Nummer 28. Donderdag 8 April 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen, BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, S ui i#i Tm Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders van Waalwijk gelet op art. 13 der, wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no 125), maken bekend dat ter secretarie alhier ter lezing is neder- gelegdafschrift van het door de commissie uit gedeputeerde staten van Noordbrabant uitgebracht advies, aan het departement van waterstaat handel en nijverheid, ten opzichte der bezwaren, welke door belanghebbenden onder dezj gemeente zijn ingebracht, tegen het plan van de verlegging van de uitmonding der rivier de Maas naar den Ameralsmede dat een ieder van dat stuk ten zijnen koste afschrift nemen kan. Waalwijk, den 6 April 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. De Burgemeester der gemeente Waalwijk Gelet op art. 31 der wet regelende het kiesrecht; Brengt ter algemeene kennis dat de lijsten de pereonen aanwijzende bevoegd tot het kiezen van leden voor de tweede kamer voor de pro vinciale etaten en voor den gemeenteraad alhier, zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedcrgelegd. Waalwiik, den 6 April 1886. De Burgemeester voorn. A. VAN GROTENHUIS. Bij het debat over de ondenvijs-begrooting hebben de heeren Magis en De Kerehove het woord gevoerd om de treurige resultaten der schoolwet van 1884 aan te toonen. Met de documenten welke de minister Thonissen aan de kamer verschaft heeft, in de hand, hebben zij bewezen dat de officieele scholen ten koste van groote offers opgerichtthans vervangen zijn door geadopteerde scholen waarin het onderwijs bijna geen waarde heeft. En dit is niet te verwonderenomdat bijna vijftienhonderd on derwijzers niet van een diploma zijn voorzien. Het berichto. a. door de Courrier de Bruxelles verspreid dat in eene samenkomst van de ministers met den burgemeester Buis en de militaire en rechterlijke autoriteiten besloten zou ziju, dat de burgemeester de volksbetooging op 13 Juni a. s. verbieden zou is volkomen ocjuist. De heer Buis hooptdat hij niet genood zaakt zal wezen eenigerlei beslissing te neme.i ter zake van de voorgenomen manifestatie op 13 Junimaar dat de onderhandelingen, die hij thans voertbevrediging zullen ten gevolge hebben. Hij wil vermijden nieuwe zaden van opgewondenheid te strooien onder de werkmans klasse. Wat ook de uitslag der onderhandelingen zij, zijne medeburgers zullen op 13 Juni niets voor hunne veiligheid te vreezen hebben. De orde blijft ongestoord in de verschillende districten, waar het einde der, vorige en de eerste dagen dezer week zich door dc onrust- barendste ongeregeldheden gekenmerkt hebben. Toch wordt er niet overal weder op de vroegere wijze gewerkten zelfs zijn hier en daar nieuwe werkstakingen voorgekomen zooals o. a. in de mijn Courcelle-Nord waar 800 arbeiders die in den tijd van beroering hebben doorgewerkt thans verhooging van loon eischen. In het algemeen schatte men Vrijdag in het bekken van Charleroi het aantai mijnwerkers, dat den arbeid niet hervat hadop 15,000 man en hoewel geen spoor van rustverstoring te vinden is, blijft de tegenwoordigheid der gewapende macht iö die streken uit den aard noodzakelijk. In het zoo genaamde centrum van Charleroi liet Donderdag te Manage en te Mariemoct de toestand zich nog ongunstig aanzienmaar ook daar is de oude toestand teruggekeerd te Mariemont en te Bascoupzijn thans alle ploegen weder aan het werk. In de Borinagehet steenkolenbekken van Bergen was daarentegen op veie plaatsen het werk nog niet hervat, doch van ongeregeldheden was er geen sprake. Generaal Van der Smissen, die zijn hoofdkwartier thans te