Nummer 49. Zondag 20 Juni 1886. 9e Jaargang. U 111 lilt, m Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, DU blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden f 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Te Flenu hebben 2000 arbeiders in de kolen mijnen het werk gestaakt. De arbeiders te Qua- regnon werden genoodzaakt met werken op te houden door eene talrijke bende welke door de gendarmen daarna belet werd haren tocht voort te zetten, Des namiddags ten 3 ure dreigde de werk staking algemeen te worden. De gouverneur van Henegouwen vertrok naar eenige punten waar de werkstaking zich heeft geopenbaard en een escadron lanciers begaf zich naar Hornu terwijl eeu ander escadron straks naar Quareg- non vertrok. De herstemmingen welke Zondag voor de kamer hebben plaats gehad te Veiviers, Bergen en Charleroihebben de clericale partij in de kamer nog met één lid vermeerderd, zoodat zij thaus 98 leden telt tegen 40 liberalen. Te Antwerpen loopt het gerucht dat een zaakwaarnemer spoorloos verdwenen is, nalatende een deficit van anderhalf millioen francs. Men zegtdat een huisvaderuit wanhoop door de bij deze zaak geleden verliezen, zich gedood zou hebben. Uit de haven van Antwerpen is een koop vaardijschip vertrokken met eene lading wapenen bestemd voor de Carlisteu. Het schip zal op de Spaansche kust lossen. Het aantal mijnwerkersdat in de Bori- nage het werk staaktebedraagt 5000. Behalve in de mijnen te Flenuweigeren de lieden ook in een vijftal andere putten af te dalen. Een talrijke bende maakte een einde aan het werk der mijnwerkers te Quareguon de gendarmen verhinderden evenwel de bende verder rond te trekken. Uil voorzorg tegen opstootjes, worden Advertentiën 17 regels f 0,60 daarboeu 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van A.DOLF Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Volgens een particuliere correspondentie der Gazntte is er sprake van dat de Belgische slaat zijn subsidie aan de ,.Red Star Line" zou vervangen door een bepaalde som jaarlijks uit te keeren waarvoor de stoombootmaatschappij een aantal passagebiljettcn voor landverhuizers in ruil moet geven. De landverhuizing uit België' naar de Vercenigde Staten zou dan een staats zaak worden. Te Antwerpen is weder een schip bevracht met wapenen voor de Carlisten in Spanje, De Brusselsche /Gazette", die het bericht van de z/Précurseur" bevestigt, voegt er bij dat de naam van den agent der Carlisten die voor de ver zending der wapenen zorg draagt, bekend is. Hij staat in betrekking tot een comité, dat tijdens eene der vroegere expeditiën van don Carlos geregeld te Antwerpen het vervoer van contra bande aan de in opstand verkeerende Spaansche provinciën bestuurde. Het nJournal de Bruxelles" spreekt echter de stellige verwachting uit dat de regeering ditmaal deze inbreuk op het volken recht niet toe zal laten. BERGEN (Mons;, 17 Juni. Eene bende van 800 werkstakersvan roode vlaggen voorzien, begaf zich van Quaregnon naar Jemappes, en wierp alle gereedschappen, welke in loodsen ge borgen waren, in het kanaal. Daarna drongen zij door inklimmirg in eene ijzerpletterij en noodzaakten de werklieden den arbeid te staken. Vervolgens begaven zij zich naar audere fabrie ken, doch sloegen, bij de nadering der gendarmerie, op de vlucht. Twee bataljons soldaten zijn naar Jemappes, Quaregnon en Wasmes gezonden. Voor het hof van assises te Aveyron is de zaak Watrin in behandeling genomen. De in genieur VVatrin iszooals men weet vermoord bij de opstandjes die de werkstaking te Deca- zeville voorafgingen. De velerhande maatregelen onnoodig. Wel was een groote menigte nieuws gierigen op de been doch alles bleef rustig. Tien personen waaronder een kind en twee vrouwen worden beschuldigd medeplichtig aan den moord te zijn. De commissie voor de douanen heeft het invoerrecht op ossen gebracht 38 fr., hetgeen gelijkstaat met het recht in Duitschland. Zij heeft bepaald dat een bijzondere inspectie-dienst op de grens zal ingesteld worden, ten einde den invoer van voor de gezondheid schadelijk vleesch te beletten. Het Fransche transportschip//Dives" is den lsten dezer met troepen op de Nieuwe Hebrie- den aangekomen. De Frar.sche vlag is daarop op de plaats van aankomst geheschen. De kom- raandant van het Engelsche oorlogschip Undiu en de kommandant van het Fransche transport schip hebben vervolgens een bezoek gewisseld. Uit de stemming voor de commissie uit den senaat, in zake de verbanning der prinsen, is gebleken, dat van de 230 senatoren, die tegen woordig waren, 119 tegen, 108 voor de verban ning waren, terwijl 3 zich onzijdig hielden. Dit bewijst echter nog niet, dat het wetsvoorstel door den senaat verworpen zal worden. Zestig senatoren toch waren afwezig en uit dat getal vertrouwt de regeering een meerderheid voor haar voorstel te kunnen verkrijgen. De senaatcomraissiebelast met het uit brengen van rapport over hel ontwerp tot uit zetting der prinsen heeft den heer Barthélemy Saint Hilaireeen tegenstander der voordracht, tot haren voorzitter benoemd. Zes van de negen leden der commissie zijn tegen de uitzetting. Zij behooren allen tot de repuulikeinsche partij. De heer Dozérian heeft een tegen ontwerp voorgesteld luidende als volgt «Art. 1. De regeering kan uit krachte van hare bevoegdheid tot uitoefening der hooge po- ontzeggen aan de leden der familiën, die over Frankrijk geregeerd hebben indien hunne te genwoordigheid op het grondgebied gevaarlijk is voor de openbare rust. ./Het gebod wordt uitgevaardigd bij een besluit van den president der republiek goedgekeurd door den ministerraad. Art. 2. De leden der hier bedoelde familiën zijn uitgesloten van de land- of zeemacht en kunnen geen openbaar ambt waarnemen, noch eene bij wijze van verkiezing opgedragen betrek king." Dit tegen ontwerp komt overeen met een reeds in 1883 door den heer Barbey ingediend amen dement. In een der laatste zittingen van den mi nisterraad is een voorstel gedaan om aan de mogendheden een nota te zenden, waarin de verbanning der prinsen verklaard wordt. Dit voorstel is niet aangenomen, daar men overwoog dat men tegenover het buitenland de prinsen niet officieel als pretendenten mocht erkennen, en dat men aan het buitenland geen rekenschap verschuldigd was van maatregelen van inwendig bestuur. Volgens een uit Saigon aangekomen tele gram werden te Thanhoa een kapitein en een luitenant door vergiftige pijlen gedood. Tevens wordt melding gemaakt van een nieuwen moord op christenen in Anam, en van een inbrandste- kiDg der dorpen in de omstreken van Toeran door de rebellen. Donderdag voormiddag overhandigde de president der republiek aan de drie nieuw be noemde kardinalen de baretten, teekenen hunner waardigheid. Een hunner, de kardinaal Bernadon, hield daarbij eene aanspraak, welke hij eindigde met te zeggen dat bij en zijne ambtgenooten niet zullen ophouden, hunne gebeden op te zenden voor het heil van Frankrijk. Wij zullen", zeide hij, //de geloovigen onderrichten, zooals Christus deed, in eerbied voor de gestelde machten." President Grévy betuigde zijnen dank voorde

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1