Nummer 48. Donderdag* 17 Juni 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. UITGEVER: Waalwijk. STAAT VAN BRIEVEN De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden j 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. 1-1iP^gggggËLJ_L l"gggH Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarbo.eu 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Maart. Van Waalwijk. Aug. Nootenboom Rotterdam. dc 1ste helft der maand April. A. R. de Vries Nieuwer-Arastel. naar Engeland. Mr. Canderlier Londen. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN Voor het hof van appèl te Brussel is het hooger beroep in behandeling gekomen, hetwelk door den ex kanunnik Bernard is aangeteekend tegen het veroordeelend vonnis wegens geldver- duistering door de correctioneele rechtbank van Charleroi tegen hem uitgesproken. De zaak belooft van langen adem te zullen zijn, daar het hof er zijne zittingen gedurende drie weken voor heeft beschikbaar gehouden. De voorlezing van het rapport van den raadsheer Desmons alleen zal drie zittingen in beslag nemen. Zonder de minste stoornis is de 13e Juni voorbijgegaan de dag die in veler verbeelding het bloed door de 6tralen der hoofdstad zou hebben zien vloeien onze voornaamste monu menten in painhoopen veranderen, en tevens het sein zou geweest zijn tot een strijd op leven en doodtusBchen proletariërs en kapitalisten, tusschen de campagnons en de bourgeois En Diet alleen dat er niet minder orde heerschte dan op andere Zondagen maar zelfs heeft de politie van Brussel geen aanleiding gehad proci s verbaal wegens eenige overtreding op te maken. Van den kant der regeeriog en der gemeen telijke overheid heeft het niet aan preventieve maatregelen ontbroken. Het geheele garnizoen was van 5 uur Zondag ochtend in de kazernen brandweer bevonden zich in de nabijheid der meest bedreigde punten Noorder- Zuider en Luxemburgscbe stations6tadhuis enz. terwijl de garde civique van BrusselSt. Jo6- seten Noode en St. Gilles op verschillende plaatsen was opgesteld. Weldra bleek dat dit machtsvertoon iioodig was, om de hoofdstad te beschermen tegen ruim vierhonderd afgevaardigden van verschillende werklieden vereenigiugen, die Zondag ochtend van 11 tot 2 in geheime en van 5 tot 9 uur in publieke zitting in de met eene roode vlag ge tooide Salle St. Michel in de Rue d'Or vergaderd zijn geweest. In de zitting van heden ochtend werd o. a. de vraag behandeld of de federatie de erlanging van het algemeen stemrecht zou trachten te bewerken door vreedzame propaganda, dan wel langs revolutionairen weg. Slechts twee van de vierhonderd en twintig afgevaardigden verklaarden zich voor het laatste alle anderen verkozen hun doel op vreedzame wijze te bereiken. Spoediger dan men had mogeD verwachten heeft de kamer van afgevaardigden een einde gemaakt aau de discussie over het verbannings- voorstel der prinsen. Vrijdag is de beslissing reeds over het ontwerp gevallen en heeft de kamer het voorstel der commissiedis met bet onderzoek van het ontwerp is belast geweest, om alle leden der farailiën die over Frankrijk ge regeerd hebben, zonder uitzondering te verbanr.en, verworpen met 314 tegen 220 stemmen. Daar entegen is het voorstel Brousss strekkende om de verbanning verplichtend te stellen voor de pretendenten en facultatief voor de andere prinsen, met welk voorstel de regeering zich had vereenigd, aangenomen met 315 tegen 232 stemmen. De minister van het post- en telegraafwezen heeft het besluit geteekend waarbij het tarief der telegrammen voor de dagbladen met 50 pet. verlaagd wordt. De werkstaking te Decazevilledie 4 maanden geduurd heeft is geëindigd. In eene vergadering van mijnwerkers te Decazeville, Firmy eu Combes, ten getale van omstreeks 15000, is eteenparige 6temmen besloten den arbeid te hervatten. Door toedoen van den minister van openbars werken heeft namelijk de maat schappij besloten het loon te brengen op den vorigen voet en het alzoo iets te verhoogen. De werklieden