f 9 Notaris Middelkoop^ Burgerlijke Stand Handelsberichten. L A A TSTE^ERIGHTE lV ADVERTENTIËN. Echtvereeniging p. Dubbelman, Publiek Verkoopen: ONDERTROUWD Cornelis Johannes Kooien Josiena Jacoba van der Klokken. Grave, 24 Juni 1886. Waalwijk, 2? Juni 1886. op Vrijdag 2 Juli 1886, des namiddags 5 uur, te Gansoijen, aan de brug bij ANTONIE VERHOEVEN, Iemand, die zulk een feest nooit gezien heeftkan zich geen denkbeeld vormen van het levendige tooneel in het dennenbosch. Preekstoelen in de laagteomringd van heuvelen, die bezet waren met meer of minder aandachtige hoorders. Tal van wandelaars in het uitgestrekte Murnenbosch en langs het frissche heldere water. Groote drukte in en bij de can tine, waar spijzen en dranken in overvloed zijn te verkrijgen. En dan die velerlei kleedcrdrachtenDe Zeeuwschevooral die der vrouwenwerd algemeen bewonderden men wist niet welke men de fraaiste zou noemendie der vrouwen uit StaatsVlaanderenvreemd van vorm en bont van kleur, de zwierige en kleurige uit Walcheren, of de meer eenvoudige, maar niet minder smaakvolle uit het land van Goes. Alle waren even nethelder en rein te betreuren is het dat men in vele streken de nationale kleederdrachten gaat verwisselen met de wansmakelijke kleeding volgens de mode van den tijd. Wat meer echter nog op prijs werd gesteld dan die vriendelijke vertooning en sierlijke kleeding en lieve gezichtjes, dat was de geest van voorkomendheid en welwillendheid, die er heerschte. Een ganschen dag te midden van die duizenden van heinde en verre bijeen, Hollanders en GelderschenZeeuwen en Noordbrabantershoorde ik geen enkel on heusch of onvriendelijk woord. Aan een verslag van de preeken zal ik mij niet wagenik laat dit aan de verslagge vers van de couranten van orthodoxe richting overalleen wil ik gaarne getuigen, dat ook daar een kalme en waardige toon werd aan geslagen eneen enkele Seitenhieb voor de neutrale school uitgezonderder zeer vrede lievend werd Jgesproken. Te Amsterdam is opgericht eene stoom- tapijtreiniging. De tapijten hebben daar aanmerkelijk minder te lijden dan bij het gebruikelijke kloppen en uitslaanterwijl ze inderdaad geheel stofvrij worden. Bij een zes- of achttal tegelijk, al naarmate van de grootte, worden ze gesloten in een houten cylinder 3,50 M. middellijn en ter breedte van een paar meter. In dien cylinder bevinden zich zes houten rollen, dieals de cylinder door stoomkracht in beweging is gebrachtal draaiende Jde kleeden afstooten en zoodoende het stof er uitdrijven, dat op zijne beurt door den luchtdruk in een ver gaarbak wordt gedreven. In een uur tijds zijn de kleeden schoon en frisch van kleur. Voor een Deventer tapijt wordt ongeveer het dubbelle van dat tijdsbestek gevorderd. (Hb.) Volgens een brief van kapt. K. W. Schenk, voerende het Ned. schip „Smeroe" 4 dezer van Bassem te St. Helena aangekomen, had hij 18 April op 27° Z.Br. 67° O.I. een hevige orkaan doorgestaan, waarin het schip zwaar werkte, op zijde viel, zoodat het water op de luiken stond, zeilen scheurden en ver loren gingen, stengen braken en het tuig veel te lijden had. Alles wat los aan dek was sloeg over boord en de lading ging over zoodat het schip slagzijde bekwam. Toen de orkaan, die van 2 tot 6 uur namiddags aanhield bedaarderichtte zich het schip en bevond men 9 duim water bij de pomp, die in werking gebracht, water met rijst vermengd opgaf. De geleden schade werd zoo goed mogelijk uit eigeu middelen hersteld. Deze week had te Gorinchem een treurig geval plaats. De 65 jarige vrouw van Joh. Dam, lijdende aan rheumatiek in haar beenen. had de onvoorzichtigheid die met petroleum in te wrijven en zich daarna op een stoof met vuur te plaatsen. Doordat zij haar beenen te veel met petroleum had besmeerd, viel er een druppel in het vuur, waardoor een vlam ontstond en de