BBBBBBHBl ■BBBB| V Engeland. Italië. Bulgarije. Griekenland. Amerika. BINNENLAND. hulp te roepen ter bescherming van den bedreigden Watrin tegen het gepeupel. De maire heeft ook zelf voor het hof getuigd, dat hij een paar gendarmes heeft weggezonden omdat hij van hunne tegenwoordigheid niet alleen geen goede diensten verwachttemaar met het oog op de woede des volks hunne aanwezigheid zelfs ge vaarlijk beschouwde. Hij verklaarde verder dat hij persoonlijk den heer Watrin heeft beschermd zoolang hij vermocht. Het bloed van den gewonde was zelfs op zijne kleederen gespat. Twee gen darmes gekomen om Watrin hulp te bieden, getuigden echter ten nadeele van den maire. Volgens hen heeft deze liun barsch toegevoegd: „Wat komt ge hier doen Scheert je weg van hier De maire ontkende nadrukkelijk die woorden gesproken te hebben. Een beambte van de mijnmaaischappij verklaarde dat de maire de laatste woorden niet gebezigd heeft. Wel heeft hij den gendarmes ne deur wijzendegezegd „Gaat weg van hier." Ten opzichte van Watrin waren de getuige nissen zeer uiteeuloopend. Volgens den heer Petitjean (die herhaaldelijk pogingen ir. het werk gesteld had om het geschil tusschen de werkstakers en de mijnmaatschappij uit den weg te ruimen; was Watrin in den omgang met de werklieden steeds vriendelijk. Ook trachtte hij bevorderlijk te zijn aan hun onderricht, en sprak hij dikwijls met hen. Anderen voerden als grief tegen hem aau dat hij herhaaldelijk het loon verminderd had. Zooveel is zeker dat het bestaan der coö peratieve winkelvereeniging wiei oprichting aan Watrin was te danken de winkeliers tegen hem in het harnas heeft doen jagen, en dat deze niet nagelaten hebben de arbeidersonder welke er vele waren die zelf een winkel hadden tegen hem op te zetten. Het hof van Aveyron heeft het vonnis geveld over de mannen en vrouwen die daar terec' t slouden als de voornaamste schuldigen aan den moord op den mijndirecteur Watrin, te Decazeville. Zes der beschuldigden: SouquieresGranier ChapsalPuech en de twee vrouwen zijn vrij gesproken. Van de vitr anderen is Lescure tot 7 jaren gevangenisstraf, Bebel tot 8 jaren dwang arbeid Blauc tot 6 jaren gevangenisstraf en Caussanelde knaap die na het deelnemen aan den moord zijne medeplichtigen aangaftot 5 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Gladstone hield Vrijdag avond te Edinburgh eene redevoeringwaarin hij zijne overtuiging uitsprak dat het Britsche volk besloten is zijne staatkunde, welke beoogt aan Ierland autonomie te schenken, te ondersteunen. Het Iersche vraag stuk behoort spoedig opgelost te worden, dewijl anders stoornis in het staatsbeleid gebracht zou worden doordien het niet mogelijk zou zijn de maatschappelijke orde in Ierland te herstellen. Het Home Rule-ontwerp, verklaarde hij, is dood, maar het beginsel er van leeft. Om over dat beginsel oitspraak te doen zijn de kiezers de beste rechters. Een nieuw ontwerp om aan het beginsel litvoering te g<ven, was hij niet in staat h betovea; hij zou echter zijne goedkeuring niet hechten aan eenig ander cr.twcrptenzij het beter ware dan het door hem voorgestelde. De tot dusver geopperde andere plannen bevatten geene afdoende oplossing van het vraagstuk, dat daarentegen door het regeeriogs-ontwerptot tevredenheid van Ierland en tot voordeel van Engeland, uit den weg zou worden geruimd. Te Leeds hield lord Salisbury een rede, waarin hij met nadruk verklaarde dat het Tory- kabinet zich nooit met het denkbeeld der her- Zaterdag overeenkomstig het programma volbracht. De kroonprins van Duitsch'.and volgde met kroonprins Rudolf onmiddellijk achter den prins regent den lijkkoets. Eerstgenoemde was gekleed in de Pruisische generaals-uniform mei den maarschalksstafen prins Rudolt in de uniform der Beiersche zware ruiterij. In de St. Michaèl- kerk had de inzegening van het lijk plaats. Nadat de gebeden waren opgezondenwerd de kist naar het graf gebracht. De optocht duurde l3/4 uur. Het weder helderde tegen twaalven op. Zijne verwondering uitsprekende, dat daar van lot nu toe nog geen blad kennis heeft ge nomen meldt de correspondent der Germania te Romf, dat kardinaal Melchers, toen hij onlangs de Nederlandsche pelgrims in de St. Pieterskerk ontving, na de heilige mis aan het altaar o. a. de