J Nummer 34. Donderdag 29 April 1886, 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, k m, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 17 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, ■worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders van Waalwijk, Gezien het schrijven van deQ heer ijker, chef van dienst te 's Bosch, van den 2 On dezer, No 69, brengen ter kennis der ingezetenen, dat de herijk van maten en gewichten voor deze ge meente zal plaats hebben op 3 en 5 Mei van des namiddags 1 tot 6 uur en op 4 en 6 Mei van des vóórmiddags 7 tot 12 uur. Waalwiik, den 21 April 1886. Burgemeester en wethouders voorn. A. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De burgemeester der gemeente Waalwijk Gezien de aanschrijving van den commissaris des konings in dit gewest van 22 April jl. A. no 16, le afd., luidende als volgt De commissaris des konings in Noordbrabant, Overwegende dat in deze provincie verschil lende gevallen van hondsdolheid bij honden zijn voorgekomen en uit dien hoofde het raadzaam wordt geacht, de slotzinsnede van artikel 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad no 110) op alle gemeenten van Noordbrabant toe te passen. Gelet op het schrijven van den minister van staat, minister van binnenlandsche zaken van gister, no 1308. Mede gelet op art. 3 der boven aangehaalde wet, Heeft besloten 1. Te bevelen dat iu alle gemeenten van Noordbrabant, gedurende vier maanden, te re kenen van de afkondiging van dit besluit, alle honden, die zich buiten woningen of vaartuigen (geen openbare middelen van vervoer zijnde) in de gemeente bevinden en niet binnen een afge sloten erf aan een ketting liggen, moeten zijn voorzien van een muilkorf, volgens model door den min. van binnenl. zaken vastgesteld. 2. De burgemeesters in Noordbrabant uit te noodigen, dit besluit na ontvangst in de gemeente te doen afkondigen en gestreng te doen toezien, dat het vastleggen der honden in afgesloten erven geschiede aan stevige halsbanden en kettingen, die behoorlijk bevestigd zijn teneinde het los breken der honden te voorkomen. Afschrift van dit besluit zal gezonden worden aan de burgemeesters in Noordbrabant en aan den districts-veearts. 's Hertogenbosch, 22 April 1886. De commissaris des konings in Noordbrabant, (get.) P. J. BOSCH VAN DRAKESTEIN. Voor eensluidend afschrift. SPRENGERS, griffier. Besluit van den minister van binnen landsche zaken van 10 Augustus 1875 (Provinciaal Bijblad No 69). BreDgt bovengenoemd besluit ter kennis van de ingezetenen en vestigt de aandacht op de strafbepaling, bij bovengemelde wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad No 110) tegen overtreding of verzet vastgesteld onder mededeeling dat door de gemeentepolitie 6treDg toezicht op de uit voering zal worden gehouden. Waalwijk, 24 April 1886. De burgemeester voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. De werkstaking te Geraerdsbergen (Grammoüt), waarvan wij iu ons vorig nummer gewag maak ten, is uitgebroken in de lucifersfabrieken aldaar en schijnt vrij onverwacht te zijn ontstaan. Vrij dag ochtend weigerden nagenoeg alle arbeiders zoowel mannen als vrouwen, te werk te gaan, zij bemachtigden toen de draaibruggen over de Dender, welke zij openden, ten gevolge, waarvan zij de toegangen tot de stad afsloten. Dit ge schiedde omstreeks 9 uur, maar reeds te 11 uur was de gendarmerie meester van de bruggen zoodat zij in de stad kon komen waar zij met steenworpen door de werkstakers ontvangen werd. Na de gebruikelijke sommatie chargeerde zij waarbij eenige personen gewond en drie der bel hamels in hechtenis genomen werden. Te 12 uur 15 kwam een bataljon infanterie van Gent, maar de orde is verder niet gestoord en eene bijeen komst van de patroons met gedelegeerden der arbeiders op het stadhuis scheen tot vergelijk te zullen