I B WÊÊËH I 1 WÈÊÈ «BB I «pil - m m 7 Spanje. Duitschland. Oostenrijk, Turkije. Rusland. BINNENLAND. - -n - fSBf* m Zaterdagavond in in liet bekende Pimlico- moordproces uitspraak gedaan. De jury heeft Adelaide Bartlett vrijgesproken hoewel zij verklaarde de omstandigheden waaronder Bart lett gestorven iszeer verdacht te acliteu. De uitspraak veroorzaakte de uitbundigste geestdrift, zoowel in als buiten de rechtszaal. Vier ontvluchte veroordeelden uit Nieuw Caledonië zijn dezer dagen te Rockampton in Queenslaud ("Australië) aangekomen in een kleine boot. Zij moeten op hun reis van veertien dagenoutzagelijk veel uitgestaan hebben en men verwondert zich algemeen, dat zij behouden aangekomen zijn; want in de laatste vijf of zes dagen voor hunne landing woedde een hevige storm op de kusten. In navolging van Zweden bericht men thans ook uit Engeland de uitvinding van een onderzeesch vaartuig, waarmede te Liverpool in het bijziju van leden der admiraliteit voldoende proeven moeten zijn afgelegd. De uitvinder is de heer Waddingtou van Birkenhead en zijn schip, dat even als dat van Nordenfeld sigaar- vormig is, heeft eene lengte van 37 bij een diameter in het midden van (5 voet. Bovenop bevindt zich een uitkijktorentje, en de diepte van indompeling wordt geregeld door schuin gestelde platen van buiten aan de beide zijden aangebracht en die van binnen kunnen bpstuurd worden. Aan een der uiteinden is een roer en ecne voortstuwingschroefen de boot bezit eeue zelfwerkende inrichting voor het behoud van den horizontalen stand bij indompeling. De beman ning bestaat uit 2 personen (bij de Nordenfeltsche boot uit 6), en een voorraad samengeperste lucht voorziet in hunne behoefte aan ademhaling. De beweegkracht is electriciteilgeleverd door 50 accumulatoren en voldoende om de boot tien uren lang negen mijl per uur te doen afleggen, hetzij aan de oppervlakte of onder water. De zelfde batterij voorziet tevens de gloeilampeu van licht en drijft zoo noodig de pomp voor de verwijdering van den waterballast bij opstijging. Te Sheffield is de redaeteur var. de „Sports man" in een hotel bijna vermoord. De heer Gillot moest zich den volgenden dag naar de wedrennen te Pontrefact begeven. Even voor dat hij naar bed wilde gaan, kreeg hij twist met twee personen die verlangden dat hij hun zijn kamer zou afstaan. Op zijn weigering braken zij de deur met geweld open en wierpen zich op hem. In de worsteling ontving Gillot twee dolksteken in den buik. De toestand is hopeloos. Hij heeft nog verklaringen aan de justitie kunnen doen. Naar gemeld wordtheeft het kabinet zich verklaard tegen het verleenen van gratie aan den hertog van Sevilla waartoe de koningin regentes geneigd was. Daarentegen heeft het kabinet voorgesteld zijne straf te veranderen in eene verbanning naar de Balcarische eilanden. Enriques de Bourbon hertog van Sevilla ne:f vau wijlen koning Alfonso XII, is, gelijk men zich herinneren zal, met verlies van zijn militairen rangveroordeeld tot acht jaren ge vangenisstraf omdat hij als wachthebbend officier in het paleis met geweld de vertrekken der koningin regentesdie op dat oogenblik ongesteld was, wilde binnendringeneu zijne mede officieren wilde verleiden tot een soort van pronunciamento ten gunste van koningin Isabella. Uit Madrid komt bericht van een gruwelijk feit. Op het oogenblik dat in de hoofdkerk door den bisschop de palmtakken gewijd werden heeft _een priester met een revolver drie schoten op vragen het stilzwijgen. De politie had de grootste moeite hem aan de handen vau het verbitterde volk te ontrukken. De Dui sche gezant te Belgrado graaf Bray, zal wegens de gespannen diplomatieke verhouding tusschen Servië en Duitschland tot nader order worden teruggeroepen. In politieke kringen gaal het gerucht, dat er tusschen de kabinetten over het denkbeeld van gedachten gewisseld wordt, Griekenland door een gemengd eskader te blokkeeren, terwijl Turkije tegelijkertijd aan Griekenland een ultimatum tot ontwapening stellen zou. Te Hamburg hebben 5000 van de 6000 metselaars het werk gestaakt. Het