volgende toespraak heeft gehouden „Het doet mij genoegen, heden op deze plaats de gelegenheid te hebben den katholieken van Nederland als wier vertegenwoordigers ik ul. beschouwopenlijk en plechtig uit mijnen eigen naam en ook uit dien van vele duizenden Duit- sche priesters en ordebroedersdaarvoor dank te zeggen dat zij ons toen wij door der kerk vijandige wetten niet in ons vaderland konden leven en werken in hun land gastvrij hebbeu opgenomen, en ook nu nog aan velen gastvrij heid bewijzen. In het bijzonder moet ik nl. bedanken, want gijl. hebt bet mij mogelijk ge maakt 10 jaren lang van uit den vreemde de mij door God toevertrouwde kudde te leiden. Alle Nederlandsche pelgrims en twee bisschop pen die hen begeleidden, woonden de plechtig heden bij. Een jonge dame te Hamburg, de dochter van een zeer aanzienlijk rentenier, is in hechtenis genomen wegens het zenden van een aantal lasterende brieven aan verscheidene deftige fa- miliën aldaar. De drijfveer tot hare booze streken was ijverzucht op een vriendin die verloofd was met een jonkman, dien zij zelve tot echtgenoot begeerd had. Zij zond ook bij dat meisje en hare betrekkingen telkens dood kisten grafkransen lijkbezorgers aan huis, of deed er, door valsche uitnoodiginger., onverwachte gasten verschijnen enz. Zelfs schreef zij lasterende brieven over zichzelve aan hare ouders en gaf daarvan hare vriendin de schuld. Haar vader gaf toen de zaak aan bij het gerechtde vriendin moest een reeks verhooren ondergaanmaar zij bleek onschuldig te zijn. De politie zag nu echter scherp toe, en Oülangs verkreeg zij de overtuigende bewijzen, dat de nu gevatte jonge dame zelve de schrijfster van de lasterbrieven was. Het geval heeft groot opzien verwekt. ■■■■BH zouden men6chen die door een dollen hond gebeten i'zijn, voor de gevolgen daarvan gevrijwaard kunnen'worden door warme baden. Het blad verhaalt eeu geval van een jonkman te Hitcheneff, die op deze wijze genezen is. Toen de eerste verschijnselen van watervrees zich bij deD lijder vertoonden liet men hem in het gasthuis een warm bad nemen van 42o Reau mur. Na een uur daarin doorgebracht te hebben, werd hij in dekens gewikkeld en in een zaal gebrachtwelke tot 20o verwarmd was. Die behandeling herhaalde men drie dagen achtereen. Toen begon de patiënt te herstellen en ihari6 is hijvolgens de geneeskundigen, geheel builen gevaar. Als het bericht van bet blad juist is, zou het met het geneesmiddel tegen hondsdolheid als met het ei van Columbus zijn. Maar 't is raadzaam zulke berichten bijzonder omzichtig te ontvangen. De minister Robilant een vraag in de kamer beantwooordende, gaf het leedwezen der regeering en dat van het geheele land over de slachting van de expeditie Porro te kennen maar wierp alle verantwoordelijkheid verre van zich. Niet alleen had hij aan de expeditie zijn steun or.t- houdeD, maar haar zelfs afgeraden want hij had de gevaren voorzien, waaraan men zich giDg blootstellen, ook beschouwde hij haar als ontijdig. De regeering heeft intusschen onderzocht wat gedaan moest worden. Het kabinet is voor het oogci'üiik tegen elke expeditie, het heeft vroeger reeds de redenen daarvoor opgegeven; maar het behoudt zich vrijheid van handelen voor. De gebeurtenissen, welke in de Middellandsche zee kunnen voorkomen houden de regeering voornamelijk bezig. Zij zal evenvvel niet nalaten elke poging tot uitbreiding van den handel op eenig punt van Afrika zoover het mogelijk is, te ondersteunen indien de omstandigheden het _iQ£lat£miIcch op avontuurlijke wijze moet daarbij De Standard verneemt uit Sofia dat de kui perijen tegen de regeeringdoor Rusland aan gestookt mislukt zijn en dat de crisis schijnt voorbij te zijn. De kamer heeft de behandeling der nieuwe kieswet van Tricoupis verdaagd. Een van de leden der oppositiewien de zitting te lang duurdeweigerde de tribune te verlaten. Hij verlangde dat de voorzitter hem eten zou ver schaffen, daar hij door de lange zitting vermoeid, zijn rede niet kon voortzetten. De ministers trachtten hem te bewegen om de tribune le verlaten maar zonder gevolg. De zitting werd daarop na middernacht verdaagd en allen keerden rustig huiswaarts. Uit dergelijke voorvallen blijkt weldat een hervorming van het parlementaire ste.lsel in Griekenland