Nummer 34. Zondag 2 Mei 1886. 9e Jaargang. llS- EI AfllïïWill) VOOR Till, Wl 11,11 KllMimi i Om Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo vaa het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1 7 regels J 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen ioor het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel OPENBARE VERGADERING J van Woensdag 28 April, nam. 7 u. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de burgemeester Jhr. v. Grotenhuis. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing goedgekeurd. Alvorens verder te gaan feliciteert de voorzitter dr. Van Heijst met zijn herstel en beveelt zich in de welwillendheid van dat lid, alsook van den heer Baijenswelke beiden hij voor het eerst ter vergadering ontmoet. Verder deelt de voorzitter mede, dat is inge komen een schrijven van mej. de wed. Van Es, alhier, aan den raad het overlijden meldende van haren echtgenoot, den heer P. van Es. t Is algem^n bekenddat de heer Van Es was een arberazaam man die gedurende vele jaren met ijver en lust de gemeentebelangen be hartigde zo der aanzien van personen de voor zitter condoleert den wethouder en de leden van den raad met het verlies van een lid, dat hier zoolang rene eervolle plaats heeft ingenomen. Hij stelt voor aan de weduwe namens den raad een brief van rouwbeklag te zenden. Bij acclamatie conform besloten. Aan de orde I. Ingekomen stukken. de verslagen omtrent den toestand der gemeente, van de teekenschool en van de gas- commissie, die ter visie voor de leden zijn gelegd; b. goedkeuring op het raadsbesluit tot heffing van 40 opcenten op het personeel en verhooging van den hoofdelijken omslag; c. brief van gedep. staten vragende inlich tingen omtrent den aanslag in den hoofdelijken omslag van de kinderen J. B. van Gils. Concept antwoord goedgekeurd. II. Aanbieding van het kohier van den hoofdelijken omslag voor 1886 en van de gast huisrekening over 1885. Beiden worden ter onderzoek gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Tim mermans van Turenhout, C. G. v. d. Heijden en Timmermans Wz. III. Voorstel tot conversie der leening van 1878. De voorzitter//burgem. en weth. stellen voor het nog loopende gedeelte der leening van 1878, ten bedrage van f 14,500 a 4V2°/o te convertee- ren in een 4°/o leeningbij den tegenwourdigen lagen stand der geldmarkt is 't te verwachten, dat wij jaarlijks een f75 a f80 winst zullen maken." Conform besloten op vroegere voorwaarden. IV. Plaatsing van urinoirs. De voorzitter „Er bestaat in onze gemeente groote behoefte aan urinoirs, vooral met het oog op de zedelijkheid maar ook met het oog op de zuiverheid en reinheid. Burgem. en weth. stellen voor tot dat einde een sommetje uit te trekken; er zijn nog urinoirs en bakken voor handen, zoodat een bedrag van f 50 a 60 vol doende zal zijnburgem. en weth. vragen machtiging om daarover te mogen beschikken; er zullen 3 urinoirs geplaatst worden rond of in de nabijheid van de markt. Zijn die urinoirs eenmaal geplaatst, dan zullen er bordjes worden aangeslagenwaarop herinnerd wordt aan het verbod om op straat te wateren elders dan in de urinoirs en op de overtreders pcenaliteiten ivorden toegepast." Na eenige discussie omtrent de punten, waar de urinoirs zullen geplaatst worden, wordt dit op voorstel van den heer Hoffmans overgelaten aan burgem. en weth. en hun het gevraagde crediet verleend. V. Daarstelling eener bergplaats voor petro leum. De voorzitter „burgem. en weth. stellen voor eene bergplaats te maken voor petroleum. Elk oogenblik komen er klachten dat zich petroleum bevindt op plaatsen, waar hij niet behoort. Er zou een geschikte plaats te vinden zijn aan de oostzijde