Oostenrijk, Zwitserland. Griekenland. Rusland. Amerika. BINNENLAND. Na de verkiezing! Volgens Hongaarsche berichten herhaalde zich Maandag te Buda-Pesth een bloedig straatop- roer. Een dertigtal rustverstoorders werden ge vangen genomen. Op een der openbare pleinen werd het portret van aartshertog Albrecht ver brand. Het bestuur van het studentenkorps diende aan de overheid eene klacht in over ruwe handelingen der politieeen onderzoek werd daarop ingesteld doch de cursus aan de hoo- geschool, op grond van deelneming der studenten aan het oproer gesloten. De ongeregeldheden waren het gevolg van de toegefelijkheid vau het minislerie-ïisza in de bekende zaak van generaal Jantski. Te Geneve heeft zekere vrouw Lombardi, oud oud 33 jaren en beschuldigd van op 2 Mei 1884 drie harer kinderen te hebben gedood, door hun den hals af te snijdendeze week terecht ge staan. Het is in een oogenblik van wanhoop dat de vrouw die steeds door haar man werd mishandeld, de misdaad heeft begaan. Na den moord had de ongelukkige het bed waarin de slachtoffers lagen, met bloemen bestrooid, daarna vergif ingenomen en zich te slapen gelegd. De poging tot zelfmoord mislukte en de vrouw werd voor de rechtbank gedaagd. De vrouw is intus- schen geheel krankzinnig geworden. De jury heeft de ongelukkige vrijgesproken doch hare opsluiting in een krankzinnigengesticht bevolen. Op het meer van Neuchatel is een roei bootje waarin twee dames en een heer gezeten waren met de raderen van een stoomboot in aanraking gekomen, waardoor het ranke vaartuig omsloeg. Het jongmensch kwam met bebloed hoofd bovende dames hielden elkander om strengeld. Toen een boot tot redding op de plek aankwam, verdwenen de drie ongeluk- kigen bijna te gelijkertijd in de diepte. De gezanten der vijf mogendheden hebben Maandag aan de Grieksche regeering eene nota overhandigd waarin haar te kennen wordt ge- gegeven dat de blokkade is opgeheven. Op de Russische grens (Illowo),- is onlangs op een zeer listige manier kant gesmokkeld nl. door middel van een koe met een dubbele huid. De koe, een beesije van 10 maanden, werd met kant ter waarde van f 2400, omwon den en daarna naaide menzeer kunstighet lijf van het dier in een tweede huid. De plekken aan lials en pooten, waar die tweede liuid eindigde werden met lappen bedekt. Zoo bracht men de jonge koe, die er nu Z6er vet uitzag, zeer rustig over de grens. Zij trok wel de aandacht der grensbeambten maar alleen omdat zij er zoo aardig uitzag, met haar klein kopje, en zij kreeg zelfs brood van hen. Maar de veedrijvers hielden zich niet op en dreven Let dier spoedig voort met slagen waarvan het natuuurlijk niets ge voelde. Het huis van afgevaardigden te Washington heeftna een debat van negen dagen, het wets ontwerp tot belasting der oleo-margarine met 177 tegen 101 stemmen aangenomen. De geheele Noord-Amerikaansche handel in oleo-margarine wordt door deze wet onder staatstoezicht ge plaatst. Van het fabrikaat wordt eene belasting van 5 dollarcents per pond geheven; bovendien bedraagt de patentbelasting voor fabrikanten 600, voor groothandelaars 480 en voor kleinhandelaars 48 dollars per jaar. Of de senaat het wetsout- werp zal aannemen is nog twijfelachtig. Bij het debat is gebleken, dat de geheele uitvoer van oleomargarine in Amerika .eene waarde van 5 millioen dollars in het jaar vertegenwoordigt. Nederland alleen ontvangt 34 millioen pond in het jaar. De vergadering der Knights of labour te Cleveland is uiteengegaan zonder dat een verbond met de ambachtsvereenigingen tot stand is ge komen. Het huwelijk van den president van de republiek der Vereenigde Staten, met mejuffrouw Eolsom is Woensdagavond om 7 uur in den grootsten eenvoud in het Witte Huis te Washing ton voltrokken. Er waren slechts 28 personen bij tegenwoordigwaaronder de moeder en de nicht van mejuffrouw Folsom de beide zusters van den heer Cleveland alsook de ministers en hunne echtgenooten. Noch bruidsjonkers noch bruidsmeisjes waren door den president bij deze plechtigheid noodig geacht, terwijl ook het uitzet niet was tentoongesteld. Het huwelijk werd ingezegend door den predikant Byron Sunderland, waarna 21 kanonschoten