Duitschland. Italië. T BINNENLAND. inwoners de vensters in en 9taken een huis in den brand. Daar de politie niet bij machte was het oproer te beteugelenwerden de troepen ontboden, die met de bajonet de straten schoon veegden. Sedert werd de rust niet weder ver stoord. Treurige tijdiug van het Beiersche hofde krankzinnige koning heeft de hand aan zich zelf geslagen. Zaterdag namiddag 2 uur was hij zonder eenig voorval op het kasteel Berg aangekomen, waar des voormiddags graaf Holstein met den tot geleider des xouiugs benoemden majoor Washington en den secretaris van de hofkas Klug tot ontvangst des konings was aangekomen. Des avonds ten 63/4 ure ging de koning in het park een wandeling doen met doctor Gudden. Daar beiden na een geruimen tijd nog niet terag- kwamen werd er nasporing gedaan. Aan den oever van het meer gekomen, zag men beiden in het water liggen. De koning gaf, evenals dr. Gudden aanvankelijk nog flauwe teekenen van leven; doch alle door dr Muller aangewende pogingen om hem weder bij te brengen bleven vruchteloos. Des nachts ten 12 ure werd de dood des konings geconstateerd, evenzoo het overlijden van dr. Gudden. Blijkens bericht van den luitenant-kolonel Washington moet het ongeluk hebben plaats gehad omstreeks 7 ure. Het horlogie des konings heeft namelijk tusschen het glas en het wijzerblad water ingekregen en is 6 minuten vóór 7 ure blijven stilstaan. Dr. Muller en de administra teur van het kasteel, de heer Huber, hebben de beide drenkelingen naar den oever gehaald en te bed doen leggen. Pols en ademhaling stonden stil. Dr. Muller met de aanwezige verplegers en twee gewezen soldaten van den gezondheids dienst deden tot' middernacht alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken, en toen verklaarde dr. Muller eene verdere voorzetting nutteloos. Volgens nadere berichten moet er tusschen den koning en dr. Gudden een hevige worsteling hebben plaats gehad. Wegens de talrijke voet indrukken aan het meer en de kwetsuren in het gelaat van dr. Gudden (twee groote en twee kleinere wonden aan de rechterzijde van den neus) is dit ontwijfelbaar. Alvorens in het water te springen had de koning zijne beide zakken geledigd. Voor zoover men kan nagaan moet dr. Gudden hem oogenblikkelijkzijc nagesprongen. Maandag voormiddag ten 10 ure hebben in de eene kazerne de generaals en in alle andere kazernes de troepen den eed rfgelegd van getrouw heid aan Koning Olto I en den rijksbestuurder prins Luitpold, die de regeering zal blijven uit oefenen, daar prins Otto, reeds sinds jaren zwaar lijdende, ook feitelijk daartoe buiten staat is. De ministers Crailsheim Faustle en Riedel zijn naar Berg gegaan om een officieel verslag op te stellen over den staat, waarin zij 's konings lijk gevonden hebben. Het overbrengen van het lijk naar de hoofd- en residentiestad zal zoo spoedig mogelijk plaat9 hebben. Het lijk zal in de oude slotkapel op een praalbed ten toou worden gelegd. De kerken zijn overvol ran de diep verslagen be volking. Een ooggetuige schrijft in een brief uit Cata nia (Sicilië het volgende „De uitbarsting van de Etna die den 18n Mei een aanvang nam is het verschrikkelijkste en wonderbaarste schouwspeldat ik ooit heb bijgewoond zij i9 zelfs heviger dan die, welke vele jaren geleden de thans weder bloeiende stad Catania vernielde. Zooals men weet, bestaat de Etna uit een groep bergen die meer dan 8000 meter boven de oppervlakte der zee liggen en Dinsdag heeft de lavastroom een meer zuidoos telijke richting genomen zoodat er geeu hoop meer is om Nicolosi te redden. De dreigende ramp wordt zoo nabij geacht, dat het gemeentebestuur van Catania alle beschikbare middelen van ver voer heeft opgeëischt en alles wat de dorpelingen aan waarde bezittenliet weghalen. Hartver scheurend zijn de jammertooneelen, waarvan wij getuigea waren. Enkele lieden, die de wei nige akkerswelke zij bezaten reeds verloren hadden, wilden liever sterven ter plaatse waar zij geboren werden dan zonder eenig middel van bestaan te leven. Soldaten en brandweermannen hebben getracht een weg te banen om den lavastroom een nieuw kanaal te verschalfen en dus het dreigend lot van Nicolosi af te wenden, doch de poging mislukte. Nadat de lieden een dag zeer hard hadden gewerkt, maakte een lava stroom alles ongedaan, en deze bleef indezelfde gevaarlijke richting.''' Den 2 Juni was de lavastroom op 4000 yards afstand van het eerste huis van Nicolosi, maar nog werd de hoop niet