Nummer 47. Zondag 13 Juni 1886, 9e Jaargang. TuÏtkxlTxIT Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Graan- en vleeschrecbten ANTOON TIELEN Belgïe. Frankrijk. Spanje. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. m Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarbo/en 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.dolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Daar er ook in ons land hier en daar stem men opgaan om den invoer van granen te be lasten, kan niet genoeg herhaald worden, dat men onzen landbouw niet kan doen herleven door het heffen van rechten; die rechten, scha delijk voor iedereen, zouden den landbouw ten zeerste benadeelen. Wanneer eene industrie de concurrentie met den vreemde niet kan volhouden, dan moet er van twee zaken ééne gebeuren öf wel men moet ze laten varen voor eene andere meer winstge vende, of wèl men moet ze volmaken. Veronder steld dat men van onze markten de buitenland- sche granen weert, zullen de onze daarom beter zijn Integendeel, de voortbrenger, vertrouwende in de rechten, die hem beschermen, zal meer dan ooit in den ouders sleur blijven volharden, en de verbruiker zal steeds meer en meer moeten be talen voor een product, dat hoe langer zoo slechter zal worden. Wij allen zijn zeer gehecht aan onze consti- tutioneele vrijheden en wij hebben gelijk. Maar als er eene vrijheid is, die verdient geëerbiedigd te woiden, al is zij niet met name in onze grond wet genoemd, dan zal het toch wel die zijn van den verbruiker om zijnen voorraad te koopen waar het hem goeddunkt. Hem te dwingen binnenslands een product te koopendat het buitenland hem voordeeliger verschafte, komt vrijwel overeen met hem het verschil uit zijn zak te nemen. Hem verplichten 12 guides te betalen voor iets, dat er werkelijk slechts 10 waard is, is hem 2 gulden afzetten. Men kan, met wijziging van een woord van Proudhon zeggen, dat protectionisme diefstal is. Men besteelt u met de noodige vormen, 't is waar, met hoffelijkheid zelfs, als men wil, maar toch, men besteelt u. Dat de staat belastingen heft, als hij ze uoodig heeft, het zij zoodit is eene maatschappelijke noodzakelijkheid, waaraan men zich moet onder werpen en die niet strijdt met het beginsel van gelijkheid. Maar met welk recht maakt hij zich de medeplichtige van eenige afgedwaalde voort brengers, om het overige gedeelte der natie last aan te doen Welke reden kan hij inroepen om mij te ver plichten twee gulden te schenken aan mijnheer X of mijnheer Z die ik niet ken cn dit wel zoo diswijls als ik een bepaalde hoeveelheid graan of vleesch zal moeten koopen. Waarom verbiedt hij mij die niet rijk ben en die dus ver uit het grootste gedeelte der natie vertegen woordig, van mijn geld het gebruik te maken, dat mij het best past Waarom ontneemt hij mij het zooveelste van welzijn of verstandelijk genotdat ik mij met die twee gulden verschafte, of waarom verbiedt hij mij die som naar de spaarbank te brengen om een klein kapitaaltje op te sparen voor tijden van ongeluk of ziekte Er valt niets tegen in te brengen, zoo is 't. Mijn inkomsten blijven dezelfde; niemand zal mij het geld teruggeven, dat ik zal tekort komen door de kunstmatige, tyrannieke en ongeoorloofde opdrijving van deu prijs van een voor mij on misbaar artikel. Daarbij, het verschil is niet klein en ik zal niet de eenige zijn, die er onder lijd vermenigvuldig mijne f 2 met het aantal keeren, dat ik gewoon ben eene zekere hoeveelheid graan of vleesch te koopen, dan zult ge zien, dat het niet zonder reden is dat de lui, die ons een aalmoes vragen veel liever hunne handen in onze zakken zouden steken vermenigvuldig ver volgons het verkregen product met verschillende millioenen zielen, dan komt ge van zelf tot~èen eerbiedwaardig aantal millioenen guldensver deel vervolgens deze hoeveelheid millioenen over de industrieën, die betalen aan de twee gulden, die gij hun ontneemt en die dit enorm totaal hebben voortgebracht en gij zult u een denk beeld kunnen vormen van het nadeel, dat gij zult berokkend hebben, niet alleen aan de ge heele massa burgers, maar aan den nationalen arbeid. Ongelukkig zien de keeren protectionisten dit niet in; eenige centen hier, eenige centen daar, wat beteekent dat, zeggen zij, de schouders op halend. Een kleinigheid, die door niemand zal worden gevoeld. Dat de landbouw kwijnt, wij weten hetmaar de andere industrieën over 't algemeen verkeeren in 'tzelfde geval. Wat de arbeidende klassen aangaat, die het grootste deel der natie uitmaken, deze hebben den afgeloopen winter een toestand doorworsteld, die ieder rechtgeaard mensch met medelijden moet vervallen. En toch zou men deze reeds zoo beproefde meerderheid willen be lasten ten bate van den landbouw. Onder de tegenwoordige omstandigheden zou het