Frankrijk. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Amerika. UITVOERINGEN. voortgesproten erkent de oppermacht der natie; de natie wil die oppermacht uitoefenen door het algemeen stemrecht. 7Wij hebben nu geen programma op te maken. „Het volk zelf, in het bezit gebracht van zijne rechten door het algemeen stemrecht, zal alsdan de in te voeren hervormingen aanwijzen. wSterk door ons recht en door de heiligheid onzer zaak hebben wij niet noodig, teneinde het algemeen stemrecht te bekomen, om geweld te gebruiken zooals de burgerij het deed in 1830 voor het beperkt stemrecht. „Op, mannen, dal de 13e Juni 1886 de Pinksterdag, ons allen te Brussel vereenigeom het inslaan van de nieuwe baan der vrijheid blijde te begroeten. „Laat ons den censuskiezers het mandaat ontnemen dat zij ons ontrukt, en waaraan zij schandelijk verraad gepleegd hebben. „Dat éénzelfde kreet van eer en trouw ons te zamen roepe „Leve het volk 1 „Leve het algemeen stemrecht!" Hoewel nog zeven weken ons van de mani festatie scheiden neemt de overheid reeds nu hare voorbereidende maatregelen. De burge meester van Brussel heeft zich per vertrouwelijke circulaire tol zijne ambtger.ooten in de groote steden en in de voorsteden der hoofdstad gewend, ten einde samenwerking in ééne richting tusschen de hoofden der politie in de verschillende ge meenten te bevorderen en in onze regeerings- kringen moet men men volkstrekt uiet op zijn gemak ziju. De berichten uit de induslrieele centra stemmen hierin overeen, dat het meeren- deel der werklieden voornemens is aan de op roeping gehoor te geven zoodat waarschijnlijk duizenden en nogmaals duizenden den 13en Juni elkaar te Brussel zullen ontmoeten en eene macht vormen zullen, welke bij de geringste onvoorzichtigheid of zelfs geheel onverwachts een groot gevaar voor de openbare rust zou opleveren. Hoe b. v. zal het openbaar gezag zich gedragen tegenover het ontplooien der roode vlag, hetgeen stellig gebeureu zal, en toch mag de overheid niet rustig toezien, als dit embleem der revolutie door onze straten gedragen wordt. De manifestatie te verbieden zou vooral na het gebeurde te Luik en elderszeker volkomen wettig wezen, maar zou het ook verstandig zijn? BRUSSEL, 26 Maart. Nadat gisterenavond de bende was uiteengedreven, vormde zich weder een hoop, die naar het paleis trok. De poli tieagenten haalden den troep in en toen volgde een botsing. De politie trok den sabel en toen verstrooiden zich de oproermakers. Vijf perso nen zijn in hechtenis genomen. Daarna werd de stad rustig. Ook heeft de politie een aan plakbiljet afgescheurd waarin tot plundering en brandstichting werd aangehitst. BRUSSEL, 26 Maart. Luiden6 eene dépêche uit Charleroi aan de Indépendance beige zijn er ernstige onlusten uitgebroken bij al de takken van nijverheid. Zoowel in de glasfabrieken en de ijzergieterijen als in de kolenmijnen zijn benden werkstakers binnengedrongen en hebben er geweld gepleegd waar de arbeiders weerstand boden. Te Chatelet zijn de telegraafdraden afgesneden en het telegraafkantoor werd bezet. De gendarmerie deed het weder ontruimen. Te Lodelinsart slaat men alles kort en klein. De troepen zijn er ontoereikend. In de glasfabriek te Modron heeft men ook alles verwoest, evenals bij Dorlodot, waar veel vernield en geplunderd is. BRUSSEL 26 Maart. De berichten uit het bekken van Charleroi zijn hoogst ourustbarend. Een aantal industrieele inrichtingen zijn het tooneel van de ernstigste wanordelijkheden ge weest zelfs is door de werkstakers eene glas fabriek te Jumet in brand gestoken en een kasteel LUIK26 Maart (8Va uur Vawonds.) De toestand te Luik en in omstreken verbetert zicht baar. In de meeste mijnen te Seraing, Flemalle, Jemeppe en Tilleur is het aantal werkstakenden verminderd. Op al deze plaatsen heerscht rust. In de smeltovens van Cockerill te Seraing is het werk geheel hervat. De werkstaking te Decazeville duurt nog steeds voort, doch wanordelijkheden zijn in deze mijn- districten sedert de vorige week niet voorgekomen. De Parijsche bladen maken melding van een brief, door de gedelegeerden der mijnwerkers aan den minister van binnenlandsche zaken gericht waarin zij op beslisten toon beweren