f V élocipède. II€T€LS MEDEKIEZERS den heer ALOYS VERBUNT. Van Gils Elixir. De Roem van alle bestaande Elixir-soorten, IP_ J\ -VJl.N G-ILS, PRIJSCOURANTEN en MONSTERS GRATIS. .^■Ingezonden stukken. Handelsberichten. ADVERTENTIEN. Burgerlijke Stand BEKWAME DAMESWERKERS BEKROOND Wereldtentoonstellingen Amsterdam 1883, Antwerpen 1885. tot heden door geen andere soort overtroffen of geëvenaard. WAALWIJK. FRANS 11 mi Gevraagdeene nette gebruikte van circa 42 inches. Prijsopgaven met franco brieven, onder BC 23, aan Antoon Tielen, boekhandelaar te Waalwijk. Als lid voor den gemeenteraad van Waalwijk, bij de verkiezing op Dinsdag 11 Mei a.s., stellen wij met het meeste vertrouwen voor Waalwijk1 Mei 1886. VELE KIEZERS. (Hoogst eervol vermeld in liet journal de l'Exposition d'Anvers.) Het eenige Nederlandsche fabrikaat, dat aangekocht werd voor de loterij der wereldtentoonstelling Antwerpen 1885. Van af heden verkrijgbaar in groote vierkante flacons 1,25. Heeren koffiehuishouders, enz. genieten aanmerkelijk rabat, doch bij NIET MINDER dan kistjes, inhoudende zes flacons. Ter voorkoming van namaak zijn alle flacons verzegeld met de naam van den fabrikant P.S. Levert, behalve genoemd Elixir, alle andere soorten BITTER. wijl hij een en ander slechts doet om de acht jaar. Voor de 7de maal van zijn 73 jarig leven prijkt thans de boom met zijn prachtige goudgele, den aangenaamsteu geur verspreidende bloem en dwingt ieder bewon dering af. De peer, hoogst edel, zoo niet de edelste onder de soorten, heeft bij haar vollen wasdom de grootte van een gewonen meloen. "Wanneer zij geplukt is heeft zij nog circa negen maanden te liggen alvorens zij kan worden gebruikthaar vorm is zeer schoon en haar smaak delicieus. Geen betoog behoeft het, dat, gedachtig aan vorige oogsttijden de vrienden en vele vriendinnen van den heer v. d. S. reeds verlangend uit zien naar den tijd, waarop de vrucht tot haar volle waarde zal zijn gekomen. Het behoeft ook niet te worden gezegd, dat de prachtige bloementooi van heden, zoo zeldzaam in haar soort en slechts voorvallende om de acht jaar, vele oogen tot zich trekt. Wij kunnen hiel' gerust bijvoegen, bekend als wij zijn met de welwillendheid en mededeel zaamheid des heeren v. d. S.dat, even als vroegerieder bezoek welkom zal zijn, maar ook de bezichtiger voldaan huiswaarts zal keeren. Ten aanzien van het aanhangig geschil over de begrooting der gemeente Waspik, dienst 1886 is thans door den koning be slist. De zaak komt hierop nederBij de oprichting van een post- en telegraafkantoor in deze gemeente heeft de gemeente zich verbonden tegenover het rijk tot onderhoud van het gebouwalsmede tot dekking van het tekort aan de gewaarborgde opbrengst van het kantoor. Daarentegen verbonden zich eenige ingezetenen tegenover de gemeente om gedurende 25 jaren aan de gemeente terug te betalen het jaarlijksche nadeelig slot van ontvangsten en uitgavendat voor de ge meente ten gevolge van den bouw van het post- en telegraafkantoor, zou kunnen ont staan. Het recht, dat de gemeente aan deze overeenkomst ontleendewenschte de raad thans prijs te gevendoor te besluiten te dier zake geene ontvangsten op de begrooting uit te trekken. Ged. staten waren echter van oordeeldat op die wijze eene recht matige vordering, die de gemeente ten laste van eenige ingezetenen heeftniet mag worden prijs gegeven. Moest die vordering worden teniet