niet overbodig is. Het voetstuk, bestemd voor het kolossale beeld der Vrijheid (van Bartholdi), dat eerlang in de haven van New-ïork zal verrijzen is thans gereed. De laatste steen ligt op zijne plaats, en de laatste der groote ijzeren liggerswaarop het beeld zal worden vastgemaaktis gereed het te ontvangen. Het standbeeld zal 's nachts nog grooter schij nen dan bij dag, daar de electrische verlichting de figuur beter zal doen uitkomen. Daartoe zijn 4 groote lichten aan den voet van het standbeeld gesteld; een aan eiken hoek van het voetstuk en een machtig licht aan de toorts, zóó ingericht, dat de stralen ten hemel gericht zijn. De lichten aan de basis zullen zoo geplaatst zijn, dat zij het beeld zelfs in donkersten nacht sterk doen uitkomen. Het licht van de toorts zal 91 M. boven water zijn en van een afstand van 40 KM. gezien kuncen worden. Een meteoorsteen, we'ke in September 1.1. bij Washington in Pennsylvanië, neerkwam, is door de ijverige bemoeiingen van prof. Emery van het „William and Mary-college," na maan den lang zoeken opgespoord en onderzocht, Volgens dien geleerde, is dit de grootste meteoor welke nog ooit gevonden werd. Hij weegt 200.000 kilogram en bestaat uit nikkelaluminium koper, magnesia en tin. Waalwijk, 23 Juni IS86. De Stct. bevat de statuten der naamlooze vennootschap; Beetwortekuiker-fabriek. Groe- Blijkens de feHïe provinciale sl§ van Noordbrabant toegezonden lijst van stuk r; ken, zullen in de aanstaande Juli-vergadering^ o. a. behandeld worden de navolgende on derwerpen. De begrooting voor 1887 en de rekening over 1884; rekening en verantwoording van den provincialen hoofd-ingenieur omtrent den verkoop van puin en onbruikbare klinker stukken. Verzoekschriften om bijdragen uit de provinciale kasals van a. eenige ge meentebesturen ten behoeve van teekenscholen; b. van het bestuur van het pare vaccinogène te 's Hertogeubosch; c. van het bestuur van het provinciaal genootschap van kunsten en wetenschappen in Noordbrabant; d. van de commissie voor de uiterlijke herstelling van de kathedraal te 's Hertogenbosche. van het hoofdbestuur der maatschappij tot ver zachting van het lot van behoeftige kraam vrouwen en hare pasgeboren kinderen; f. van de commissie van bestuur van het instituut voor doofstommen te St. Miehiels-Gestel g. van de commissie, samengesteld tot leniging der ramp door hagelslag den Isten Juni 1886; aan verschillende gemeenten in Noord brabant toegebracht. Verzoek van A. Quaakpachter van het bruggeld aan de ophaalbrug aan den Steen- bergscben Vliet, om vermindering van pacht som. Verzoek van den gemeenteraad van Steen bergen om eene bijdrage in de kosten van aanleg en eenjarig onderhoud van een keiweg over den Molenweg in den polder De Heen, onder die gemeenteverzoek van den ge meenteraad van Oud-Gastel om eene bijdrage van 60 ten honderd in de kosten van aanleg en van het eenjarig onderhoud van eeneu keiweg; verzoek van den gemeenteraad van Woensdrecht om eene bijdrage in de kosten van een keiweg, uitgaande van den provin cialen weg Bergen-op-ZoomPutte, nabij de kom van Woensdrecht, tot aan den be- staanden kunstweg aldaar; brief van gedepu teerde staten, aanbiedende een ontwerp-besluit tot oprichting van een waterschap onder de benaming van //de Bovenpolder van Velp" ontwerp-besluit tot wijzing van het bijzonder reglement voor het waterschap „de Nieuwe Zwaluwepolder. Gedeputeerde staten van Noordbrabant hebben aan de gemeentebesturen de volgende aanschrijving gericht. Overwegende dat een zwaar onweder, ver gezeld van hevigen stormwind en hagelslag, op den len dezer maand in verschillende gemeenten van Noordbrabant de veldgewassen en andere vruchten voor een groot gedeelte vernielden aan woonhuizen en andere ge timmerten aanzienlijke schade toegebracht heeft dat door die ramp de hoop op een anders gunstigen oogst voor velen is verloren gegaan en vele bouwlieden, bij gemis aan hulp, zich uit hun diep ongelukkigen toestand niet zullen kunnen opoeuren en buiten staat zullen blijven hun bedrijf voort te zetten vertrouwende op de reeds zoo dikwerf betoonde liefdadigheid der ingezetenen van het gewest, dan waar het geldt hulp te verleenen om het lot van nf ^1']ft.RiffiiifflT

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2