Spanje. Duitschland. Oostenrijk, Italië. Griekenland. Rusland. BINNENLAND. UITVOERINGEN. Den 22 ii dezer treedt de oudste dochter van den graaf van Paaijs met den hertog van Braganza, kroonprins van Portugal, te Lissabon in het huwelijk. Den 17den dezer des middags te vier uur vertrekt de graaf met een extratrein, bestaande uit 8 slaapwagens uit Parijs en zal te Irun den volgenden morgen om 6 uur aan komen. Een traject van 821 kilometers zai dus in 14 uren worden afgelegd. Een andere trein zal te Irun gevormd moeten worden om de reizigers verder te brengen, omdat in Spanje de spoorwegen breeder zijn dan in Frankrijk. Tus- schen Salamanca en de Portugeescke grens zal de trein een geheel nieuwe lijn nemen, welke nog niet voor het verkeer is opengesteld. In den nacht van 18 op 19 Mei tegen 2 uur zal de graaf van Parijs op Portugeesch grondgebied komen. De hertog van Braganza had zijn bruid tot de grens tegemoet willen reizen, maar met het oog op lier ongeschikte uur waarop de trein de greüs passeert, heeft hij besloten den trein te Pamphïlosa af te wachten. De officieele ontvangst zal dus in laatstgenoemd station den 19 Mei des morgens te 9 uur plaats hebben ;de intocht te Lissabon is op 5 uur in den namiddag be paald en een schitterende ontvangst van de aanstaande kroonprinses wordt .door de bevolking voorbereid. Een geheimzinnige geschiedenis is in de Fransche gemeente Saiut-Laurent-de Condel voor gevallen. Twee daglooners hadden den dag te zamen doorgebracht, eerst met werken en daarna met het maken vau grove verteringen, zoodat zij des avonds uitgelaten vroolijk waren gestemd. Een van beiden beweerde op het laatst te kun nen tooveren en deed tegenover zijn makker zulke hooge toeren, dat deze, zooals hij zeide, verschrikt door dc verschijning van den duivel, zich op den zoogenaamden toovenaar wierp eu hem worgde. Een onderzoek is naar deze zon derlinge- zaak ingesteld. De gemeente Saint-Angel, iq het departe ment Corrèzeis geheel door brand vernield. 120 huisgezinnen zijn daardoor van dak en bijna van alle hulpmiddelen beroofd. Eene vrouw van 74 jaren is in de vlammen omgekomen. Ook heeft er in den nacht van 10 op 11 dezer een vreeselijke brand gewoed te Tourcoing. Twee wolspinnerijen en weverijen op verschillende plaatsen der stad gelegen, zijn eene poooi der vlammen geworden. De eene fabriek behoorde aan de heeren Fournier frères en de andere aan de heeren Gutkind frères. De gezamenlijke schade wordt op bijna een millioen geraamd. Te Bordeaux hebben een honderdtal tram beambten het werk gestaakt, waardoor eene ver traging in den dienst veroorzaakt wordt. Er had eeu begin van ongeregeldheden plaats; eenige werkstakers trachtten de paarden van een tram wagen af te spattnen, en op een plaats werd een der spoorstaven opgebroken en een wagen met steenen gebombardeerd. Te Madrid is een jongmensch gearresteerd, dat op het punt was de deur van een klooster met petroleum in brand te steken. Men vond bij hem een flesch petroleum een mes en een revolver. Het geheele hof te Madrid is op dit oogen- blik vervuld met de keuze van een min voor het koningskind, weiks geboore binnen weinige dagen verwacht wordt. Vroeger giug een hoogwaar- digheidskleeder var. het hof met een geneesheer en een talrijk gevolg naar de proviocië Galicie en Santander om de vrouw uit te kiezen die het kind zou mogen zoogen. In den laalsten tijd komen de minnen te Madrid om daar de benij- eeren. Het gelingen van O'Donovan Ros9a, tegen de openbare veiligheid in Engeland gepleegd sedert December 1884. Daaruit blijkt dat zij gelukkigerwijze niet met bijzonder veel succes hebben „geopereerd". De lezer herinnert zich ongetwijfeld dat in De cember van geuoemd jaar eeue poging is gedaan om Londonbridge in de lucht te doen springen. De beide mannen, die dat werk hadden ondernomen, waren Ieren behoorende tot de bende samen zweerders die zich noemen Clan-na-Gael. Een dier fonians is onbekend gebleven. Da andere heette Mackay Lomasney, maar aan beiden heeft die operatie het leven gekost. In de woniug, waar deze beide Ieren verblijf hadden gehouden vond de politie een groote hoeveelheid dynamiet. Aan