der haven, naby het zoogenaamde zwaai- gat. Om daar eene bergplaats te maken zou ongeveer f 80 kosten. Er bestaat daaraan groote behoefte, want iedereen zegt dat er geen plaats is om petroleum te bergen. Burgem. en weth. vragen machtiging om er eene te laten daar- stellen." De heer Hoffmans„zal men op dat punt geen last hebben van het water De voorzitter „dit komt zoo zelden voor." De heer de Haan: ,,'t gebeurt heel zelden dat het water zoo hoog komtnooit hooger dan 2 a 21/3 voet op de kade, en dan kan men er toch steeds met een kar doorrijden om petroleum te halen." De voorzitier „ze kan watervrij gemaakt wor den door baggeren uit de haven." De heer Hoffmans„u zegtze kan voor f30 daargesteld worden. Maar 't moet toch zeker een steeneu bergplaats worden De voorzitter „Enkel palen en planken." De heer Mombers: „maar er is reeds een bergplaats ingenomen." De voorzitter„die is van een particulier." De heer Mombers „ik verzeker u dat er ge legenheid bestaat om een gedeelte daarvan te huren. Als burgem. en weth. moeite willen doen er Daar te vragen, zullen zij zich daarvan kunnen overtuigen." De voorzitter„die eigenaar is in voortdu- renden strijd met de wetdie bergplaats is in de nabijheid van gebouwen, niet afgesloten er liggen andere brandbare stoffen bij de petroleum zooals pik, teer, andere olie, enz." De heer Mombers„ik heb den eigenaar ge sproken en ik verzeker u dat de gemeente een gedeelte der bergplaats kan huren; dan kan men dezelve afsluiten." De voorzitter„als ik goed denk, dan moet zoo'n bergplaats 16 M. verwijderd zijn van ge bouwen en deze is er vlak tegen aan de ge meente zou dus beginnen met zelf de politie verordening te overtreden." De heer Zijlmans „die bergplaats ligt juist in de bebouwde kom; 't is beter er eene meer naar achter te brengen, te meer daar het ver voer derwaarts heel gemakkelijk kan geschieden en de petroleum daar niet in aanraking kan komen met andere brandbare stoffen. Het voorstel van burgem. en weth. wordt met algemeene stemmen aangenomen. VI. Verpachting of aanbesteding van het ophalen van straatvuil. De voorzitter „burgem. en weth. stellen voor het straatvuil in de gemeente te laten ophalen. Aanvankelijk hebben zij er aan gedacht dit te verpachten maar dat zal vooreerst moeielijk gaan zij achten het daarom beter het in eigen beheer te doenzijn er voordeelen aan dan komen die aan de gemeente. Om te beginnen zal het vuil eens in de week worden opgehaalddit zal misschien wel blijken te weinig te zijn maar we kunnen dan nader zien. De riolen zullen tegelijkertijd worden schoon gemaakt; de marktmeester wil, geloof ik, ook al het vuil van de markt wel afstaan; we zullen dan alles verzamelen en later verkoopen; we kunnen dan zien wat het opbrengt. Waalwijk ia de voornaamste plaats der Langstraatwij moeten zorgen dat zij ook een model zij van reinheid, en, gij zult het mij niet kwalijk nemen, dit laat nog wel wat te wenschen over. In iedere dam zal er een bak moeten worden geplaatst. We hebben eerst gedacht aan ijzeren, die kosten f 9,50 houten maar f 3,50 ik vrees wel dat een bak per dam te weinig isals de raad ons de benoodigde som wil toestaan zullen we het met één probeeren dan zijn er zeven noodighet ophalen a f 1,75 zal pl. m. f100 sjaars kosten, 't Is echter een maatregel, die hoog noodig isverschillende keeren heb ik de menschen aangezegd de vuilni» te ruimen zij betuigen allen hunnen goeden wil, maar vragen waarheen zy het moeten dragen. De raad moet ons in de gelegenheid stellen de politieverorde ning te doen uitvoeren wordt het vuil opge haald, dan hebben wij daarop volle aanspraak. Vooreerst kunnen wij het met eens in de week ophalen probeerenik vrees dat het wel