Duitschland. Oostenrijk, BINNENLAND. Handelsberichten. SKtócmJijju &1a.Se?ï huis UITVOERINGEN. met een jong Eranschman die in den nacht aar. land zwom en vertelde datterwijl hij een riem zwemmende wilde terughalen de boot wegdreef. Hij werd gearresteerd op vermoeden van het meisje te hebben vermoord, doch was we gens gebrek aan bewijs op vrije voeten gelaten. Het Berliner Tageblatt wijst op een nieuw zwart punt., dat zich dreigend aan den politieken horizon vertoont. Volgens het regeeringsblad van Agram is de laatste aanval, welke tegen een Oostenrijksche patrouile gericht is geweest en waarbij twee mannen omkwamen door Monte- cegrijnsche soldaten bewerkstelligd die door de Montenegrijnscue regeering gewapend en beloond waren. Waarschijnlijk zal Montenegro zich ver ontschuldigen ten einde een conflict te vermijden, maar dergelijke incidenten bewijzen toch, dat er in het Oosten een onweer in de lucht zit. De vreeselijke orkaan, die onlange in de Pruisische stad Crossen zoo groote verwoesting aanrichtte, kwam plotseling op, na een heerlijken lentemorgen. Grauwe wolken pakten zich in het westen saamhet werd zoo donker alsof het □acht wasen weldra brak het onweder los. Tegen 3 uren kwam een windhoosdie van het zuidwesten naar het noordwesten over de stad gin», liet was een ontzettend gedruisch. Men meende dat de wereld verging. Hagel, bliksem, donder en een geweldige orkaan woedden door elkander en richtten een onbeschrijfelijke ver woesting am. Even snel als het onweder was opgekomen verdween het weeren eenige oogenblikken later scheen de zon weder even helder als te voren. Maai het schouwspel dat zij bescheen was treurig om aan te zien. Hoopen puin balken, dakpaunen enz. De eeuwenoude „Mariatoreu" was door den geweldigen wind van zijn grond slagen gerukt en het onderste boven op het huis van een restaurateur gevallen dat geheel ver brijzeld werd en welks inwoners onder het puin bedolven werden. Twee menschen werden dood, een doodelijk gewond en twee anderen licht ge kwetst te voorschijn gebracht. Ook elders in de stad stortten gedeelten van huizen, daken of mu ren in en werd groote schade toegebracht aau huisraad en goederen. Bijna geen huis bleef onbeschadigd. Op de Oder zonken twee schepen en in een daarvan verdronk een geheel gezin: de schipper, zijne vrouw en drie kinderen. Op het kerkhof zijn het grootste gedeelte der hoornen en grafteekenen omvergerukt. In veie huizen draaiden de meubelen rond door den wind, en bleven deze zwaar beschadigd liggen. Een kind werd door den wind opgenomen en tegen de steenen verpletterd. Ongelukkig begon het 6 nachts hevig te regenen zoodat het water in de onbedekte huizen stroomde waar het de 6chade niet weinig vergrootte. Ook in den omtrek der stad is de schade iiield op de velden en in de boomgaarden. Er zal een beroep gedaan moeten worden op de algemeene liefdadigheid ten behoeve van de noodlijdenden door de ramp. ons, tezamen vertegenwoordigende 367,736 leden. Een daarin voorgesteld verdrag van coalitie met de vereeniging van labour-knights werd aange nomen. Deze laatste zal aanstaanden Dinsdag in eene meeting hierover beraadslagen. De suiker-rafflnadeurs te New-York hebben het werk op de vroegere voorwaarden hervat. De New-Yorksche World beweert, dat Enge land verklaartde eischen van Canada ter zake der visscherijen niet te ondersteunen naardien de Britsche regeering gelooft, dat Canada in overijling en zonder behoorlijke overweging heeft gehandeld; maar dat Engeland bereid is, aan de Vereenigde Staten vergoeding aan te bieden. In andere vertrouwbare berichten wordt echter de mededeeling der World niet bevestigd. WAALWIJK Zondag 13 Mei 1886, zal door de har monie PEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd 1. Hommage h 1'Union Marche Reuland. 2. Jeanne d'Arc Kessels. 3. Harmonische Retraite der Saxische Oavallerie. Wagner. 4. Musicalische Blumenhouquet potpourri. Thumer. Van den 8n Mei wordt bericht, dat 'i zeven achtereenvolgende dagen had gesneeuwd in het zuidelijk gedeelte van Bosnië en in het sandjak van Novibazar. Op een hoogte, waarlangs de weg van Serajewo looptis de thermometer tot 10 gr. beneden nul gedaald. Van de vrucht- boomen die reeds in vollen bloei stonden is al de bloesem vernield. Voor de beesten is er geen gras en de wintervoorraad is uitgeput. In den Krim daarentegen is 't buitengewoon fraai weer. Ook de winter is er zeer zacht, geweest, slechts een enkele maal daalde de thermometer beneden 4 gr. onder 0. Regen en sneeuw viel er in overvloed. Half Maart begonnen echter de boomen reeds uit te botten zelfs de^jvjin^r- Waalwijk 22 Mei 1886. Openbare vergadering van den gemeenteraad op Maandag 24 Mei 1886, nam. 7 ure. Belegd tot lo. onderzoek geloofsbrieven Ingen-Housz. 