Nummer 46. Donderdag 10 Juni 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING. Gemeenteraad van Waalwijk, ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. Engeland. Duitschland. UITGEVER: Waalwijk. OPENBARE VERGADERING op Maandag 7 Juninam. 7 uur. De Echo van het Zuiden, Ni»-1 Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden J 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. -LiLL. .1(!B~j ijiui i _j| —w—mm Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarboven 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Burgemeester en wethouders van Waalwijk Gelet op art. 264 der gemeentewet, zooaïs dat is gewijzigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 102). Maken bekend: dat het kohier van den hoofdelijken omslag over 1886door heeren gedeputeerde staten van Noord brabant, bij besluit van den 27 Mei jl. G. no. 26 is goedgekeurd en gedurende vijf maanden op de secretarie voor een ieder in afschrift ter lezing is nedergelegd. Waalwiik, den 6 Juni 1886. Burgemeester en wethouders voorn. A. VAN GROTENHUIS. De secretaris, F. W. VAN LIEMPT. Burgemeester en wethonders van Waalwijk ma ken bekend dat het kohier der belasting op de honden door den raad is vastgesteld en gedurende 8 dagen ter secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Waalwijk den 6 Juni 1886. Burgem. en weth. voorn., AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Afwezig de heer Timmermans Wz., met ken nisgeving. Voorzitter de burgemeester van Grotenhuis. De voorzitter opent de vergadering. De notulen der vorige worden gelezen en goed gekeurd. Aau de orde Installatie van het nieuw benoemd lid, den heer F. M. Ingen-Housz. Deze door den secretaris binnengeleid, legt in handen van den voorzitter de bij de wet gevor derde eeden af en neemt zitting na door den voorzitter en de leden te zijn gefeliciteerd. De voorzitter sprak bij die gelegenheid de volgende woorden „Mijnheer Ingen-Housz, ik wensch u van harte geluk bij uwe installatie als lid van den raad. Ik herhaal wat ik reeds destijds zeide dat het voor u een groote onderscheiding is, na pas zoo korten tijd in de gemeente te hebben gewoond, met een zoo groote meerderheid te worden ge kozen. Stel u op het onafhankelijk standpunt, waarop een raadslid zich behoort te plaatsen. Gevoelt ge u soms zwax, gevoelt ge u soms ge neigd naar eene of andere partij over te hellen, herinner u dan den eed, dien gij thans voor God hebt afgelegd, dat gij de belangen der gemeente Waalwijk naar al uw vermogen zult voorstaan en bevorderen. Ik vertrouw dat gij het in u gestelde vertrouwen niet zult beschamen." II. Benoeming van een wethouder. Uitgebracht werden Op den heer Timmermans Wz. 6 st. ii O. G. van der Heijden 2 Timmerm. van Turenhout 2 Zoodat gekozen is de heer Timmermans Wz. III. Ingekomen stukken. a. Besluiten van gedep. staten houdende goed keuring van het kohier van den hoofdei, omslag en van de onlangs door den raad vastgestelde af- en overschrijvingen. b. Adres van 206 bewoners van de Station straat, wijzende op den ellendigcn toestaud, waarin genoemde straat verkeert, ea vragende billijke verbeteringen. De voorzitter,/t is waar, iedereen weet het, de toestand laat zeer te wenschen over. Ik wensch wel de zienswijze van de leden hieromtrent te vernemen." De heer Baijens„mij dunkt deze zaak is te versch om ze zoo op eens in deze vergadering te behandelen mij dunkt er zou niet veel tegen zijn het adres voor de leden ter visie te leggen, dan konden B. en W. middelen beramen; allen zullen wel mede instemmen dat er verbetering moet komen." De heer De Haan: „ik kan mij met dit voor stel van den heer Baijens gedeeltelijk vereenigen, maar ik zou het ampliëeren om de leden der commissie, die zich hebben belast om de trottoirs te maken te assumecren die kur.nen dan met B. en W. de zaak grondig onderzoeken." De heer Zijlmans „het voorstel van den heer de Haan kan zijn nut hebben, maar 'tis in strijd met alle gewoonten en bepalingen; in den regel worden derglijke zaken opgedragen aan burgemeester sn wethoud., die dan den raad nader voorlichten daarna kan men groot nut hebber, van een commissie. Ik heb niets tegen de be doelde commissie; al wat zij gedaan heeft is zeer goed uitgevoerd. De voorzitter: „als er niemand meer hel woord verlangt, dan zal ik eerst het voorstel van den heer Zijlmans in stemming brengenom het adres eerst in handen van B. en W. te stellen en daarna een commissie te benoemen. De heeren Van Heijst C. G. v. d. Heijden en Timmermans vaa Turenhout houden zich, als leden der vorige commissie, buiten stemming. Tegen stemmen de heeren de Haan en Qui- rijns en de vijf overige leden vóórzoodat het voorstel Zijlmans wordt aangenomen. De voorzitter sluit hierop de vergadering. Alfred Defuisseauxde schrijver van den „Cathéchisme du peuple" die