Duitschland. Oostenrijk, Italië. BINNENLAND. Ingezonden tsukken. UITVOERINGEN. OVERZICHT van den handel in huiden, leder en schors over de maand Mei 1886. Aoor het verbranden van Gladstone en Parnell in beeltenis. LONDEN, 10 Juni. De toestand te Belfast, en in andere hoofdplaatsen van de noordelijke districten van Ierland wordt allengs ernstiger tengevolge der verbittering tusschen de protes tanten en de katholieken. De overheid heeft omvangrijke maatregelen genomen tot het af zenden van troepen naar de centra, waar thans de openbare macht onvoldoende blijkt om de wanordelijkbeden te onderdrukken^ Bij de on lusten te Belfastdie den afgeloopen nacbt het karakter van eenen burgeroorlog verkregen, hebben de militairen de konstabels bijgestaan, maar beiden waren niet opgewassen tegen de aanvallers die vuur gaven en met steenen wierpen. Het hoofd bureau van politie werd belegerd. Overal inde arbeiderswijken werd zwaar gevochtenherhaal delijk hebben de militairen met de bajonet ge chargeerd. Van de aanvallers zijn er vele gedood en gekwetstonder welke ook vrouwen en kin deren. De winkels blijven gesloten. Er zijn nieuwe troepen te Belfast aangekomen. Ook uit Lorgan en andere plaats wordt mel ding gemaakt vau wanordelijkheden. LONDEN 10 Juni. Volgens de laatste berichten uit Belfast zijn ten miuste zeven per sonen door geweerschoten bij den opstand van gisteren gedood. Zestien gewonden, waarvan een doodelijk, zijn in het hospitaal. In de stad bevindeu zich 700 man van de geudarmerie. Dezen morgen was de stad rustiger. BELFAST, 10 Juni. In het hospitaal zijn nog twee personen aan de gisteren bekomen wonden overleden evenzoo twee in hunne wo ning. Heden ochtend hadden er nog hier en daar schermutselingen plaat3, maar niets ernstigs. BELFAST, 10 Juni. (3 uur 's namiddags) Een detachement politie is zooeven door de me nigte aangevallen. De militaire macht werd ter hulp ontboden die spoedig na hare aankomst de menigte uiteen dreef. In den Dinsdag ie Munchen onder voorzitter schap van prins Luitpold gehouden ministerraad werd eenparig geconstateerd dat de geestestoe stand van den koning van dien aard isdat hij den regeerplicht niet meer vervullen kan. De be noeming van een regentschap is mitsdien op handen. De graven Holstein en Torring znllen den koning, die in een zijner kasteelen te mid den van het gebergte vertoeftdaarvau mede- deeling doen. De beide graven zouden ook de curatoren des konings worden. Het Fremdenblatt meldtdat Woensdag namiddag dJ/g nre de miuister van buitenlandsche zaken en van 's konings huisbaron von Crail- heim 's konings opperstalmeester graaf Hol stein, en de hofmaarschalk baron von Malsen uit naam van 't kabinet zich naar den koning hebben begeven om zijne onderteekening te verkrijgen op een voor den staat noodzakelijk geworden maatregel. Dinsdagnacht is eene geneeskundige commissie naar den koning vertrokken. De Landdag komt den 16 dezer bijeen. Volgens de Newesten Nachrichten wordt de landdag opgeroepen om onmiddelijk na Pinkster bijeen te komen. De cooferentiën tusschen het ministerie en prins Luitpold dureu nog voort. Voor heden zijn de ministers von Lutz, Faustle, Crailsheim cn de hoogste hofbeambten bij dien prins aan een diner genoocjigd. Donderdag voormiddag te elf uur is te München het regentschap afgekondigd. Koning Lodewijk zal, wanneer zijn toestand toelaat hem te vervoerennaar het gesticht „Fürstenried" worden overgebracht. De afkondiging van het regentschap is te Munchen kalm opgenomen. De bevolking had haar klaarblijkelijk verwacht, en het aanzien der stad veranderde in geen opzicht. Zaterdag komt de staatsraad bijeen die zich zal bezig