ERFHUIS. ■MM M HUISRAAD. MIDDELKOOP, DIENSTBODE Notaris BINK, Notaris RANT, NOTARIS A. J. RANT, LAATSTE BERICHTEN publiek verkoopen publiek verkoopen A HVFRTFNTTFN Mevrouw Van den Bergh, Handelsberichten. F. M. INGEN-HOUSZ WASSCHERIJ EN DRUKKERIJ TH. KLöREN, finaal verkoopen publiek te verkoopen Uit België. DE NOTARIS 1. 2. 3. Te aanvaarden met het einde seizoen van dit jaar. 4. Een perceel uitmuntend hooiland, Beide perceelen te aanvaarden 1 November 1887. De betaaldag der kooppenningen is 1 November 1886. Cornelius Joannes Josephus, Kortendijk, Passage, Gorinchem. Uitstoomen van dekens, meubel gordijnen, heeren- dameskleederen, enz. enz. op Maandag 31 Mei 1886, op Vrijdag 28 Mei 1886, ter herberge van ADRIANUS MULDERS en FINAAL op Vrijdag 11 Juni 1886, ter herberge van WOUTER PULLENS in t Vosje, telkens des avonds ten 7 ure. hoop dat het niet te laat zij opnieuw eene poging aan te wenden om te doen uitkomen welke verderfelijke uitwerking de verhooging van het telegram-tarief zou meebrengen. Het zal wel geen betoog behoeven dat, om de instelling der telegrafen aah hare bestemming ten volle te deen beantwoorden het gemeen schapsmiddel op ru'.raer schaal dan tot dusver onder het bereik van het algemeen dient te worden gebrachtalthans wanneer het geene ijdele klanken zijndatlangs dien weg, handel en nijverheid worden bevorderd. Neemt men dit aandan ligt het voor de hand dat mede de schatkist voordeel er van zou genieten, aangezien de baten welke haar toevloeien bij verhoogde welvaart zullen toenemen. Immers, de opbrengst van patent- en [zegelbelastingvan hoofdelijken omslag en personeel enz. 6taat met die welvaart in nauw verbandja draagtbij behoud van denzelfden maatstaf, de mildere toevloeiing der belastingen het onfeilbaar kenteeken in zich, dat de natie in welzijn vooruitgaat. De kosten aan de telegrafie besteed, zijn dan ook niet verspild; de schatkist ontvangt die lang6 anderen weg in ruime mate terug, ten voordeele van het alge meen. Doch ook buiten deze indirecte tegemoet koming gedijt menige nering en bedrijf, wanneer zij, die de onmiddellijke voordeelen der versnelde gemeenschapsmiddelen genieten uitgebreider za ken doen. Met het oog op een en ander verdient dan ook o. i. geen maatregel aanbevelingdie het zaken doen belemmertals hoedanig wij de opvoering van het telegramtarief meenen te moeten blijven beschouwen. (Ned. Stoomp.) Nadat Voslandbouwer te Genderen, de laatste dagen gemerkt had dat zijne koeien grazende onder Heesbeendoor kwaadwilligen uitgemolken werden beklaagde hij zich hierover bij den kommandant der brigade maréchaussée te Heusdeu. Deze belastte twee zijner manschappen en een onbezoldigd rijksveldwachter om een oog in het zeil te honden. Toen werden in den nacht van 15 op 16 dezer op het uitmelken van koeien betrapt zekere Markus Kuipers, uit Aalburg, met zijne echtgenoote. Kuipers werd door den brigade kommandant gesteld ter beschikking van den officier van justitie te 's Hertogenbosch, terwijl zijne vrouw, wegens haren hoogst zwan- geren toestand, van preventieve gevangenschap verschoond werd. Men schrijft uit Eindhoven De persoon die in verzekerde bewaring was genomen als verdacht van de oorzaak te zijn geweest van het overlijden van een man te Gestel bij Eindhoven is op vrije voeten gesteld, omdat uit bet geneeskundig onderzoek is gebleken, dat de man een natuurlijken dood is gestorven. Bij een hevig onweder dat in