zooveel kwaad stichtte gedurende de onlusten der Belgische werkstakeisis veroordeeld tot 2 stiaffen van 6 maanden gevangenisstraf en 300 fr. boete en in de kosten van het proce6. Dadelijk na de zitting beval het hof de arrestatie van den beschuldigde, doch deze was reeds naar Nederland vertrokken. Omtrent het proces tegen Anseele, te Gent, die door het hof van gezworenen tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld is, bevatten de Bel gische bladen van heden nog weinig meer dan reeds per telegraaf is gemeld. Na de uitspraak van het arrest is Anseele door honderden werk lieden onder het zingen der Marseillaisein triomf naar het lokaal Vooruit gebrachtmair ongeregeldheden hebben er niet plaats gehad. De burgemeester had tegen 6 uur 's avonds een verbod van samenscholingen of optochten langs den openbaren weg doen afkondigen, terwijl den ganschen avond politie en gendarmerie op de been waren. Weder zijn twee nieuwe ontploffingen te De- cazeville te vermelden welke iu de woning van mijnwerkers, die het werk hadden hervat, hebben plaats gehad. De schade is echter niet zeer be langrijk. Als vermoedelijke dader is in hechtenis genomen zekere Falipeeen broeder van het meisje dat tot de personen behoort, die beschul digd werden den ingenieur Watrin vermoord te hebben. De gemeenteraad van Decazeville heeft besloten voortaan de stad den geheelen nacht te verlichten. Basly het bekende lid der kamer, die vroeger ook mijnwerker is geweest, heeft eene conferentie met de gedelegeerden der mijnwerkers gehad en hun gevraagd, of zij het oogenblik ook gekomen achtten het werk le hervatten. De gedelegeerden gaven geen definitief antwoordzoodat Basly aanbeval alle werklieden te raadplegen. Deze zullen dus weldra bij geheime stemming over dit punt te beslissen hebben. Men verneemt dat de hertogen van Aumale en van Nemours Donderdag een audiëntie bij den president der republiek hebben gehad om hem over de aanhangige verbanningswet te 6preken. Beiden hebben den heer Grévy op hun eer verzekerddat zij nooit aan eenige samenzwering hebben deel genomen. „Dat men de grijsaards rustig in hun vaderland late ster ven zeiden beide vorstelijke personen. Het on derhoud duurde een half uurzoowel de beide hertogen als de president waren zeer ontroerd. In dsn Zaterdag gehouden ministerraad is het ontwerp der commissie voor de voordracht tot uitzetting der prinsen verworpen. De regee ring vereenigt zich met het denkbeeld om de prinsen, die rechtstreeks pretendenteu zijn, 't land uit te zetten en voor wat de andere prinsen aangaat, haar te machtigen deze het land uit te zetten. De Parijsche prefect van politie zal nu krachtig optreden tegen de „bedelaarsagenlschap- pen" welke in de FraDSche hoofdstad bestaan. Die agentschappen stelleu zich ten doel, vreemde bedelaare te Parijs op Je hoogte te helpen, hen van de noodige stukken en o^delbrieven te voorzien, en hun adressen van weldadige men- schen te verschaffen met inlichtingen omtrent de zwakke punten van die lieden. Natuurlijk lieten zij zich daarvoor betalen en zij verdienden goed geld. Maar thans zal daaraan een eind worden gemaakt. Het hof te Aix sn Provence heeft uitspraak gedaan in zake deu diefstal van 180.000 francs uit de kas de „Compagnie Transatlantique" te Marseille. De chef van het burean van passage, Osmetta die beschuldigd werd den diefstal met medewerking van den kassier Joan nis, gepleegd te hebben i6 door de jury vrijgesproken. De commissie voor het wetsontwerp tot uitzetting der prinsen heeft Maandag het rapport van den heer Maret (die bij loting rapporteur geworden en tegen alle alle uitzetting gekant was) verworpen. Zij heeft daarna het vroegere voor stel Floquettot uitzetting van alle prinsen zonder onderscheid aangenomen en den heer Eug. Pelletan tot rapporteur benoemd. Figaro maakt een protest van prins Jérómc Napoleon tegen het ontwerp tot uitzetting der der prinsen openbaar. Het protest is gericht tot de kamer van afgevaardigden. De prins beklaagt zich dat de receptie in het hotel Galliera, waaraan hij vreemd was (de receptie namelijk van den graat van Parijs ter gelegenheid van het huwelijk zijner dochter), hem plotseling tot een pretendent heeft gemaakt. Hij verklaart nooit een preten dent geweest te zijn. Hij zou zich echter gaarne de verbanning getroosten indien hij daardoor iets kon bijdragen tot opbeuring van Frankrijk. Hij voor zich gelooft echter dat de gevaren der republiek gelegen zijn in hare gebrekkige staats regeling die het werk was van royalisten en in de misslagen van de bestuurders. Aan het slot geeft hij de vrees te kennen, dat de verbanning der prinsen de voorlooper is van eene wet op de verdachtenvan een schrikbe wind en den burgeroorlog. Maar het Fransche volkwetende te onderscheiden zal zijne we zenlijke vrienden kennen. Uit