Nummer 40. Donderdag 20 Mei 1886. 9e Jaargang. II Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, POSTERIJEN. BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. //'^Va 3V2 De Echo van het Zuiden, .tas-Annul te. Wiiim. tan, li Dh VS Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Burgemeester en wethouders der gemeente Waalwijk roepen mits deze op zoodanige ingezetenen, die op den eersten Januari dezes jaars hun 25e jaar ▼an ouderdom zijn ingetreden, namelijk die ge boren zijn in 1861, benevens de zoodanige, die zich van buiten 's lands binnen de gemeente ge vestigd hebben voor zooverre zij nog in eene der klassen van de schutterij vallen, om zich tusschen den 15 Mei en 31 Mei aanstaande, ter secretarie van het gemeentebestuur te Waalwijk voor den dienst der schutterij te doen inschrijven; zullende tot het ontvangen van hunne aangifte, te dier plaats dagelijks, gedurende den voorraid- dag van 9 tot 12 ure, worden gevaceerd, de inval lende zon- en feestdagen hiervan uitgezonderd. Tot naricht van de belanghebbenden dient dat als ingezetenen in deze worden beschouwd a11® Nederlanders, binnen het rijk hun gewoon verblijf houdende, en alle vreemdelingen binnen het rijk woonachtigwelke hun voornemen om zich aldaar te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het overbrengen van den zetel van hun vermogen of de hoofdmiddelen van hun be staan, voor zooverre zij in de voorrechten van .Nederlanders kunnen deelen. Dat de aangifte tot de inschrijving in allen ge valle door de ingezetenen van den hieivoren be doelden ouderdom behoort gedaan te worden, ook dan zelfs wanneer de belanghebbende vermeenen mocht, tot de vrijgestelden of uitgeslotenen van den schutterlijken dienst te behooren. Bat zij j die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeente, alwaar eene dienst doende schutterij aanwezig is, en dat bijaldien, verschillende gemeenten, waar iemand ver blijf houdt, of den zetel van zijn vermogen heeft gevestigd, alleen dienstdoende of alleen rustende schutterijen bestaan, hij zich moet doen inschrij ven in de gemeente, alwaar hij voor de personeele belasting is aangeslagen moetende de ambtenaren zich doen inschrijven in die gemeente, alwaar zij ambtshalve verplicht zijn hun verblijf te houden. Dat zij, die bevonden zullen worden zich niet voor den eersten Juni dezes jaars te hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuur ambts halve zullen worden ingeschreven, en ter zake van hun verzuim in eene geldboete vervallen, terwijl dezelve daarenboven, zonder loting, bij de schutterij- zullen worden ingelijfd, indien het zal blijken, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. En worden overigens de ingezetenen aangemaand om zich tijdig van een geboorteextract te voor zien en zich alzoo van hunnen juisten ouderdom te verzekeren, teneinde de inschrijving behoorlijk geschiede, en zij niet komen te vervallen in de straffen bij de wet bepaald. Waalwijk, den 11 Mei 1886. Burgemeester en wethouders voorn. AUG. VAN GROTENHUIS, De secretaris, Advertentien 1-7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsfng opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentien voor Duitsch? land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Stelner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De directeur van het post- en telegraaf kantoor te Waalwijk maakt bekend, dat het post- en telegraafkantoor van af 16 Mei a. s. op de Zon- en algemeen erkende christelijke feestdagen zal geopend zijn. Van 9 tot 10 ure voorm. 12 1 tf nam. De directeur voornoemd. BAGGERMAN. Waalwijk, den 12 Mei 1886. Naar men uit België mededeeltbeeft de heer Baudoux met het weder opbonweu zijner fabriek reeds een begin laten maken en zal daarbij maatregelen nemen om te beletten dat zijne eigendommen later weder door op roerige werkstakers bij verrassing kunnen worden ingenomen cn vernield. Volgens de Belgische wet is het geoorloofd te schieten op iemand die met verbreking van afsluiting particulieren grond betreedt. Nu zal de heer Baudoux het terrein, waarop zijn fabriek en woonhuis opnieuw zullen verrijzen met een hoogen muur doen omringen waarin drie ingangen. Elke ingang zal aan beide zijden nog een eind weegs binnen het terrein door muren begrensd zijn en deze openin en worden bestreken door mitrailleuses, op drie hooge strategische puuteu geplaatst. Bovendien zal een geoefend wachtkorps gevormd worden uit gendarmes en eenige beproefde be ambten gewapend met Winchester repeteerge weren. AMus voorbereid gelooft de fabrikant alle mogelijke benden te kunnen weerstaau. Zulk eene oplossing der arbeidersquaestie door miJdel^ van Gatling kanonnen is iets nieuws, en niet minder zulk eene fabriekvolgens krijgs kundige voorschriften gebouwd en door een welgewapende en geoefende macht verdedigd. Te Brussel is alweder een opzienbarende moord gepleegd. De heer Carlierambtenaar van de administratie der