Nummer 41. Zondag 23 Mei 1886. 9e Jaargang. X' Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Bekendmaking. BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, k pm, <te= Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Het gemeentebestuur van Waalwijk Gelet op artikel 6 der Wet van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichtea van inrichtingen welke gevaar, schade of hinder zouden kunnen veroor zaken Brengt ter openbare kennis, dat het gemeente bestuur voornoemd voornemens is op te richten ëene bewaarplaats voor petroleum, op een perceel, gelegen alhier aan de oostzijde der haven, sectie A. no. 540 met het bericht dat het daartoe strekkend verzoekschrift aan HH. gedeputeerde staten met de bijlagen bedoeld in art. 5 der voorschreven wet, op de secretarie der gemeente ter keunisneming is ter visie gelegd en dat op den 14den dag na de dagteekening dezes, zijnde den 25 dezer, door burgemeester en wethouders des voormiddags ten 11 ure op het gemeentehuis eene zitting zal worden gehouden, ten einde ieder gelegenheid te geven zijne bezwaren tegen die oprichting mondeling of schriftelijk in te brengen. Waalwijk, 11 Mei 1886. Het gemeentebest. voorn., A. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. De quaestie betreffende de uitzetting der af stammelingen van vorstendie vroeger over Frankrijk geregeerd hebbenkomt weder ter Sprake. Uit Parijs wordt gemeld dat in den ministerraad deze zaak weder besproken is en men verzekert dat het kabinet afzien zal van een dergelijken maatregel ten opzichte van den graaf van Parij6. Een definitief beslait is nog niet genomen doch het zal voor Dinsdag, den dag dat het parlement weder bijeenkomt, geschied zijn. Door den president der republiek is een besluit onderteekend tot instelling van een dienst voor de militaire luchtscheepvaart. De minister van oorlog heeft de wetsont werpen betreffende de recruteering en bevordering bij het leger in den ministerraad ingediend. Advertentiën 1—7 regels 0,60 daarboven 8 cent per regel groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel In zijn wetsontwerp betreffende de recruteering steil de minister het beginsel van driejarigen personeelen dienst vast. De jongelieden, die zich aan een wetenschappelijke loopbaan gaan wijden, de onderwijzers en de seminaristen moeten twaalf maanden dienen. Na verloop van dezen termijn en indien hun militaire opleiding voldoende is kannen zij met oübepaald verlof gaan. Nog voor het einde der zitting zouden deze wetsontwerpen in de kamer behandeld worden. Uit Decazeville wordt van den 18 dezer gemeld dat er dien ochtend 452 werklieden in de mijnschachten waren afgedaald dit was 36 meer dan den vorigen dag. Groot is de ellende te Decazeville. Vrouwen hebben zich bij groepen tot den heer Petitjean, directeur der mijnmaatschappij gewend en wee- nende wat brood gevraagd. Ook zijn er velen die huis aan huis gaan om wat op te halen. Generaal Négrier is uit Tongkin te Marseille aangekomen. Hij is nog denzelfdeu dag naar Parijs vertrokken. Te Parijs zijn vier vrouwen gevangen ge nomen en veroordeeld, omdat zij op groote schaal het zakkenrollen uitoefenden. Bij een feestelijke gelegenheid stalen zij in een uur tijds twaalf beurzen doch werden toen betrapt en in heebteuis genomen. De oudste was een eerwaardige dame van zes en zestig jaren met sneeuwwit haar en zeer deftig gekleed. De andere waren tusschen twintig en dertigmaar waren eveneens zeer net gekleed. Ofschoon de dames haar onschuld volhielden vonden de inspecteurs iu den zak van een der vrouwen een notitieboekje met de volgende aanteekeniugen morgen deftige be grafenis van eene dame in de Trinité kerk; Don derdag deftig huwelijk tegen twaalf uur in de kerk van Saint Francis de SalesVrijdag fancy fair boulevard Saint Germain 303. Deze aau- teekeningen zeiden zij hadden zij slechts voor de grap gemaakt en het feitdat zij zoovele portemonnaies ia den zak hadden, ver klaarden zij als een kwajongenstreek van iemand, die haar er had willen laten inloopen. De recLter liet zich echter niet van de wijs brengen en veroordeelde twee der dames tot zes maanden gevangenisstrafterwijl de twee andere, die