Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. het tot eene werkstaking in de kolenmijn te Firmy gekomen en daar deze mijn al de fabrie ken der maatschappij van steenkolen voorziet, is de sluiting van de fabrieken der maatschappij noodzakelijk geworden. Hierdoor zijn vele werk lieden broodeloos en naar de laatste berichten luiden heerschte er een groote opgewondenheid onder de bevolking. De minister van koophandel heeft in de kamer van afgevaardigden het wetsontwerp be treffende de wereldtentoonstelling van 1889 in gediend. De minister van koophandel heeft bij de kamer eene overeenkomst met den heer Christophle gouverneur van het „Crédit foncier", overgelegd tot aanleg van den stadsspoorweg te Parijs. De heer Christophle heeft bij de hem verleende con cessie op zich genomen binnen korten tijd eene naamlooze vennootschap te vormen ter bijeeo- brenging van het vereischte kapitaal. De maat schappij zal echter niet zelve den spoorweg laten bouwen. Zij zal het geld aan den staat ter hand stellen en deze zal den spoorweg laten bouwen door zijne ingenieurs. Het kapitaalvereischt voor het eerste ge deelte van den spoorweg, wordt geschat op 250 millioen en voor het tweede gedeelte op nagenoeg 300 millioen. De kardinaal-aartsbisschop van Parijs heeft een uitvoerigen brief geschreven aan den presi dent der republiek waarin hij klaagt over de beproevingen, die de kerk van Frankrijk tegen woordig doorleefttengevolge van de harde maatregelen die de staat tegen haar heeft ge nomen. De staat beschuldigt de kerk dal zij vijandig is aan het regeerstelsel dat Frankrijk zich zelf heeft gegven, en alzoo de aanleiding te zijn tot de tegen haar gerichte maatregelen. Maar dergelijke beschuldiging, die een geheel verkeerd begrip van de houding der geestelijkheid geeft en die slechts strekken kan om de openbare meening op een dwaalspoor te brengenmag niet onbeantwoord blijven. Tot nu toe heeft de geestelijkheid bewijs gegeven van een geduld en eene gematigheid, die men meer dan voorbeeldig kan noemen. Voor alles verlangende den vrede te bewarenen hierin gehoorzamende aan de zoo verstandige leiding van den souvereinen-op- perpriester, heeft zij vele ongerechtigheden over zich laten heengaan zonder te klagen. Zij heeft enkel hare stem verheven om de belangen der zielhet godsdienst onderwijs, de noodzakelijke eischen van den eeredienst te verdedigen, en dit heeft zij gedaan met kalmte en met mate zij heeft slechts de gerechtighetd en welwillendheid gevraagd die haar onder de vorige regeerstel- sels trouw zijn toegestaan. Hierna geeft de prelaat te kennen, dat de gees telijkheid nooit vijandig is opgetreden en zelfs nu nog niet vijandig optreedt tegen de bestaande instellingen. Indien de republiek het geloof en den eeredienst van de overgroote meerderheid des lands eerbiedigde, dan is er noch in de leer der kerknoch in hare overleveringen iets, dat den priester tot een gevoel van wantrouwen of oppositie tegen de republiek zou kunnen leiden. Vervolgens noemt de aartsbisschop een reeks van maatregelen opdie sedert vijf jaren tegen de kerk of tegen de geestelijkheid genomen zijn. Ze zijn in 1880 begonnen met hel verdrijven der (niet erkende) geestelijke ordenen thans wil men den laatsten slag aan den katholieken eere dienst toebrengen door de voor den geestelijken stand bestemde seminaristen aan den militairen dienst te onderwerpen. Aan het slot schrijft de prelaat: De republiek kan zoo voortgaande, veel kwaad aan den gods dienst doen het zal haar echter niet gelukken den godsdienst te dooden. De kerk heeft andere gevaren gekend zij heeft andere stormen door- In de commissie uit den rijksdagwelke de militaire pensioenwet overweegt, is het voor stel van den sociaal-domocraat Völlmar, om ook het pensioen voor de lagere dan officiers rangen te verbetereu afgewezeu nadat de minister van oorlog verklaard haddat er op dit oogenblik geen behoefte bestaat aan hetgeen door den heer Völlmar wordt beoogd. De „Nordd. Allg. Zeit." spreekt het gerucht tegen volgens hetwelk de betrekkingen tusschen Duitschlaud en Italië verkoeld zouden zijn. Aangaande onderhandelingen tusschen prins Bismarck en den pau6 wordt het van verschil lende zijden bevestigd, dat zij, in weerwil van alle daarmede in strijd zijnde geruchten, worden voortgezetdoordien Bismarck om redenen van buitenlandsche politiektot verdere concessiën bereid is. Te Strigau, in Silezie, hebben 300 werklieden