loon dezer werklieden is vijf mark per dag van 10 uren. De timmerlieden zullen dit voorbeeldWaarschijn lijk volgen. De houtzaagmolen van vorst Bismarck, te Friedrichsruhe is door brand vernield. De stad Stry, eene versterkte plaats in Galicie, met 10,000 inwoners is Zaterdag middag na genoeg geheel afgebrand. Zeshonderd huizen daaronder alle openbare gebouwen, zijn vernield. Vele menschenlcvens moeten verloren zijn gegaan, doch het juiste aantal is nog niet bekend. l)e inwoners zijn thans op het veld gelegerd iu tenten, welke uit Lemberg zijn gezonden. De ellende moet groot zijn. De brand kwam, naar men zegt, aan door het omvallen van eeue petroleumlamp iu een winkeltje in eene nauwe straat. De plaatselijke brandweer was te zwak en de spuiten die per spoor uit Lembeurg aanrukten, kwamen te laat. Aangezien Engeland Frankrijk en Italië in gelijken zin geantwoord hebben op het rond schrijven der Porieals de drie keizerrijken zijn alle mogendheden het thans eens over de noodzakelijkheid dat Griekenland ontwapene. Intusschen heeft Griekenland heden verklaard niet tot ontwapening over te willen gaan. Het gerucht, dat de czaar en de sultan een bijeenkomst zouden hebben aan de Zwarte zee is volgens de „Köln. Zeit." niet geheel en al van grond ontbloot. Een feit is het, dat de Russische diplomatie sedert weken een plan tot samenkomst der beide vorsten heeft ontworpen; de sultan zou zich volgei.s dit plau per schip naar de kust vau den Krim begeven waarna de czaar hem op het schipdus op Turkschen bodem het eerste bezoek zou brengen. Vervolgens zou de sultan het tegenbezoek te Livadia brengen. Het geheele plan schijnt echter op den onwil van den sultan te stuiten. Het is mogelijk zegt bovengenoemd blad dat de sultan te goed de belaugen van Turkije kentdan dat hij zich in een val laat lokken. De Russen voerden na melijk niets anders in het schild, dan den sultan voor de Russische bezetting in Bulgarije gunstig te stemmen. Te Petersburg beschouwt men zulk eene bezetting, waarmede natuurlijk de verwijde ring van vorst Alexander van den Bulgaarschen troon gepaard gaatover 't algemeen al6 den eenigen uitweg voor Rusland om aan de Oostersche politiek waarmede het eenmaal begonnen is op bevredigende wijze een einde te maken. Op het papier is de bezetting dan ook reeds lang gereed. gekwetst. Te Rice station werd eene geheele trouwpartij20 personen sterk, door het instorten van het woonhuis gedood. Men raamt de aangerichte schade op 500,000 d. Acht honderd tramwegbeambten te New York staakten wede r den arbeid, naar aanleiding van het bevel, daartoe gegeven door de vereeniging van ambachtslieden waartoe zij behoorden. Laatstgenoemde eischte de afdanking van eenige tramwegbeambten, die geen lid van de vereeniging zijn. De tramwegmaatschappij weigerde dit. De vereeniging dreigt nu mei eene geheele werk staking der tramwegbeambten in New York, tenzij de tramwegmaatscliappij toegeeft. De politie die de tramwagens en tramstations bewaaktis versterkt. Eene belangrijke weikstaking begon mede op den Ohio spoorweg en dreigde zich uit te breiden. Deze hernieuwde moeielijkheden drukten de beurs te New York. Het congres comité voor buitenlar.dsche zaken beveelt aau de aanneming van het wetsontwerp dal den president der Uuie machtigt, de staten van Midden- en Zuid Amerika uit te noodigen om te Washington te beraadslagen o?er het verbeteren der handelsbetrekkingen en de inter nationale geschillen scheidsrechfeüjk op te lossen. Waalwijk, 21 April 1886. Tegenover de geruchten, volgens welke de kabinets-crisis zou eindigen met het af treden van het tegenwoordig bewind, meent het Dagblad de stellige verwachting te kunnen uitspreken, dat Z. M. de koning het verzoek om ontslag der ministers niet zal aannemen. Naar men verneemtis door de ver schillende districtsveeartsen dezer dagen een schrijven ontvangen van den minister van binnenl. zakenverzoekende bij eventueel voorkomende gevallen van hondsdolheid de cadavers op te zenden naar de veeartsenij school te Utrecht. Aan dit verzoek is door den