reeds eenmaal waren gestraftelk twaalf maanden ontvingen. Het bericht dat de kouingiu van een zoon is bevallen, is te Madrid met geestdrift vernomen. Aan de Figaro wordt omtrent deze gebeurtenis geseind Op 17 dezer, te 9 uren, waren al degenen, die volgens de grondwettelijke voorschriften bij de bevalling der koningin tegenwoordig moeten zijn bijeengekomen in een der zalen, welke het slaapvertrek der koningin vooraf. Tj halfeen werd de deur der slaapkamer geopend en de hertogin van Medina de la Torres, caraeraramaior, verscheeQ met de geneesbeeren in een verguld met zijde gevoerd korfje den nieuw geborene dragende, welken zij onmiddellijk den beer Saga- sta, president van den raad, aanbood, die daarop den kreet aanhief: „Viva el Rey door al de aanwezigen met geestdrift herhaald. De minister van justitie Alfonso Martinez maakte onmid dellijk het proces verbaal open terwijl de toekomstige souveiein aan de Spaansche grandes, den gouvernevr generaal van Madrid, dc gedele geerden van senaat en cortes de geestelijkheid, de leden van het corps diplomatique, de ridders van het Gulden Vliesde kapiteins generaal, de leden van den gemeenteraad, enz. werd vertoond, verkondigde een salvo van 21 kanonschoten de dc Madridsche bevol king. De menigte om net pan>«o insgelijks den kreetViva el Rey aau. Het kabinet ducht een gelijktijdige beweging van de Carlisten en Zorrillisten in het noorden. Groote voorzorgsmaatregelen zijn in de provinciën genomen. Over 't al emeen geeft de geboorte van een mannelijke erfgenaam aan de voorname Spaansche politici vele redenen tot bezorgdheid. Zij zeggen dat de Carlisten niets van zich zouden hebben laten hoorenwanneer er een prinses geboren wasomdat zij in dit geval de hoop gevestigd haddeD op de verwezenlijking van hun huwelijksplan tusschen Don James, den zoon van Don Carlos met de Infaute Mercedes. Het vooruitzicht van een regentschap van zes tien jaren vermeerdert nog de bezorgdheid. De Times verneemt uit Madrid dat ver scheidene welbekende Carlisten Doordwaart3 ver trokken zijn om»-brigaden aan le voeren. De Spaansche regeeriDg moet geweten hebben, dat de Carlisten eenen aigemeeneo opstand beraamd hadden tegen den dag der bevalling van de kouingiu. Daarom nam zij hare maatregelen. De regeeringstroepen houden de voornaamste strate gische punten bezet. In het lagerhuis heeft Morley voorgesteld over te gaan tot de tweede lezing van het wetsont werp strekkende tot verlenging der geldigheid der den 3den Juni vervallende wetwelke voor Ierland verbiedt het in eigendom hebben, dragen verkoopen en invoeren van wapenen io de daar voor aangewezen districten. Morley verdedigde dit voorstel met te herinneren aan de op politiek gebied bestaande opgewonden stemming, welke het ongewenscht maakt dat de lieden als zij vergaderingen honden van wapenen en knup pels zijn voorzien. Parnell verklaarde geen bpzwaar te hebben tegen het wetsontwerp zelf, maar gelijke toepassing der wet in alle districten van Ierland noodzakelijk te achten. In het lagerhuis sprak Lord Randorff Churchill ter rechtvaardiging der door hem over Ulster gemaakte opmerkingen. Gladstone stond daarua op om de door Churchill verkondigde stellingen te veroordeeleu te sterker omdat het CJiurchiJl een oud_ minister wasdie zich hoogst ernstige zaak voor een deel van het volk dat zich tegen de wetgeving verzethet recht om dien weerstand met geweld te biedente erkennen nadat alle constitutioueele middelen uitgeput zijn. En in ieder geval zeide Gladstone als die stelling opgaat voor Ulster, dan is zij gewis evenzeer toepasselijk voor Leinster en voor Munster. De meermaien vermelde Engelsche wielrijder Stephens, die op zijn twee-vieler een reis rondom de wereld ondernomen heeft, is in Afghanistan" als een Russisch spion in hechtenis genomen en weder over de grenzen gebracht. Hij zal nu zijn avontuurlijken tocht laugs een anderen weg ver volgen. Het meisje dat een maand geleden in een open boot op de zee van Jersey wegdreef is Zondag ie Nieuw-Foundland aan land gekomen. De verdwijning van het het meisje ging met verdachte omstandigheden gepaard. Zij voer uit

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1