in de sigarenfabrieken den arbeid gestaakt. Bij de laatste regeling van hun loon moesten er tot handhaving der ru6t militairen worden te hulp geroepen. DANTZIG 4 April. Sedert eenige dagen is, ten gevolge van ijsverstoppinghet water van den Weichsel dermate gestegen dat Dantzig en de Daniziger haven gevaar liepen. Nadat door verschillende maatregelen zooals het leggen van dammen enz., het gevaar gisteren verminderd wasontstond het heden opnieuw en wordt nog stijging van het water met verscheidene voeten verwacht. Eenige plaatsen aan den Beneden - Weichsel hebben door de overstrooming veel geleden. Aangaande de revolutionnairen in Italië wordt aan de „Inépendance" gemeld, dat in bijna alle groote steden van het rijk de verjaardag van de Parijsche Commune is gevierd. Te Rome heeft zich een grosp anarchisten op het plein Victor Emmanuel vereenigd, en is van daar in optocht naar het kerkhof gegaan om een immortellen krans te leggen op het graf van een partijgenoot, die eenigen tijd geleden gestorven is. Heftige redevoeringen werden gehouden en de commissaris van politie heeft een spreker moeten verbieden zijne rede ten einde te brengenomdat hij zich beleedigingen jegens de magistratuur veroorloofde. Te Turijn hebben de revolutionnairen in den nacht de roode vlag op den toren van het stadhuis geheschenzoodat de bewoners van Turijn toen zij des morgens ontwaakten niet weinig verwonderd waren dat zij een nacht geslapen hadden onder de bescherming van een roode vlag. Hoe men er in geslaagd is de vlag op den toren te krijgen is nog onbekend. De socialistische bakkers van Rome hebben ook iets willen doen voor de werkstakers te Decazeville. Zij hebben onder elkander eeue collecte gehoudenwelke zeven francs heeft opgebracht. Deze som zal aan de mijnwerkers gezonden worden, die, dank zij den Romeinschen bakkerseen weinig brood meer op de plank zullen hebben. In zijn antwoord aan den grootvizier zegt vorst Alexanderdat zijne wenschen en zijn streven strekken om het succes te waarborgen van de aspiratiën der Bulgaren, overeenstemmende met de door hen gebrachte offersalsmede om de eenig wettige souvereiniteit van den sultan te handhaven. Hij blijft vasthouden aan de regelingtusschen Turkije en Bulgarije op 1 Februari tot stand gekomenen verwerpt de tusschen Turkije en Europa gemaakte regeling. Wanneer zijn verzoek betrekkelijk den vorm ontwerpen noodigten behoeve eener nieuwe vermeerdering der strijdkrachten te water en te land. De heer Tricoupis gaf zijne verwondering er over te kennen dat de minister niets aan de kamer mededeelde omtrent de handelingen der regeering en de politieke toekomst. Maandag wordt het debat voortgezet. De regeering rekent op eene meerderheid te haren gunste. ATHENE5 April. De minister van oorlog is na inspectie der fortificatiën te Arta, alhier teruggekomen. Vóór zijn vertrek heeft hij aan de officieren opgedragen aan de manschappen mede te deelen dat zij bestemd waren om de eer des vaderlands te handhaven en niet naar hunne haardsteden zullen terugkeeren voordat aan die eer is voldaan. Vijf leden van den raad van schepenen te New-York, zijn Vrijdag weder gevangen geno men wegens medeplichtigheid aan bedriegerijen bij den Bradway-tramweg. Men verwacht dat nog meer personen gevaDgen zullen worden ge nomen. De boodschap van den president der re publiek Mexico aan het congres constateert, dat de geldelijke toestand des lands zich gaandeweg verbetert. Generaal Diaz drukt zijn vertrouwen uit, dat door het besluit tot conversie van schuld de toestand voor het nationaal crediet zal ver beteren en kondigt aandat de interest der schuld prompt op den len Jnli zal worden be taald. De president legt zich bijzonder toe op een onderzoek omtreDt eene internationale regeling van de zilverquaestiemet het doel de belangen der republiek te v erzekeren. MONTEVIDEO 4 April. De opstandelingen zijn bij Arredondo verslagen en naar Brazilië gevlucht. De havens zijn weder opengesteld. Waalwijk, 7 April 1886. X Verleden Zaterdag overleed alhierin den ouderdom van 64 jaren de heer P. van Es sedert 20 November 1860 lid van den gemeen teraad en vanaf 17 September 1870 wethouder dezer gemeente. Heden voormiddag heeft de plechtige ter aarde bestelling plaats gehad. De voorzitter en leden van den gemeenteraad eene groote schare vrienden en belangstellenden vergezelden met de familie, het stoffelijk overschot naar zijn laatste rustplaats. Heden morgen is onder Bezooien een hond opgemerktverdacht van aan razernij te lijden. Dadelijk is order gegeven om hem af te maken, maar sedert is hij niet meer gezien. Daar hij waarschijnlijk hier in den omtrek rondloopt, ma nen wij ieder tot voorzichtigheid aan. Door den burgemeester van Bezooien is de verordening afgekondigd, dat in zijne gemeente de honden niet anders mogen losloopen dan voorzien van een muilkorf. Bij Z. M. besl. is benoemd tot notaris binnen het arr. Breda ter standplaats Fijnaart, W. A. C. van der Colff, cand.