GRASGEWAS Ca fé vtrn nu r, IJ S K O U D E IJSKOUD Hötel VER WIEL. Handelsberichten. ADYERTENTIEN. //VERPACHTING publick verpachten: Het GRASGEWAS van dit sei zoen groeiend op de taluds en de bermen van den spoor weg Zwaluwe-den Bosch, ge deelte Waspik tot Baard wijk- schen overlaat. steeds 321de STAATSLOTERIJ. UIT V OER INGËN. STAATSSPOORWEGEN. op Maandag -28 Juni 1886, rk-Kti de gemeenten an Noordbrabant eene oïlecte te houden 2o. de regeling dier iollecte, alsmede het ontvangen en aanwenden der gelden op te dragen aan eene commissie, bestaande uit de heerenmr. L. A. N. Gerrits en jhr. Jos, de la Court te 's Hertogenbosch en jhr. M. A. Snoedc te Hintham 3o. de burgemeesters der gemeenten in Noordbrabant uit te noodigenom, zoodra de onder 2o bedoelde regeling te hunner kennis zal zijn gebracht, de collecte zooveel mogelijk bevordelijk te wezen en op de wijze, die hun het meest gepast en doeltreffend voorkomt, de ingezetenen tot milddadigheid op te wekken, Aan de landbouwers in de verschillende gemeenten van Noordbrabantdie door den hagelslag van 1 Juni 11. hulpbehoevend zijn geworden, is door de Exploitatiemaatschappij 50 pet. vrachtreductie toegestaan op het door hen aan te koopen stroo of andere landbouw- benoodigdheden. De kamerverkiezingen zijn nauwelijks achter den rug of de eensgezindheid tusschen antirevolutionnairen en roomsch katholieken dreigt verbroken te worden. De Standaard namelijk berekentdat op antirevolutionnaire candidaten werden uitge bracht ruim 10,000 stemmen meer, op room- sche candidaten ruim 3000 stemmen minder dan in 1884. „Om dit verbazend resultaat te verkrijgenzegt De Tijdwordt dr. Schaepman eenvoudig tot de antirevolution nairen gerekenddat de gekozen antirevolu tionnairen ook veel duizenden stemmen van katholieken verkregenja grootendeels door katholieken in de kamer werden gebracht, wordt voorts zorgvuldig verzwegen. Wij geloo- ven dat wij De Standaard geen dienst zouden bewijzenindien wij het blad eens voorre kenden hoe groot, of liever hoe bitter klein, in de meeste districten het aantal stemmen op antirevolutionnairen uitgebrachtzou geweest zijnindien de roomschen niet ge holpen hadden. Onder het opschrift: „Onze nederlaag/' schrijft het katholieke blad „De Zoom" het volgende Wij bedoelen hier niet de nederlaag, over 't geheele land door de anti liberale partij Dinsdag jl. bij de stembus geledendie aan de tegeupartij in de kamer eene meerderheid van 8 stemmen bezorgde, maar wij achten ons verplicht, een enkel woord te zeggen van de oorzaak die belet heeft dat in ons district de katholieke candidaat van Recht voor Allende heer W. WilkensDinsdag 11. werd gekozen. Wij achten ons dat ver schuldigd aan de katholieke kiezers van het districtaan allen ook niet katholieken, die de candidatuur Wilkens hebben gesteund verschuldigd ook aan den heer Wilkens, verschuldigd aan alle Nederlanders. Het was bekenddat dr. Schaepman er zeer op stonddat eene candidatuur werd aangeboden aan den baron Schimmelpennick. Aan de anti revolutionnaire partij had hij den steun der katholieke partijzonder dezer voorkennisreeds toegezegd. Het is bekend met welke geestdrift de candidatuur Wilkens over het geheel district werd begroet. En op den vooravond van Pinksterdag stonden alle katholieken als één man gereed om Wilkens te stemmen, Wilkens alléén. Maar niet alleen de katholieken. Ook velendie vroeger met de liberalen en anti- revol. waren medegegaanhebben in hun vorige omgeving voor Wilkens gewerkt en wij weten het stellig, daar stemmen voor dezen gewonnen. Het stemmencijferdoor hem behaald bewijst het. Doch ziet, op Pinksterdag ontvingen verschil lende geestelijken in het district een schrijven van den heer Schaepman, dat hun den angst op het lijf joeg en gelooven deed, dat 