gedaandan kan dit niet an ders geschieden dan krachtens een speciaal besluit van den raadgoedgekeurd door ged. staten ingevolge art. 194c. der gemeentewet. Zij onthielden op dien grond aan de be grooting hunne goedkeuring. Van deze beslissing werd door den raad hooger beroep ingesteld bij den koning. Bij kon. besluit is de beslissing van ged. staten gehandhaafd. Men verneemt thans dat de heer F. J. M. Heijlaertsnaar aanleiding van het nog altijd onopgeloste voorval tusschen hem en den voorzitter van Breda's gemeenteraad, zich verplicht ziet zijn ontslag als lid van den gemeenteraad van Breda te nemen, doch bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen zich opnieuw candidaat wenscht te stellen ten einde de kiezers uitspraak te laten doen. Op last van het departement van waterstaat wordt in de laatste dagen een onderzoek ingesteld naar de fundamenten van het in aanbouw zijnde centraal-station te Amsterdam en den in de onmiddellijke na bijheid daarvan zich bevindenden grond. De uitslag van dit onderzoek, dat door het slaan van ijzeren buizenbij wijze van Norton- pompenwordt bewerkstelligdmoet alles behalve gunstige uitkomsten opleveren. In plaats toch van vasten grond ontmoet men niets dan modderen het uittrekken der buizen gaatdoor de geweldige zuiging, met groote moeielijkheden gepaard. Indien de ondergrond over de geheele lengte van de bekapping zoo weinig vastheid vertoont, als dit zich aanvankelijk liet aanziendan is het niet onwaarschijnlijk, dat het half vol tooide deel der bekapping weder moet worden afgebrokenen geheel nieuwe fundeeringen gemaaktwaarbij dan wellicht betonning zal moeten worden gebezigd. Men berekent dat deze nieuwe fundeeringen ongeveer 1 millioen zullen kosten. Men schrijft uit Meeuwen Ook hier is een van hondsdolheid verdachte hond doodgeschoten. Bij nader onderzoek bleek, dat het dier werkelijk aan de gevreesde ziekte had geleden. Het lijk is op last van den plaatsvervanger districtveearts verabrand, ter wijl de ligplaats met aanhoorigheden ontsmet zal worden. Dinsdag namiddag omstreeks 2 ure ontstond er in de gemeente Gastel (N.-Br.) brand in eene arbeiderswoningbewoond door de weduwe A. Heinenwelke brand spoedig oversloeg naar de woning van de weduwe J. van Gaans. Huizen en inboedel, die gelukkig tegen brandschade verzekerd warenwerden eene prooi der vlammen. Dienzelfden namiddag te 6 Va ure ontstond er brand in de schuur van den landbouwer N, Vreugden, die zich spoedig aan het woon huis en de wagenhuizen meedeelde. Het vee en een gedeelte van het huisraad werden gereddoch hooistroo en granen gingen verloren. Niets was tegen brandschade ver zekerd. Opmerkelijk is hetdat binnen betrekke lijk weinige jaren driemaal de hofstede van dien landbouwer tot den grond toe afbrandde terwijl op 15 en 25 Maart jl. telkens een begin van brand in zijne schuur werd ont dekt, doch tijdig gebluscht. Men schrijft uit Enschedédat in de fabriek der firma J. E' Scholten en Zonen nu ook de laatste honderd wevers terugge komen zijn. Behalve een zestal, dat wegens zijne houding bij de werkstaking werd af gewezen zijn allen toegelatenmaar de meesten zullen zich de eerste 2 a 3 weken met eene zeer sobere verdienste moeten te vreden stellen, daar niet alle weefgetouwen tegelijk weer van garen kunnen worden voor zien. Omtrent den grooten brand die Paasch- maandag de geheelen dag gewoed heeft in de Schaesberger en Elmpier wouden, kan nu gemeld wordendat hij outetaan is onder Mijnweg nabij Herkenbosch. Meer dan 450 H. A.bosch zijn vernield, die aan verschillende eigenaars toebehoorden en gedeeltelijk verzekerd waren. De oorzaak is onbekend. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur lot voorlichting van belanghebbenden bij ont eigeningen ten algemeenen nutte verzoek ik u beleefd onderstaand advies in uw geacht blad op te nemen. Onder dankbetuiging hoogachtend, UEd. dw. X. Volgaarne wil ik uwe letteren van 18 April j.l. beantwoorden en melden wat ik omtrent bet recht van erfdienstbaarheid weet. Volgens artikel 17 der wet van den 28sten Augustus 1851 moet de onteigeneude partij den eigendom vrij van alle lasten en rechtendaarop rustendebij minnelijke overeenkomst pogen te verkrijgen. Zij kan er erfdienstbaarheden op gevestigd laten waarmede echter bedoeld wordt de dijk- en soortgelijke la6teu bedoeld in artikel 60 van evengeuoemde wet. Artikel 44 van bovenvermelde wet bepaaltdat wanneer tengevolge der ontei gening een recht van erfdienstbaarheid verloren wordtde vergoediug uit de aan den onteigende toegekende som zal worden gevonden. Aangeno men zooals gij mij schrijftdat de staat bij minnelijken aankoopvoor den aan te leggen spoorweg Zwahme 's Hertogenbosclieigenaar i3 geworden van het goed, waarop eene erfdienst baarheid rust, dan is door die minnelijke aankoop en overdracht het goed overgegaan vrij van de lasten en rechten daarop rustende voor zoover de verkooper de bevoegdheid bezat. Hij bezit echter het recht niet, om het recht van derden over te dragen dat ongeschonden blijft.Daar de vergoeding voor afstand van het recht van erfdienstbaarheid moet gevonden worden, door de party die onteigent, uit de aan den onteigende toegekende 8om, is het duidelijk dat de afdoening van beide zaken tegelijk had moeten plaats vinden, te meer omdat de vergoeding voor eene erfdienst baarheid meestal hooger is dan de toegekende som voor afkoop van grond. Ingeval de ont eigenende partij geene overeenkomst heeft kunnen treffen met den eigenaar der erfdienstbaarheid had hij ook geen aankoop van grond moeten doen maar eene gerechtelijke onteigening van het goed moeten verzoeken om het goed vrij van alle lasten en rechten te bekomen; waarvoor nu de gelegenheid niet meer bestaat. Veder kan de derde belanghebbende, die een zakelijk recht heeftzijn bij minnelijk overeen komst miskend recht doen gelden, zoo lang het goed niet voor de openbare dienst bestemd is dat wil zeggen zoo lang de spoorweg nog niet in exploitatie is op de zaak zoodra dit echter wel het geval is, zal bij zijn recht kunnen uitoefenen in eene actie tot schade vergoeding. Verder moet ik u opmerken, dat de eigenaren van achter gelegen landen, die erfdienstbaarheden hebben, dat recht niet per se door schrifturen hebben aan te toonen vooral niet wanneer het door de eigenaren niet wordt betwist, van alge- meene bekendheid i6, geene andere uitweg bezitten enz. Gij hebt gelijk dat er ook in deze, onregelmatigheden zijn begaan bij de minnelijke aankoopendoch dit is nog wel te herstellen door zijne excellentie den heer minister van waterstaathandel en nijverheid wanneer zijne excellentie behoorlijk wordt ingelicht en derde oelaoghebbenden zich willen laten vindeD, door geene onbehoorlijke eischen te stellen zoo niet, aan ben ik het met u eens er groote moeielijk heden zullen