opgegeven, om ten minste een gedeelte der stad te redden. Waalwijk, 16 Juni 1886. Openbare vergadering van den gemeenteraad Donderdag 17 Juni 1886 nam. 6 ure tot be noeming van een wethouder. Verleden week is eene commissie uit de besturen van gemeenten, aan de lijn Zwaluwe Bosch gelegen op audiëntie geweest bij den minister van waterstaat enz. ten einde bij Z. E. aan te dringen op het ir. exploitatie brengen van het baanvak ZwaluweBaardwijk. De minister heeft zijnen steun toegelegd, doch de exploitatiemaatschappij is niet verplicht een gedeelte eener lijn in exploitatie te nemen; alles hangt dus van den wil dier maatschappij af. Gisteren avond is door de marechaussee alhier gearresteerd en gevankelijk binnen gebracht H. Verduijn schoenmaker te Kaatsheuvel die nog 21 dagen cellulaire gevangenisstraf had uit te zitten wegens mishandelingmaar die zich iot het ondergaaan daarvan niet had aangemeld. Zekere Peter Timmers, te Waspik woonachtig, is op weg naar Kaatsheuvel plotseling overleden. Aan het stationsgebouw te Waspik zijn gedurerde de Pinksterdagen 45 groote ruiten verbrijzeld. De commissaris des konings in Noordbra bant jhr. mr. P. J. Bosch van Drakestein, heeft het eere voorzitterschap aanvaard van de commis sie tot leniging van de schade, door den hagelslag op deii ln dezer aan verschillende gemeente in N. Brabant veroorzaakt. Gedep. staten hebben machtiging verleend om ten behoeve van de noodlijdenden een algemeene inzameling in de provincie te houden en de regeling enz. opgedragen aan jhr. J. De la Court, mr. L. A. N. Gerrits en jhr. M. A. Snoeck. De heer W. Hagoortonlangs tot lid van den raad herkozen is ook weder benoemd tot eersten wethouder te Capelle. De smokkelhandel schijnt thans in Limburg in vollen gang. Gelukte het Dinsdag jl. den te Beek gestationneerden ambtenaren circa 60 liter spiritus aan te halen, Vrijdag voormiddag kregen dezelfde ambtenaren 70 liter spiritus in handen, die men in 25 blazen trachtte binnen te smok kelen. Jammer dat de smokkelaars zich weder door de vlucht wisten te redden. Door de Pruische ambtenaren te Brandlecht zijn aangehouden de gebroeders Ten K.uit Denekampwegens het verboden invoeren van rundvee. Beiden zijn Da het stellen van een borgtocht in geld (naar men zegt 6000 mark) op vrije alle andere inwendige organen zich voordoen als normaal. Deze militairvan wien men niet zeggen kan „dat hij het hart op de rechte plaats draagt zal niet langer voor dtn velddienst wordeu gebruiktmaarhoewel hij gezond en sterk isbij den hospitaaldienst worden ingedeeld ten einde hem in de nabijheid der snij kamer te houden. Pleizierig vooruitzicht Een hoogst treurige gebeurtenis heeft te Aartswoud plaat6 gehad. Een landbouwer, aan vlagen van waanzin lijdende, begaf zich met zijn oudste kind een eenig dochtertje van ongeveer zeven jaren in het land. Aan een der zoontjes, die verzocht mede te mogen gaan, werd dit door den vader geweigerd. Koit daarna ziet de vrouw naar man en kind uit, maar ontwaart geen van beiden. Zij gaat zoeken en vindt in een ondiepe sloot den man bijna verdronken. Zij weet zijn hoofd boven water te werken en zoo te houden, totdat op haar aDgstgeschrei hulp komt opdagen, en nu vindt men onder den vader het lijkje van het in de modder gestikte kind. DRUNEN18 Juni. Gisteren werd alhic1" een dubbel feest gevierd. Het betrof onzen waardigen geneesheerden weledelgeboren heer J. P. P. Tielen, en den geachten directeur onzer harmonie „De Eendracht," den weledelen heer G. H. Brohm uit 's Hertogenbosch. De eerste, de heer J. P. P. Tielen herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 40 jaren door den raad dezer gemeente als geneesheer benoemd werd. In den loop van den morgen werd ach tereenvolgens uit verschillende huizen de vlag gestoken, zoodat des middags onze geliefde natio nale driekleur op verscheidene plaatsen in de lucht wapperde. Des namiddags omstreeks zes ure begaf zich de dorpsharmonie „De Eendracht" met haar prachtig vaandel naar de woning van den grijzen jubilaris en voerde op de afgesloten binnenplaats onder de uitstekende leiding van den heer Brohm, eeoige harer schoonste stukken op uitnemende wijze uit. Kort daarna verschenen de gemeenteraad, met het dagelijksch bestuur aan het hoofd, en eenige belangstellende vrienden van den heer Tielen voor de deur van den jubilaris. In de kamer geleid, waar de heer Tielen met zijn gezin ge zeten was, bood onze burgemeester, de weledel achtbare heer