werden gelost. Het muziekkorps der infanterie voerde het bruidskoor uit de „Lohengrin" uit. Dit is het negende huwelijk dat in het Witte huis is voltrokken sedert de stichting der Ame- rikaansche republiek. De beruchte Duitsche socialist Mostde uitgever van de Ereiheitis te New York tot een jaar gevangenisstraf en 500 dollars boete veroordeeld. Het oordeel van den rechterdie de straf uitsprak was niet vleiend voor Most. „Het doet mij innig leed'', zeide hij, „dat de wet mij niet toestaatu een veel hardere straf op te leggen. Ge hebt opgeruid tot moord, brandstich ting en vergiftigingen ge hebt voor on wetende vreemdelingen redevoeringen gehouden, waarin ge hen tot moord en brandstichting hebt aangespoord. Ge hebt een boek geschreven en openbaar gemaaktexpres voor vrouwelijke dienstboden bestemd waarin ge haar leert hoe vergiften te bereiden om er de leden van de gezinnen waar zij dienen mede te vermoorden. „Over de gansche aarde is er geen volleerder schurk dan gij. Het is nutteloos, veel woorden voor een onmensch als gij te gebruiken. Het vonnis dat u trefiisdat gij een jaar in het tuchthuis zult worden opgeslotendat gij een boete van 500 dollars hebt le betalen en zoo lang in hechtenis blijft tot die boete betaald zal zijn tot een maximum van nog 500 dagen ge vangenis boien het u reeds opgelegde jaar." Bij Most stond van kwaadaardigheid het zweet op het gelaatzijn oogen rolden hij 6chudde hst traliewerk voor voor de bank der beschul digden en toen hij naar de gevangenis werd geleid, riep hij als de bekwaamste acteur: „En dat noemt men nu gerechtigheid 1" Een jong tandarts te Baltimore i6 dezer dagen op treurige wijze om het leven gekomen. Hij zou een leeuw van een circus daar ter 6tede een tand trekken. Het dier werd geketend, men opende het den bek met een vernufttig uitge dacht toestelen nadat er nog verscheidene voorzorgsmaatregelen genomen waren ging de tandarts in het hok. Maar onder de kunstbe werking rukte de leeuwwoedend van pijn en angsteen deel zijner ketenen losen vóór iemand het verhinderen kon, had hij den tand arts aangepakt en op den grond geworpen. Men schoot op het diermaar het werd 6lechts licht gekwetsten het beetnu nog woedender ge worden zijn slachtoffer in een oogenblik dood. De leeuw werd door verscheidene verdere op hem geloste schoten afgemaakt. De weduwe van den tandarts eischt nu 30,000 dollars schadevergoeding van den circus eigenaar die, volgens de wetvoor het ODgeluk aanspra kelijk is. De regeering der Amerikaanscke Unie heeft vijf oorlogsstoomers naar de Canadeesche kusten gezonden ter bewaking der visscherijbelangen. Vijftienduizend trambeambten hebben te New-York weder den arbeid gestaakt om eene regeling af te dwingen gunstig voor de tram beambten der Derde Avenue dit werd echter gedeeltelijk bereiktwaarna de werkstakers deD arbeid hervat hebben. Waalwijk, 9 'Juni 1886. Heden nachtomstreeks twaalf uur werd er brand ontdekt in de bakkerij van A. Ver hoeven, in de Stationstraat, nabij de markt. Door het flink optreden der brandweer was men het vuur spoedig meester, dat beperkt bleef tot het aangetaste gebouwtje. Dit brandde uit, terwijl het er tegen aan gebouwde woonhuis, waaruit reeds alles geruimd wasbewaard is gebleven. Oorzaak onbekend. Een haas levend gevangen ouder het for nuis in een boerenwoningterwijl de kat de rol van jachthond speelt 't feit is te zeldzaam om niet te worden vermeld. Langoor zit dicht bij 't huis in den tuin, wordt opgeschrikt door de komst der vrouwvlucht door de openslaande staldeuren naar binnen onder den ketelwaarin men veevoeder kookt, en wordt daar bespeurd door de katdie op hare beurt de oplettendheid der huisgenooten wakker maakt, welke laatsten hem natuurlijk uit de a6sche oprakelen en in verzekerde bewaring brengen. 