid omal ware het slechts door het nemen van een proef, dit doel te bereiken." Te 'S Gravenhage is Zaterdag jl. eene buitengewone algemeene vergadering gehou den van aandeelhouders in de Eerste Neder landsche verzekering-maatschappij op 'tleven, tegen invaliditeit en ongelukken. Deze ver gadering had alben ten doel eene aanvrage tot termijn ververlenging voor de plaatsing van het geheele maatschappelijke kapitaal maar tevens werd de gelegenheid te baat genomen om aan de aandeelhouders mede deling te doen omtrent den vooruitgang van zaken in het afgeloopen jaar. Zooals hekend is, werkt deze maatschappij, waarvan de heeren B. Janse Joh.zn. en mr. H. Goeman Borgesius directeuren zijnter wijl mr. J, G. Patijnburgemeester van 's Gravenhageals voorzitter van het college van commissarissen fungeertmet twee af- deelingen de eerste afdeeling voor verzeke ring op het leven de tweede afdeeling voor verzekering tegen ongelukken. Toen de eerste Nederlandsche in 1882 werd opgerichtwas verzekering tegen on gelukken hier bijna geheel onbekend, maar dat zij reeds populair begint te worden, be wijzen de op de vergadering medegedeelde cijfers. Op ultimo December 1885 was reeds tegen ongelukken verzekerd aan kapitaal in geval van overlijden een bedrag van f4,394,940 aan kapitaal in geval van voortdurer.de in validiteit f5,093,070 en aan schadevergoe ding per dag f4213,141/,}. In verhouding tot het vorige jaar, toont deze afdeeling een vooruitgang van circa 60 pCt. Niet minder succes had de maatschappij ondanks de groote concurrentieop 'tgebied van hare eerste afdeelingde eigenlijke le vensverzekering. In 1884 werden er afgesloten aan kapi taalverzekeringen een bedrag van f 629,683 en voor rente f 5240en in 1885 aan ka pitaalverzekeringen een bedrag van f 1,178,523 en voor rente f 26,833eene vermeerdering derhalvedie naar verhouding nog grooter is dan in de 2e afdeeling. Aangemoedigd door de hier te lande ver kregen resultatenheeft de Eerste Neder landsche hare zaken thans ook tot Indië uit gebreid waar mr. D. Fockte Batavia, en de heer F. de Rijkconsul van België te Soerabaya, als hoofden der maatschappij zijn opgetreden. Twee kometen zullen in het laatst van April, met het bloote oog aan den hemel zichtbaar zijn. De eene, de komeet van Fabry de helderste, 'is dan in het sterrenbeeld Per seus de tweededie van Barnardsterren beeld Andromeda waar te nemen. Maandag had te Moergestel eene paar- denmonstering plaats. Er waren 102 paarden aangebrachtdoch er werd slechts één paard aangekocht. Van heinde en verre waren paar den aangevoerd, daar de landbouwers in den waan waren gebracht dat er voor Fransche rekening zou worden aangekocht. Doch men was bedrogen; het was een rijtuigverhuurder uit 's Bosch, van wien de monstering uitging. Er waren schoone paarden aangevoerd, doch er werden spotprijzen geboden. Er zijn later onderling nog 33 stuks ver handeld. De volgende week is er wederom monste ring ditmaal voor Duitsche rekening en hierop hebben de landbouwers meer vertrou wen. Aan de akte van beschuldiging tegen Aaldert Postmaoud 19 jaren, arbeider ge boren en laatst wonende te Noordwolde, thans te Leeuwarden in hechtenis, beschuldigd van poging tot moord, ontleenen wij het volgende: Beschuldigde is onderscheidene raaien ver oordeeld het laatst den 26en Nov. 1885 door het gerechtshof te Leeuwarden tot 2 jaar celstraf, wegens diefstal bij nacht in een bewoond huis en diefstal van vee in de weide. Tengevolge van deze laatste veroordeeling werd hij den 8en Dec. 1885 opgenomen in de cellulaire gevaugenis te Groningen en aldaar opgt sloten in cel no. 73. De eerste dagen van zijn verblijf in die cel werd hij bezig gehouden met het uitzoeken van erwten later werd hij des morgens belast met het maken van stroohulzen voor flesschen, waar toe hem de noodige gereedschappen werden versterkt. Den 12n December, toen de bewaarder Emond bij hem in de cel kwamwierp be schuldigde een ijzeren roede zoo hevig tegen zijn hoofd, dat hij, bewaarder, op den grond viel, gilde en in het aangezicht geducht begon te bloeden. Twee andere bewaarders, die zich op de gaanderij bevonden en Emond de cel hadden zien binnengaan en hem later hoorden gillen, traden ijlings toe, zagen be schuldigde rustig in een hoek staan en Emond opstaande en hevig in het aangezicht bloe dende. Door twee bewaarders daarop in het cachot gebrachtdeelde beschuldigde hun mede, dat hij van plan was geweest den eersten bewaarder, die zijn cel binuenkwam, dood te gooien, in de hoop dat hij dan zelf ook gedood zoude worden. Ook aan den rechtercommissaris heeft besch. bekend, dat hij weinige dagen na zijne opname in de cel, het voornemen had opgevat om een der be waarders te dooden, omdat hij niet tegen de eenzame opsluiting kon, en hoopte dan weder in gemeenschappelijke hechtenis te komen. Uit Andel wordt gemeld Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben bezwaar gemaakt om, met toepassing van art. 225 der gemeentewet, bevelschriften van betalingen af te geven voor uitgaven door de wet aan de gemeente opgelegd. Het bezwaar van gedep. staten komt hierop neder, datvolgens evengemeld wetsartikeldoor gedep. staten dergelijke bevelschriften