ontstaan, daar de gemoederen toch al opgewonden over de handelingen van 's lands- ambtenaren zijn. Eindelijk moet ik u nog opmerken dat de eigenaar van den grond met de zaak in kwestie niets te maken heeft en het zeer onbillijk zoude zijn hem daarover lastig te vallen. Ten slotte vraagt gij mij welke weg de derde belangheb benden moeten volgen -. Zij moeten hunne be zwaren inbrengen bij zijne excellentie den heer minister van VV. H. en N., en dit is plicht, en niet afwachten tot er feitelijkheden zijn gepleegd. Heeft dit plaats gevonden en men krijgt geen gehoorlaten zij dan een kundig rechtsgeleerde nemen. Mocht de aannemer het ondernemen op de gronden te gaan werken en het blijken dat hij de erfdienstbaarheden niet eerbiedigt dan moeten zij zich per brief wenden tot den heer burgemeester, als hoofd der politie die artikel 147 der grondwet wel zal handhaven. Mocht u meer willen weten, volgaarne wil ik u alle inlichtingen verstrekken in het belang van uwe verdrukte dorpsgenooten. Inmiddels van Huis UEDw. Dr. 23 April 1886. W. WAALWIJK30 April. De aanvoer ter veemarkt was heden zeer ruim. Tengevolge van het ongunstig weder is het veevoeder schaarsch, zoodat de handel niet vlug en de prijzen laag waren. Kalfkoeien golden f 115 240. Dito vaarzen f90 a 165. Weilammeren werden van f3.50 tot f 5,25 gre tig gekocht. Ter botermarkt aangevoerd 613 KG.; van 1.03 a 1.19 per KG. verkocht. Eieren f3.00 a 3.50 per 100 stuks Granen prijshoudend met meer vraag. In leder was de handel iets vlugger, hoofd zakelijk in de lichte soorten zooileder, terwijl overleder met veel vraag beter gestemd is. De handel in schors is ook tamelijk leven dig de prijzen gaan langzaam vooruit. 'sBosch30 April. De prijs der boter was van f 1.04, f 1,20. OosterwijJc,28 April. Aangevoerd 1680 K. G. boter; de prijs was fl.05 f 1,25. Eieren 3 ets. per stuk. Udenhout28 April. Aangevoerd 977 K. G. boter; de prijs was fl.02, f 1.17. Waspik28 April. Aangevoerd 350 K. G. boter; de prijs was f 1,20 h fl.3y. Dussen, 29 April. Aangevoerd 289 K.G., boter; de prijs was f 1,74, f 1.03. ONDERTROUWD en Waalwijk Oisterwijk 23 April 1886. Vanaf 10 tot en met 30 April 1886. SPRANG. GEHUWDHendrik Christinus Craaijo jm. met Catharina Cornelia de Rooij jd. ONDERTROUWD Marijnus Fruijssers wedr. van Maria Johanna de Bruijn met Anna Maria Ver hagen jd. van Loonopzand. GEBOREN: Maria d. van Jacobus Vos en Maria Alberdina van Caem. Bastiaan Arie z. van Cornelis H. van Caem en Alida Werther. Hendrik Antonie z. van Johannes Molegraaf en Johanna van der Leij. Wouterina d. van Justinus Wouter Roelofs en Hendrika Antonia van Rooij. llendrika Maria d. van Gerrit Paans en Maria Oerlemans. Johanna Cornelia d. van Christoffel J. vanUijt- hoven en Johanna Cornelia Holster. Hendrikus Cornelis z. van Govert Werther en Cornelia Roubos. OVERLEDEN: Arie van Iersel 7 jaren Hen drika Braspenning, echtgenoote van Ferdinand Chabot 58 jax-en Pieter Kruijf 3 jaren. JEenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed te TilburgX na een langdurig, doch geduldig I lijden, gesterkt door de troost middelen der H. Kerk, mijn hoogge- achte zwager, de heer Arnoldus Franciscus Verhoeven, in den onderdom van bijna 68 jaren. IL. VAN GEMEKT. Waalwijk, 20 April 1886. kunnen direct werk bekomen bij A. H. VAN SCHIJNÜELte Waalwijk. MENTION HONORABLE AMSTERDAM 1883.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3