BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. Italië. Amerika. BINNENLAND. lingen verwacht niet te veel van anderen, maar steekt zelf de handen uit de mouw. Van uw eigen kunnen en willen hebt ge de overtuiging, terwijl van het vermogen en de gezindheid van anderen slechts de uitslag u zekerheid kan geven; doch dan is de tijd vau zelf handelen voorbij. En bedenkt het, deze gelegenheid doet zich niet ten tweeden male voor. Of moet ook dit opwekkend woord weder zijn als een stemme in de woestijn? Een moeder te Brussel die op de trap harer woning staande het gelukkig nieuws vernam, dat haar zoon bij de loting voor de nationale militie een vrij nummer had getrokken, werd eensklaps duizelig en stortte naar beneden. Met verbrijzel den hoofdschedel werd zij opgecomen. Men vreest voor haar leven. In een distilleerderij te Brussel ontstond Zaterdagavond eene groote opschudding. In een vatwaarin zich meer dan 100,000 liters alcohol bevond verdronk zich een man nadat hij het huis had in brand gestoken. Dezen man was zijn dienst opgezegd en toen hij het laatste geld ontvangen had, volbracht hij de noodlottige daad. Men wist niet waar men het eerst hulp moest bieden tot blussching van den brand of tot redding van den drenkeling. Na een uur was men den brand meesterdoch de man werd niet meer levend uit het vat opgehaald. Maandagmorgen is te Luik in de kantoren der „Bauque de la Société générale" een diefstal van 32,000 francs gepleegd. Een handelsbediende had genoemde som opgenomen aan de „Banque Nationale", daarop^begaf hij zich naar de „Banque générale" om ook daar eenige zaken te regelen. De portefeuille mot geld had hij in een buiten zak van zijn overjas gedaan. Toen hij het kan toor verlietbracht hij zijn hand werktuigelijk in zijn zak en bemerkte dat. de portefeuille ge stolen was. Van den dief is nog niets bekend. Het geruchtdat Eugène 't Kint de Roo- denbeke eerstdaags in 'thuwelijk zou treden met eene onderwijzeres, wordt door de Iudépendance ongegrond genoemd. Het gerucht is in de we reld gekomen doordat hij na zijne in vrijheid stelling bij de ouders van het meisjevan wie sprake is, zijn toevlucht had genomen. De vader was vroeger in dienst geweest bij de familie 'tKint de Roodenbeeke, en den zoon van den huize had 't Kint in de gevangenis leeren kennenwaar hij opzichter was. Deze had 't Kint aangeraden tot zijne ouders te gaan. Door zijne eigen familie wordt 'tKint niet ontvangen, en in afwachting van zijn vertrek naar Spanje, waar zijne familie hem een betrekking hoopt te bezorgen, heeft hij een bescheiden kamertje te Saint Gilles betrokken. Mot 459 tegen 29 stemmen heeft de kamer het vredestractaat met Madagascar goedgekeurd. Van Zaterdag wordt uit Parijs gemeld De werkstaking te Decazevilla is bijna alge meen. De werkstakers eischeu de wegzending van den ingenieur Blazy. Zij doen bedreigingen voor het geval dat hunne eischen niet ingewilligd worden. Een prachtig staaltje van oplichterij wordt uit Parijs aan het „Berl. T." gemeld. Een be kend krankzinnigendokter te Parijs ontving on langs bezoek van een jongeelegant gekleede dame, die met haar rijtuig voorkwam en zich liet aandienen als barones K. Zij kwam den arts onderhouden over een krankzinnigen neefdie verschillende stadia doorloopen had en nu ver keerde in een stadium, waarin hij vermeende dat ieder hem geld schuldig was en niet betalen wilde, waarom hij altijd met eene cassette met rekeningen liep. De dokter kon natuurlijk niet anders doen dan aanraden eens met den patiënt bij bem te komen. De barones antwoordde dit nog den zelfden dag te zullen doen. Zij was slechts vooruit gekomen om den arts voor te bereiden. De jonge dame verliet daarop de consultatieka mer, stapte in haar rijtuig en liet zich naar een bekend juwelier rijden. Daar verzocht zij arm banden te zien. Verschillende werden er haar voorgelegddoch geen van allen beviel haar. Plotseling viel het oog der dame op een prachtig, zeer kostbaar sieraad van diamanten en