's lands heil van het samengaan der Goesche katho lieken met de antirevolutionnaire partij afhing. Zij keerden den katholieken candidaat den rug en hun parochianen met hen. Wat dr, Schaepman vroeger in het open baar niet heeft durven doenheeft hij in de laatste ure van den strijd en in het geniep gedaannamelijk verraad gepleegd en verraad doen plegen jegens de katholieken van Goes. Ook jegens de katholieken van Nederland. Want als door zijne verraderlijke bemoeiing honderden katholieken den katholieken can didaat afvielen bleven toch nog 829 kiezers dezen getrouw. Wel een bewijs, dat de heer Wilkens zou zijn gekozen geweest bij de eerste stemminghadden alle katholieken bij hun eerstegoed voornemen volhard. Deze kunnen het niet helpen zij zijn mis leid bedrogen door iemand, in wiens politiek beleid, zijn geestesgaven en zijn liefde en ijver voor de goede zaak, wij zeiven vroeger hen hebben aangemoedigd vertrouwen te stellen. Dat vertrouwen zal nu wel een geweldigen schok hebben gekregen, En wij zouden den heer Schaepman willen vragen of de machtigste goestesgav.^n en de hoogste politieke positie in den lande een stap als den zijnenin de gegeven omstan digheden op zulk een laat, allerlaatst oogen- blik van den verkiezingstrijd wel kunnen wettigen De verontwaardiging over zijne ongevraagde, ongewettigde tusschenkomst is algemeen en groot. Het woord verrader zweeft op aller lippen. De wijzewaarop hij is tusschenbeide gekomenrechtvaardigt dat leelijke woord. Zondag hield de Nederlandsche toonkun- steDaarsvereeniging, onder voorzitterschap van den heer W. F. G. Nieolaï, te 's Hertogeubosch haar llde jaarvergadering, bij welke gelegenheid de ingezetenen dier gemeente voor een aanzienlijk deel, de driekleur lieten wapperen en er prach tige muziekuitvoeringen werden gegeven. Zondag werd in al Utrechts kerken in de morgen-godsdienstoefeninghet feest herdacht van het 250-jarig bestaan van Utrechts hooge- sclioolen Maandagmorgen te 7 uur kondigden 20 saluutschoten uil koperen monden het begin der eigenlijke feestviering aan. Te 10 uur werd in de Domkerk vanwege curatoren, rector en senaat der rijks-universiteitdoor den rector magnificus dr. J. A. Wijnneeen feestrede ge houden. Ongeveer 12 uurna het einde der rectorale oratie begaf zich Utrechts studentencorps in optocht met de banieren naar het Rijnspoor- statiou om daar de réunisten af te halen en naar het auditorium te geleiden. Daarna begaven allen zich Daar de studenten-societeit /Placet hie requiescere Musis," waar hun de eerewijn werd aangeboden. Maandagmiddag te 2ljz uur werd in de Buur kerk, vanwege de gemeente zelve, een fcestcon- cert gegeven waarop werden uitgevoerd le z/Feesiouverture," gecomponeerd door C. Coenen; 2e. „Psalm 168," voor gemengd koor, van J. P. Smeelink3e. „De Feestcantate," woorden var. N. Beets, muziek van Richard Hol. Aan de uitvoering van dit concert namen 500 zangers en zangeressen deel. Onnoodig te zeggen dat het buitengewoon groote publiek opgetogen was over het zeldzaam kunstgenot hierbij genoten. Na afloop van dit feestconcert vereenigden zich de leden der compagnie vrijwillige jagers der hoogeschool van 1830, die hun vijfjarige réuuie (die anders ter herinnering van Hasselt en Leuven in Augustus plaats zou hebben) vervroegd hadden, aan een gemeenschappelijk diner. Maandagavond half zeven werd door curato ren, rector cd senaat der Utrechtsche hoogeschool in de groote zaal van het Gebouw voor Kuusten en Wetenschappen een feestmaaltijd aangeboden aan de hooge gasten en autoriteiten. Meer dan 100 personen namen daaraan deel. De studenten hadden verschillende diners en reünie op de sociëteit. Te acht uur was er militair con cert in „Tivoli" door de kapel van het 8ste regiment infanterie uit Arnhem onder