afgevaardigde Basly was weer overgekomen om de vergadering te leiden. Hij heeft de arbeiders aangespoord de door de maatschappij aangebodene verhooging aan te ne men. Wel deed hij dit met weerzin maar de openbare meening zou zich tegen hen keeren indien zij thans weigerdeD. Uit zijne verklaring bleek voortsdat er nog 8500 fr. in de mijnwerkerskas was. Daarmede zullen de arbeiders te hulp worden gekomen, die de maatschappij weigeren mocht weer in dienst te nemen, en de vrouwen en kinderen van hen, die in de gevangenis zijn. Vermeld dient hier te wordendat de werk stakers al sinds geruimen tijd in hunne gelederen volgelingen verloren hadden. Velen hadden den arbeid hervat tegen het verminderde loon. (De vermindering was omstreeks 5 pet.) Dagelijks meldden zich mijnwerkers bij de maatschappij aan om weer in dienst te worden genomen zoodat het aantal personendie in de mijn schachten waren afgedaald in den laatsten tijd reeds 1200. a 1300 bedroeg. De werkstaking loopt ten einde was dan ook aller gezegde. In Frankrijk is weer een moordaanslag in den trein beproefd. Toen de avondtrein dezer dagen om half een te Versailles aankwam, stapte er een man uitdie geheel met bloed was bevlekt. Terwijl hij sliep was hij door een individu die te Asnières was ingesiaptaan gevallen gewond en beroofd. De moordenaar was kort voor het station te Biroflay uit den trein gesprongen na te vergeefs beproefd te hebben zijn slachtofferdien hij dood waaüde mee te slepen. De beroofde reiziger ofschoon met een looden knop zwaar gewond, kreeg later het bewustzijn terug en vertelde te Versailles wat hem was overkomen. Terstond werd een onderzoek iogesteld. De plek waar de moordenaar uit don trein sprong, was duidelijk zichtbaar. I)e man was achterover in den modder gevallen en zijn voetstappen waren duidelijk te zien. Overigens was van hem geen spoor te ontdekken. Gladstone heeft een manifest gericht tot de kiezers van Midlothian. Hij zegt dat de koningin eene ontbinding heeft toegestaan, ten einde de beslissing van de natie te vernemen omtrent een vraagstuk, ernstiger, maar ook eenvoudiger, dan éénig vraagstukdat er sedert eene halve eeuw aan de beslissing van het land onderworpen werd. Er valt slechts tusschen deze twee poli tieke middelen te kiezen of Ierland te regeeren met dwang, of het zijne eigene aangelegenheden te laten regelen. Gladstone ontzegt aan de tegenstanders van zijn ontwerp het recht, om zich Unionisten te noemen. Die Unie (zegt hij), welke hij thans zoekt te wijzigen, is eene Unie op papierdoor geweld en bedrog verkregen maar nimmer door het Iersche volk goedgekeurd. Ierland verlangt niet de opheffing der Unie, maar het herstellen van zijn parlement, in eenen vorm, ontbloot van de prerogatieven, welke de belangen des rijks (imperial interests) zouden kannen benadeelen. Ierland schenkt daa ook een goed onthaal aan de voorzieningen ter bescherming van de minderheid. Ten slotte vat Gladstone de heilrijke vruchten, welke hij zich van zijne poliiiek belooft, als volgt samen lo Hechtma- king van de eenheid en vermeerdering van de kracht des rijks2o uitdooving van de twisten in Ierland cn ontwikkeling van Ierlaod's hulp bronnen 3o schoonwasschicg van Groot-Brit- tannie's eer wat betreft de smet, die er naar liet oordeel van de gansche beschaafde wereld op geworpen werden 4o verheffiüg van de waardigheid des rijksparlements en bevordering van 's lands belangen. De Times, de Standard en de meeste andere ochtendbladen oordeelen afkeurend over Glad stone's manifest. Slechts de Daily News belooft zich daarvan zeer veel, en drukt de overtuiging uitdat het VDlk zich scharen zal om den ouden staatsman die den moed en de bekwaamheid bezit tot eene gelukkige oplossing van het Iersche vraagstuk. Een ernstig oproer had Zaterdag te Sligo plaats. Verbitterd door eene onbeduidende be schadiging aan het bisschoppelijk paleis, sloegen de katholieken bij de voornaamste protestantsche

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1