't Bovenstaande had gisteren plaats ten huize van W. de Groot te Besoijen. De verpachtingen van hooigras zijn in „de Langstraat" in vollen gang. Vooral in de bui tenpolders van Waalwijk Baardwijk, Bezooien en Capelle ziet men dagelijks eene menigte pach ters uit de omstreken van Tilburg, die den afslag of de eerste snede uit de hand komen huren. Ofschoon de stand van het gras over 'talgcmeen buitengewoon gunstig is en het vooruitzicht op een goeden hooibouw oplevert, zijn de uitgeloofde pachtsommen, naar beweerd wordt, veel te hoog, daar zij gemiddeld van f 110 tot f120 per hec tare bedragen. Het geldt slechts de eerste sne de want het nagras of de toemaat hebben de grondeigenaren voor hun eigen vee ter beweiding noodig. De hooibouw zal in deze streken dit jaar vroeg invallen. Bij gunstig weder wordt er in de volgende week reeds een begin gemaakt. Het stelen van jonge ooievaars heeft weder als vorige jaren een aanvang genomen. Bij den landbouwer J. Verschoor te Rijswijk zijn ze in den nacht van 4 op 5 dezer weggehaald. De dieven hebben er één met gebroken vleugel ach tergelaten. Ook te Andel zijn de jonge ooievaars in den nacht geroofd. Ditmaal was niet door particu lieren zooals in vorige jaren de vermoeiende taak om in den nacht de wacht te houden, op genomen. De schadedoor den hagelslag in 't zui delijk deel van Noord-Brabant aangericht, is zoo groot, dat ten behoeve der behoeftige slachtoffers een ondersteunings-commissie is ingesteld om liefdegiften te vragen. Uit Beesd wordt aan de Arnhcmsche Ct. geschreven Hier en in de omliggende dorpen neemt de ziekte onder de varkens zeer toeen vele sterven er aan. Dikwijls zijn zij in weinige uren gezond en dood. Doch dit is nog niet het ergste. Vele landlieden wanneer de dieren ongesteld worden, dachten ze in der haasthet vleesch wordt ge geten of in de meeste gevallen ingezouten en tot metworst gemaakt. Dat wordt dan naar Gorin- cliem en Rotterdam gezonden, en voor een prijsje van de hand gedaan. In het belang van de volksgezondheid moesten zulke praktijken ver hinderd worden, want dit is zeker, dat het toe zicht hierop veel te wenschen overlaat. In onze „grotten" aldus wordt uit Valkenburg (Limburg) geschreven is een zon derling verschijnsel waargenomen. De „grotten" zijn oude steengroeven, geëxploiteerd in de dagen der Romeinen die er galerijen in boorden van een hoogte co stoutheid van uitvoering welke waarlijk buitengewoon mogen heeten. Sedert het tijdperk der Romeinsche heerschappij heeft men niet opghouden, er bergsteen uit te halen, zoodat de galerijen eindelijk een even doolhofachtig, zoo niet even uitgestrekt net vormden als de crypten van den St. Pieter of als de catacomben van Rome. Het waargenomen vreemde verschijnsel is de vorming van een meer in de steengroeven. Men weet niet van waar het water komt, want de galerijen liggen hooger dan het watervlak der rivierdie zich door het liefelijke dal van Val kenburg kronkelt. Op zekere punten is het meer drie meter diep en er gaat een half uur mee been om het af te varen. Die tocht met fak kellicht tusschen de zuilen der overstroomde ga lerijen maakt een zeer fantastisch effect. Uit Geldrop wordt gemeld Voor eenige dagen werd a'hier bij de wed. v. St., landbouweres, eene koe onpasselijk. Zij werd geslacht en het vleeschals 'onschadelijk gedacht, verbruikt. In het eerst dezer week werd plotseling op dien stal al het vee ziek ook het paard en één varken en alles stierf of werd afgemaakt. Bij een landbouwer in de buurt stierf insgelijks eene koe en zelfs stierven twee katten, die wellicht het een of van het zieke vee hadden genoten. De buitengewone districts-veeartsde heer v. Drielvan Eindhoven heeft verklaard dat de ziekte hoogst besmettelijk is. Alles is dan ook direct begraven. De vermoedelijke dader van den moord te Smilde, Roelof G. is in hechtenis genomen. Hij is geboeid naar Assen gebracht. De man ontkent nog steeds alle schuld, Ook zijn geen vermiste voorwerpen gevonden, maar de aanwijzingen voor de schuld van G. moeten zoo bezwarend zijn dat zijne voorloopige inhechtenisneming is be volen. Aan de Uileboomen in Den Haag werd sedert 8 dagen eene vrouw vermist, die in die buurt op kamera woonde. De buren dachten niet andersof zij had de woning verlaten. Dit is echter niet het geval geweest daar de be woonster dood op bare kamer is gevouden. Het lijk verkeerde reeds in gevorderden staat van ont binding. De onaaugename lucht, die uit de woon kamer der vrouw het huis binnendrong leidde tot het van politiewege openen der kamer, waar men het