paarlen. Na eenig aarzelen besloot zij dit te koopen. Met een heel lief kleurtje vertelde zij den koopman, dat zij den prijs niet kon betalen doch dat zij een „vriend" had die veel van haar hield en die wel betalen wilde. Daarom verzocht zij dat men haar een jongmensch medegaf, die haar het etui met de diamanten zou afgeven, wanneer zij betaalde. De Parijsche handelaars zijn vertrouwd met dergelijke delicate verhoudingen, zoodat onze juwelier geen enkel bezwaar maakte en zonder verdere indiscrete vragen te doen gaf hij een bediende met de sieraden mede. Daarop reed de dame naar den dokter. Zij trad eerst alleen het cabinet binnen, deelde den arts mede dat zij haar neef medegebracht haddat zij echter het consult niet wilde bijwonen. De neef kwam binnen en barones K. ontnam hem het etui, tegen den dokter zeggende„dit is het voorwerp waarvan ik u gesproken heb," en toen vriendelijk lachend tegen den bediende: „dit is de beer waar gij mede te maken hebt, hij zal u overhandigen wat wij overeengekomen zijn." Daarop ging zij naar be neden, steeg in haar rijtuig en vluchtte met de dia manten. De dokter stelde zich dadelijk als zoodanig voor en begon verschillende vragen te doen aan den verbaasden bediende. Eindelijk zei deze „Mijnheer, ik heb geen consult noodig, betaal u mij liever mijn rekening." „Aha," dacht onze esculaap, „daar is hij op zijn stokpaardje." Het is gemakkelijk te denken wat nu volgde. Spoedig kwamen beiden tot de overtuiging dat zij op handige wijze bedrogen waren. De oplichtster was inmiddels gevlogen. De politie is echter reeds op haar spoor. Zij heeft reeds meer der gelijke daden op haar geweten. Jammer dat zij niet blijspelschrijfster geworden is iemand met zooveel vindingrijkheid zou bepaald succes hebben. De correspondent der „Débats te Madrid heeft een gesprek gehouden met den gewezen minister van justitie don Francesco Silvela; deze prees de regentes wegens haar helder inzicht haar strikt constitutioneele houdingen de ge makkelijkheid waarmede zijdie .gedurende het leven des konings zich steeds van alle zaken verwijderd gehouden had zich thans van alles op de hoogte gesteld had. De heer Sil vela had veel vertrouwen op de duurzaamheid dezer re geering. Een groote effectenoplichterij heeft in Spanje veel opzien verwekt. De voornaamste effecten handelaars te Barcelona ontvingen nl. telegram men uit Madrid met valsche namen van gezag onderteekend waarbij een aanmerkelijke daling der staatsfondsen te Madrid berichten last tot verkoopen gegeven werd. Die onware berichten hebben aanleiding gegeven tot groote verwarring op de geldmarkt, zoowel te Madrid als te Bar celona waarmee de aanleggers van het com plot natuurlijk hun voordeel hebben gedaan. De regeering zai een gerechtelijk onderzoek naar de schuldigen doen instellen. De stichter van de Land-LeagueMichael Davitt heeft te Castle Island eene belangrijke redevoering gehouden. Hij spoorde zijne vrienden aan om van alle wraakzucht af te zien daar alleen op deze wijze Parneil ten laatste over winnaar zal blijven. Ierland behoort af t.e zien van de vertwijfelingspolitiekwelke goed was zeven jaar geleden, maar thans niet meer deugt, nu de eerste minister een ontwerp van wet in gereedheid bracht tot afschaffing van het „land lordisme" en tot opheffing van de regeering te Dublin. De tribuun, die vroeger op niets anders bedacht was dan zijne landgeuooten tegen de landlords op te hitsen en in wiens oogen de „moonlighters" en „boycotters" genade vonden staat thans op als bestrijder van zijne voormalige vrienden. Hij smeekt de Ierengeduldig den uitslag af te wachten van den veldtocht, die door hun geëerbiedigden aanvoerder geleid wordt; hij noodigt hen uit, „onverbiddelijk oorlog te voe ren tegen de bedrijvers van die afschuwelijke aanslagen waardoor de eer van den Ierschen naam zoo gruwelijk geschonden wordt," paai en perk te stellen aan „de dolzinnige en misdadige ondernemingen der mannen die terwijl zij zich als dieven en moordenaars