vrouw haar linkerbeen tot boven de knie deerlijk heeft gebrand. Ter stond werd zij door haar man uit dien be narden toestand geholpen en naar het gasthuis vervoerd. Woensdagmorgen is een 27jarig werk man die bij de Rijnspoorwegmaatschappij in dienst was bij haar station aan de Weesper- barrière, door den trein, die te 10.30 van het centraalstation vertrokken was, aange reden. De ongelukkige, die bij een wissel gebukt stonden den trein niet had hooren aankomen geraakte onder de locomotief en was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw en vier kinderen na. Te Apeldoorn is de groote smederij van den heer Breman met het woonhuis geheel afgebrand. Ook de inboedel is grootendeels door 't vuur vernield. Met behulp van vier spuiten slaagde men er in de nabij staande papierfabriek van den heer Riesen te behou den. De oorzaak is niet bekend. Groote Wereldtentoonstelling te Liverpool. Van onzen eigen correspondent. Liverpool, 21 Juni. Nu volgt eene belangrijke ruimte, waarin alle mogelijke systemen van vélocipèdes zijn bijeen verzameld. Zooals bekend, is dit transportmiddel of werk tuig, vooral in Engeland en Amerika, zeer ge liefd. Nu is er wel geen plaats te bedenken, waar de wegen en straten zoo uitnemend ge schikt zijn, of liever geschikt gemaakt worden, om met velocipedes te rijden dan Liverpool. De oude straten worden en de nieuwe zijn er geheel op ingericht om den wielrijder ruime en wijde banen te verzekeren. Aan den voet der trottoirs aan beide zijden der straten zijn deze, ter breedte van ongeveer 4 meters, met asphalt belegd en uitsluitend bestemd voor vélocipèdes. Waar de keien beginnen is het terrein voor cabs vige- lanten en vrachtwagens. Bijgevolg komcn°er zelden ongelukken voor en geeft het aan de straten een allergezelligst voorkomen. Volwas senen en kinderen weten dat zij veilig zijn, en de circulatie^ met vélocipèdeszoowel voor nut als uitspanning, is ODgewoon levendig. Daarbij heeft ieder, die het maar even betalen kan, één of meerdere velocipedes in eigendom, en dit een en ander heeft tengevolge dat dit voertuig zeer populair is. ^Het is toch niet ongewoon een heel gezin, bijv. 6 of 8 personen, op een vélocipède gezellig bijeen te zien, en zijn dan drie van het gezelschap belast met bewegen en sturen. Volkomen duidelijk dus, dat van heinde en ver op de Livrrpoolscke expositie vélocipèdes zijn ingezonden. Niet zonder belang is het in deze sectie te vernemen, dat men zich in Japaü met de samenstellingen van vélocipèdes ijverig bezig houdt en de geëxposeerde modellen hoogen lof verdienen. Het laatste nieuwtje op dit gebied en zeer zeker heel merkwaardig is een vélocipède, die id een boot kan veranderd worden. De eigenaar maakte er de overtocht mede van Dover naar Calais en terug. Deze heer is eenige maleu per dag in de sectie aanwezig, om samenstelling en mechaniek van deze werkelijke water-vélocipède te verklaren. Nog twee secties in de hoofdgalerij verdienen later herdacht te worden. De eerste is gewijd a n de luchtscheepvaart; in de volgende, wordt, in verband met vervoermiddelenaangetoond, op welke wijze en wanneer papier oog doelmatiger kan aangewend worden dan houteu ijzer. De geheeiö linkervleugel van het gebouw naast de hoofdgalerij is ingericht voor de inzendingen van vreemde natiën. Onnoodig is het deze spe ciaal met namen te noemen. Voor zooverre als Europa staten en rijken heeft en deze de stand plaatsen zijn van consuls, naar deze verhoudiug zijn ei inzendingen. Voor ploerten is er hier in het hoofdgebouw niets. Geen sigarenstalleijes, waar men van af 2 c. per stuk en détail kan bediend worden, geen geschilderd toon bankje met een vaatje en daarachter een man of een juffrouw, die den geheelen dag roept, dat daar voor 5 c. de echte Schiedam per glaasje geschonkeu wordt, geen dikke of