lijk vond. Zondag avond te ongeveer 10 uren, is in den Haag de arbeider W., bij het overloopen der rails aan het einde van het perron van het Rijn- spoorwegstationdoor een inkomeoden trein uit Amsterdam overreden. De ongelukkige, naar het ziekenhuis overgebracht, is aldaar spoedig overleden. Hij laat een gean achter. Op het gehucht de Raambocht onder Reusel (N. B.) werd een kindje van M. Laurijssen door het schrikken van het paard door eene boerenkar overreden. Zwaar gewond werd het kind opge raapt dat na een paar uren van hevig lijden bezweek. De meermalen genoemde oplichtster vrouw Van der Meer heeft ook in de voormalige ge meente Delfshaven hare kwade praktijken uit gevoerd. Zij heeft daar onder allerlei jammer lijke voorwendsels van het armbestuur reisgeld naar Delft voor zich en haar gezin weten te bekomen, zonder dat echter dat reisgeld tot het beoogde doel werd aangewend. Ter voorbereiding van een groot Neder- landsch Zouavenfeeetdat gegeven wordt ter herinnering aan het 25 jarig bestaan van het regiment pauselijke zouaven kwamen Zondag te Utrecht tal van oud zouaven bijeen. Na breed voerige dicussie werd besloten dat het feest in September a. s. te Tilburg gevierd zal worden. De officieren met de presidenten der verschillende vereenigingen zullen ter vaststelling der wijze van feestviering, op Zondag 20 Juni a. s. te Rotterdam bijeenkomen. De emancipatiezucht dringt tot alle standen der maatschappij door. Het voorbeeld der heeren oplichters wordt thans ook gevolgd door de dames oplichtsters die zich heel aardig weten te organiseeren tot een tweede „flesschentrek- kersgilde" of een tweede „zwarte bende." Zulk een bende vrouwen is de Amsterdamsche politie wellicht op het spoor. Vier vrouwen bezochten in den laatsten tijd verschillende winkels te Amsterdam, vooral modemagazijnen, en kochten daar op eigen of verzonnen namen allerlei zaken op rekening. Zij gaven als woonplaats Weesp op. Donderdag vonden een paar winkeliers, die te vergeefs op betaling van het geleverde wachtten, het gewenschthunnen klanten te Weesp eons een bezoek te brengen. Lang zochten zij de dames daar zonder ze te vinden doch eindelijk bleek tot hunne verrassing dat Weespercarspel haar domicilium was en meer in het bijzonder het terreiu der Vechtwaterleidingwerken aldaar, waar eenige keten de vrouwen met hunne respectieve echtvrienden huisvesting bodeD. Het gezelschap was bezig met het naaien van kleedingstukken van flanel van fijner weefsel dan men gewoonlijk bij keetbewoners vindt terwijl het oog der be zoekers getroffen werd door de groote hoeveelheid gouden en zilveren sieraden, in het bezit waarvan de dames zich verheugden. Op aanwijzing dezer heeren heeft de politie der 2e sectie in een tapperij op de Martelaars gracht te Amsterdam de hand gelegd op twee der vrouwen en verder de zaak in onderzoek genomen. Voor zoover bekend is zijn de verschillende winkeliers door de oplichtsters voor ongeveer f 400 bedrogen. Zaterdagmiddag kwamen twee open goe derenwagens der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, geladen met afval van katoen, al branden de aan het station der Geldersch Overijsselsche Locaalspoor te Enschedé aan; in weerwil van alle aangewende pogingen mocht het slechts gelukken een gedeelte le redden terwijl de wagens voor het grootste gedeelte zijn verbrand. Een hevige vechtpartij had op Hemelvaart- dagavond te Heinkenszand plaats. Een paar be schonken jongelieden kregen twistwaarbij ze kere B. met een mes zoozeer werd gewond, dat hij den volgenden dag aan de verwondingen is overleden. Tegen den dader M. werd proces verbaal opgemaakt. Uit Lage Zwaluwe wordt het volgende ge val van oplichterij aan de N. R. Ct. gemeld ,/Een onbekend persoon, voorgevende collecteur der staatsloterij te zijn, vervoegde zich dezer dagen bij een onzer ingezetenen, hem mededeeling doen de, dat hij een der gelukkigen was, op wiens lot een prijs van duizend gulden gevallen was. Al vorens dit geld echter te kunnen innen, moest aan hem f25 gegeven worden tot goedmaking van onkosten enz., waarvan hij qui tan tie zou achterlaten en op vertoon waarvan den volgenden dag te Breda de duizend gulden