gedragen, onder voor wendsel van vaderlandsliefde het spel van Ierlai.ds vijanden spelen." Zoo verstandig had de heer Davitt vroeger moeten spreken. Een Arabisch blad, dat te Kaïro verschijnt, deelt mede het plan van Moektarpacha betref fende Soedan. Hij stelt voor een nieuw Egyp tisch leger van 12,000 man te vormen, dat Kosjeh en zoo noodig Dongola bezetten zou, waarna het Engelsch-Egyptische naar Wadyhalfa zou terug trekken. Na Leicester is Smithwick een plaatsje nabij Birmingham, het tooneel van ongeregeld heden geworden, tengevolge van werkstakingen. Gisterenmorgen weigerden drie duizend werklieden in de schroevenfabriek van de firma Nettlefold het werk voort te zetten, toen zij vernamen, dat het werkloon 10 pCt. zou verminderd worden. De directeur der fabriek werd met steenen ge worpen de ruiten zoowel in deze inrichting als in verscheidene andere, werden ingeslagenfen daarna trokken 4000 werkstakers naar Bir mingham. De politie werd versterkt en slaagde er daarna in de werkstakers uiteen te jagen. De werkplaatsen van de firma Nettlefold zullen tot Dinsdag a.s. gesloten blijven. De tegenwoordige minister Chamberlain was langen tijd deelgenoot dier firma. De stoomboot Missouri der Warrenlijn, van Liverpool naar Boston, is op de rotsen in de nabijheid van Holyhead gedurende een sneeuw storm gestrand. Eene reddingboot is uitgegaan om hulp te verleenen maar a'le bijzonderheden ontbreken nog. Het transporlschip Tamar, met den hertog van Edinburg aan boord, is te Malta van Ports mouth aangekomen en vertrok verder naar de Suda-baai. Zondag werd te Manchester eene socialis tische demonstratie gehouden welke zonder rustverstoring afliep. In den namiddag liep er eene talrijke menigte samen, bestaande uit wer- keloozen en gepeupel die glazen inwierp en andere balddadigheden beging. De politie dreef ten slotte de oproermakers uiteen en nam er verscheidene gevangen. Het heerenhuis heeft met 108 tegen 13 stem men eene motie van den heer Dernburg aange nomen waarbij op eene duurzame ondersteuning der regeering bij het vestigen van het bestaan en de ontwikkeliug der Duitsche bevolking in de oostelijke provinciën het uitzicht wordt geopend. Bijzondere aandacht trok de eerste redevoering, j door bisschop Kopp uitgesproken: hij verklaarde dat de beveiliging van het geheele vaderland de plicht is van eiken onderdaan in het bijzonder "an den geestelijke voor een terugkeer tot den Kulturkampf koesterde hij geen vrees; integendeel vertrouwde hij dat de regeering de bescherming van het vaderland zou weten te vereenigen met de bescherming van den godsdienst, en verwachtte hij stellig, dal een samenwerken van regeering en landdag Liet tot resultaten zou kunnen leiden, waaiaan hij zijne stem niet zou kunnen geven. Officieel wordt berichtdat de keizer op het laatste hofbal is gevallenzen daarbij zijn linkerheup gekneusd heeft, wel niet ernstig, maar toch zóó, dat hij zich vooreerst stil houden moet. Aartsbisschop Dinder heeft dezer dagen te Frauenburg den eed afgelegd als aartsbisschop van Posen-Gnesen. Er is een poging beproefd om een adres aan den paus te doen teekenen waarin aan het hoofd der kerk werd verzocht den proost Dinder niet tot aartsbisschop te be noemen. Kardinaal Ledochowski heeft echter bepaald verlangd, dat zijn vroegere diocesianen zich aan den wil van den paus zullen onderwerpen. De eerste trein op de lijn Stangard—Posen is Zaterdagmorgen verongelukt tusschen Kreuz en Dratzig. De locomotief, de goederen- en verscheiden andere wagens ontspoorden en om de reizigers op de plaats hunner bestemming te brengen moesten uit Posen locomotieven worden gezonden. Volgens een telegram uit Rome zijn in Cala- brië ongeveer 250 huizen tengevolge van een hevigen storm en een wolkbreuk, ingestort. Te Ancona hebben de spoorwegwerkers hel voorbeeld van hunne collega's te Napels en te Foggia gevolgd en het werk gestaakt. Oosterschc quacstie. Dat Servië eigenlijk reeds alle gedachte op verderen tegenstand heeft laten