houden met de voorstellen, welke zullen worden inge diend bij den landdag die tegen den IBen bij eengeroepen is. Prins Luitpold en de ministers bevinden zich te Munchen. Alleen de minister koning te bewegen afstand van de regeering te doen en eenen plaatsvervanger aan te wijzen. Volgens zoo juist hier ontvangen berichten heeft de koning zich heftig verzet tegen de me- dedeeliog van het besluit betreffende het regent schap hij liet graaf Holstein gevangen nemen en trachtte den overigen leden der commissie door maatregelen van geweld het binnentreden van zijn slot te beletten. Daar het bestuur van het Bezirk nog geen bericht had gekregen van de afkondiging van het regentschapmochten ue gendarmen die hetmet geladen geweer naar het slot gezonden had om het te bewaken, zich nog niet van hunne posten terugtrekken. Een Donderdag ochtend vroeg bedreven dubbele moord met diefstal gepaard veroor zaakt groote ontsteltenis. Zekere winkelier Schif ting en zijne zwangere vrouw woonachtig in de Möckernstrrasse te Berlijn werden op gruwzame wijze omgebracht. Hun tienjarig dochtertje, dat wegkroop en aan de oogen des moordenaars ontgingzegt dat een weggejaagde huisknecht Keiler genaamd de gruweldaad bedreven heeft. De aangeklaagde is nog niet in handen der jus titie. voor Garibaldieene manifestatie aan den dag gelegd hebben ten gunste van het onverloste [talie. De studenten doorliepen de straten hieven kreten aan ter eere van Oberdauk, en op den muur van het universiteitsgebouw werd een biljet aangeplakt met beleedigingen aan het adres van Oostenrijk. De karabiniers, uitgezonden om het biljet af te scheuren, hadden eene worsteling met de studenten te doorstaan. Twee hunner werden gewond en ruim een vijftig studenten werden gevat. Naar men zegt, is er thans sprake van het sluiten der universiteit. In de Hongaarsche gemeente Botein het Torontaler comitaatbrak een brand uit, welke meer dan 300 huizen in de asch legde. Een vrouw, die om een kleinigheid in haar brandend huis gingwerd door een balk getroffen en ge dood. Een Sjarig meisjedal met het toezicht over haar 4jarig zusje was belastvond met het kleine wicht ook den dood in de vlammeu. Een vrouw is van schrik waanzinnig geworden. PEST, 10 Jnni. Twee bataljons infanterie en twee escadrons cavalleriemet de geheele politiemacht vereenigd, slaagdeu er gisteren avond in door krachtig op te treden, de oproermakers spoedig uiteen te drijven. Nadat tot de hier en daar opeengehoopte troepen volks driemalen de waarschuwingvan hoorngeschal vergezeld gericht was om uiteen te gaan en 2ij daarop met scheldwoorden gefluit en steenworpen ge antwoord hadden gaven de officieren het bevel „storm Hierop ging de infanterie met gevelde bajonet los op het volk, dat onder een vervaarlijk gehuil op de vlucht sloegdoch ook toen nog de soldaten met steenen gooide en de straatlan tarens en vensterruiten stuk wierp. Een aantal verwondingen waarouder vele ernstigewerden veroorzaakt door stooten met de kolven en steken met de bajonetten der geweren. Niettegenstaande het optreden der troepen werd het gevecht op verschillende punten der slad telkens hervat totdat tegen middernacht de rust hersteld was. Uit welke bestanddeelen het oproer bestond blijkt hieruit, dat vele kooplieden brieven ont vingen waarin om geld gevraagd werd onder bedreiging dat zijbij niet voldoening aan den eisch hunne glasramen verbrijzeld en hunne uitstallingen geplunderd zouden zien. Herhaalt heden het oproer zich dan hebben de soldaten last bekomen te schieten zij zijn daartoe reeds van scherpe patronen voorzien. Generaal JaLski heeft den minister Tisza uit gedaagd tot een tweegevechtdoch de