konden in ont vangst genomen worden. Onmiddellijk werd de gevraagde so'm tegen overreiking van een bewijs verstrekt. Na zich aan een stevig maal te hebben verkwikt, in welken tusschentijd hij nog een fooi van tien gulden wist machtig te worden, verwij derde de quasi-collecteur zich. Toen echter onze ingezetene den volgenden dag aan het hem op gegeven adres den prijs wilde in ontvangst nemen, kwam hij tot de ontdekking, dat hij de dupe was van eene brutale oplichterij, daar zijn lot met een niet was uitgekomen, terwijl het door hem ver toonde bewijs voorzien was van eene totaal on leesbare handteekening." Allerhande geruchten liepen te Brussel om trent de richting, welke Alfred Defuiseaux bij zijne ontvluchting genomen zou hebben. De een verzekerde, dat hij de Fransche grenzen bereikt hadde ander meendedat hij te Mévergnies bij zijne vrouw was, doch het H b I d. van Antwerpen bevat een correspondentie uit Putte (op de grens van Nederland en België in Noordbrabant), waarin gemeld wordt dat Defuisseaux Vrijdagmiddag uit Brussel over Vilvorden naar Contich is vertrokken. Zaterdag heeft hij in laatstgenoemde gemeente het kostuum van een boer aangetrokken, en zich aldus verkleed, in een grooten kippenmand ver borgen. Deze mand en de schrijver van de Volkscatechismus", die er in was gezeten, werden met een huurrijtuig uit Contich naar Putte (Ne derland) overgebracht. Te 6 uur kwam Defuis seaux te Putte aan. Aan het eerste huis over de grens is hij afgestapt, waarin een voerman op Antwerpen woont. Daar vroeg hij een rijtuig, dat hem naar Woensdrecht zou brengen, zeggende dat hij in die gemeente den trein naar Valencies- nes moest nemen. Intusschen begaf zich de vluchteling naar de uitspanning „De Roskam" en ontdeed zich aldaar van zijne boerenkleederen. Hij gebruikte een beefsteak en schreef 4 brieven, waarvan een aan zijn vrouw. Per rijtuig bereikte Defuisseaux de gemeente Woensdrecht, doch miste den trein, waarmede hij gemeend had te vertrek ken. Men vermoedt dat Defuisseaux zich van Woensdrecht naar Vlissingen heeft begeven om over Londen naar Havre te gaan. De Nieuwe Tilburgsche Courant van verleden Zondag bevat hot volgende artikeldat wij ver zocht zijn in de Echo over te nemen. Wij voldoen aan dit verzoek maar geheel buiten onze ver antwoordelijkheid. Er moet wel een zucht van verlichting ontsnapt zijn aan sommigen, die rechtstreeks of zijdelings, deelnamen aan den verkiezingstrijd, welke gedu rende eenige dagen ons nijvere Tilburg in rep en roer brachttoen zij zageD, dat in het vorig nummer der Nieuwe Tilburgsche Courantgeen enkel woord werd gerept over den uitslag der herstemming en evenmin over de middelen, die zoo al waren gebezigd om den endidaat der Kiezersvereeniging gekozen te krijgen. Hoe verontwaardigd ook over de meer dan onedele wijze, waarop de heer Vrancken bestreden wasachtte ook ik het beterdat er maar gezwegen werd over het geknutsel in de vergade ring van Noordbrabant bij het stellen der can- didatuur v. Sp.zoowel vals over de wapenen waarvan de edele heerenin strijd met het i,noblesse obligezich hadden bediend, om tegen veler overtuiging in hunne dwaze keuze door te drijven. De strijd is geëindigddacht ik, men legt de wapenen af en alles keert in Tilburg voor goed tot de oude sleur terug. Voortaan kunnen twee of drie bestaursleden van Noordbrabant onder een glas wijn uitmaken, wie de gelukkige zal zijndie gekozen moet worden zonder dat zij zich om de kiezers te bekommeren hebben. Guüelmus c. s. locuti suntzal het heeten en daarmede basta. Maar neen men durft de verslagen party, die naar eer en geweten geijverd heeft om den- gene te doen kiezen, die in elk opzicht de meeste verdienste en de meeste bekwaamheid bezat om naar de staten te worden afgevaardigd nog in den rug te vallen en laat op Zaterdag avond de Tijd in den zadel springen om die charge uit te voeren. Oneerlijknoemt de Tijd het strooibiljet, dat verspreid werd ter aanbeveling van den heer Vrancken omdat daarin gesproken wordt van den man uvan wien de Tijdhoofdorgaan der Katholieke partij zélve verklaartdat zij hem gaarne gekozen zag."

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2