Nummer 51. Zondag 27 Juni 1886. 9e Jaargang. HUD W Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. BEKENDMAKING, ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Spanje. UITGEVER: Waalwijk. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden 1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels f 0,60 daarbo/eu 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Het gemeentebestuur van Waalwijkgelet op art. 6 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingenwelke gevaarschade of hinder kunnen veroorzaken brengt ter algemeene kennis, dat door gedep. staten vanNoordbrabant, bij besluit van 17 Juli fjl. G. no 109, le afd. vergunning is verleend tot liet oprichten eener bewaarplaats voor petroleumop het perceelkadastraal be kend in sectie A. no 540, ten oosten van de haven, deel uitmakende van de havenkade. Waalwijk, den 25 Juni 1886. Het gemeentebestuur voorn., De burgemeester, AUG. VAN GROTENHUIS. De secretaris F. W. VAN LIEMPT. Te Gent is eene werkstaking ontstaan in twee weverijen en in eene bleekerij. De socialisten willen dat de werklieden, die in de bleekerij gebleven zijn, den arbeid staken. De politie heett de voornaamste onraststokers gepakt. De socialisten wilden hen daarop bevrijden de politie moest de sabel trekken. Er is procesverbaal opgemaakt tegen twintig belhamels. Op de Beurs te Brussel is een bericht aangeplakt, waarop vermeld staat, dat te Frank fort a/M. een aantal Egyptische effecten gestolen zijn, terwijl verder volgt: //Nummers onbekend. Verzoeke deze effecten niet te verhandelen. Een petitie, waarbij voor Van der Smissen gratie verzocht wordt, doet in Saint-Josse ten Noode, een voorstad van Brussel, waar Van der Smissen metterwoon gevestigd wasde ronde. Naar men zegtis deze petitie reeds van 12000 handteekeningen voorzien. Een soldaat te Brusseldie door eene bloedspuwing was overvallen kort nadat hij het _op de openbare straat gevonden. Van de machteloos heid van den ongelukkge had een ellendeling gebruik gemaakt om hem zijn horloge te ontsteleD. Een rijk ingezetene van Luik heeft zijn gansche vermogen, ruim 600.000 francsaan de liefdadigheidsgestichten van de stad zijner in woning vermaakt. De behoeftige erfgenamen van den overledene protesteeren tegen deze uiterste wilsbeschikking. De senaat beeft Dinsdag met 137 tegen 122 stemmen art. 1 van het wetsontwerp omtrent de verbanning aangenomen. Daarop volgde bij ge heime stemming met 141 tegen 107 stemmen de goedkeuring van het ontwerp in den geest zooals het door de kamer van afgevaardigden is vastgesteld. Bij de behandeling voerden nog het woord de afgevaardigden Marcou (radicaal) Bardoux flin ker—centrum) de minister-president De Frey- cinet en de rapporteur Béranger. De Freycinet verklaarde, dat geene enkele regeering een ander gouvernement naast zich kan dulden. Hij aan vaardde de volle verantwoordelijkheid van het ontwerpen kwam op tegen het verwijt als zou hij voor den drang der //onverzoenlijken// zwich ten. Hij hield vol dat het gemeene recht niet op de prinsen van toepassing is, maar verwierp den maatregel van verbeurdverklaring. Hij ein digde zijne rede met een beroep op de republi- keinsche senatoren, die tegen het ontwerp moch ten gestemd zijn ter wille van de hoogste be langen der republiek. Natuurlijk werd de hier bovenmelde uitslag der stemming met gejuich door de linkerzijde ontvangen. Blijkens Figaro hadden de prinsen zelf zich ook geen illusies gevormd omtrent den uitslag der discussie over de verbanningswetzij waren reeds geruimen tijd gereed om het land te ver laten. Het Journal officiel kondigde de wet tot uit zetting der prinsen Woensdag af. Prins Victor is naar Brussel vertrokken, ver gezeld van 15 aanzienlijke Bonapariisten. Zij reizen mede tot Brussei. Bij het vertrek van erd den prins >non,°*"pT^n ..Lpv^ de keizer Tot wederziens waarop anderen antwoordden met den kreet //Leve de repu bliek en met gefluit. Aan het station werden eenige