keizer heeft hun verboden van leer te trekken. De uitbarstingen van de Etna hebben geheel opgehouden, Het militaire cordon om Nicolosi is opgeheven en de inwoners van het stadje kunueu er nu terugkeeren. Een tweegevecht tusschen generaals is een niet alledaagsch feitdat te Rome heeft plaats gehad. Dit duel had namelijk plaats tusschen generaal Crolli de Castigliolikommandant der stad Romeen generaal Mazzuchi, bevelhebber van Milaan. De reden van het tweegevecht was dat Crolli verleden jaar bij de legcroefeningen toen hij nog kolonel waseenige hatelijkheden van generaal Mazzuchi had moeten verwachten. Een bijzondere haat had Crolli tegen laatstge noemde opgevat en toen zijne benoeming lot generaal eenige maanden later volgde kon hij dus vrij tegenover ziju vijand spreken. Van woor den kwam het tot eene uitdaging tot een twee- YVA AL WIJK Maandag 14< dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum Leidens ontzet. R- Hol. V Waalwijk 12 Juni 1886. Be heer Jud. Timmermans Wz. heeft de be noeming tot wethouder niet aangenomen. De heer Pitlotelegrafist alhieris over geplaatst naar 's Bosch. /f- 't Is vandaag 40 jaar geleden, dat de heer "nrielen te Drunen benoemd werd tot gemeente geneesheer. Naar men ons mededeelt zal het den ervaren en algemeen beminden practicas bij deze gelegenheid niet aan bewijzen van belangstelling Yan de zijde der gemeentenaren ontbreken. Woensdag is een paard van de heeren W. Timmermans en Zonen alhier, als lijdende aan kwaden droes, onteigend en afgemaakt en daarna verbrand. Woensdag en Donderdag zijn weder rijk geweest aan onweersbuien. Zoo hevig als Woens dag namiddag hebben wij ze maar zelden gehoord. Aanhoudend doorkliefden helle bliksemschichten de lucht en ratelden en kraakten de dondersla gen, die de gebouwen op hunne grondvesten deden schudden. De regen viel bij stroomen neder, alsof alle sluizen des hemels waren opengezet. Van ongelukken in deze of naburige gemeenten hebben wij echter niets vernomen. Donderdag namiddag hadden wij een herha ling maar niet voluit zoo hevigtoen echter regende het hier niet veel. Bij die gelegenheid is de bliksem nabij de haven in een boom en vervolgens in een huis geslagen, nochtans zonder veel schade aan te richten. Ook in de naburige gemeenten is het hemelvuur hier en daar inge slagen maaar gelukkig zonder erge gevolgen. Ook te Nieuwer-Amstel heeft het onweder onheil gesticht. Te half zes sloeg de bliksem in een 28 meter boogen fabrieksschoorsteen van de stoomhoutzagerij „Nederland" (eigenaar de heer Suiff) en wierp meer dan de helft van het steenen gevaarte naar beneden, zoodat de brok stukken id grilige wanorde her- en derwaarts verspreid in een aangrenzend veld terechtkwamen. De gebouwen, meest houten loodsen, die onmid dellijk tegen den schoorsteen aaugebouwd waren, hebben door bet neervallend puin en de steen klompen betrekkelijk zeer weinig geledende verwoesting daar aangericht is aan eene alom teweeggebrachte spanning en ontzetting van het bindwerk toe te schrijven. De machinekamer is zoo goed als ongedeerd geblevende aldaar werkzame machinist wasovertogen van stof, maar bekwam zoo min «Is andere in de fabriek bezig zijnde personenletsed. Bijna alle ruiten in de houtzagerij werden verbrijzel, eveneens vole van in den omtrek staande huizen-en eenige ruiten van eene op 50 M. afstand staande fabriek. De slag veroorzaakt door het instorten van den schoorsteen en het het geraas der verdere ver woesting waren zoo hevigdat de werklieden hoegenaamd niets vernomen hebben van den buitengewoon harden donderdag de laatste van de bui die op het licht onmiddellijk volgde. Hoewel het voorshands ondoenbaar