verschillende gedeelten van Noordbrabant woedde sloeg de bliksem in de kerk te Dintertrof, op het oogenblik dat daar de Servatius processie gevierd werd een der zijtorentjes der kerk en drong tot in het kerkgebouw door, waar een zevental personen gekwetst werden, doch in lichten graad. Allien een meisje werden de haren verschroeid, en kreeg eeGe wonde aan hot hoofd die zoo ernstig scheen dat men aanvankelijk voor haar leven vreesde. De stoffelijke schade is zeer gering. In den nacht van 10 op 11 Mei omstreeks 1 uur, is de horlogemaker D., op een eenzamen weg te Tilburg, gewelddadig aangerand en ge deeltelijk van kleederen, horloge en geld beroofd. Zoodra de gemeentepolitie kennis van de zaak kreeg, eu er eeD onderzoek was in het werk gesteld, bleek het dat de dader zekere Schalken wasvroeger te Tilburgthans te Breda woon achtig. Hij had zich reeds over de Belgische grenzen verwijderd na kleedingstukken en hor loge te hebben verkocht. Sedert eenigen tijd gebruikt men te Luik de telephoon als wekker. De zaak is op die wijze ingericht, dat men het telephoonbureau bericht kan geven, op welk bepaald uur van dag of nacht men gewekt wil worden. De te lephoon doet dan den volgenden ochtend haar plicht en houdt niet op te schellen vóór de abonné uit zijn bed gesprongen is en geantwoord heeft. Wie in den zomer ooit een uitstapje deed langs de boorden der Maas van Luik tot Namen herinnert zich ongetwijfeld met genoeg, n de lieve ligging dier streek en de eigenaardige afwisseling van hoogten en laagten het opmerkelijk contrast tu8schen haar vriendelijk lachend uiterlijk en den donkeren somberen aanblik van de meesten harer bewoners, tusschen de sierlijke, modern gebouwde villa's en kasteelen met Engelsche tui nen op de hooge grauietheuvels aan den zoom der rivier en van dichtbij bezien de verweerde, onaanzienlijke en onzindelijke woningen in het dalopgetrokken van onbehouwen en plompe steenen. Uit de verte gezien lijkt dat alles echter lief en aanlokkelijk en wanneer we daarbij dan bedenken hoeveel schatten moeder de Natuur daar den mensch reeds geschonken heeft en nog verborgen houdt in haren schootschatten welke op hunne beurt het aanzijn hebben gegeven aan die reusachtige industrieele bedrijven, waarvan de Nederlander zich te nauwernood een voor stelling kan vormen dan wanen we te verioe7en op een der meest benijdenswaardige plekjes der aarde. En tochLuik, Huy, Namen, Char leroi en Bergen zijn ze met hunne omgeving nog pas kort geleden niet het tooneel geweest van geweldige beroering en sloeg daar niet de laaie vlam op van vernielenden opstand, voor- loopig bedwongen wel is waar, doch niet gedoofd door het allerlaatste redmiddel, dat den staat tot behoud zijner veiligheid overblijft het leger? En de oorzaak? Ongetwijfeld hebben vele omstandigheden tot deze uitbarsting mee gewerkt, maar de hoofdoorzaak is en blijft toch... de armoede. Wat men tamelijk vaag en onbe paald uitdrukt door de sociale queestie is, in den eigenlijken, stoffelijken zin gesproken, niets anders, dau^ het to be or not to be van den werkman, of duidelijker nog een broodqucestie, maar tevens ook een vraagstuk zóó ingewikkelk en moeielijk, dat de scherpzinnigste denkers tot heden vergeefs naar de juiste oplossing er van gezocht hebben. Een billijke waarde te regelen van den arbeid tegenover het kapitaalin den lijd, dat de eerste in ontzettend groote hoeveelheid en daardoor voor een prijs tvordt