te weinig zal zijn de particulieren hebben natuur lijk dan ook eigen vuilnisbakken, die zij, bij aankomst der kar, waarop zich een bel zal bevin den, kunnen buiten brengen en laten ledigen. weinig blijkt, zullen wij het ver- Als eens te meerderen." De heer Timmermans van Turenhout„ik be aam ten vol'e het nut en de noodzakelijkheid van het nemen van proeven. Ik stel daarom voor burgem. en weth. te machtigen te handelen, zooals de noodzakelijkheid zal eischen." De heer Baijens „hoe ver zijn burgem. en weth. van plan het vuil te doen ophalen De voorzitter„in de Groote straat en in de Stationsstraat b.v. tot aap de spoorlijn." De heer Zijlmans „waar denken burg. en weth. het opgehaalde vuil te bergen De voorzitier„burg. en weth. ziju al eens wezen kijken en ik hoop dat wij een stukje grond daarvoor zullen kunnen huren. Maar anders zouden wij het kunneD bergen aan de Westzijde der haven, waar het riet ligt." De heer Zijlmaus„dit is goed voor het westelijk gedeeltemaar dat van het oostelijk deel zou misschien heel goed plaats kunnen vinden op een gedeelte der Groensteeg; alleen in den winter zou dit wel wat lastig kunnen zijn met het water. Het voorstel van den heer Timmermans van Turenhout wordt met algemeene stemmen aan genomen. VII. Plan tot het bouwen eener boterhal met veldwachterswoning. De voorzitter„de veldwachterswoning laat zeer veel te wenschen overer is in 14 a 15 jaar niets aan gedaande reparatie zou pl. m. f 100 kosten. De huur der botermijn bedraagt f 60, zijnde de iotrest a 4°/0 van een kapitaal van f 1500 makende met de f 100, noodig voor reparatie der veldwachterswoning f1600; voor f1800 nu kunnen wij hebben een nieuwe boterhal, die ook gebruikt kan worden voor het ijken, vaccineeren enz., en daarboven een flinke veldwachterswoning; het bestek heb ik hierde heeren kunnen het even inzien." De voorzitter geeft de noodige uitleggingen. De heer Zijlmans „ik heb het plan gezien en zou het wel kunnen goedkeurenik vind echter dat het bovenhuis buitengewoon goed zou kunnen worden ingericht voor teekenschool waaraan groote behoefte bestaat, daar de tegen woordige te klein is. Een veldwachterswoning is licht te vinden." De voorzitter„Zeker is 't waar, dat er een teekenschool moet zijn maar voor 't oogenblik is er niet zoo makkelijk een geschikte veld wachterswoning te vinden. De oude veldwachter woont er nog steeds in, omdat hij niet weet waarheen. Daarbij komt dat we een man hebben hier gehad, die heel graag als veldwachter zou zijn gekomen, maar hij kop. niet geschikt onder dak komen. In eene gemeente als Waalwijk moet men toch zorgen, dat de veldwachter een behoorlijke woning heeft, anders lijdt zijn prestige en wij behooren mede te werken om dat te handhaven." De heer de Haan „ik had juist hetzelfde idéé van den heer Zijlmans. Maar zou het ook niet mogelijk zijn de botermijn zoo in te richten, dat zij ook voor teekenschool kan dienen De heer Mombers „'t is waar de veldwach terswoning is ellendigmaar als wij beginnen te bouwen moeten wij op de toekomst letten. Ook de onderwijzerswoning is slecht en ook daaraan zou binnen een of twee jaar groote verandering kunnen noodig zijn. Ik zou wenschen, dat bnrg. en weth. dit onderzochten en dan als 't kan onderwijzers- woning, teekenschool, veldwachterswoning en botermijn in één gebouw te brengen dan zou er zeker voordeeliger gebouwd worden." De voorzitter „dus nog een paar jaar wachten?" De heer Mombers„natuurlijk eerst onder zoeken." De heer Baijens „ik heb gisteren het school huis nog gezienmijnheer de Bree heeft mij gulweg verklaard geen nieuw schoolhuis te ver langen, maar wel het bestaande te repareeren." De heer Timmermans Wz.