ülnmInlanix Spanje. Duitschland. Oostenrijk, Engeland. Italië. Griekenland. UITVOERINGEN. In de San Justi-kerk te Madrid heeft Zater dag een gordijn vuur gevat. Er ontstond een paniek verscheidene vrouwen zijn in zwijm ge vallen, maar er hebben geen ernstige ongevallen plaats gehad. Het Spaansche officieele blad bevat het koninklijk besluit, waarbij de ceremoniën worden vastgesteld, welke bij de ophand zijnde bevalling der koningin moeten plaats hebben. Zoodra het gewichtigen oogenblik nadert zullen de aartsbis schop van Toledo en alle hooge overheden des rijks in de nabijheid van de kamer der koningin vereenigd zijn. Wordt een prins geboren dan wordt de Spaansche vlag geheschen op een der paleizen te Madrid en worden 21 kanonschoten gelost. Bij de geboorte eener prinses hijscht men een witte vlageu is het getal kanonschoten slechts 15. De jonggeboiene wordt op een kus sen in een zilveren schotel liggendedoor den eersten kamerheervergezeld van den voorzitter van den ministerraad, in de kamer, waar bo vengenoemde personen bijeen zijn, aan de tegen woordige autoriteiten vertoond. Daarna wordt het kind aan de moeder teruggegeven en wordt door den minister van justitie de geboorteacte opengesteld. De Correo zegt, dat er in den boezem van het kabinet moeilijkheden ontstaan zijn ten ge volde van de door den minister van financiën den heer Camachogevraagde bezuinigingen op dc begrootingen van de ministers van oorlog en marine. De heer (Jamacho wil aftreden, indien de bezuinigingen niet aangenomen worden. De heer Sagasta, hoofd var» het kabinet, hoopt echter dat de moeielijkheden uit den weg zullen geruimd worden. zijn genomen om de zieken van de overige sol daten te seheiden. De onderkoning voegt er nog bij dat het cen trale district nog steeds bestookt wordt door een groot aantal oproerliugen. Frankrijks optreden in Griekenlands zaak wekt hier veel opzien. De Posteen door het minis terie van buitenlandsche zaken dikwijls geïnspi reerd blad behelst een hoofdartikel hierover waarin gezegd wordt dat het Fransche kabinet vreesde dat de dreigende oorlog tusschen Grie kenland en Turkije het begin zou zijn van eene nieuwe groote crisis betreffende de Oostcrsche quaestie, die of het driekeizersverbond versterken zou a's Duitschland eene voor Oostenrijk wel willende onzijdigheid in acht zou nemen of Ruslands slagvaardigheid tegen Duitschland zou verzwakken, als Frankrijk en Rusland zich ver bonden tegen de beide Europeesche middensta- ten. Aldus de Post. In de staatkundige kringen alhier wordt, ondanks Griekenlands nieuwe tegenwerpingen, de definitieve ontwapening "an dat land verwacht. Het proces, wegens schulden, tegen dc civiele lijst van den koning van Beieren is door eene regeling met de schuldeischers afgevoerd van de rol der rechtbank. De particuliere bankier van keizer Wilhelm baron Cohn te Dessau regelt, op uitnoodiging van de familie van koning Lo- dewijkde financieele zaken des konings. Op Paasch-Maandag hadden in Engeland te DoverPortsmouth Colchester enz., weer de gewone troepenoefeningen plaatsdie zonder ongelukken zijn afgeloopen. Michael Davitt, de oprichter der Iersche Land league heeft dien dag te Aberdeen Gladstones Iersche plannen met de meeste warmte aaube- volen. In het «loyale" en grootendeels protestantsche Iersche graafschap Ulste, blijft zich voortdurend een krachtige oppositie tegen de plannen van Gladstone openbareD. In allerlei bijeenkomsten wordt zoowel tegen de whomerule"wet als tegen de onteigeningswet geprotesteeerd. Xe Glasgow zou Donderdagavond een an- tihomerule-meeting worden gehouden. Ongeveer 7000 Orangisten verzamelden zich op dc Glas gow green een groote vlakte even buiten de stad en marcheerden van daar met muziek en wapperende vanen naar het stadhuis. Op weg daarheen scheen een botsing met de onder de menigte sterk vertegenwoordigde