-not. te Drunen. Ingevolge zijn toezegging in de zitting van Vrijdag jl. heeft de minister van binnenlandsche zaken voorgesteld, in Hoofdstuk X der Grondwet art. 194 te lezen als volgt „Het geven van onderwijs is vrij, behoudens het toezicht der overheid en voor zoover het lager en middelbaar onderwijs betrefthet on derzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid des onderwijzershet eeu en ander door de wet De Rotterdamsche hypotheekbank voor Nederland ontving in het afgeloopen jaar aan vragen om kapitalen ter leen te verstrekken onder hypothecairen waarborg, tot eeu gezamenlijk be drag van f7,789,550, waarvan aangenomen wer den 327 aanvragen tot een bedrag van f4,687,800. Gedurende dat jaar is in de verschillende seriën afgelost f2,878,813,83 zoodat het saldo der hy pothecaire schuldvorderingen op ultimo December 1885 bedroeg f28,433,184,56. Dit saldo is ge waarborgd door eene waarde van onroerend goed van f49,667,374 door het maatschappelijk ka pitaal ten bedrage van f 5,000,000 en door het reservefonds groot f 200,078,12. Het totaal bedrag der in 1885 verkochte 4 pet. pandbrieven is f4,798,600. Het saldo der in omloop zijnde pandbrieven bedroeg op 31 De cember 1885 f28,802,600. De winst en verlies rekening toont aan, dat eene nettowinst behaald is van f 123,753,51. Het dividend werd bepaald op 13 pet. Deze Bank wordt vertegenwoordigd door haren agentnotaris Rant, te Waalwijk. In de Andelsche quaestie is door den com missaris des konings in dit gewest bij Z. M. hooger beroep aangeteekend tegen het besluit van gedeputeerde staten, waarbij deze hunne goedkeuring hebben onthouden aan debij ge breke van een college van B. en W. door 's konings commissaris ontworpen en later, wegens weigering van den gemeenteraad om ter verga dering te komendoor hem vastgestelde be- crooting van inkomsten en uitgaven voor 1886. (P. Nb.) Het weivee in de Langstraat, dat voor eenige weken zeer min in prijs was, wordt door de verandering in het weder merkelijk williger zoodat thans voor koeien die van 250 tot 300 KG., zwaar kunnen worden van f 125 tot 140 betaald wordt. De prijs van het leverantiehooi wordt er echter niet beter op. Algemeen wordt voor de persen f2 minder geboden, zoodat thans de marktprijs f32 per 1000 KG. is. De houtverkoopingen, welke in het voorjaar in de omstreken van Loon op Zand plaats hebben zijn thans weder afgeloopen. Voor masthout werden grage koopers gevonden waardoor de prijzen over 'talgemeen aan de verwachting be antwoordden, terwijl gave en zware sparren, welke tot timmer- en geriefhout dienden, hooge prijzen opbrachten. Het rijs- of schaarhout bracht op struik ongeveer f 3,50 per vim op en droga takkebossen worden voor de bakkerijen voor f4.— a 4,25 aangevoerd. Naar aanleiding van het door Dr. Schaep- man in de 2e kamer gesprokene, schrijft professor J. A. Alberdingk Thijm in de Amsterdammer: „Met zekere emphase betuigt dr. Schaepman, in de kamerzitting van heden dat hij zich on derwerpt aan het bisschoppelijke mandement ter zake van het openbaar en bijzonder onderwijs. De ondergeteekendehetzij dan in zijn style de Bohème (de heer Schaepman weet altijd van die welgekozeu rhetorische trekjens in zijne re devoeringen te vlechten), onderwerpt zich on voorwaardelijk evenals alle Katholieken aan de beginselen op welsprekende wijze in dat man dement ontwikkeld. In de voorrede van mijn Almanak voor het loopende jaar heb ik, wat dat punt betreft, vooral over toepassing gehandeld. Daar komt het op aan. Mij lust niet dat stuk nogmaals uit te schrij ven. Zelfs de groote en grove woorden van het kamerlid dat zich zonder blijkbaar machtiging tot woordvoerder van alle Nederlandsche Ka tholieken opwerptkunnen mij daar niet toe brengen: Ik ben bereid mijne meeningen tegen argu menten to verdedigen niet tegen uit de lucht irncrra nor» hoonluil^i^m""

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2