personen in verzekerde bewaring genomen. Prins Jéröme Napoleon is Woensdagavond te 9.25 ure naar Genève vertrokken. Eenige vrienden wachtten hem op aan het spoorwegstation. Er waren weinig menschen op de been. Er werden eenige kreten aangeheven, doch verder is er niets voorgevallen. De graaf en de gravin van Parijs zijn Don derdag voormidd. ten 91/g ure te Treport scheep gegaan, zonder dat er iets gebeurde, 's Avonds ten 7 ure kwamen zij met den hertog van Cliar- tres en gevolg te Dover aan. Het Journal des Débats behelst een telegram uit Weenen waarin gemeld wordtdat de Fransche gezant, de heer Foucher deCareil, zijn ontslag bij de regeeriug heeft ingediend. Alle vreemde gezanten woonden de receptie van den ministerpresident bij. Het bezoek, dat de minister ontving, was grooter dan gewoonlijk. De tegenwoordigheid van de Oostenrijksch- Hongaarsche en Belgische gezanten trok de aan dacht. Te Annonay is bij een werkstaking bijna iet3 dergelijks voorgevallen als te Decazeville. Bijna 1200 werklieden der firma Franc hadden zich in optocht naar den burgemeester begeven om te protesteeren tegen het gebruik van vreemde werklieden in de mijnen zij verlangden de onmid dellijke wegzending. De politie arresteerde een twaalftai personendoch had de zwakheid die later weder los te laten daardoor kregen de werkstakers moed en begaven zich naar de fabriek, waar zij beproefden den heer Franc in handen te krijgen. Deze stelde zich te weer en de lieden kwamen ue fabriek niet binnen. Den volgenden morgen beproefden de prefect en de procurenr der republiek den directeur over te halen om de vreemde werklieden weg te zenden, doch deze weigerde dit en verklaarde liever zijn fabriek te willen sluiten. Men vreest daarom voor verdere onlusten. Zekere Alfred Bloynel, te Passy woonachtig, is als beschuldigd van bigamie in hechtenis ge nomen. Den 17 November 1859 voor de eerste maal getiouwd, had hij zijn vrouw spoedig ver laten en was den 8 October 1885 hertrouwd ofschoon zijn eerste echtvriendin nog in leven was. Eeri derde vrouwdie de bijzit van Bloy nel geweest was heeft een week geleden uit jalouzie de zaak verraden. Dat hij voor trigamie teruggedeinsd schijnt te zijn zal hem misschien als verzachtende omstandigheid worden aangere kend. Bij de algemeene repititie van den „Brahina" in het Eden-theater te Parijs, zon de heer Monti, die den Brahma voorstelt, bijna ten afgrijselijken dood gestorven zijn. In de scène, dat Brahma den brandstapel beklommen heeft en de beuls knechten de vlammen opstoken kweten laatst genoemden zich zoo goed en zoo //natuurlijk* van hun taak, dat Monti, die op het punt was van te stikken, alleen nog kon uitroepen: Basta! basta De als beulsknechten verkleede werklieden van den schouwburgdie geen Italiaansch ver stonden .meenden dat hetgeen de bijna gestikte rieptot zijn rol behoorde en gingen voort het vuur te stoken. Gelukkig kwam op het laatste oogenblik de regisseur toesnellen, die voorkwam dat de reeds machtelooze Brahma Diet werkelijk op den brandstapel om het leven kwam. De //Imparcial" bestrijdt zeer krachtig het plan cener verzoening van don Carlos en de regeeren- de koninklijke familie, die, naar men zegt, door het Vaticaan wordt beproefd en door de clericale conservatieve bladen wordt aanbevolen. De li berale en republikeinsche organen zeggen dat indien daarmede eenige concessie gepaard gaat aan de theocratische en absolute beginselen van het Carlismedat in Spanje zulk een geduchte nationale revolutie zou veroorzaken, dat de hoogste en oudste instellingen er bij te gronde zouden gaan. Zulk eene verzoening zou de tegenwoordige monarchie schaden, evenals de begunstiging van ultramontanen en Carlisten den val van koningin Isabella in 1868 heeft verhaast. Alleen onbe kendheid met Spanje kan fanatieke vreemdelingen op die gedachte brengen welker uitvoering het land in nieuwe beroeringen zou storten.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1