Nummer 27. Zondag 4 April 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. ËMS Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. Tweede zitting van den militieraad. I De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf SteiNer, Hamburg. Reclames 15 cent per re Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk, Gelet op Art. 87 der wet op de Nationale Militie van den 19 Auguetus 1861, (Staatsblad no 72) en op dc aanschrijving van den heer militiecommissaris dezes jaars, brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente van de lichting van 1886: Dat de tweede zitting van den militieraad voor deze gemeente zal gehouden worden te 's Bosch op Dinsdag den 13 April aanstaande, des vóórmiddags ten IOV2 Ufe; Dat in die zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervangea of nummerverwisselaar verlangen op te treden; Wijders dat de door den Burgemeester af te geven bewijzen, benoodigd door hendie als plaatsvervanger of nummerverwisselaar wenschen op te treden op de getuigenis van twee bekende, te goeder naam en faam staande ingezetenen zullen worden afgegeven ter Secretarie der ge meente, op Zaterdag den 10 April a.s., van 'smor- gens 9 tot 12 ure. En zal deze worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks gebruikelijk is. Waalwijk, den 30 Maart 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De berichten uit Charleroi luiden voortdurend gunstigerin de meeste mijnen in het district Charleroi zijn de werkzaamheden hervat sn men gelooft dat vóór 't einde dezer wetk overal het werk weder in vollen gang zal zijn. Woensdag moesten de troepen nog wel aanhoudend patrouil- leeren om te voorkomen dat iemand die het werk wilde hervatten daarin verhinderd zoude worden. Een groot aantal personen heeft Woensdag te Charleroi terecht gestaan, die beschuldigd werden van bedelarijhet verbergen van gestolen voor werpen, eDz. De rechtbank toonde zich zeer streng, de vonnissen luidden van één maand tot twee jaren gevangenisstraf. In d« Borinage is de toestand cog meer ge spannen. Ook hier beginnen de werklieden weder het werk te hervatten doch er blijft nog een groot aantal overdat in hun voornemen blijft volharden. Woensdagmorgen was de bnrgerwacht van Bergen nog niet opgeroepen; de geest onder de soldaten was bevredigend en ammunitie was er nog voldoend voorhanden. Te Framcries de hoofdplaats van de Borinage, werden in den morgen roode biljetten aangeplakt, welke geteekend waren door den anarchist Mariaul, waarbij tegen vijf uur eene meeting werd aan gekondigd. De burgers Defuisseaux en Fauviaux zouden er het woord voeren. De meeting zou gesloten worden met een tombola, waarvan anar chistische boeken de prijzen vormden. Onmid dellijk toen bekend werd dat deze meeting zou gehouden worden, begaf zich een hoeveelheid troepen naar Frameries doch de burgemeester wees de hulp van het leger van de hsnd. Bijtijds nog werd de meeting verboden. Ofschoon een groote menigte op de been wa3 en voor de herberg, waar de meeting gehouden worden zou, postvatte, i3 de avond toch zonder stoornis voorbijgegaan. De berichten uit Doornik worden ook gunstiger. Dank zij der concessiënwelke verscheidene werkgevers hebben gedaan, hebben de werkstakers in verscheidene fabrieken het werk weder hervat. In de kamer is nog met een enkel woord over den werknood gesproken. De vertegen woordigers der districten, waar de grève heerscht, die van nabij getuigen geweest zijn der ongere geldheden in België, hebben beurtelings verzocht dat de regeering trachten zou de ellende te verminderen. Door verschillende leden werden werken opgesomd, welke noodig zijc en uitgevoerd zouden kunnen worden. Aan de laatste berichen der Belgische bladen is het volgende ontleend. Te