varen en nog slechts tegenstribbelt voor den schijn, blijkt dui delijk uit het reeds eenige dagen oude bericht uit Belgrado, volgens hetwelk de oorlogs-toerus- tingen gestaakt zijn en alle verdere bestellingen opgezegd. En dat vorst Alexander van Bulgarije er niet aan twijfelt of de mogendheden zullen eindigen met hem te geven wat hij verlangt, kan blijken uit het feitdat hij reeds in Oost-Rumeli ver kiezingen deed uitschrijven om zoodoende een „vereenigd Noord- en Zuid-Bulgaarsche Natio nale vergadering" te verkrijgen, welke de nieuw in het leven te roepen toestanden nader zal moeten regelen. Een zaak van vorm en van tijd slechts i3 de ambtelijke bevestiging en vaststelling tan een en anderen wat Griekenland betreft schoon het daarmede misschien wel nog wat langer zal duren schijnt men- met grond hetzelfde te kunnen aannemen namelijk dat het er zich ten slotte wel voor wachten zal den vrede te ver storen en al de mogendheden dus tegen zich te krijgen. De Standard verneemt uit Athene, dat de ministerieele bladen het stilzwijgen bewaren hetwelk de bladen der oppositie opvatten als eene capiiulatie van het gouve; nement. Tricoupis treedt weder meer op den voorgrond. De Standard verneemt uit Philippopel dat achtduizend man Ruraclische troepen naar Sofia zijn gezonden en dat Russische agenten steeds ijverig voortgaan met op te stoken tegen den bestaanden stand van zaken en daarbij zeer vrijgevig gebruik maken van het uit de Bul- gaarsche oorlogsschatting afkomstige geld. Toch blijven, zegt het bericht, de pogingen dier agen ten zonder gevolghet volk blijft loyaal. Uit Konstantinopel verneemt de Standard dat, niettegenstaande de Porte uit deconnventie met Bulgarije het artikel heeft weggelaten, waarin de hulp in geval van oorlog werd bedongen, het verzet van Rusland tegen de conventie aanhoudt. Dienondanks blijft men in de kringen der diplo maten aan den vrede gelooven omdat men er een spoedig weder bijeenkomen van het congres te Konstantinopel waarschijnlijk houdt. De Daily News heeft echter uit Konstantinopel ongunstige tijdingen ontvangen. Volgens deze zou de Porte geneigd zijn het Servisch-Bulgaarsche vredes- tractraat te wijzigen, en zou zij vernomen hebben dat Oostenrijk op groote schaal troepen in Bosnië en de Herzegowina bijeenbrengt voor eene even- tueele bezetting van Seivië, als het daar tot eene tegen de dynastie gerichte revolutie mocht ko men. Er loopi een gerucht dat Engeland aan Turkije heeft voorgesteld Cyprus in te ruilen tegen Candia met bijbetaling Van 6 millioen pond sterling. De Times verneemt uit Bucharest dat men in de diploraatenkringen aldaar minder vertrou wen heeft in het behoud van den vrede, en dat Turkije onverpoosd voortgaat met zich te wapenen. Het heeft eenen ongunstigsn indruk gemaakt, dat Myatovitch geer. nieuwe instructie ontvangen heeft. De Servische regeering schijnt hare re dactie van het tractaat te willeu handhaven waarin het woord „vriendschapsbetrekkingen," dat in de Turksche lezing voorkomt, is uitgelaten. Men zoekt naar een middel om tot overeenstem ming te geraken. De geruehten omtrent een opstand in Uruguay heeft de president van dien staat in een telegram aan den heer Diaz, gezant van Uruguay te Pa rijs tegengesproken, De president seintZeg aan degenen die zich druk makeu over eene revolutie in Uruguay en die opgeven dat de bevolking beschikt over 5000 maD, over Krupp- kanonnen enz. dat de regeering 25000 man heeft, met 20,000 Reraingtongeweren, 10 Krupp- batterijen en 40 Nordenfeltkanonnen om zich te doeu eerbiedigen en al degenen die den open baren vrede willen verstoren, ten onder te bren gen. Tot op dit oogenblik is er geen enkel re volutionair in het laud. Te New-York uit Panama ontvangen tele grammen verzekeren, dat het oordeel der Fran- sche regeerings commissarissen over de vooruit zichten voor het Panama-kanaal ongunstig luidt, en dat het door hen uit te geven verslag aan het welslagen var. eene nieuwe leening in den weg zal staan. De afgevaardigden der kamer van koophandel te New-York daarentegen zou den (volgens de telegrammen) een gunstig oordeel over het kanaal hebben geveld. Waalwijk, 3 Maart 1886. Openbare vergadering van den gemeente raad op Vrijdag 5 dezer, nam. 6 ure. Aan de orde 1 Ingekomen stukken. 