staatsspoorwegen is Vrijdagmorgen in zijn kantoor doodgeschoten door zijn schoonbroeder, den 26jarigen Georges Ver haeren. De jonge Verhaeren een losboldie zijn vermogen had verkwistvervolgde sinds geruimen tijd zijn zwager Carlier met verzoeken om geld. Donderdag had laat.at.o'pnnAmHA rU#» eindelijk zijn geduld verloorhem de deur gewezen. Vrijdagmorgen kwam Verhaeren weder in het bureau van Carlier en na een korte woorden wisseling loste bij een revolverschot op hem. Carlier viel, door een kogel in het hoofd getroffen, op den grond. Hij overleed na verloop van 25 minuten. De moordenaar werd terstond ^in hechtenis genomen. Men denktdat 'hij ook al in een vlaag van krankzinnigheid de daad bedreven heeft. Hij toont volstrekt geen berouw. Op de vraag waarom hij zijn schoonbroeder doodschoot, antwoordde hij „Omdat de kerel mij verveelde. Ge begrijpt, iemands geduld heeft zijn grenzen.,, Te Luik is de zandgroeven eigenaar Leonard Croissier in zijn woning vermoord. De moorde naar stal een som van eenige honderden francs en maakte zich uit de voeten. Men is hem nog ^niet op het spoor. Da minister van buitenlandsche zaken heeft verscheidene fabrikanten ten gehoore ontvangen, die gekomen wareD om hem te kennen te geven, dat zij een nationaal syndicaat van uitvoerhandel wenschen op te richten en met dat doel in het buitenland algemeene magazijnen van consignatie denken te veetigen. Vooreerst zullen zij hunne operatien bepalen tot Egypteen zij verzochten den minister 'aan 's lands diplomatieke agenten duide'ijk omschreven instructien ie doen toekomen ter vergemakkelijking der formaliteiten bij de tolkantoren en om toe te zien dat het bij de openbare aanbestedingen eerlijk toegaat. De minister heeft bewijs van veel belangstelling in die zaak gegeven en beloofd aan 's lands dienaren in Egypte de van hem verlangd wordende instructien te doen toekomen. Hij voegde er bij dat de Fransche handelaren en fabrikanten maar al te dikwijls in algemeene termen de bescherming der regeering inroepen, zonder kenbaar te maken, wat zij eigenlijk van de regeering verlangen. Het was hem dus een genoegen dat deze deputatie dat terrein van algemeenheden verlaten heeft en dï aandacht der regeering op bijzondere punten heeft gevestigd. Alleen op die wijze kan de regeering den belanghebbenden van nut zijn. Het Journal officiel behelst een besluit der regaeringwaarbij twee commissiën benoemd worden tot onderzoek van het plan tot het graven van een kanaal ter verbinding van den Atlan- tischen Oceaan met de Middellandsche Zee. De eene commissie heeft den technischen kant van het plan te onderzoeken de andere zal het han delsbelang enz. nagaan. ^Jaar l.u.^ van een telegram in den Temps miJn maatschappij te Decazeville het voorstel van den afgevaardigde Laur om als scheidsrechter op te treden tusschen haar en de werklieden van de hand gewezen. De gemach tigden hebben daarop besloten den brief aan den heer Laurwaarin zij hem eene blaDco- volmacht gaven in te trekken. De werklieden zijn wegens het besluit der maatschappij verbitterd. Een Fransch landeigenaar heeft van de regeering verlof gevraagd om een zijner boerderijen bij begj (Maine en Loire) te verloten. Er zullen 60,000 loten zijn van 5 fr., en van de opbrengst zal 50,000 fr. bestemd worden voor eene stichting ten behoeve van arme landbouwers en hunne gezinnen. Be jongs bandiet Courbesdie in den laatsten tijd veel van zich deed spreken in het ,.ul# van Erankrijk door zijn rooverijen en diefstallen is nu door het gerechtshof van Gard tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld. Courbes werd gevat in Januari 11. toen hij, bij vergissing, was ingebroken bij een officier, die hem, met behulp van een oppasser, overmeesterde. De officier werd bij de worsteling met den woe- denden inbreker gewond maar niet gevaarlijk. Omtrent de hevige orkaan te Madrid, waarvan wij in ons vorig nummer berichtten, vinden wij 10 -nt i vo'ëende bijzonderheden Nadat eenige dagen van groote hitte waren voorafgegaan, barstte den 11 dezer's avonds een orkaan boven de stad uitzooals bij menschen- heugenis aldaar niet gewoed heeft. Alle elemen ten waren losgebroken donder en bliksem wis selden elkander af, hagel en regen vielen bij stroomen neder. De Puerta del Solin het midden der stad werd in weinige oogenblikken als een meer, de laaggelegen straten hadden het aanzien van een vloed. De wind joeg van alle kanten. Allerwege werden dan ook schoorsteenen naar beneden geslingerd, rijtuigen omvergeworpen, boomen wie weet hoeveel in aantalneergesmakt. Ook de grootste joom te Madrid die tegenover het paleis der kamer van afgevaardigden, ligt tegen den grond. Misschien, zegt de correspondent van de Daily News zijn er wel in de helft der huizen te Madrid vensterruiten verbrijzeld. B°e groot het aantal dooden en gekwetsten ïs^ kan voorhands niet met juitheid wo^r?

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1