Homerulers onvermijdelijk. Dank zij der geduchte politie macht mocht de vrede op dien tocht nog gehand haafd worden. Later echtertoen de meeting in vollen gang waswerd een der muziekkorp sen van de Orangisten op weg naar huis aan gevallen. Een schermutseling greep plaats, doch de politie was spoedig ter plaatse, joeg de vech tenden uiteen eu nam vier belhamels in arrest. In de raadzaal werden verschillende motiën aan genomen, waarbij Gladstone's Homerule bill ver oordeeld werd „daar zij onvermijdelijk leiden moet tot losscheuring van Ierland van het rijk". Ook werd geprotesteerd tegen de voorgeslagen borg tochten als volstrekt illusoir, „daar de onder vinding geleerd heeft, dat geen natie zich minder gebonden acht aan eeden, beloften en borgstel lingen dan juist de Ieren." In een kolenmijn bij Durban is Zaterdag een droevig ongeluk voorgekomen. Drie werk lieden waren met eenige herstellingen in de mijn bezigtoen zijdoor eene onvoorziene omstan digheid een zwaren steen^deden omkantelen. Het gevaarte rolde met donderend geweld naar be neden en trof drie personen die dieper in de mijn aan 'twerk waren. Een dezer werd geheel verpletterd; aan het behoud der twee overigen wordt getwijfeld. Berichten uit Mandalay deeien mede, dat dc brandstichters er in geslaagd zijn, eenige bui zen in de stad te verbranden (n dat de Dacoïts voortgaan gewelddadigheden in den omtrek te plegen. Onder de bevolking heerscht groote ongerust heid; men verwacht een aanval der troepen var. prins Myinzaing. De zeer slechte organisatie der politie zou zoo verzekert men, de oorzaak van de Vtle be treurenswaardige feiten zijn waarvai, Mandalay het tooneel is. Uit Indiëzijn nieuwe versterkingen wezondenzoodatwanneer deze aangekomen zullen zijn generaal White over 12000 man zal beschikken. De rivieren zijn op 't oogenblik buiten hare oevers getredenzoodat de militaire operatiën geschorst zijn. Het telegram voegt er bij dat de rapporten uit de meest verwijderde districten omtrent den algemeenen toestand van het land zeer onbe vredigend zijn. Uit Cairo wordt gemeld, dat een Engelsche voorpost in de omstreken van Soeakim overvallen en gevangen genomen is. Men heeft weinig hoop de gevangenen nog levend terug tc zullen vinden. Den telegram van den onderkoning van Indië, gedagteekend van 27 dezer, meldt, dat de cholera in een Engelsch regiment dat bij Mandalay is gestatiönneerd is uitgebroken. Er waren reeds veertien dooden. Alle voorzorgen Omtrent de onlusten in Gallicië wordt uit Weenen berichtdat in het district Bochnia 40 en te Tarnouw 22 boeren gevangen genomen zijn. De verbittering van de boeren tegen de adellijke grondeigenaren is zeer groot, Onder de Poolsche bevolking van het district Inowraclaw ("Pruisische prov. Posen) heersebte tegen Paschen groote opgewondenheidomdat men geloofde, dat met dit Paaschfeest de wereld zou vergaan. Men moest politie versterkingen van elders ontbieden, om ongeregeldheden te voorkomen. Het blijktdat de groote brand, welke de stad Slry ^Gallicië) nagenoeg geheel verwoestte, ook al veroorzaakt is door onvoorzichtigheid met petroleum. De slotenmaker in wiens huis de brand ontstond wilde namelijk een stroovutir aanleggen en goot petroleum op het vochtige stroo, om het beter vlam te doen vatten. Daarbij viel hem de kan uit de handen, en in een oogen blik stond het geheele vertrek in lichte laaie vlam. De man zelf kon nog juist in tijds naar buiten vluchten. Tot dusverre zijn 88 verkoolde lichamen ge vonden. Zeven menschen brachten zich zeiven om het leven en drie en dertig stierven van koude na het verbranden van hun have en goed. Eindelijk is tusschen kamerontbinding of af treding van het kabinet eene beslissing gevallen en heeft koning Humbert zich tot hel eerste be paald. Het decreet, waarbij de ontbinding der kamer wordt openbaar gemaakt, is voorafgegaan van een