Nummer 23. Zondag 21 Maart 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN Zij, die zich thans op de Echo van het Zuiden abon- neeren, ontvangen de tot 1 April aanst. verschijnende nummers gratis. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. JUUJ "üiiüMjyu, UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitscli- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft var. Jan. Van het hulpkantoor Bezooien. Wilon van Beurden. Muiden. Van het hulpkantoor te Drunen. Naar België. J. C. Mak. Mechelen. Naar Frankrijk. A. Meulkens. Parijs. Kunnende de brieven door tussckenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN. Tegen den aanstaanden zomer zullen tusschen Brussel en Antwerpen bijzondere treinen van een geheel nieuw systeem ingevoerd worden. Zij zullen uit zes rijtuigen (drie klassen) bestaan en eeue zeer lichte locomotief zonder tender. De sneltreinen zullen alleeu te Mechelen stoppen en de reis van Brussel naar Antwerpen in 45 mi nuten afleggen. De rechtbank te Charleroi heeft den ex- kanunnik Bernard veroordeeld tol 17 maanden gevangenisstraf en 300 fr. boete. Eene socialistische manifestatie te Brussel y-A n 13 J uni aangekondigd. Naar het schijnt zal zvrij belangrijk zijn. De burgemeester der stad ?ft zich bij circulaire tot de burgemeesters der voornaamste gemeenten in de provincie ge wend, om hun te vragen hoe groot bij benade ring het aantal personen zal zijn, die aan de manifestatie uit hunne gemeente zullen deelne men. De politie der hoofdstad zal krachtige maatregelen nemen tot voorkoming van wanor delijkheden, waarvoor men overigens tot dusver tegen 13 Juni niet beducht is. Een manifestatie van arbeiders zonder werk werd Donderdagavond, bij gelegenheid van den heriuneringsdag der Parijsche commune, te Luik gehouden. De politie en de militairen ivaren in de kazernen geconsigneerd. De «Patriote" meldt dat werklieden, ko mende van Seraing, Jemeppe en Ougrée, te Luik bijeengekomen en door verscheidene stralen ge trokken zijn, waar zij de vensterruiten der win kels verbrijzelden. Op de Place Delcourt hielden zij stand, en werden opruiende toespraken ge houden. Men vreesde ernstige ongeregeldheden gedurende den nacht. De garde civique is onder Je wapens geroepen. BRUSSEL19 Maart. Te Luik is tegen middernacht de orde nagenoeg hersteld. Er gaan nog patrouilles rond. Een zekere Wagner die tot plundering opruide is gearresteerd. LUIK, 19 Maart. De commandant der bur gerwacht is door een steenworp getroffen. Kleine afdeelingeu der burgerwacht werlen door de me nigte aangevallen. De gendarmes deden meer- mecrmalen chargeszij werden met steenen be groet. Vele gendarmen manschappen der bur gerwacht en der politie zijn gewond. De schade wordt op vele honderdduizenden francs geschat. LUIK, 19 Maart. De wanordelijkheden duur den den geheelen avond voort en waren zeer ernstig. Bij de socialisten hadden zich benden gemeen gevoegd die verscheidene koffiehuizen plunderden en vernielden en de ruiter, van vele huizen insloegen. Allle winkels in de rue Leo pold zijn vernield. De benden trokken door de straten brullende Weg met de kapitalisten Weg met de bourgeois De politie, de burger wacht en de gendarmes deden vele charges. Er zijn vele gekwetsten. Een honderdtal personen werden gearresteerd. H Garabetla's brieven en berichten uit den Fransch-Duitschen oorlog °.ijn nu in drnk ver schenen. Zij zijn uitgegeven door Gambetta's secretaris Joseph Reinach, die nu redacteur is geworden van de „République Fran9aise." Het boek, dat door de «Paris" „het schoonste gedenkteeken", dat men voor Garabetta kaD oprichten wordt genoemd, zal, naar men verwacht, veel opzien wekken in Frankrijk en Duitschland. De Russische regeering zal een aantal doctoren voor hare rekening naar Parijs zenden, om Pastenrs methode tot behandeling der honds dolheid te gaan bestudeeren. De Oostenrijksche rpgeering benoemde voor hetzelfde doel professor Von Frisch, van Weenen, een pupi1 van dr. Koch. Ook de Engelsche regeering schijnt van voorne men eene commissie van voorname Engelsche geneesheeren er heen te zenden. Te Parijs is dezer dagen dr. Bochefontaine overleden, adsistent van prof. Vulpian, en een hardnekkig tegenstander van prof. Pasteur. Hij heeft tijdens de choleraepideraie te Marseille, om de onjuistheid van de bacillentheorie te bewijzen, een pil van stoffen ingeslikt, welke millioenen kommabacillen moest bevatten zonder ander nadeel te ondervinden dan eene lichte ongesteld heid van drie dagen, Dr. Bochefontaine nam een groot aantal dergelijke proeven met zijn lichaam en is nu door een daarvan gestorven aan bloedvergiftiging. Louise Michel schijnt buiten Parijs geen willig gehoor voor hare vrijheidsprediking meer te kunnen vinden. Zij is Zaterdag te St. Germain (Seine en Oise) even onheusch ontvangen als te Vincenn.es en elders. Zoodra zij zich in het vuur van hare rede uitdrukkingen liet ontvallen, die niet naar den zin harer hoorders waren, werd zij door een heftig rumoer gestoord, en toen zij, na vruchielooze pogingen om verder te spreken, met hare vrienden heenging, mopst de politie haar krachtdadig beschermen tegen het volk dat haar te lijf wilde. Aan het station werd zij nog 20 minuten lang tot haar vertrek door de woedende menigte uitgejouwd en be dreigd. Louise Michel is voornemens eerlang in de Vereenigde Staten voordrachten te gaan houden. In de hooge kringen te Parijs maakt een duel tusschen- prins Amédée de Broglie, tweede zoon van den hertog de Broglie en zijn zwager Victome Frederti veel sensatie. De eerste werd ernstig in de rechterzijde gewond. Men verzekert, dat de koningin-regentes van Spanje al de kosten zal dragen voor de opvoeding der dochters van generaal Fajardo, die aan de wonden is overleden, welke hij bij den opstand in het fort San Julian to Cartha- gena, bekomen heeft. Uit Madrid wordt aan de Te raps" be richt, dat generaal Pa via, kapitein-generaal van de hoofdstad tot Lopez Dominguez, en de overige officiereu der dynastieke linkerzijde het verbod heeft gericht om verkiezingsbijeenkomsten bij te wonen of daar redevoeringen te houden. Het schijnt alzoo, dat Sagasta nadat alle pogingen, om de fractie van Lopez voor zich te winnen tot niets hebben geleid aan eene openlijke breuk de voorkeur heeft gegeven. „El Liberal" verzekert, dat er moeielijk- heden gerezen zijn omtrent de gratie van den hertog van Sevilla, tengevolge van zekere han delingen woorden en zelfs brieven van den gevangene na zijn veroordeeling. Het bevestigt zich, dat de Engelsche ministers Chamberlain en Trevelyan wegens oneenig'heid met Gladstone ten opzichte van de oplossing der lersche moeilijkheden hun ontslag hebben genomen. De premier evenwelbegeerig hen te behoudenverzocht hen zich nog eens te bedenken en zal inmiddels zijn plan nog eens nazien en omwerken. Gladstone moet zich overigens vast hebben voorgenomen met zijn plan tot het verleenen van Home Rule aan Ierland te staan of te vallen

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1