aangeboden, die ontoereikend moet heeten voor de geestelijke en lichamelijke behoeften van den mensch ziedaar in vele lauden de question bruiante" helaasin dubbeie beteekenis waarvan de oplossing komen zal en komen moet, betzij door geweld, hetzij door wettelijke en wettige voorziening der re- geeringslichamen. Wanneer men den voet heeft gezet buiten de stad Luik in de richting van Seraing, dan ont waart men al spoedig links en rechts de kolos sale schoorsteeneu van talrijke „Usines", waarin van ijzer vervaardigd wordt, wat het menschelijk vernuft op velerlei gebied heeft uitgevonden, dan valt de blik aanstonds ook op die nog reusach tiger steenen gevaarten, welke toegang verschaffen tot de steenkolenmijnen. Ougrce aan de oost en Tilleur aan de westzijde der Maas zijn de centrums der houilleurs (steenkolendelvers). Zoo als men weet was voor eenige weken in deze laatste plaats de oproerige beweging van het Luikerland het hevigst en moesten daar gedu rende verscheidene dagen met geweld van wapenen de schaamtelooze houding en de vernielzucht der grevisten (werkstakers) worden te keer gegaan. Het oproer ware zeker moeielijk te bedwingen geweest, indien ook de werklieden in de uitge strekte fabrieken te Seraing en Jemeppe twee plaatsen, door een brug over de Maas met elkander verbonden zich bij hen hadden aangesloten. Het volgende moge een denkbeeld geven van den omvang der ijzerindustrie au pays de Liége. Alleen in de usines der maatschappij Cockerill te Seraing werken 9000 arbeiders, aan wie jaar lijks meer dan 10 millioen francs loon wordt uitbetaald. Die inrichting kan jaarlijks afleveren 100 locomotieven, 70 stoommachines, 1500 ver schillende andere machines en ruim 8 millioen KG. gereed gemaakt ijzerwerk voor bruggen zij beslaat eene oppervlakte van 90 hectaren of bunders, verbruikt dagelijks meer dan 1000 ten steenkolen en hare eigene stoommachines ver tegenwoordigen eene krachtgelijkstaande met die van 9000 paarden. Rekent men uu daarbij de werklieden iu de talrijke andere fabrieken, al zijn deze dan op kleinere schaal ingericht dan huivert men bij de gedachte, wat de ge volgen zouden geweest zijn dezer oproerige be- weging, iudien ook zij den arbeid hadden gestaakt. Het antwoord op de vraag, waarom zij het niet deden, is zeer eenvoudig. De werkmau in de „usines," die zijn vak goed verstaat, verdient nog altijd wel zooveel, dat hij daarvan op eene fatsoenlijke wijze met zijn gezin kan leven. De maatschappij of de industrieel voor wien hij werkt, heeft meestal nette woningen voor hem gebouwd, waarvar, de huur zeer laag is, en hoewel het hem grieft verplicht te zijn, bij zijn werkgever de benoo- digdheden voor het huishouden in te koopen, toch berust hij nog liever daarin, dan zich zeiven moedwillig deu pas af le snijden tot hei onder houd van zich en de zijnen. Treuriger in alle opzichten evenwel is de toestand van den „houil- leur." Van den leeftijd, waarop hij de kinder schoenen nog niet is ODtwassen tot zijn veer tigste jaar, wanneer hij een grijsaard is, gedoemd om in het biünenste der aarde op een diepte soms van 200, 300 a 400 meter te wroeteu en in een benauwende atmosfeer, flanw verlicht door het mijnlampje de steenkolen uit te hakken, liggendegebuktgehurkt en dien „labeur" le verrichten voor een loon, varieerende tusschen 1 a 21/o francs per dag mag hij wel de slaaf worden genoemd van een tijd, die er Irotsch op is de wettelijke slavernij te hebben uitgeroeid. En het is vooral in de omstreken van Charleroi en Bergen, dat den reiziger het ellendig bestaan van zulke wezens in 't oog springt. De werkman in de kolenmijnen bij Luik hoe hard zijn lot ook moge zijn, heeft ten minste nog iets, dat hem troost en bemoediging schenken kan in den bijna hopeloozen strijd om het bestaan. Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassche de beste f5.50 5.75; dito mindere f5.00 5.40 Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f3.60 a 4,50; mindere f0,— a 0,— beste Zomer f3.50 a 4.40; mindere f0,a 0. Haver. De beste f3.70 k 4.10. Mindere f3.00 a 3.60. Paardenboonen. De beste f6.30. k 6.50 Mindere f 6.00 a 6.25. Duivenboonen van f6.70 a 7.00. Mindere f6.40 f6.60. Bruine boonen de beste f9,a 10,50; Mindere f6,— k 8.50. Witte boonen. De beste f9.50 k 10.50. Blauwe erwten; de beste partijtjes van f8.k 8,25 mindere van f7.50 a 7.90. Voersoorten f7.00 k 7.25. Schokkers traag van f 0,00 0.00. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak- goed p.vl. tot 00.00 Zomerzaad f 0,00 tot f 0.00 Xanariezaad f 10.25 tot f 10.75 Vlas. De handél op het land gedurende de afgeloopen week was slechts van weinig beteeke- nis; het zwingelen raakt ten einde en vele houders zijn uitverkocht. Heden werden ongeveer 25,000 steen ter markt aangevoerd, waarvoor niet veel kooplust bestond dan tot verlaagde prijzen, waar door dan ook een groot gedeelte onverkocht bleef. De vooruitziebtpn van het nieuwe gewas zijn door den gevallen regen zeer gunstig te noemen. ROTTERDAM, 18 Mei. Beestenmarkt. Aangevoerdpaard 8, runde ren 1457, vette graskalv. 106, nuchtere kalveren 112, schapen of iammeren 24, varkens 261, biggen 241, bokken of geiten 1 De bestede prijzen liepen als volgt Runderenle kw. 70 a 00 et. 2e kw. 60 a 00 ct. 3e kw. 50 a 00 ct. Kalverenle kw. 90 a 00 ct.2de kw. 80 ct.3de 00 kw. a 00 ct. Schapenle kw. 60 ct., 2e kw. 50 ct. BRUSSEL 18 Mei. Bij de heden gehouden herstemming is de burgemeester Buisliberaal candidaat met 9920 stemmen tot afgevaardigde gekozen. De candidaat der „onafhankelijken", generaal Jacmart, vereenigde 7951 stemmen op zich. LONDEN, 18 Mei. Ofschoon de kleederma kers te Chicago den arbeid hebben hervat, vreest de politie aldaar eene herhaling der wanorde lijkheden omdat de houtzagers besloten hebben de werkstaking vol te houden. Met het oog hierop wordt de politie versterkt. Na een debat van acht uren heeft het lagerhuis de behandeling der „Home Rule Bill" tot heden verdaagd. LONDEN18 Mei. In het lagerhuis ver klaarde Brycedat de blokkade aan vreemde schepen niet belet de Grieksche eilanden te be zoeken, en dat er derhalve geen gebrek aan levensmiddelen dreigt noch voor de afgevaar digden beletsel bestaat om zich naar Athene te begeven. Overigens hebben de commandanten der Britsche schepen in last, in zekere gevallen van nood schikkingen te treffen. te "Waalwijk, zal ten huize van Mei. de Wed. P. VAN ES, te Waalwijk, op Donderdag 20 Mei 1886, 's voormiddags 10 uur, om contant geld Kijkdag daags te voren van 's namiddags 2 tot 5 uur. te Capelle, zal op Vrijdagen 28 Mei en 11 Juni 1886, telkens 's avonds 7 uur, ter herberge van M. BOESER te Capelle Ouder Meeuwen, in den Westhengmenqpoldersectie C. Een perceel best weiland, genaamd nhet Gold," liggende aan het dorp, no. 114, groot 2 heet. 44 aren 10 cent. Een perceel dito weiland, genaamd „12 hont," liggende achter het vorige