2o. Af- en overschrijving van posten op begrooting 1885, 3o. Aanmerkingen gemeenterekening over 1884. Tot gemeenteveldwachter alhier is be noemd Jan Eroklage, agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter te Delfshaven. De maréchaussee G. K. Mens, van de brigade alhier, is, na met gunstigen uitslag afgelegd examen benoemd tot brigadier. De eerste wethouderde heer W Hagoortdie onlangs ontslag genomen heeft als lid van den gemeenteraad van Capelle, is als zoodanig herkozen met 130 van de 148 uitgebrachte geldige stemmen. De heer D. A. de Bruijn Ez.verkreeg 17 stemmen. Tot leden van het waterschapsbestuur Klein Waspik zijn herbenoemd de heeren W. Zijlmans en E. de Bont en tot voorzitter van den Buitendellenpolder de heer H. de Bont. Verleden Woensdag had- de oudste wethouder der gomoo^to Jr heer cr.._ o.uaju, nei zeldzame voorrecht met zijne waardige echtgenoote, Maria Oerlemans, zijn gouden bruiloft te vieren omringd van kin deren, behuwd en- kleinkinderen. De gansche gemeente nam deel aan het feestvan alle huizen wapperde de nationale driekleur. De gevel vun zijn woonhuisbenevens de voorliggende straatwaren 's nachts voor 't feest door vriendenhanden met groen, bloemen, eerepoortkronen en inscripties smaakvol versierd en des avonds a giorno verlicht. Gedurende den geheelen dag brachten bloedverwanten en vriendenook vele van buiten de gemeenteaan jubilarissen de schoonste blijken van belangstelling en de welmeenendste wenschen voor hun geluk. De jubilaris was 30 jaren lid van den raad, waarvan 20 als wethouder. In Zevenwolden ia. het eikschillen aan- verdwenen. Zonderling is hetdat de ket tinghond, die bij het kabinet lag, demisdaad niet heeft kunnen verhinderen. Omtrent den dader weet niemand van de buren eenige inlichting te geven. Hij is waarschijnlijk door het geboomte achter de woning weggevlucht. Het geval verwekt groote en algemeene ontsteltenis te meer daar Aaltje Doorten als een braaf en oppassend meisje bekend stond. De justitie uit Assen is terstond overgekomen om nauwkeurig onderzoek te doen. De Asser Ct. bevat omtrent deze gebeur tenis nog de volgende bijzonderheden „De vader en oudste dochter gingen naar de jaarmarkt te Dwingelo Aaltje, oud 30 jaar, paste op 't huisj omstreeks een uur of half twee schijnt ze nog bezoek van een buurvrouw te hebben gehadmet wie ze waarschijnlijk nog koffie heeft gedronken. Omstreeks half vijf kwam een klein buur meisje om Aaltje een stukje koek te bren gen, en zij vond haar badende in 't bloed in het wagenschuurtje liggen. Zij was vermoord... Het kabinet was ontsloteneen kastje even eens en de waarde aan goud en zilver ver dwenen. Het schijnt, dat de moordenaar haar in het achterhuis heeft weten te praten, en haar daar met een snijdend werktuig heeft ter dood gebracht. Het lijk vertoonde vele en groote wondenin eene diepe wonde in den hals bleek de slagader doorgesneden. „Met innig medelijden beschouwden al de aanwezigen den grijzen vaderdie overstelpt van smartbij zijn tehuiskomst het bloedig lijk aanschouwde, en eveneens de oudste dochterdie in hare radelooze droefheid niet wist wat zij deed. „Niemand der aanwezigen kon zich herin neren dat in deze gemeente ooit zulk een brutale misdaad op klaarlichten dag gepleegd is. vDe huizen staan in die buurt niet dicht bij elkander, en de bewoners zijn gewoon de jaarmarkt te Dwingelo te bezoeken. //Uit de secretaire zijn gestolen de volgende voorwerpen 1 zilveren oorijzer met gouden stiften gemerkt A. D. in geklopte letters 1 paar gouden platen1 paar kroontjes gouden halsslot en een zakboekje met lederen omslagdonker brain van kleurwaarin eenige quitantiën en aanteekeningen." Het hof te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen Lavertu en Bot in zake den bekenden horlogediefstal op den Haarlemmerdijk en veroordeeldeu hen respectievelijk tot een tuchthuisstraf van twaalf en acht jaren. Donderdag middag geraakte in een onbe waakt uogeubiiK. een jongentje van omsireeka vij," jaren in \eene sloot op het „Heike" te Tilburg, Ofschoon het kind spoedig uit het water gehaald wer^, èn de gewone middelen voor het bijbren gen van drenkelingen werden toegepast is het niet gelukt het leven bij hem op te wekken De oorzaak van den brand te Gastel (N.