de weduwe van Mackay Lomasney keert Clan-na-Gael een jaarlijksch pensioen uit. Tot dezelfde bende behoort ook Jon Dalay, aan wien de taak werd opgedragen den kroongetuige Cary uit Dublin, om het leven te brengen. Hij kweet zich niet van dien last en keerde onverrichter- zake naar Noord-Amerika terug, duelleerde aldaar met O'Donovan Rossa, die hem een lafaard had genoemd welk tweegevecht voor geen der deel nemers kwade gevolgen had. Dalay keerde naar Engeland terug, met deu last een bloedbad aan te richten in het huis der gemeenten te Londen. Hij wist zich toegang tc verschaffen tot de tribune voor vreemdelingen eu wierp van die plaats een granaatmet dyuamist gevuldop de tafel van den voorzitter. Het projectiel ont plofte uietDalay vlood naar Chesterwaar hij in handen viel van dpolitie. Men vond in zijn bezit drie granaten van de soort als de door hem gebruikte; de uitwerking, teweeggebracht door een dier moordtuigen, als proef ter beoordecÜDg hunner vernielende kracht gebezigdwas inder daad vreeselijk. Dalay werd veroordeeld tot le venslange gevangenisstraf. Carey de genoemde kroon-getuigeis later om het leven gebracht door O'Donnell, die voor zijn misdaad in En geland tot de galg werd verwezen en zijn straf ook heeft ondergaan. De bijzonderheden der later gepleegde dynamiet aanslagen, kortheidshalve met stilzwijgen onvermeld latende, zij nog medegedeeld dat niet minder dan 25 misdadigers, leden van Clan-na-Gael daarvoor hunne straf in Engel- sche gevangenissen ondergaan. De reusachtige stoomboot „Great Eastern", die 12 jaren lang nutteloos in de haven van Milford geankerd heeft gelegentrok onlangs van daar naar hare nieuwe bestemmingsplaats Liverpool. De zeewaardigheid van het schip was eerst behoorlijk vastgesteld na een onderzoek, dat wel twee maanden duurde. Nochtans was de reis verre van voorspoedig. De bodem bleek zoo erg met zeegewassen en schelpdieren begroeid te zijn, dat dit den gang der boot zeer vertraagde. Ook was de machine maar moeielijk in beweging te krijgen en moest de geheele reis over zeer voor zichtig gestuurd worden. Reeds bij het begin van den tocht geraakte de machine onklaar, het geen een nacht oponthoud gaf, eu later ontstond zelfs even brand in de machinekamer. Gemid deld liep het schip met eene snelheid 51/3 knoo- pen per uur en in zijne beste oogenblikken van 7V2 knoopen. Ontelbare nieuwsgierigen woonden vertrek en aankomst der boot bij of trachtten haar te zien op hare doorvaart. De commissie van rapporteurs bij het Pruisi sche huis van afgevaardigden heeft zich vereenigd met het voorstel om een bedrag van 50 millioen mark toe te staan als bijdrage van Pruisen in de kosten voor een kanaal tusschen de Noord en de Oostzee. Te Straatsburg is brutale diefstal gepleegd, die herinnert aan de oplichtingwelke in welke het bevattevertrokken. Niets heeft men meer van hen gehoord. Te Bergen, in Hanóver, werd dezer dagen een mau bij het graven van een diepen put onder zandraassa's bedolven. Om eenige kans op zijn redding te hebben moesten er terstond 50 man aan het graven gaan. Dezen werkten 24 uren ureu achtereenzonder hem te vinden. Men gaf reeds alle hoop verloren toen opeens een geklop onder den grond werd gehoord en na nog eenig graven de arbeider ongedeerd te voorschijn werd gebracht, Hij wasdoor een paar op hem gevallen planken als onder eer. afdak beschermd, en zoo voor den verstikkings dood bewaard gebleven. Den lOden dezer is door deu kroonprins en de kroonprinses van Oostenrijk op den vijfden verjaardag van hun huwelijk een groote brug over den Donau de Stephanie-brug genaamd tot het bouwen waarvan door de stad Weenen ter eere van het huwelijk besloten werd, feestelijk ingewijd. Over Pe9t wordt gemeld, dat geheel zuidelijk Bosnië en het district Novibazar diep onder de sneeuw liggen. Het heeft er zeven dagen lang hard gesneeuwd. Op de berghellingen, waarlaugs de straatweg van Serajewo naar Pest voert is de temperatuur 10 graden onder nul. Al de bloesems der vruchtboomen zijn bevroren, het vee in het veld is zonder voedsel terwijl al de wintervoorraad verbruikt is. Men voorziet een toestand van groote ellende. Een