2 Aangaan eener geldleening tot dekking van de proceskosten in zake het proces Tak. 3 Wijziging van plaatselijke belastingen, (ontwerpbesluiten ter visie.) 4 Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris bin nen het arr. Breda, ter standplaats Udenhout, J. Verkuylen, cand.-notaris aldaar. In de afdeelingen der tweede kamer zijn Dinsdag o. a. onderzocht de ontwerpen betreffende de heffing van een statistiek-recht, tot wijziging van tarief van invoerrechten, tot uitbreiding van het patentrechten tot onteigening voor het Merwedekanaal. Bij beschikking van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken van 27 Febr. 1886 no 558 afd. onderwijs, zijn benoemd in de commissiën in het voorjaar van 1886 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid bedoeld in art. 56 onder a van de voorschreven wet, in Noordbrabant tot lid en voorzitter, de school opziener in het district Bredatot leden, de schoolopzieners in het district 's Hertogenbosch en in de arrondissementen Breda, Oss en Waal wijk; tot leden-plaalsvervangers, de schoolopzie ners in het district Eindhoven en in de arron dissementen 's Hertogenbosch, Boksmeer, Vechel en Heusden. Jté— Gisteren hebben de leden der commissie voor de samenstelling eener algemeene prijs lijst van schoenwerkafgevaardigd uit de gemeenten Kaatsheuvel, Waalwijk, Baardwijk en Besoijen, eene bijeenkomst gehouden met de kamer van koophandel te Waalwijk. Iedere commissie legde hare prijslijst over, terwijl uit de vier commissiën eene nieuwe werd gekozenbestaande uit de. heeren Sprangers-Verhagen van Kaatsheuvel, Tim mermans-Van Turenhout van Waalwijk, Chr. Kievits van Besoijen en PI. van Deursen van Baardwijk. Deze heeren hebben uit de over gelegde lijsten eene definitieve opgemaakt welke, na eenige discussie, door al de aanwe zigen bij acclamatie is goedgekeurd en ge steld in handen der kamer van koophandel, die dezelve, na nader overleg, zai doen toeko men aan de commissie voor het onderzoek naar eene betere regeling der invoerrechten enz. De min. van koloniën heeft beantwoord het afdeelingsverslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het Indische tarief van 1872. Hij betoogt, dat noch de invoer in't algemeen noch de afzet van Nederl. artikelen zal worden benadeeld door de voorgedragen tariefsverhoo- gingen. Het tractaat met het Tolverbond staat aan een behoorlijke lariefwetgeving in Indie niet in den weg. Het levert ontegenzeggelijk ook voor Nederland voordeelen open voordeelen bij tractaat zullen wel niet te krijgen zijn voor hem, die zijuerzijds geenerlei beperking van zijn be voegdheid wil toestaan. De in het afdeelingsverslag tegenover het fiscaal tarief aanbevolen stelsels komen zegt de minister allen neder op een bevoorrechting van Nedöriandsche industrie en handel door middel van de regeling van belastingen in Indie. De zg. „Toleenheid" tusschen Nederland en Indie zou den last minder op de consumenten in N.-I. dan op de openbare geldmiddelen doen drukken; aan spoedige compensatie door meerdere inkomsten behoeft men niet te denken als men let op de hoogte, waartoe de nijverheid zou moeten stijgen om aan die geldmiddelen de vele mil- lioenen te doen toevloeien die aan de Indische geldmiddelen zouden worden onttrokken. De industrie zou er desniettemin niet in gelijke mate door gebaat worden. Men denke vooral aau de bezwaren uit het certificaten-stelsel voortvloeiende, en aan het bedenkelijke om de genen die eenmaal als vrije concurrenten op de Indische markt zijn toegelaten, met geweld weder va daar te verdrijven. En wat de toleenheid voor de uitvoerrechten betreft, dit staat gelijk met een poging om

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2