eene bijna misdadige onzinnigheid zijn aan te dringen op invoerrechten op granen of vleesch. Als 't oogenbUk der toepassing gekomen was zou 't misschien tot onlusten kunnen leiden, waaraan meD niet dan met huivering kan denken. Het officieuse Journal de Bruxelles komt or tegen alle dagbladberichten over militaire maat regelen welke de regeering genomen zou hebben tot het voorkomen van ongewenschte gebeurlijk heden en manifestaties op den 13den Juni. Het blad verzekert, dat de vredelievende burgers ge rust kunnen zijn en volkomen kunnen vertrouwen op de flinkheid der regeering. Volgens een Brusselsch blad zijn de ze nuwen van Van der Smissen zoo overspannen dat hijnaar de directeur der gevaugenis ver klaard moet hebben, weldra volslagen krankzinnig zal zijn. Zondag is de bliksem geslagen in de kerk van Ingoyghem bij Brugge, juist op het oogen- blik dat de bisschop het vormsel aan de kin deren toediende. Een schrik maakte zich van de menigte meester. Niemand is gelukkig ge kwetst. Havas logenstraft de berichten omtrent de bezetting der Nieuwe Hebriden door de Eranschen waarvan de dépêches uit Australië gewag maken. Ten gevolge van de slachting die er onlangs heeft plaats gehad heeft de gouverneur van Nieuw Caledonië twee schepen naar de Nieuwe Hebriden gezonden ter bescherming der Franschen; maar die maatregel heeft volstrekt, geen staatkundig doel. In de mijn Amboice, nabij St.-Etienne, is een droevig ongeluk voorgevallen. Toen de machinist zijne machines een oogenblik had ver laten, is deze in verkeerde richting aan het werk gegaan, zoodat de ophaalbak, die naar beneden gingals een pijl zoo snel naar omhoog ging, zoodat hij tegen de balken verbrijzeld werd en daarna weder naar beneden stortte. Van de ne gen werklieden, die er zich in bevonden, wer den er zes gedood drie werden doodelijk ge kwetst. Bij de beraadslaging in de kamer over de uitzetting der prinsen bestreed de heer Modier Montjan de ingediende ontwerpen en werd door hem de a'.gemeene uitzetting verlangd. De re publikein Delafoge verklaarde de uitzonderings wetten te verwerpen en bestreed de verbeurd verklaring. De Freycinet beloofde alle gevraagde inlichtingen te zullen verschaffen. De Lesseps heeft nu het antwoord der //technische commissie" op de vragen welke aai. den voorzitter der Panama kanaal Maatschappij werden gesteld, aan de regeering overgelegd. l)e raad van beheer is van oordeel, dat dc antwoorden betreffende duur en kosten van het werk den minister zullen voldoenen dat het plan der obligatieleening van 600 millioen francs eerstdaags aan de kamer voorgesteld zal worden. Uit Marseille wordtgemeld, dat daar in de gevangenis Saint-Pierre een oproer onder de ge vangenen is uitgebarsten. Om 350 man in be dwang tc houden waren er op dat oogenblik niet meer dan zes gevangenbewaarders. Onmid dellijk werd door middel van de telephoon de hulp der gewapende macht ingeroepen. Voordat deze kwam had er echter een ongelijke strijd plaats tusschen de gevangenbewaarders en de oproerlingen. Toen er een dertigtal politie dienaren kwamen wisten zij zich meester te maken van een aantal voorvechterseen veertigdie naar hel strafcachot gebracht werden. De oproerlingen verklaren dat het slechte voedsel en de vermoeiende arbeid hen tot verzet hadden gebracht. De begrooting voor het aanslaande dienstjaar wijst een overschot van 25 millioen presetas aan. De vlottende schuld gedurende de laatste drie jaren vermeerderd met 80 millioen zal gedelgd worden door het overschot, en de hulpbronnen der buitengewone begrooting. Uit Madrid wordt aan de Times gemeld, dat er groote, bedrijvigheid heerscht ouder de republikeinen en Carlisten, en de regeering daar tegen maatregelen neemt. Een 7Otal Carlisten zijn naar het noorden vertrokken de Carlisten moeten er in geslaagd zijn 500 geweren over de grenzen te smokkelen. Het bevestigt zich dat de koningin hare toe stemming heeft gegeven tot ontoinding van het lagerhuis. Gladstone zal dadelijk na de offici- eele bekendmaking van het besluit der koningin een manifest uitvaardigen. Het ministerie zal al het mogelijke doen om de sluiting te verhaas ten. Men gelooft dat de ontbinding den 25 of den 26sten dezer zal plaats hebben. Dinsdagnacht hebben er te Belfast ernstige onlusten plaats gehad naar aanleiding van Oran- gistische optochten met muziek en fakkels bij wijze van vreugbetoon over de verwerping der Home Rule Bill. De versterkte politie en de oproermakers wisselden geweerschoten waardoor er verseheidener. aan weerszijden gewond werden Ook met stoenen werd er naar de konstabels geworpen. Verscheidene huizen en tapperijen werden verwoest. Ook elders legden de mannen van Ulster hunne vreugde over de verwerping der bill aan den dag

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1