rapport door den ministerraafi aaD den koning gericht, waarin de beweegredenen uiteen gezet zijn die tot dit besluit geleid hebben. De nieuwe kamer zal den 10 Juni bijeenkomen. Een groote ontsteltenis heeft het bericht van de vermoording van de leden der weten schappelijke expeditie van Graaf Pezzo door den sultan van Harrer teweeggebracht. Uit een later bericht blijkt, dat de tijding van het bloedblad overgebraacht is door een soldaatdie aan de slachting ontkomen is. De moord heeft tusschen Zeilah en Gildezza plaats gehad; al de Europe anen zijn om 't leven gebracht, doch de inboor lingen die de expeditie begeleidenzijn ge vangen genomen. De te Harrer achtergebleven Europeanen zijn niet gelijk men beweerde gedood doch slechts gevangen gemaakt. Onder hen bevindt zich een Italiaan, dc koopman Sec- cone. De expeditie was door de Aardrijkskundige vereeni ing te Milaan uitgerust en had zich tegen den raad der Italiaansche regeeriug en ondanks de ernstige vermaningen der Engelsche autori teiten te Aden den 27 u Maart van uit Zeilah op weg begeven. De veimoorde leden der expe ditie zijn de graven Pozzo en Montiglio prof. Sicata, dr. Gethadi de heereu Romagnoli, Janni, Biauchi en twee bedienden. De sultan van Har- rar is een inboorling en afstammeling van het oude inheemsche regeerende geslacht. Volgens het Journal des Débats is ook de Fransche reiziger Barral met zijn echtgunoote op de grenzen Shoa vermoeid. Het geheele gezel schap van Barraldie een onderzoekiugreis ou- dernam in een deel van Abessiniëwerd afge maaktbehalve de kameeldrijvers, die op hun rijdieren naar Harrar wisten te ontsnappen. sympathie van alle andere groote mogendheden ter zijde gestaan zal worden." Daar deze circulaire afgezonden werd vóór het ultimatum was overhandigd, haastte de regeering zich toen zij vernam, dat de vertegenwoordigers der mogendheden toch het ultimatum zouden overhandigen haar antwoord aan den heer De Freycinet per telegraaf mede te deelen. De di plomaten echter, die niet tevreden met het ant woord waren bezorgden het ultimatum toch Woensdagavond legen 8 uur. De bevolking van Athene is met dezen loop der zaken nog niet tevreden. In de Daily News wordt uit Athene mel ding gemaakt van het koninklijk besluit, waarbij de beide laatst opgeroepen klassen der reserve buiten dicust worden gesteld. De minister president Delyannis heeft aan eene deputatie van burgers, die hem was 'komen spreken over den buitenlandschen toestand, heden duidelijk verklaard dat hij geen enkele belofte tot ontwapeuing aan Frankrijk of aan eene andere mogetdheid had gedaan. Hij voegde er bij dat zoo Griekenland geen voldoening kreeg op zijne eischen, het weldra den oorlog aan Turkije zou verklaren. Het zou dan enkel toegeven nadat de oorlogschepen der mogendheden de Grieksche vloot in den grond geboord of de Grieksche steden gebombardeerd zouden hebben. De Standard verneemt uit Athene dat al daar in ministerieels kringen verzekerd wordt dat de Grieksche regeering weigert te ontwapenen tenzij de mogendheden het ultimatum intrekken en de vloot terugroepen. Mochtep de mogend heden weigeren dan zal Delyannis aftreden. De mogendheden schijnen bereid gedeeltelijk toe te geven door de vloot terug te roepen. Andere telegrammen uit Athene verklaren, dat de open bare meening zich krachtig verzet tegen elke vernederende capitulatie. Opgewonden volksbij eenkomsten volgen elkaar allerwegen op. Eene daarvan werd gehouden in het raadhuis te Athene; er werden resolutiës aangenomenverklarende dat allen die aan den wil der mogendheden toe geven landverraders zijn. In strijd met de geruchten, welke Woens dag avond verspreid werden, houdt Griekenland zich eenvoudig en zuiver aan Frankrijks nota welke geene belofte van bemiddeling behelst. Yan den anderen kant hal Delyanuis verklaard dat ontwapening en terugkeer tot vredestoestand