directie van den heer Kwast. De gccostumeerde optocht, voorstellende: „De Uoie van Utrecht (1579)," „De stichting vau de hoogeschcsSi (1C36)" en „De Vrede van Utrecht (1713)", werd Dinsdagmiddag gehouden. Deze maskerade was in alle opzichten schittefend. Een Reuter bericht uit Penang, van 18 dezer maakt melding van een overval door Atjehers van het Nederlandsohe stoomschip Hok Canton (ex Egeron)nabij Rigas. Zij schoten den eersten machinist (ingenieur) en den tweeden stuurman (ofïicier) dood fen namen den tweeden machinist en den kapiteinbenevens diens vrouw, gevangen. De machinisten zijn Engelschen. Bij onze regeering is bevestiging van dit bericht ontvangen. De landaard van de opvarenden behalve de genoemden is onbekend. Naar men meldt is Domela Nieuwenhuis niet van zins van zijn vonnis in hooger beroep te komen en zal hij binnenkort zich aan het parket te 's Gravenhage aanmelden om zijn jaar celstraf te ondergaan. In de Damstraat te Amsterdam, waar Zaterdag avond als naar gewoonte door het venten van het blad Recht voor Allen nieuwsgierigen en kwaad willigen samenschooldenis tusschen 11 en 12 uur zekere Meegens, omdat hij weigerde der politie te gehoorzamen, in arrest genomen. Hierop scheen men gewacht te hebben om den beambten van politie, voor de handhaving der openbare orde daar aanwezig, hoeveelheden fijn gemalen peper in de oogen te werpen en pogingen te doen hun arrestant te ontweldigen. Nochians wisten de agenten kloekmoedig stand te houdenen of schoon reeds van enkelen de oogen door peper verblind waren, ook, ondanks het door de menigte gepleegde verzet, hun arrestant over te brengen naar het commissariaat aan de Oudebrug. In- tusschen kreeg de agent Poolman van ae 2de sectie in de Damstraat een handvol peper in de oogenhem van achteren toegeworpenen hoe zeer ook buiten zichzelf van de pijnkeerde hij zich snel omgreep den dader bij de keel en had het voorrecht ombijgestaan door eenige kameraden met eenige welgezinde burgers, waarbij een marine matroos en een infanterist zich aan gesloten hadden dien ellendeling over te brengen naar de Oudebrug, waar een zijner jaszakken met fijn gemalen peper gevuld bleek tp zijn. De aangehoudene is een verversknecht, te Amsterdam woonachtig. (Hbl.) Op de paardenmarkt te Gorichem is Vrijdag door de politie een paard aangehouden, dat in de gemeente Ouder-Amstel eenige dagen geleden gestolen was. De man, die het aanvoerde, is mede aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Dezer dagen werd door den rijksveldwachter, tevens opzichter der jacht en visscherij, Timmer mans, te Made en Drimmelen, proces-verbaal op gemaakt tegen C. T., nachtelijk politie-agent dei- gemeente Oosterhout, wegens het visschen met de fuik, zonder van de noodige akte voorzien te zijn. Men meldt uit Lith van 17 dezer: Heden nacht woedde boven deze gemeente een bijzonder zwaar onweer. Felle bliksemstralen, gepaard met zwaren donder, doorkliefden het luchtruim daarenboven viel er een hevige hagel slag gepaard met sterke windvlagenterwijl de regen met stroomen nederviel. Van ongelukken, door den bliksem veroorzaakt, is men hier geluk kig verschoond geblevendoch in het naburige Ooyen is hij ingeslagen in twee woningen, waar van een perceel verbranddedoch het andere nog in tijds gebluscht is. Te Dinteloord is de bliksem geslagen in de graanschuur van J. Bom Jz., landbouwer in den Oud-Prinslandschen polder onder deze gemeente. Bom, die een begin van brand bemerkte, spoedde zich in de schuur en klom naar boven in het schild om den brand te blusschen, met het on gelukkig gevolg dat hij daaruit is gevallen en zich zeer erg bezeerde. Middelerwijl was de brandweer ter plaatse aan wezig en mocht er in slagen den brand spoedig meester te worden. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft M. v. D., werkman te Steenbergen, schuldig ver klaard aan moedwillige verwonding, onder ver zwarende omstandigheden gepleegd, en hem ver oordeeld tot 18 maanden straf, met vrijspraak van het overige hem te laste gelegde. Een listige bedrieger, voorheen winkel doende te Oude-Wetering, doch indertijd met de noorder zon vandaar vertrokkenheeft door het plegen van onderscheidene valschheden eenige voorname handelaren te Amsterdam een aanzienlijken voor raad manufacturen afhandig weten te maken, en verkucht dien tegen ongehoord lagen prijs. Na jl. Zaterdag ochtend nog een paar kostbare stukken thibet te hebben bemachtigd, werd hij eindelijk, met dit goed in zijn bezitdoor de polite in hechtenis genomenen sedert is van het door hem ontvreemde nog een ruime voorraad in beslag genomen in de gemeente Sloten. In Duitsehe bladen wordt melding gemaakt van een diefstal van niet meer of minder dan eenige pantserschepen, Rijnmonitors, die naar Nederland afgeleverd zouden zijn. Tegen den koopman T. uit Coblenz, dienaar men verhaalt de monitors voor een Keulsche firma kocht en ze na het genot van zijn provisie weder verkocht, is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Hij heeft zich echter uit de voeten gemaakt. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. heeft een dief, door middel van buitenbraak en inklimming door een vensterzich toegang ver schaft tot ae R. K. kerk te Schil op Geul (Limb.) en de aanwezige offerbussen opengebroken en geledigd. Het is nu de derde keer binnen den tijd van 3 jaren, dat men in die kerk inbreekt, en juist op hetzelfde tijdstip, nl. eenige dagen vóór de in deze gemeente te vieren kermis. De maréchaussee te Valkenburg doet onderzoek. De heer J. V. Gz. te Deventer had een zeer prachtig kalf, dat bestemd was om deel te nemen aan de veetentoonstelling te Deventer. Het dier liep in eene weide onder Twelloo, genoemden heer toebehoorende. Vreemd zag men op, toen men des morgens, in plaats van het kalf, slechts een vel in de weide vond. Tot nog toe bleven de bedrijvers van deze misdaad onbekend. Op hunne ontdekkeng is, naar men beweert, eene premie gesteld Het wanbedrijf is waarschijnlijk uit wraak of wangunst uitgevoerd. Te Muidenberg heeft Zaterdag de wind veel schade veroorzaakt. Het struikgewas werd zwaar gehavend en in de boschjes werden boomen ont worteld. De steigerdien men bezig wasin zee uit te bouwen en die eene lengte bad van 200 a 300 meter, is met de daarop staande badhuisjes stukgeslagen en weg'-1 Te Valkeveen von laadde deze in een i te Muiuenbt'g aan sloeg het vaartuig b gisteren nog lag. men het er af kunn Uit Deventer mciut men: Er bestaat weinig vooruitzichtdat de veeprijzen vooreerst buitengewoon hoog zullen worden, want de slagers hebben de leveringen van rund- vleesch aan de verschillende godshuizen aange nomen beneden 50 cent het kilo gedurende de zes laatste maanden van het jaar. In den nacht van 16 op 17 Juni ontstond in het aan de Filippine grenzende Belgische gehucht de Maagd van Gent brand in eene schuur van den schaaphouder J. de Swet. In een oogwenk stond het geheele gebouw in vlam; er was aan geen redding der daarin gestalde die ren te denken. M°t het gebouw verbrandden mede 150 stuks schapen 5 koeien, 3 varkens, 1 geit en 1 ezel. Het geheel was verzekerd voor slechts f1250 terwijl de schade beloopt onge veer f 3400. De oorzaak is onbekend. Maandagmiddag, te ongeveer 5 ure, kregen te Utrecht een treinsmid van den Centraalspoor en een aansluiter van de C. S. een twist over een dekkleed die zoo hoog liep dat de trein smid den aansluiter met een hamer zoo op zijn hoofd sloeg, dat zijn hersenpan verbrijzeld werd en er gevaar voor zijn leven bestaat. Door de maréchaussée te Valkenburg is