districts-vee- arts in het district Breda reeds gevolg ge geven met betrekking tot den hond, die aan dolheid lijdende, den 13n dezer een persoon te Made heeft gebeten, alsmede tot dien te Geertruidenbergdie, aan dezelfde ziekte lijdende, verschillende honden aanviel. Zaterdagmorgen werd ten stadhuize te Tilburg door de kamer van koophandel eene vergadering gehouden, welke, behalve door de commissie belast met een onderzoek naar eene betere regeling van de heffing der in voerrechten door verschillende fabrikanten en belangstellenden werd bijgewoond. Ge noemde commissie bestond uit de heeren I. H. SchuijleDburginspecteur, chef van den dienst en de administratie der invoer rechten en accijnzen in Ned.-Indië, met verlof te 's Hage, voorzitter; B. Hulst, con troleur der invoerrechten accijnzen te Rotter dam en F. H. Rantontvanger dier mid delen te Zevenaar. Nadat door den heer I. H. A. Diepen voorzitter van de kamer van koophandel, de vergadering was geopend en in korte woorden het doel dezer bijeen komst was medegedeeldverzocht hij den heer Schuijlenburg, de aanwezige leden nader daaromtrent te willen inlichten. Deze, daar aan gevolg gevendelas een schrijven voor van den miuister van financiën, waarbij aan Uit Deventer wordt gemeld, dat in geen 40 jaar de nuchtere geiten velletjes, waarvan glacé handschoenen gefabriceerd worden, zoo weinig waard waren als thans. Men besteedt 10 cent per stuk. In vroegere jaren werd er wel 60 a 70 cent per stuk voor betaald. Uit Maastricht wordt van 17 April gemeld Na het standje van gisteren in den voor nacht toen een troep volk, bestaande uit eenige schreeuwersopgeschoten jongens en meisjes, en zooals gewoonlijk met vele nieuws gierigen aangevuld, van half tien tot elf uur, zingende eenige straten doortrok, van eenige huizen glazen stuk werpende, is alles tot de vorige rust teruggekeerd. Nader verneemt men, dat eenige meesters- glasblazers geweigerd hebben voor verminderd loon te werken. Die vermindering was ge deeltelijk ontstaan door het intrekken eener tegemoetkoming in de betahng der handlan gers, vóór een twaalftal jaren ingevoerd. De meester-glasblazer namelijk werkt per stuk en heeft eenige onderhoorigen of handlangers. Twee of drie dezer aankomende jongens waren sedert de laatste jaren Yoor rekening der firma, thans echter zou de meester-glasblazer hen zelf moeten bekostigen. Verscheidene van de werkstakende glas blazers moeten reeds op andere plaatsen werk hebben bekomen en van hier vertrokken zijn. De ongeregeldheden moeten niet aan de meesters-glasblazers, maar aan hunne hand langers geweten worden, die door het bedanken van de eerstgenoemden voor het oogenblik buiten werk geraken. De sociaal-democratische vergaderingen volgen te Enschede spoedig op elkander Zondag was er weder openbare vergadering, waarin als sprekers optreden P. W. G. Hels- dingen uit Rotterdam en Croll uit 's-Hage; de eerste behandelde 7door socialisme tot beterschap", terwijl de tweede het had over den toestand van den fabrieksarbeider te Enschede. Uit Made wordt gemeld Zondag nacht is de woning van de wed. A. Beljaerts met den ganschen inboedel, tot den grond toe afgebrand. Een paard kwam daarbij in de vlammen om. Alleen de woning was tegen brandschade voor eene geringe som verzekerd, en niets is gered geworden. Tot heden is de oorzaak van den brand onbekend. Zondag namiddag omstreeks 5 uren werd te Kaatsheuvel achter den Hilschen molen een heidebrand ontdektdie voor de naburige mastbosschen een dreigend aanzien had. Door spoedig aangebrachte hulp kon het vuur evenwel, vóór er groote schade aan die bosschen werd veroorzaakt, worden ge- bluscht. Te Maastricht is eene Duitsche dame, bij het grijpen naar hare haar ontvallen parasol, in de Zuid-Willemsvaart gevallen. Hoewel spoedig er uitgehaald, is zij nochtans aan de gevolgen overleden. Het bijna tweejarig zoontje van den brievenbesteller W. Peelete IJselstein wo nende nabij de leerlooierij van den heer T. de Gruijter aldaar geraakte Zondag al spe- j v. - - r--

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2