stilzwijgend waren begrepen in zijn antwoord, op de mededeeling van Frankrijk. Delyannis heeft zich nu duidelijk in dien zin verklaard. WAALWIJK Zondag 2 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van "Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum De PIUSCANTATE van Verhulst. BAARDWIJK. Zondag 2 Mei's namiddags kalf zes ure, Concert, te geven door de harmonie „TEs- pérance" van Waalwijkin den tuin bij W. Pullens. Nadat de regeering gevolg gegeven had aan den raad van Frankrijk om zich naar den wil der mogendheden te schikken, zond de minister van biunenlandsche zaken aau de prefecten bet- volgende schrijven „Ik haast mij u mide te deelen, dat de regeering, nadat zij aan deu raad en de voorstellen van Frankrijk de verschuldigde aandacht geschouken heeft, niet aarzelt dien raad op te volgen, in de overtuiging dat dc oplossing der Dationale quaestie in Frankrijk een warmen verdediger zal vinden en dat het daarin door de Waalwijk, 1 Mei 1886. Z. M. heeft vergunning verleend tot het aannemen en dragen der onderscheidingstee kenen van ridder der Leopoldsorde van België, o. a. aan den den heer J. B. Timmermans Wz. alhier. /tTot veldwachter alhier zijn door den burgemeester voorgedragen. lo. Jan Froklageagent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter in de vroegere gemeente Delfshaven, 2o. Thomas van Leent, arbeider te Zeven bergen. De muilkorven voor de honden moeten Volgens besluit van den minister van binnl. zaken van 27 Juli 1875 samengesteld zijn als volgt Een enkelvoudige stalen [1) band omgeeft den hals van den hond. De uiteinden van den band worden met behulp van een vastzittend of han gend slot, zóó bevestigd, dat afnemen van den korf zonder sleutel of zonder doorsnijding van den band onmogelijk is. Aan weêrszijde van liet verticale middelvlak en evenwijdig daaraan zijn aan het nekgedeelte van den band sterke metalen draden vastgeklonken die over het aangezicht van den hond loopen, den neus tusschen zich opnemen, naar beneden buigen en aan de keelzijde van den band op nieuw zijn vastgeklonken. In dwarsche richting zijn naar gelang van de taille van den korf, 3, 4 of meer dergelijke metaaldraden aangebracht, wier uitein den eveneens aan den band zijn vastgeklonken. De aldus afgesloten ruimte moet toelaten, dat het dier de kaken in den korf kan openen en beletten dat tanden naar buiten uitsteken. De metaaldraden der korven moeten verbonden worden door uitvijlen der draden en opvolgend solderen, zoodanig dat scherpe, uitstekende punten worden vermeden, zij moeten vervaardigd zijn van ijzerdraad. Het is geoorloofd de metaaldraden te bedekken met een laagje zink, tin, nikkel, zilver* goud of ander voor bedekking geschikt metaalen den band om den hals en den metaaldraad boven den kop, maar niet de gedeelten vóór, om of onder den neus en den bek met zachte stof te bekleeden. hetgeen ons aanvankelijk was bericht, ruim schoots door assurantie gedekt. Het gebouw was verzekerd voor f 1000. het vee f 1300. de roerende goederen f 900. De schade bedroeg gebouw f800. vee f 850. roerende goederen f500. Het gezamenlijk verzoek der ministers, hoofden van de departementen van algemeen bestuuraan Z. M. den koningom eervol ontslag uit hunne betrekkingenis door hen ingetrokken. Kamerontbinding schijnt niet te wachten, men zegt dat een nieuwe kiestabel wordt voorbereid. ïr" De gewone jaarlijksche "openbare ver pachtingen van hooi- en weilanden zijn in het midden der Langstraat zoo goed als afgeloopen. De prijzen waren ongeveer de zelfde als die van het vorige jaar. Men be steedde tot zelfs f 120 per hectare. Het gras in de weilanden schiet welig op, zoodat de beesten daarin overvloed van voedsel vinden. /De bouwlanden hebben ook een gunstig aanzien. De rogge het hoofdproduct van den landbouw in deze strekenstaat uit muntend te velde de aardappelen