dat hel vuur in de mijnen op ourustbarende wijze toe neemt en datwanneer niet spoedig krachtige maatregelen worden genomen het niet meer mogelijk zal zijn het vuur meester te worden. Ook vestigen zij de aandacht van den minister op dc houding van den ingenier Laurwiens rapporten op valsche inlichtingen gegrond het vertrouwen der regeering misleiden en dienten gevolge een oorzaak van achteruitgang voor het land zullen worden. Zij bieden aan den ingenieur in de mijnen te vergezellen, die door de regeering zal aangewezen worden, teneinde de verwoestingen aan te toonen die in ae laat6te veertien dagen door het vuur zijn aangelicht. In eene bijeenkomst welke Zondag te Deca zeville i6 gehouden is de gedelegeerde Carrie aangewezen om naar Parijs te gaan ten einde de treurige omstandigheden waarin zijn kame raden verkeeren bloot te leggen voor de par lementaire commissiewelke bela6t is met het instellen van een onderzoek naar den toestand der mijnwerkers. Tegelijkertijd zal hij de noodige stappen in overeenstemming met de afgevaardig den der uiterste linkerzijdedoen om den minister van openbare werken te overreden een ingenieur naar Decazeville te zonden om boven staande mededeelingen der mijnwerkers betreffende de verwoestingen in de mijnen te controleeren. De heer Carrie is reeds te Parijs aangekomen. Op de beurs te Parijs ontstond Dinsdag om één uur weder een paniekmen begon elkander te verdringen ruiten werden verbrijzeld en een man werd in hechtenis genomen; algemeen dacht men dat weder een aanslag op iemand was gepleegd doch ten slotte bleek dat het tumult ontstaan was door twee personen die elkander te lijf wilden. Het „Journal des Débats" deelt mede, dat eene nieuwe Fransche handels expeditie binnen kort naar Midden-Afrika zal vertrekken. Deze expeditie zal onder de leiding staan van Eduard Viardde vroegeren metgezel van graaf De Semallé. Voor het instituut-Pasteur is thans reeds voor 407.095 francs ingeschreven. Mevrouw Eutado-Heine heeft geteekend voor 60.000 francs, de familie Rothschild voor 16.000 francs. Aan Ferdinand de Lesseps is bij zijne terugkomst te Saint-Nazaire eene schitterende ontvangst ten deel gevallen. Een aantal huizen hadden te zijner eere gevlagd, en het rijtuig, waarin hij plaats had genomen om zich naar de mairie te later, brengen was door zulk eene menigte volks omgeven dat de paarden slechts stapvoets konden voortgaan. Aan de mairie hield de maire eene hartelijke toespraak tot hem. Ferdinand de Lesseps antwoordde, dat hij zich gelukkig gevoelde, Saint* Nazaire waar hij in jaren niet was geweestterug te zien en thans ie kunnen zpggen dat het kanaal van Panama half voltooid isdaar dc moeilijkheden over wonnen waren, dank zij de Fransche volharding morgen stootte de OstendeDover mailboot met geweld tegen de ikdmiraliteitskade te Dover, waardoor het schip een groot lek bekwam. Deze schok bracht eene groote ontsteltenis ouder de passagiers te weeg. Dc reddingsbooten roeiden naar de mailboot en namen de passagiers op. De stoomboot werd door sleepbootèn in de haven gebracht. Een telegram uit Honkong meldt, dat een kanon Nordenfeldt aan boord van de „Albatross," een schip van het Engelsche eskader, is gesprongen. Twee matrozen ziju gedood twee anderen zijn gewond. Parnell heeft in een onderhoud met een dagblad-verslaggever verklaard dat hij niet twijfelt aan de eind-zegepraal van Gladstones Iersche plannenzelfs niet met dit parlement maar zeker niet wanneer een nieuw beroep werd gedaan op het volk. De commissiebelast met het onderzoek van het ontwerp der Pruisische regeering tot bevor dering van het Duitsche element in de provinciën West Pruisen en Posen, het zoogenaamde honderd- millioenfonds heeft het ontwerp in tweede lezing met 13 tegen 17 stemmen aangenomen. Ver schillende belangrijke wijzigingen zijn thans in het outwerp gebracht. In dronkenschap heeft Dinsdagmorgen een onderofficier te Minden een soldaat doodgeschoten. Alle politiebeambten die door de recht bank te Frankfort a/M wegens hunne houding bij de begrafenis van een socialist veroordeeld zijnzijn tegen dit vonnis in hooger beroep gekomen. Een rentenier te Berlijn werd onlangs door een politieagent betraptterwijl