proces-verbaal opgemaakt tegen B. uit Hulsberg en 11. uit Schimmert, wegeii9 het oubevoegd uitoefenen der veeartsenijkunde bij de gebr. G. te Heek (Hulsbergj, waar in de laatste dagen veel vee is gestorven. Wat de gebroeders G. betreftofschoon de bewijzen der ziekte zijn geleverd, blijven zij nog altoos volhoudeD, dat er tooverij op bun erf is,en eene in de naburige beide alleen wonende vrouw de heks is, en bij gevolg de oorzaak hunner rampeD. Volgens de verkla ring van deze eenvoudige lieden aan de maré- chausssée gedaan hebben zij sedert den vorigen winter duizenden katten over hunne goederen zien loopen (natuurlijk altoos in hunne overspannen verbeelding,) welke zij voor even zooveel heksen aanzagen. Men ziet derhalve dat het bijgeloof nog niet verdwenen is. Te Gorinchem is door zekeren E. d. G. op zijne vrouw eer. moord gepleegd. Uit het ge rechtelij1": onderzoek moet gebleken zijn, dat toen De G., van beroep hovenier, Maandagavond te ongeveer half tien te huis kwamhij twist met zijne echtgenootc kreeg, naar aanleiding van een gezegde van deze, dat er iemand om geld was geweest, en zij door zijn toedoen, nl. omdat hij zijn geld aan sterken drar.k verkwistte, niet had kunnen betalen. Volgens hem was het eten niet gereed en berispte hij zijne vrouw hierover. Hoe het zij in eene vlaag van drift nam hij het brood mes eG stiet het haar onder het hart ia 't lijf. De doodelijke gewonde .vluchtte daarop naar buiten maar kon het niet verder dan de stoep brengen waar zij ineenzeeg. De eenige woorden die zij nog gesproken moet hebben zijn „O God Regien hij steekt mij dood welke zij eene buurvrouw toeriep. In huis gebracht, heeft zij nog ongeveer een kwartier geleefdzonder eenige verdere ophelderingen te hebben kunnen geven gaf zij den geest. De vermoedelijke dader is in verzekerde be waring genomen. Getrokken prijzen naar de geschreven lijst. Trekking vau 19 Juni. No. 2548 f1000 en premie van f 30000 no 16173 f70 en premie van f 3000; no 12531 f200. WAALWIJK Donderdag 24 Juni, namiddags 6 ure, CON CERT op de markt, te geven door de harmonie „Si. Chrispijn. GORINCHEM, 21 Juni. Men besteedde voor: ristarwe f7,50 A 7,75 roode dito f 6,85 A f 6,95, witte dito f7,25 A f7.60, inl. rogge f5,85 A 5,95 buitenl. dito f 0,a 0. gerst f4,90 a 5,20, haver f3,75 A 4,00 beste kook- erwten f0,00 a 0,00, lijnzaad fA per hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 147 koeien en paarden. De prijzen waren als "o'gt le qual. Kalfkoeien f200 A 270. Kalfvaarzen f 110 a 170. Melkkoeien f 150 A 200. Hokkeling ossen f 000 A 000. 1 x/2 jarige ossen flOO A 140. Guiste vaarzen f100 A 130. Pinken f 40 a 70. Graskalveren f a 00. Nuchtere kalv. f 6 A 12. Aangevoerd 6 varkens van 18 a 20 c., voor dito A c. per half kilo, 216 biggen van 6 tot f10 per stuk. Boter 45 A 55 cent per half kilo. Eieren f0.90 a f 1.10 per 26 stuks. ROTTERDAM, 21 Juni. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm De beste f6.80 A f7.20 Mindere en geringe f 6.50 6,70 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie de beste f5.60 A 5.80; dito mindere f5.20 A 5.50 Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 3.50 a 4,50mindere f 0,a 0,beste Zomer f3.50 a 4.50; mindere fü,a 0. Haver. De beste f3.80 A 4.20. Mindere f3.00 a 3.70. Paardenboonen. De beste f6.30. A 6.50 Mindere f 6.00 a 6.25. Duivenboonen van f6.00 a 8.00. Mindere f 0.A f. 0 Bruine boonen do beste f 10,a 11,00; Mindere f7,A 9.50. Wittp. hnnnon T"»« u?--x- van De ONTVANGER der REGISTRATIE te Waalwijk zal des avonds ten 7 ure, in het logement ude Twee Kolommen" bij V. J. GERRIS, te Waalwijk Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van genoemden ontvangerwaar de voorwaarden ter inzage liggen. f

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3