zijn aller- wege zoo goed als geheel gepoot, terwijl het een lust is te zien hoe bedekt de appel- en pereboomen met knoppen en bloesem zijn. Als ze maar niet lijden onder het gure weder dat sedert het on weder van verleden YYoensdag heerscht. Yerleden nacht heeft het sterk gevrozen, zoodat het te vreezen is dat de vruchtboomen zijn geraakt. Ia het gebouw van het provincaal bestöur te 's Boech i6 aanbesteed 1. Het voortzetten der verbetering van het kanaal de Dieze, provincie Noorbrabant (Raming f 50,000.) Minst ingeschreven door den heer P. H. De Bekker te Empel, voor f 48,500. Het leveren en aanbrengen van oevervoor- 'zieningen langs een gedeelte van het kanaal de Zuid Willemsvaart, in de provincie Noordbrabant. (Raming f22,580.) Minst ingeschreven door de heeren A. De Kort en H. J. Dekkers te Baardwijk, voor f 20,373. V— In de jaarlijksche algemeene vergadering (Ier Noordbrabantscbe stoomtramwegmaatschappij Zaterdag te Tilburg gehouden bracht de gedel. commissaris een kort en zakelijk verslag uit waaruit blijkt, dat weg, werken, materieel enz. in den uitstekendsten toestand verkeerende verlegging van den weg aan den Kaatsheuvel zonder groote kosten en in eigen beheer plaats vond en zeer voordeelig op de inkomsten der maatschappij blijkt te werken. De treurige toestand en 6teeds kwijnende handel zoowel te Tilburg als in de Langstraat ziju oor zaak dat het cijfer der ontvangsten beneden de verwachting bleef. Bij eenige verbetering in den handelstoestand kan het niet anders, of deze lijn moet goede resultaten opleveren; dank zij echter uiterst zuinig beheer, kan na behoorlijke aflossing vau de obligatieschuld, een klein dividend, f 5 per aandeel, worden uitbetaald. Den voorzitter was het aangenaam mede te kunnen deelen, dat, wegens gesloten contracten, de begonnen werken aan de verlegging van den Maasmond, en de gewijzigde tarieven welke op 15 Mei in verband met de dienstregeling der staatsspoor in werking treden, gegronde redenen bestaan om te verwachten, dat 1886 betei resul taat voor aandeelhouders zal opleveren. Het was hem aangenaam een woord van hulde te kunnen brengen aan het uitstekende beleid van den ge delegeerden commissaris. Voorts verschafte hij nog eenige inlichtingen. Daarna werden no6 50 en 55 der obligatieschuld uitgeloot. [1/ Volgens resolutie Tan 7 September 1875mag de stalen band door een koperen vervangen worden, De schade door den brand van verleden Dinsdag veroorzaaktis, in tegenstelling met Men schrijf ons uit Tilburg. Met het volste recht vermeenen wij de aandacht te mogen vestigen op eene bijzon derheid, welke hoogstwaarschijnlijk de haar geheel en al toekomende algemeene bekend heid nog niet bezit. Onder de vele uitgelezen vruchtboomen aanwezig in den lusttuin van den heer A. v. d. S.alhier aan de Heuvelstraatbevindt zich een pereboom, waaraan de Regiua-Sandro- Knieora groeit. Die boomwellicht eenig in ons vaderland, werd als een tenger scheutje ten jare 1814 door den grootvader des heeren v.dA, te.ugkeerende uit Rusland alwaar hij gestreden had onder de vanen van Napoleon, tot een aandenken naar onze stad medege voerd en geplant. Het scheutie liet de op hetzelve nauwkeurig toegepaste goede behan deling niet onbeloond. Voordeelig wies het op. In den zoon vond het boompje en later de boom een beschermer en goeden ver zorger de kolossale boom van heden heeft aan den tegenwoordigen eigenaar den klein zoon die ook op het gebied van fruitteelt meermalen een specialiteit genoemd wordt een levendig beminnaar. De boom brengt niet dikwijls zijn gaven des danksmaar op hem is wel toepassellijk het gezegde: „als hij geeft, geeft hij goed." In Rusland, vooral in de streken bij Dorpa inheemsch zijnde, bloeit en draagt hij daar om de zes jaar, doch hier heeft hij die gewoonte niet gevolgd

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2