Charleroi hadden Woensdag 15,000 werk lieden den arbeid hervatwaren de vuren in de meeste werkplaatsen weder ontstoken en rekende men voor heden op eene algemeene hervatting der werkzaamheden. De werkstaking in de steengroeven van Ecaus- sines is afgeloopen zonder dat aan den eisch tot dadelijk verhooging der loonen gevolg is gegeven. Te Mariemont is in enkele mijnen heden het werk gestaakt. De eisch is: 4 franken loon voor een werkdag van 8 uren. De bestuurders der mijnen verklaren daartoe niet in staat te zijn. In den nacht van Woensdag op Donderdag is eene poging gedaan om het huis van den direc teur der kolenmijn Maugretout, onder Cronfestu door dynamiet in de lucht te doen springen. De huisdeur werd verbrijzeld en alle vensterruiten zijn vernield. In de Borinage is het werk in de meeste kolenmijnen heden morgen hervat. Te Doornik is de werkstaking afgeloopen. Te Thuin is eene bende van 400 arbeiders welke eenen aanval op de smeltovens van de firma Bonheil wilden doen, door soldaten, zonder van wapenen gebruik te maken, uiteengedreven. Te Dinant is ic eene merioos-fabriek het werk gestaakt. De eisch om loonsverhooging wordt door de eigenaars afgewezen. Langs de Duitsche grens der provincie Luik zijn Pruisische wachtposten geplaatst, om Bel gische opstandelingen, die over de grens mochten willen trekken terug te jagen. telegram uit Brussei van 1 April Een meldt Overal is de rust hersteld. Alle werklieden hebben den arbeid hervat of besloten dien te hervatten. Maandagmiddag tusschen vier en vijf uur is te Antwerpen een windhoos waargenomen welke van verscheidene huizeu dakpannen en schoorsteenen afrukte, een schiider van een ladder deed vallen en de oorzaak van nog enkele on gelukken was. De commissie voor de begrooting heeftna' den minister van financiën gehoord te hebben met 15 stemmen tegen 14 besloten 900 millioen aan te wenden tot vermindering der vlottende schuld, als 475 millioen schuld aan de spaar banken en de caisse de retraites waarvoor een voudige schuldbewijzen afgegeven zijn ea 425 millioen, die bij openbare biljetten zijn uitgegeven. De commissie heeft voorts met 15 tegen 13 stemmen voor de leening een 3 pet. amortisabele aangenomen volgens het Amerikaansche stelsel, met toewijzing en met aanneming van inschrij vingen ten bedrage van 3 fr. rente. Het ontwerp in zija geheel is vervolgens door de commissie met 16 stemmen tegen 5 aangenomen. Volgens eene dépcehe uit Senegal, bij het ministerie van marine ontvangen, is eene com pagnie tirailleursuit Senegaleezen bestaande, door de troepen onder bevel van den Marabout de Bourbon aangevallen 1 officier en 8 man schappen werden gedood 32 gewond. Uit Algerië wordt aan het ministerie van oorlog gemeld dat te Marrokko onlusten zijn uitgebroken. Een Marokkaansche stam vluchtte naar Algerië en eischte de tusschenkomst der Fransche regeeringdie echter werd geweigerd. Uit Avignon wordt gemeld, dat de postkar naar die plaats in den nacht van 29 op 30 jl. is geplunderd. Twee zakken met brieven waren in het omliggende land gevonden. De aangeteekende brieven, die zij bevatten, zijn verdwenen. De dieven zijn tot dusverre onbekend. Ook te Firmybij Decazeville, is er thans eene volledige werkstaking. Tot dusver had men aldaar den aandrang van de opruiers, zooals van Baslyom het voorbeeld der broeders te Decazeville te volgen weerstaan. Maar op het oogenblik dat het werk na den rusttijd hervat zou worden plaatsten zich eenigen werklieden voor een der mijnschachten en riepen „Niet meer gewerkt 1" Deze woorden waren het sein tot het neerleggen van den arbeid. Op die wijze hebben zich 1250 mijnwerkers aangesloten bij de werkstakers te Decazij|£eville. Het treurige

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1