daad van schandelijk ruwe lynch- rechtspleging wordt uit Hongarije bericht. Te Nagy-Egregye werd een diefstal gepleegd in de woning van een Bontwerker, Braunraayer ge naamd. Men vermoedde, dat Zigeuners de schul digen zouden zijn en de zoon van den bont werker ging met twee andere mannen uitom de verdachten op te sporen. Zij vonden daar in den omtrek 6 ZigeuLerg vier mannen en twee vrouwen die werden door hen gebonden en medegenomen op weg naar Szasvar. Maar onder weg, aan den zoom van een bosch, vielen de gewapende mannen op de weerlooze zigeuners aan en doodden hen alle zes. De moordenaars zijn in hechtenis genomen. Dc Italiaansche graaf van Pellegrinieigenaar van een groot fabriek van koffiesurrogaten te Pescantinais wegens smokkelarij op groote schaal tot eene boete van 18.000 lire veroordeeld. Terwijl in de boeken der fabriek de fabricage als 150 centenaars stond aangegeven bleek uit de registers van het spoorwegstation dat de fabriek 400 centenaars verzonden had. In den schouwburg te Palermo is een droevig ongeluk voorgevallen op het oogenblik dat een goochelaaar op het tooneel zijn toeren verrichtte. De gazometer sprong uiteen en de goochelaar werd oogenblikkelijk gedood. Zijn bediende is zwaar gewond. De correspondenten te Athene zijn een weinig te voorbarig geweest met hunne berichten dat er reeds een nieuw ministerie gevormd was, dat zich bereid verklaarde de reserves af te danken. Wel had de heer Papamichalopoulos de taak van een kabinet te vormen op zich genomen en had hij reeds eenige personen gevonden die bereid waren in zijn kabinet een portefeuille te aan vaarden, maar toen het op de goedkeuring te eischen om terug te keeren. Weigert de schipper, dan wordt zijn vaartuig door militairen bezet en naar een veilige plaats gebracht, waar het zal bewaard blijven, totdat de onkosten van vervoer en bewaring zijn vergoed. De Grieksche regeering is ook aansprakelijk voor de vertraging, welke de vrachten van andere volkeren aldus oudergaan. Honderd en twintig geheime politie agenten zijn uit Odessa naar Sebastopol gezonden om de keizerlijke familiepas voor een boschbrand uit Livadia gevlucht, te bewaken bij haar verblijf aldaar, ter gelegenheid van het van stapel loopen der nieuwe pantser-schepen. Zij moeten den dag van hun aankomst reeds groote hoeveelheden dy namiet ontdekt hebben. Hoe genoeglijk rolt toch 'tleven van den czar van Rusland heen WAALWIJK Zondag 16 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Waalwijk 15 iMei 1886. De Prov. N. Br. en 's Eertogenbossche CL van verléden Donderdag houdt zich met de „Echo van het Zuiden" bezig, naar aanleiding van het verhaal, betreffende een wonderbaren peereboom, uit Rusland afkumstig. Men kan dit bericht vinden in het nummer onzer courant van 2 Mei jl. Ook wij vernamen deze week, dat er in dat verhaal meer zou schuilen dan men zelfs bij de meest aandachtige lezing, er uit zou halen. Twee personen, van wie de een zich voorstelde als mijnheer Van der Sande, uit Tilburgen de andere zijn naam niet noemde, kwamen ons dit mededeelen. Het rechte van de zaak kwamen wij echter niet te wetenwant beide personen spraken op zoo uiterst beleefde wijze en stelden zich zoo hoogst beschaafd aan, dat wij ons verplicht gevoelden te kennen te geven, dat hun spoe dig vertrek ons zeer aangenaam zou zijn met de gewenschte vlugheid geschiedde dit, zoodat wij van verdere inlichtingen verstoken bleven. De schrijver in de Prov. Ct., die waar schijnlijk wel niemand anders zal zijn dan het heerschap, dat zich bij ons mijnheer v. d. Sande noemde of Leen ander door hem geinspireerd persoon, zegt zelf, dat er tusschen de regels door en dan nog wel voor den ingewijde een grove beleediging in het verhaal is te lezen aan het adres van een meisje uit de omstreken van Tilburg. 't Is dus geen wonder dat wij, die niet tot de ingeioijden behoor engeen bezwaar hebben gemaakt om het bericht op te nemen, evenmin als de talrijke bladen in het land, die het plaatsten, meerendeels niet als over genomen uit ons blad, maar als eigen bericht zonder vermelding der broüwaaruit het

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2