leiden, Ook iu de omstreken van Charleroi is de werkstaking der arbeiders in de kolenmijnen als geëindigd te beschouwen. Er ontbraken Vrijdag nog slechts een 600 man bij den arbeid maar het meerendeel dezer heeft gedurende de werk staking dc streek verlaten. Wellicht is op deze verbetering van deti toestand Diet van geringen invloed geweest het antwoord hetwelk de raad van bestuur der „Société des Charbonnages réu- nis" te Charleroi aan den burgemeester Lode- li .sart gezonden heeft op het door hem overge bracht verzoek der arbeidersom hun dagloon op 4 fr. te brengen. In dit schrijven door de heeren Victor TeschQuairier en Simons getee- kend komt o. a. het volgende voor „Sedert 10 jaren hebben de aandeelhouders geen centime rente genotenen zelfs heeft de Société des Charbonnages réunis, ten einde het werk te kunnen voortzetten de productie mid delen te verbeteren en exploitatie mogelijk te makenhare schuld met ettelijke millioenen vermeerderd en op hare exploitatie een verlies gehad van 1.080.501,94 fr. Gedurende ditzelfde tijdperk van 10 jaren heeft zij aan de arbeiders aan loon uitbetaald 18,101,740 fr. Zoodat in die 10 jaren de geheele opbrengst der mijnen is ten goede gekomen aan den arbeid en niets aan het kapitaal. Indien de werklieden eigenaars der mijnen geweest warenzou hun toestand niet gunstiger hebben kunnen zijn. „De leden van den raad van bestuur en de commissarissen genieten geen traktement. Hun worden slechts reiskosten vergoed en deze hebben, voor allen te zamen nooit meer dan 1800 fr. "sjaars bedragen. „Het personeel der vereeniging de directeur beheerder, de directeur der werken, de ingenieurs, de kassier de ambtenaren van alle rangen ont vangen te zamen aan bezoldiging 53,600 fr., zoodat de geheele administratie niet meer dan 55,400 fr, 'sjaars kost." Intusschen blijven de onderhandelingen tusschen de werkgevers en de gedelegeerden der werklie den voortduren, cn men vreest dat, mochten de grieven niet worden weggenomen, de werkstaking in de zomermaanden opnieuw uitbreken zal. - Zaterdag middag is, onder deelneming van een aantal vrienden onder welke ook de Brus- selsche afgevaardigde Somzéen te midden van duizenden belangstellenden en nieuwsgierigen, het lijk van mevrouw Van der Smissen met mede werking der geestelijkheid op het kerkhof van St.-Josse-ten-Noode ter aarde besteld. De rust is te Geraerdsbergen na Vrijdag niet meer verstoord. Behalve eece afdeeling in fanterie uit Gent, die de openbare gebouwen en de fabrieken bewaakt, is ook uit Oudenaarde een detachement jagers te paard aldaar ingekwartierd. l)e pogingen der plaatselijke overheid om een vergelijk tusschen de werkgevers en de arbeiders tot stand te breDgen waren Zateidag echter in strijd met de gekoesterde verwachtingen, zonder resultaat gebleven. Het Fransch gouvernement heeft in dringende bewoordingen, de Grieksche regeering doen uit— noodigen, spoed te maken met hare kennisgeving aan de mogendheden omtrent haren wil ten op zichte van outwapening. Te Marseille is eene talrijk vergadering ge houden van personen, om op te komen tegen de door de parlementaire commissie voor de tol rechten voorgestelde nieuwe surtaxe op het graan. Verscheidene leden voerden het woord en ver klaarden dat dezejsurtaxe, werd zij aangenomen, de ondergang van Marseille ea van andere in voerhavens zou zijn, en mitsdien noodlottig voor geheel Frankrijk. Er is besloten een permanent comité te vormen om te waken voor de groote belangen, die hier op het spel staan. Het comité zal tevens van tijd tot tijd groote vergaderingen uitschrijven tot het verlevendigen der beweging tegen het stelsel van bescherming. Ten slotte is eene motie aangenomen waarbij de afschaffing der wet van 28 Maart 1885 op de graanrechten gevraagd wordt. Volgens „Echo Mines et de la

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1