Madrid wordt geseind, dat in de staat kundige kringen het gerucht in omloop was dat don Carlos Gratz had verlaten. Men geloofde dat hij zich verborgen houdt iu den omtrek van Perniguan, op een of ander kasteel, waar hij de hoofden zijner partij bij zich ontvangt. De Fran sche politie zou na9poringen doen. De agrarische misdaden beginnen ten gevolge van den tegenstand welken de home rule wet van Gladstone in Engeland en vooral in het lagerhuis ontmoetweder toe te nemen. Een deurwaarder te Killarney die belast was met het ten uitvoer brengen van een decreet, waarbij een pachter wegen6 wanbetaling der huurpenningen van zyne hoeve gezet werd is door de boeren aangevallen en door eon revol verschot getroffenzoodat hij bijna onmiddellijk een lijk was. Dal er nog altijd bloedige gevechten in Soedan worden geleverd blijkt uit het volgend Reutertelegram van 2 Juniuit Soeakim Mahomet Adam Sardoeneerst Emir van Osman Digma, had eeu gevecht met de Amarars te doorstaan waarin vele zijner aar.haugers ge- gedood werden. Uit Durban wordt aan de Times gemeld dat met den bouw van den Delagoa-spoorweg be gonnen is. De Kaap-kolonie en Natal trachten de dreigende concurrentie onschadelijk te maken, door goedkooper vervoer naar Transvaal en door wijziging der belastingtarieven. Men verzekert dat Parnell een mouster- meeting te Dublin voorbereidt tot het opstellen van dankadressen van het Iersche volk voor de pogingen welke Gladstone ten gunste van Ier land aangewend heeft. Onverschillig welke de uitslag der stemming in het lagerhuis zij, zouden de Parnellist n, bij gelegenheid van die meeting, eene nationale inschrijving openen voor de op richting van een standbeeld van den heer Glad stone op een der pleinen van Dublin. Vrijdagmiddag heeft er tusschen de pro- testantsche en katholieke werklieden te Belfast eene schermutseling plaats gehad waarbij een persoon werd gedood en 6 ernstig gewond werden. Verscheidene personen werden in het water ge worpen. Ook in Schotland begint zich eene bewe ging te ontwikkelen om voor dit ^gedeelte van het Britsche rijk de home rule te bekomen. Te Glasgow is weder door eene vereeniging eene resolutie in dien geest aangenomen. Het ontwerp betreffende het Rijn— Emskanaal loopt in de Pruisische eerste kamer ernstig ge vaar daar de conservatieven er mede dreigen zich met de afstemming van het ontwerp (het welk hoofdzakelijk aan de industrieelen ten goede komt) te wreken wegens de verwerping van de voorstellen betrekkelijk de belasting op brande wijn welke door de conservatieve agrariërs te vergeefs werden ingediend. Waarschijnlijk zal de regeering kras moeten optreden om het kanaal- voorstel te redden. De vorst van Waldeck ligt sedert lang over hoop met de Waldecksche landsverlegenwoordi- ging over de besteraming van de inkomsten uit zekere staatsdomeinen. De vertegenwoordiging nl. wil die inkomsten aanwenden tot delgingder staatsschuld teu nadeele van de vorstebjke ci viele lijst. De Duitsche Bondsraad, wieus tus- schenkomst door de Waldecksche vertegenwoor diging is ingeroepen, heeft thans bepaald, dat de zaak langs den weg van rechten beslist zai worden door het rijksgerecht te Leipzig. Ongeveer een maand geleden is de hout zagerij welke prins Bismarck bij Friedrichsruhe bezat, geheel door brand vernield. Deze week is de groote fabriek van den rijkskanselier, nabij Varzin gelegen, in brand geraakt, al de gebou wen zijn in de asch gelegd. Men schrijft deze beide branden aan kwaadwilligheid der socialisten toe, die ontstemd zijn over de maatregelen, welke prin9 Bismarck in den laatsten tijd tegen hen heeft genomen. Gedurende het onweder van Donderdag was de luchtreiziger Opitz met zijn ballon „Vic toria" te Berliju opgestegen. Tot gezelschap had hij luitenant Moeaebeck medegenomen. Langen tijd zag men den ballon omringd door bliksem stralen, en men vermoedde, dat de luchtreizigers verloren waren. Op een oogenblik van stilte echter daalde de ballon langzaam. Toen de twee luchtzeizigers onder het gejuich der menigte voet op de aarde zetten, vertelden zij welke angsten zij hadden doorgestaan en hoe zij aan redding gewanhoopt hadden. Volgens de Norddeutsche Allgemeine Zeiting heeft 's pausen staals-secretaris kardinaal Jaco- biniden len dezer aan Pruisens gezant von Schloezer medegedeeld, dal de Anzeigepflickt van nu af in werking zal treden. Dientengevolge zal het episcopaat in Pruisen aanzegging ontvangen, dat het aan de regeering mededeeling heeft te doen van üe namen der priesters, die aangewezen zijn ter vervulling van de voortaan openvallende pas toorsplaatsen. Maandag had de uitwisseling plaats van de akten van ratificatie der overeenkomst tus schen Nederland Duitschland en Zwitserland betreffende de zalmvissehery op den Rijn.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1