-Br.) op 27 April jl., waarbij de woning en aangrenzende gebouwen van den landbouwer Nic. Vreugde een prooi der vlammen werden, is thaüs bekend geworden. De zoon va.) genoemden land bouwer een knaap van 12 a 13 jaren heeft bekend de woning in brand te heboen gestoken nadat hem dit reeds twee keeren was mislukt Hoe hij daartoe gekomen is blijft een raadsel De knaap is thans ter beschikking van de justitie gesteld. WAALWIJK, 21 Mei. Bij tamelijk flinken aanvoer was de handel in hoornvee iets vlugger. en ah 't eenigszir.s kan tot min of meer ver standelijk ontwikkelde burgers in hem leeft nog het bewustzijn van verantwoordelijkheid ten aauzien zijner kinderen tegenoverGod cu de maatschappij. Hoe geheel anders is de toestand van den liouilleur in de BorinageOok hier waren het de mijnwerkers vooral, die de verwoes tingen hebben aangericht, waarvan de omstreken van Charleroi getuige zijn geweest, verwoestingen, die echter ter wille der waarheid dient het gezegd heel wat overdreven zijn voorgesteld door de couranten. De puinhoopen der gias~ en kristalfabriek van den heer Baudoux zijn op 't oogenblik geheel weggeruimd, en men is druk bezig met het bouwen er van in denzelfden reusachtigen omvang van vroeger. Tusschen Charleroi en Bergen, het eigenlijk steenkolenbekken der Borinage, zijn nog tal van ere visten, die volstrekt weigeren den arbeid te hervatten op de voorwaarden, hun door^de aaQ~ deelhouders der mijnen gesteld. Het zijn bijna zonder uitzonderiug in alle opzichten beklagens waardige wezens. Opgevoed voor 't meerendeel zonder godsdienst of onderwijs, staan zij geeste lijk en lichamelijk ver beneden de bewoners der meest afgelegen hoeken in Nederland en de vreemdeling staat verbaasd, in zulk een talrijk bevolkte streek, waar het wemelt van industrieele bedrijven, zoo veel menschen te ontmoeten, die lezen noch schrijven kunnen. De band van ordelijk huiselijk leven schijnt verbroken, en de vrouw, die met hare kinderen eenen man ver gezelt, mag in den regel geen aanspraak maken op den naam van echtgenoote. Gedwongen door den nood hebben die menschen slechts oor en oog voor de verbetering van hun stoffelijken toestand, en alles, het onzinnigste middel zelfs, hun als daartoe dienstig voorgespiegeld door zich noemende beschermers van den verdrukten werk man, wordt door hen met beide handen aange grepen. Deze „beschermers" zijn wel de grootste ellendigen, die men zich kan voorstellen- Gewoonlijk wordt er tegenwoordig in Belgie na afloop eener vergadering van revolutionairen, socialisten, anarchisten, internationalisten en mis schien nog vele andere isten, eece collecte ge houden ten behoeve van de grevisten. Ook geven hunne blaadjes en geschriften bij hunne uitgave eene lijst van ingekomen gifteu le sou de la grève met, zooals zich denken laat, in den superlatief snorkende en razende bijschriften. In de omstreken van Charleroi en Bergen komen de grevisten op een bepaalden avond in eene esta- rninet duidelijker kroeg bijeen en ontvangen daar eene som gelds, grooter of kleiner naar ge lang het bedrag van de ingekomen giften. Een afgevaardigde vau een of ander werklieden-comité is belast met het uitkeeren er van, maar draagt wel zorg het leeuwenaandeel voor zich c. s. er eerst af te nemen. Zoo'e kerel vindt het natuur lijk wel zoo gemakkelijk te poseeren als „vriend" van den werkman en op die wijze aan den kost le komen, dan zelf de handen uit den mouw ie steken en te werken. Hij behoeft niets anders te doen, dan „le miserable ouvrier" tegen het gezag en de maatschappelijke orde op te hitsen, en hem ontevreden, ongelukkig neen wanhopig te maken in zijn toestand Diep medelyden grijpt u aan, a's gij ze daar bijeen ziet, die bleeke, uitgeteerde mannen vrouwen en kinderen, met open mond en ooreu den onzio opvangende, dien zoo'n ellendeling uitkraamt. Sluw als hij is, mengt hij een kruimeltje waarheid onder een massa leugen en laster, en die spijze opium voor den geest van zulke verstandelooze menschen zwelgen zij met wellust naar binnen. Eenige dagen geleden had te Paturages eene vrij aanzienlijke plaats ten zuid-westen van Bergen zulk eene bijeenkomst plaats. Ineen smal en laag vertrek waren ongeveer 60 personen bijeen, maunen, vrouwen en kinderen, van welke laatste de meesten 't was avond sliepen. Een man met een minder ellendig uiterlijk dan dat der overige aanwezigen, den hoed met breeden afhangenden rand diep over 't hoofd gedrukt, een vrij smerig boordje „aan", trad naar voren in

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2