A. de Jongonder passende woorden en in naam van het bestuur der ge meente den grijzen dokter een cadeau aan bestaande in een sierlijk inktstel met eene toe passelijke inscriptie. In zijne toespraak herdacht ZEAchtbare de lange tijdruimte van 40 jaren waarin de jubilaris zijne kennis, zijne krachten en zijne onvermoeide zorgen gewijd had aan de lijders van Drunen, en bedankte hem voor de onvermoeide toewijding aan zijne allergewichtigste betrekking. Getroffen door de bewijzen van achting, hulde en dankbaarheid, hem gebracht drukte de heer Tielen in korte woorden zijnen hartelijken dank uit voor het cadeau, hem vereerd, en voor de sympathiehem bewezen terwijl hij daarbij de belofte voegde dat hij, zoolang God hem nog de krachten schenken zou, voort zou gaan met den meesten ijver zijne betrekking te ver vullen. Dat onze waardige dokter nog langen tijd kracht en lust voor zijne moeielijke levenstaak moge behouden, is onze oprechte wensch. Na afloop der serenade begaf zich de harmonie naar het lokaal van den heer C. van Huiten waar zij gewoon is hare repetities te houden en hare uitvoeringen te geven. Daar zou het feest gevierd worden van den heer Brohm, die twaalf en een half jaar geleden voor het eerst de leiding aanvaardde van de oefeningen der harmonie, Toen alle leden in de repetitiezaal vergaderd waren, nam de onder-directeur van het gezel schap de heer Th. van Delft, het woord en bracht hulde aan de muzikal Aan het verslag der kamer van koophan del en fabrieken te Waalwijk ontletnen wij het volgendebetreffende den toestand van handelscheepvaart en nijverheid over het jaar 1885. In vele opzichten was de toestand van handel en nijverheid in 1885 niet gunstiger dan in de laatst voorgaande jaren. De algemeene malaisewaaronder de we reldhandel gebukt gaat, wordt in onze streek even diep gevoeld als elders en niet zonder reden gaan er klachten op over minder goede uitkomsten en vermindering van prijzen der gefabriceerde waar. Het valt niet te ontkennen, dat de maat regelen door naburige rijken genomen tot wering van andere en tot bescherming van eigen industrie, zonder dat onze regeering in dien geest iets voor den Nederlandschen fabrikant doetreeds sedert jaren loodzwaar op onze nijverheid drukkendoch met alle gepaste middelendie haar dienstbaar zijn zoekt zij naar den weg om tot eene gezondere positie te geraken. Onze industrieelen hebben, het zij te hun ner eer gezegdde laatste jaren veel gedaan tot verbetering van hunne bedrijvenen mochten wij in vorige jaarverslagen hoofd zakelijk op het gebied der schoenenindustrie in dat opzicht van vooruitgang spreken, nog steeds worden door verschillende fabrikanten machineriën van een nieuw systeem aange bracht en perfectionneeren zij ook op andere wijze hun fabrikaat. Met niet minder belangstelling nemen wij waar hoe de leerlooierijen alhierspeciaal wat betreft de bereiding van zooileder den laatsten tijd in vooruitgaande beweging zijn. Dit geldt niet in hoofdzaak het verschil in de quantiteit maar in de qualiteit van het product. Hoewel de Waalwijksche looierij steeds haren ouden roem heeft weten te handhaven, is er op dit gebied sedert betrekkelijk korten tijd een zoo groote ommekeer gekomen ten gevolge van nieuwe looimiddelen, welke wor den ingevoerd, en de wijze, waarop deze ge bezigd wordendat de vraag niet ongewet tigd schijnt of niet te eeniger tijd met het oude looisysteem gaat gebroken worden zij het dan niet zoo geheel uit overtuiging voor de meerdere voortreffelijkheiddan toch uit het oogpnnt van spoed en financiëel belang. Onze looiersalthans velen onder hen begrijpen ten volle het gewicht dezer stroo ming en hebben hunne methodena een grondig onderzoekzoo veel mogelijk ge wijzigd en verbeterd en blijven deze richting volgen. Blijkbaar slagen zij in dit loffelijk streven en het is niet van belang ontbloot hier te kunnen constateerendat Waalwijk in zich bevat wellicht een der grootste zoolleerlooie rijen van Nederland behalve de vele daar opvolgende flinke inrichtingen van dien aard. Op de Antwerpsche tentoonstelling werd door de firma's Charles Eicq Co. en W. Timmermans en Zonen alhierzoolleder ge- exposeerd en wel met het beste gevolg. Eerstgenoemde toch verwierf voor haar fa brikaat de gouden medaille, terwijl de laatste buiten mededinging bleefdaar een der fir manten door onze regeering tot plaatsver vangend lid der Internationale jury werd

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2