„ik kan mij ta melijk goed vereenigen met het door den heer Zijlmans gezegde. Ik acht mij te meer gerechtigd tot spraken nademaal uit het verslag der teeken- 8ohoolcommi9sie blijkt, dat verbouwing der tee kenschool noodig is. Ook de onderwijzerswoning eischt verbetering. Dit in verband met een botermijn en veldwachterswoning brengende, durf ik aan burg. en weth. voorstellen hun oorspron kelijk plan in nadere overweging te nemen en dan rekening te houden met de in dec raad geopperde meeningen. Men zal dan wel de kos ten moeten maken om de veldwachterswoning te repareeren, maar die zijn gering tegenover de andere belangen bij het geheel betrokken." Met algemeene stemmen overeenkomstig het voorstel Timmermans besloten. De heer Van Heijst wijst op het nut en de noodzakelijkheid om in eene gemeente als de onze de straten te doen besproeien, beveelt dit punt aan in de goede zorg van burgem. en weth. en noodigt hen uit in een volgende ver gadering verslag uit te brengen, met teekening en begrooting. De voorzitter zegt een en ander toe voor de volgende vergadering. Niemand meer het woord verlangende sluit de voorzitter de vergadering. Bijna alle Ff ansche bladen wenschen den heer De Freycinet geluk met zijne houding in de Griek- sche quaestie, welke het aanzien van Frankrijk in het oosten moet verheffen. Tegelijk verwondert men er zich over, dat de mogendheden toch haar ultimatum overhandigd hebben. Zondagnacht heeft iemand, die onbekend is gebleven een bom gelegd op den drempel van het politiebureau van Denain. Een hevige ont ploffing heeft een grooten schrik onder de bewoners der stad veroorzaak. De schade is alleen stof felijk. Maandag morgen had te Combesbij De- cazeville, voor de woning van zekeren Theyssiol, een mijnarbeider, die het werk niet gestaakt had, de ontploffing van een dynamiet-patroon plaats. Er is enkel eenige schade aan de woniog toe gebracht. Ook te Valenciennes had iets dergelijks plaats voor het bureau van politie. Er werd gelukkig niemand gekwetst. De laatste steen van het voetstuk voor het groote, te Parijs vervaardigde standbeeld „de Vrijheid" werd Zaterdag te New-York gelegd. Men zal thans beginnen met het enorme beeld' in elkander en op zijn plaats te stellen. Bij de stierengevechten, die te SantCessaire, bij Nimeshebben plaats gehad, is een tribune ingestort. 22 personen werden gewond, waarvan 5 ernstig. De Fransche journalist Drumont, schrijver van het opzienbarend vlugschrift „La France Juive", heeft in zijn tweegevecht met den heer Meyer, van „le Gaulois", een diepe wond in de dij bekomen. Maandag is te Montdidier (dep. van de Sommej in Frankrijk, een reeks van landbouw- feesten begonnen ter eere van Parmentier, die nu juist een eeuw geleden de aardappelenteelt in Frankrijk heeft ingevoerd en voor wien ter genoemde plaatse reeds een standbeeld is opge richt. Een landbouwtentoonstelling wordt er gehouden met wedstrijden voor paarden, honden en ploegen en een congres waarop o.a. over de juiste benaming van verschillende soorten van aardappelen zal worden gehandeld. De feesten eindigen op 9 Mei met een feestmaal, waarbij de minister van landbouw en van onderwijs te genwoordig zullen zijn. Door agenten der veiligheidspolitie te Parijs was na veel moeite de hand gelegd op zekeren Dion, die een aantal diefstallen opzyn geweten en het laatst bij een juwelier voor 38000 fr. had gestolen. Woensdag werd Dion van de gevan genis naar het gerechtshof gebracht om door den rechter van instructie ondervraagd te worden. Onderweg wist de dief aan de waakzaamheid der agenten te ontsnappen en tot dusver zijn de na sporingen naar den stoutmoedigen dief vruchteloos gebleven.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1