hij eene dame haar zakdoek ontfutselde. Bij eene huiszoeking vond men niet minder dan 75 zakdoeken, die klaarblijkelijk alle aan dames ontrold waren. Tusschen eenige Duilsche en Grieksche studenten te Munchen ontstond in een ziekenhuis Zondag een politiek dispuut, dat in een vecht partij eindigdewaarbij de Grieken zich van scherpe wapenen bedienden en eeu jongen Sileziër door een steek in de long gevaarlijk wondden. Nog andere personen werden licht gewond. Te Arolsen is bij gelegenheid van het ge boortefeest van den DuiUchen keizer een schrik kelijk ongeluk gebeurd. Een fuselier had juist een kanon geladendat saluut-schoten moest lossen en bevond zich nog voor den loop, toen het schot afging. De beide armen en het gezicht werden den man verpletterd. De vingers van een der handen lagen over de binnenplaats der kazerne verspreid en werden door de omstanders bij elkander gezocht. Er moe6t dadelijk tot amputatie der armen worden overgegaan. De oorzaak van het ongeluk gelooft men dat een vonk isdie nog van het vorige schot was blijven zitten. De fabrikant Weiszflog te Gera heeft aan de 6tad zijner woning zijn huis met grooten tuin vermaakttot inrichting van een Weeshuis. Dit geschenk vertegenwoordigt een waarde van 150,000 mark. Voor de noodige veranderingen en de eerste inrichting heeft de weldoener nog 20,000 mark beschikbaar gesteld. Een ontzettende daad heeft te Berlijn een 37jarig vrouw, Anna Griegerin een aanval van razernij gepleegd. Zij heeft namelijk hare twee jongste kiudereu vergiftigd hen daarna den keel doorgesneden en vervolgens door ver giftiging en het toebrengen van een messteek aan den hals een einde aan haar leven gemaakt. Het jzezin bestond uit man, vrouw en vijf kinderen, naar zijn vader en deelde dezen mede hetgeen hij gezien had. De gravin van Chambord is Donderdag voor middag te half elf aan eene verlamming van het hart overleden na slechts één dag bedlegerig geweest te zijn ten gevolge eener gevatte koude. Zij is tot het laatste oogenblik bij haar volle bewustzijn gebleven. De gravin leed sedert jaren aan eene organische hartziekte. Het lijk wordt Zaterdag gebalsemd. De dag voor de begiafenis is nog niet vastgesteld. De geheele stad betreurt in de oveiledene vorstin eene milde weldoenster. (Maria Theresia Beatrix Gaëtana, aartshertogin van Oostenrijk Esteoudste dochter van Frans IV hertog van Modena, werd den 14en Juli 1817 geboren en huwde den 7en November 1846 den graaf van Chambordwiens ballingschap zij tot zijnen dood gedeeld heeft. Hun echt bleef kinderloos). De kamer van afgevaardigden heeftmet 196 tegen 4-9 stemmende financieele maatregelen der regeering bij geheime stemming goedgekeurd. Oostersclie quaestic. De Standard verneemt uit St. Petersburg dat Rusland, ontevreden over den loop der Bulgaar- sche aangelegenheid weigert verder onderhande lingen te voeren en besloten heeft eene zelfstan dige politiek te volgen. Uit Konstantinopel wordt aan hetzelfde blad geseind dat de diplomaten den toestand ernstig inzien. Prins Alexander volhardt in zijn verzet, ond nks den drang der mogendhedenterwijl Griekenland tracht zich met Bulgarije te ver staan. Italië stelt de volgende wijziging voor van de Turksch Bulgaarsche overeenkomst het al gemeen bestuur over Rumelië zal wordeö op gedragen aan den prins die over Bulgarije re geert. Reuter's Office meldtdat alle mogendheden, uigezonderd Ruslandhet voorstel van Italië aaanemen. Uit Athene wordt van Donderdag getele grafeerd Naar men verzekerd wordt, kan elk oogenblik het besluit van het kabinet verwacht worden om de reserven onder de wapenen te roepen. Tot dezen maatregel zouden de verwikkelingen in de Turksch-Bulgaarsche quaestic aanleiding hebben gegeven. Uit Arizona wordt gemeld dat het Apache Indianen-hootd Geronimo zich aan de Noord- Amerikaansche grens-troepen heeft overgegeven. WAALWIJK Zondag 28 Maart 1886, zal door de har monie PEspéranca op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1 Souvenir de Hulsberg, marsch. Kessels. 2 Concert-ouverture. Hoffman. 3 Les sirenes, concert-polka voor piston en bugle. Renard. 4 Alessandro Stradella, potpourri. Flotow.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2