eerst dan kunnpn worden afgegeven „wanneer de raad weigert." Daar echter te Andelnaar de meening van den staat, geen raad is, kan van weigering geen sprake zijn. Intusschen blijven verschillende betalingen achterwege, o. a. de jaarwedden van het onderwijzend personeel. De onderwijzeres in nuttige hand werken heeft dientengevolge eervol ontslag aangevraagd. De hoofdonderwijzer heeft reeds eene vordering van ruitn f 600 aan de ge meente. In het faillissement van den kleerma ker F. F. Kayser te Rotterdam doet zich de quaestie voor of een der voornaamste schuldeischers in deze zaak, de heer D. H. R., voor het van hem in de zaak zittende kapitaal van f43.200 kan optreden als con- curreerend crediteur dan wel of hij als com manditair vennoot van Kayser is te beschou wen. Voor den heer D. H. R. pleit mr. van Raaltede curator in het faillissement, jhr. mr. Sternvoerde persoonlijk zijne gronden daartegen aan. - De boerenwoning van de wed. Sleegers te Ileeze (N.-B.) is met den geheelen in boedel door brand vernield. Eene koe, een kalf, varken en eene geit zijn mede verbrand. De bewoners zijn met levensgevaar gered. Te Breda komen voortdurend nog enkele sporadische gevallen van pokziekte voor, ofschoon minder dan in Januari. Ge durende de laatste weken breidde zich vooral te Prinsenhage de ziekte uitaldaar werden 7 ziektegevallen waargenomen. De aange tasten zijn meerendeels niet gevaccineerd. Eene boerderij te Tichelt, nabij Breda, bewoond door den landman Honcoop is eene prooi der vlammen geworden. Het huisgezin, bestaande uit man, vrouwnegen kinderen en broeder van den bewoner, werd gelukkig gewekt door het schreien van een zuigeling, en wist zich nog bij tijds te redden, terwijl ook het vee gered werd. Alles was geassu reerd. De j ustitie doet onderzoek, op vermoedelijke kwaadwilligheiddaar de vorige bewoner wegens op de hoeve gepleegde oneerlijke handelingen eene veroordeelirig moet onder gaan. Te Charlois is bij de loting voor de nationale militie hevig gevochtenzoodat de politie van de sabel gebruik moest maken. Alle drankwinkels waren dien dag gesloten, maar de lotelingen en meer anderen hadden daarop gerekend en zelfs de jenever medege bracht waardoor zij in staat waren om de ledige flesschen de politie naar het hoofd te werpen. De burgemeester geraakte in de drukte onder den voet. Er is proces-verbaal opge maakt. Drankmisbruik bij de loting der na tionale militie heeft te Bergenopzoom wederom treurige gevolgen gehad. Twee jonge mannen, die zich bij eenige door drank verhitte lotelin gen hadden aangesloten, kregen twist en geraakten handgemeen met messen, waardoor een van hen twee gevaarlijke wonden verkreeg. De dader is in arrest genomen en door de maréchaussée naar de gevangenis overgebracht. Naar men beweert is de aanbieder van het vervalschte loterijbriefje te Haarlem, in Velzen gearresteerd. In September van het vorige jaar werden twee gebroeders B., uit Baaksem, 'aangehou den verdacht van manslaggepleegd op de kermis te Heitliuizen. Een van de twee is nu in vi'ijheid gesteld, terwijl de andere naar 's-Hertogenbosch is overgebracht ter beschik king van den procureur-generaal., J. S., uit Weert, die, zooals onlangs ge meld werd, aldaar eene zware verwonding pleegde door iemand met een mes moedwillig eenige sneden over den rug te geven, is door de rechtbank te Roermond veroordeeld tot 183 dagen celstraf. Uit Dieren wordt van 23 Febr. aan de Arnh. Ct. gemeld Heden voormiddag is van hier gevankelijk naar Arnhem getransporteerd zeker B. Sn., woonachtig onder Spankeren, wien aangezegd was zijne gehuurde woning op gisteren te moeten ontruimen, maar die zich op de komst van den eigenaar, vergezeld van zekeren Bos, met een mes en een geladen geweer in verzet heeft gesteld. Na twee schoten op deze personen te hebben gelost, waarvan een trof, heeft Bos twee of drie sneden met het mes bekomen. Inmiddels was de hulp der politie ingeroepen die hem heden nacht alhier in verzekerde bewaring heeft gebracht, om hem vervolgens aan de justitie ter beschikking te stellen. Op den weg van Gulpen naar het station Wijlre werd Dinsdagavond de koopman V., uit Aken, door een tot heden onbekend gebleven persoon aangevallenblijkbaar met het doel om hem van zijn geld te berooven. Na een krachtige zelfverdediging, waarbij hij echter vier wonden aan het hoofd kreeg, gelukte het den koopman eindelijk aan den aanrander te ontsnappan. De politie doet ijverig onderzoek. Tusscken Maasstricht en Borgharen is Zaterdagavond een werkman door twee per sonen aangevallen en verwond. Bij de na dering van een einder werkman namen de beide aanvallers de vlucht. De politie schijnt hen reeds op het spoor te zijn. BERLIJN, 26 Februari. De bij het huis van afgevaardigden ingekomen wetsontwerpen betreffende de versterking van het Duitsche element in de oostelijke provinciën, de aan stelling van artsen voor koepokinenting en de oprichting van scholen voor voortgezet onderwijs, zijn naar eene commissie verwezen geworden. De rijksdag heeft bij derde lezing goed keuring verleend tot het overnemen van de garantie voor den interest der Egyptische lee ning.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3