perceel, no 113, groot 1 heet. 66 aren 40 centiaren. Een perceel dito weiland, genaamd „12 hont", liggende naast het vorige perceel, no 118, groot 1 heet. 58 aren 70 centiaren. Onder Waspik, in sectie B. strekkende van de Gantel tot Dussen nos 72-—74, groot 8 heet., 81 aren 95 centiaren. Voor de verlegging van den Maasmond zal hiervan ongeveer de helft worden onteigend, en 5. Een perceel dito hooiland, strek kende van de Maas tot de Gantel, nos 473, 353 en 354, groot 1 hectare 88 areD 60 centiaren. Breedvoeriger bij biljetten omschreven en nader onderricht te bekomen ten kantore van den notaris MIDDELKOOP voornoemd. AU V JhKlJhJN URN. I te -Baardwijk, VRAAGT tegen Augus tus eene goed kunnende koken en werken. Loon naar bekwaamheid. tin den jeugdigen leeftijd vanl ruim 19 jaren overleed heden® zacht en kalm ten onzen huize, tot onze diepe droefheid, na eene kort stondige ziekte van eenige dagen ge sterkt door de H.H. Sacramenten, onze innig geliefde zoon en broeder student in de klasse der Rhetorica in het bisschoppelijk seminarie van 's-Bosch te St. Michiels-Gestel. Waalwijk8 Mei 1886. A. VAN IERSEL, E. J. H. VAN IERSEL- Van Nuenen. W. A. J. VAN IERSEL. A. W. J. VAN IERSEL. J. H. J. VAN IERSEL. A. H. M. VAN IERSEL. A. J. J. VAN IERSEL. (Slot Tolgt.) GORINCHEM, 17 Mei. Men besteedde voor: ristarwe f7,30 k 7,50 roode dito f 6,85 k f 6,95witte dito f7,25 k f7.35, ml. rogge f5,75 k 5,85 buitenl. dito f0,~ a 0.— gerst f4,90 a 5,00, haver f3,75 4,00 beste kook- hectoHter0,00 0,00lijnzaad f10'75 k 1L Per Op de veemarkt waren heden aangevoerd 244 koeien en paarden. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f 170 k 230. Kalfvaarzen fl00 160. Melkkoeien t 130 k i80> Hokkeling ossen f 000 k 000. H/s jarige ossen fioo k 130. Guiste vaarzen fi0o k 130. £lnken, f 30 a 60. Uraskalveren f qq Nuchtere kalv. f 6 13! Aangevoerd 8 varkens van 18 a 19 c., voor k ~\C', Perhalf kilo> 798 biggen van 8 tot f12 per stuk. Boter' 40 50 cent per half kilo. Eieren f0.75 a f0.80 per 26 stuks. ROrTERDAM, 17 Mei. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f6.80 k f 7.20 Mindere en geringe f6.00 6,70 betuigt zijnen hartelijken dank voor de veel vuldige bewijzen van belangstelling, onder vonden bij zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad. Waalwijk, 15 Mei 1886. van Na 15 jaren zijn vak zelfstandig te Heus- den te hebben uitgeoefend, heeft bovenge noemde de stoomververij overgenomen van den heer W. BODENSTAP te Gorinchem, welke affaire door hem op denzelfden voet zal worden voortgezet en waarin hij hetzelfde vertrouwen hoopt te genieten als vroeger. te Waalwijk, zal ter 'herberge van N. L. DEKKERS, des avonds 7 ure, Onder Baardwijk. De onroerende goederen behoorende aan de erven CATHARINA DEKKERS. Huis en erf, ingezet en gehoogd tot f650. Bouwterrein f250. Weiland vóór de Loint f 535. Weiland over de Loint f700. te Waalwijk, is voornemens om Onder Baardioijk, Koop 1. Een huiserf en tuin sectie E. no. 737 groot 9 aren 60 centiaren. Bewoond door den eigenaar JOHANNES HUBERTUS DE KORT, schoenmaker te Baardwijk. Koop 2. Een huis, erf, tuin en bouwland, sectie E nos. 455 en 456, groot te zamen 20 aren 60 centiaren. Bewoond door Adi. Wolvers te Baardwijk. Een en ander toebehoorende aan JOHAN NES HUBERTUS DE KORT, te Baardwijk, en kinderen. Deze verkooping zal plaats hebben te Baardwijk, PROVISIONEEL

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3