Bergen heeft gevestigd heeft doen bekend maken dat bij eenkomsten van werklieden om over hunne belangen op vreedzame wijze te spreken niet zullen verhinderd worden, maar dat elke poging tot rustverstoring met kracht zal worden onder drukt. Te Lessines bij Doornik heeft Donderdagavond eene talrijke groep werkstakers eene zeer dreigende houding aangenomen en is zelfs begonnen met steenen te werpen maar op de sommatic van den burgemeester, die haar met de gewapende macht tegemoetgegaan was, en op de belofte dat de verlangens der werklieden onderzocht zouden worden is de troep uiteengegaan. In do omstreken van Luik is overal het werk nagenoeg geheel hervatalleen met uitzondering van Herstalwaar niettemin zich dag en dag meer werklieden weder voor den arbeid aan melden. De Courrier de Bruxelles deelt mede dat in het geheel 26 personen bij of tei.gevolge van het met geweld onderdrukken der ongeregeldheden in de omstreken van Luik en Charleroi het leven hebbeu verloren. Uit de bladen van Charleroi blijkt, dat bijna al de personen die de glasblazerij te lloux in brand hebben gestoken achter slot zijn. In 'tgeheel heeft men er reeds een dertigtal in handen. CHARLEROI5 April. Het gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak der personen beschuldigd van overtreding der wet op de bedelarijdes nachts gepleegd alleen of in benden met bedreigingen afpersing van geld en aanranding der vrijheid van arbeid. De straffen varieeren tusschen 3 maanden en 5 jaren gevangenisstraf. Woensdag weder zitting. Het is alleszi is rustig. De meeste werkstakers zullen morgen den arbeid hervatten. In den ministerraad bevestigde Freycinet heden dat de toestand in het Oosten verbeterd is. Eene dépêche van Jarnet meldt, dat de Eran6chen zonder tegenstand Laokau bezet hebben. De toestand te Decazevillc geeft meer reden tot ongerustheid er zullen opnieuw troepen heengezonden worden. Volgens den Temps is er tusschen den Franschen gevolmachtigde Cogordan en Li-Hung- Chang reeds zoo goed als eene volledige over eenstemming bereikt betreffende het Fransch- Chineesche handelstractaat. Er zijn nog slechts twee zeer ondergeschikte punten te regelen en deze raken meer den vorm dan het wezen der zaak. De dieven van de zakken met brieven uit de postkar bij Avignon zijn gepakt. Een hunner, Signoret genaamd een gewezen brievenbesteller, werd te Marseille in verzekerde bewaring genomen. Toen hij op straat de politiedienaren naar zich zag toekomen nam bij de vlucht. Eene moedige vrouw wierp zich toen aan zijn hals en bracht hem op die wijze tot staan totdat de politie dienaren hem grepen. Hij had eene waarde van omstreeks 23,000 fr. bij zich. Hij heeft on middellijk zekeren Rancierte Avignon, als zijn medeschuldige genoemd. Men vond een bank biljet van 1000 fr. in zijn zak. Twee hunner medeplichtigen te Marseille zijn hierop insgelijks gepakt. Het is wel degelijk gebleken, dat Rochefort, de hoofdredacteur, van de „Iotransigeant," en de afgevaardigde voornemens waren naar Belgie te gaan. Op het laatste oogenblik echter, toen hun ter oore was gekomen, dat zij niet over de grens gelaten zouden worden, hebben zij van dit reisplan afgezien. In zijn olad heeft Rochefort den door de Belgische regeering tegen hem genomen maat regel op niet malsche wijze gelaakt. Te Brussel werden de nummers van het blad, waarin bedoeld artikel voorkomtals het ware elkander uit de handen gerukt. De afgevaardigde en vroegere mijnwerker Baslydie, naar het heette, reeds aan de grens was gearresteerd heeft daarentegen in 't geheel geen plan gehad Decazeville te verlaten waar zijn koren te welig bloeit. Door zijn toedoen is

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1