is den weg van het hemelvuur geheel na te gaan, wijl hoopen puin neerhangende balken planken en splinters het Waterloopleiu de bliksem gaten in den grond geslagen. Zoo ook op de voormalige Hoogesluis, waar men de gaten heeft moeten afsluiten wegens gevaar voor het verkeer. Uit Tegelen (Limburg) wordt gemeld Heden middag tusschen vier en vijf uren ontlastte zich een hevig onweder, vergezeld van zwaren regen ^boven deze gemeente. Van vier personen, die zich in de onmiddellijke nabijheid der Tegelsche ijzerfabriek bevonden, werden twee onmiddellijk doodgeslagen hoofden van huisge zinnen een aihier woonachtigde ander te Venloo. De twee andere, die met hen liepen bekwamen geen letselalleen werd de bodem van den lioed van een hunner verschroeid. Overigens kwamen zij met den schrik vrij. Oisterwijk, 11 Juni 1886. Vergun mijnheer de redacteureen plaatsje aan het volgende. Ik ben dankbaar aan de kiezers, die blijkens eene advertentie in uw blad het oog op mij vestigen voor eene candidatuur bij de aanstaande verkiezing van leden der tweede kamer. Het noopt mij tot de volgende mededeeling Toen ik voor eenige weken werd aangezocht mij voor eene candidatuur in het hoofdkiesdistrict Tilburg beschikbaar te stellen, heb ik te kennen gegeven, dat daartegen geene persoonlijke bezwa ren in den weg stonden, maar dat het mij voor kwam dat het oogenblik om tegen de overheer- sching der kiesvereeniging „Noordbrabant" in verzet te komen, nog Diet daar was. Om twee redenen Vooreerst omdat eene organisatie der strijdkrachten behoort vooraf te gaan, en daartoe de stoot moet gegeven worden door vele verdienstelijke en invloedrijke mannen van vrijziunige beginselenaar. welke maunen Noordbrabant rijk geDoeg 13. Vervolgens orn~ dat zoolang dit niet is bereikt, het beter schijnt geheel vrij spel te laten aan de enkelen, aan wie de leuze van het godsdienstbelang wordt dienstbaar gelaten om de groote massa van kiezers te beheerschcn wijl al'engs meer zal blijken, dat niet de belangen van het vaderland veel minder die van den godsdienst worden betracht en behartigd. Men achtte deze redenen gewichtig genoeg om het denkbeeld eener candidatuur te laten varen, en dit bracht er mij toe ook de vereerende candidatuur der kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht" te Breda niet te aanvaarden. Ik ben nog van hetzelfde gevoelen. Nog dit Met de kans gekozen te worden zou ik zeker geene candidatuur kunnen aanvaard hebben; nu, zonder dtze kans, doe ik het even min niet omdat ik schroom voor mijn gevoelen uit te komen, maar omdat het naar mijne beschei den meening is in het belang der beginselen, aan welke alJe Nederlauders maar sedert 1848 vooral wij katholieken, allen dank schuldig zijn, en van welke alleen rechtsgelijkheid voor gansch het volk is te wachten. Of '19 dit niet thans wepr gebleken? van rechts gelijkheid ia toch wel de eerste eisch dat voor allen, die daarop rechtmatige aanspraken kunnen doen gelden, het stemrecht bereikbaar worde; en een andere eisch dat de ruimere volksvertegen woordiging der toekomst de regeling van het onderwijs iu handen hebbe. Onbegrijpelijk genoeg dat een en ander werd afgewezen, juist door hen, die zich de kampioenen der rechtsgelijkheid noemen, onbegrijpelijk te meer omdat aan hen het offer werd gebracht van het gehate art. 194 der grondwet, dat sedert jaren met zooveel ver woedheid bevochten werd. Mr. A. M. Sassen. Waalwijk, 5 Juni 1886. De maand Mei is voor den handel in hui den over 't algemeen niet onvruchtbaar ge weest. De importeurs, die niet zonder reden met eenige vrees op verdere daling hunne maga-

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2