dunne dame met advocaat of met flesch- jes Eau de Cologne of met nieuw systeem kur kentrekkers of met Deventer koek aan schijfjes, of met naalden en vlekkenwater, er is hier niets van al die ellendige prullen en vodden, die op een dergelijke tentoonstelling niet te pas komen en die de Antwerpsche tentoonstelling zoodani* compromitteerden. Ouder zekere voorwaarden mag ook hier ver kocht worden. Vooreerst alleen artikelen van weelde en smaak en die niet alledaagsch zijn, verder op comptoirs, ingericht volgens de aan wijzing van het comité, en eindelijk onder streng verbod de artikelen luide aan te duiden of aan de bezoekers op te dringen. Aan eenmaal vast gestelde bepalingen wordt hier zeer ernstig dc hand gehondeu. Dat er Nederlandsche inzendingen zijn, en dat het comité der Liverpoolsche expositie hoopt, dat inwoners van Holland de tentoonstelling met een bezoek zullen vereeren, blijkt uit het „ver- boden te rooken", dat op biljetten in velerlei talen alom in deze afdeeling is opgehangen. Aan de decoratien en draperiën in de afdeeling voor vreemde natiën werd 6000 besteed, en ge deeltelijk werd dit bedrag door de inzenders bijeengebracht. Het geld is goed besteed, want tapijten, gemakstoelen en sofa's vinden de bezoe kers in overvloed, en de geschilderde ramen en chassinetten geven aan het geheel een voorkomen of men in een reuzensalon wandelt, waar de schatten en heerlijkheden van heinde en verre zijn bijeen verzameld. WEen der eerste Nederland, inzendingen, welke ia deze sectie gevonden wordt, is van den heer H. Zeegers, firma P. J. van Gils, de bekende Waal wij ksche bitterfabrikant. De firma heeft zich blijkbaar er aan gelegen laten liggen, flink en zakelijk het uitstekende artikel uit te stallen en hier bekend te maken. De etalage is keurig in orde en met veel smaak opgemaakt. De vorm is die van een comptoir van zwart ebbenhout met vergulde biezen. De flesschen van fraaie etiquetten voorzien, met de verschillende soorten elixir, zijn cirkelvormig in breede rijen tentoon gesteld en in het midden een prachtige kristallen luxe vaas met dito sluitinggevuld met het uitnemend en smakelijk product. Het elixir van de heer Zeegers vindt daarom zooveel bijval, omdat de bittersoorten, die nu in Engeland aan de markt zijo, aan smaak en bereiding veel te wenschen overlaten, en verre bij de Noordbra- lantsche kwaliteiten achterstaan. Van den ver- egsnwoordiger van de firma Van Gils werd de fiededeeling ontvangen, dat verschillende ge- eeskundige autoriteiten zich bij hem aanmeldden met het verzoek proeven te willen afstaan, om Ge bittersoorten scheikundig to onderzoeken. Aan scheikunde wordt in Engeland veel gedaan, waarschijnlijk een gevolg van de meerdere vrij heid daar toegestaan, om zich als apotheker of drogist te mogen vestigen. Eenmaal een examen afgelegd, waaruit blijkt, dat men met de receptuur vertrouwd is, heeft ieder het recht een winkel te openen en daar zooveel en dusdanige artikelen bij te verkoopen als hem goed dunkt. Als zoo danig vindt men hier zeer practisch in een apotheek alle mogelijke drogistwaren, toilet artikelen, minerale wateren, limonades, enz. De wet bemoeit zich ook niets, wie als assistent in zulk een zaak werkzaam is. Dc patroon is ver antwoordelijk voor alles, wat in de zaak gebeurt en hierin is de wet zeer streng. Indien er een vergissing plaats heeft en er komen ernstige ge volgen van, dan wordt de zaak dadelijk gesloten en de eigenaar streng gestraft, al kan hij bewijzen geen directe schuld te hebben. Abuizen nu komen bijna nooit voor en zijn even zeldzaam als in minatuur rijkjes, waar de eischen op dit gebied veel strenger zijn. Een EngeLchman is in den regel degelijk, en heeft iedere inzender op de Liverp. expositie de voldoening, dat er met ernst en belangstelling van het tentoongestelde wordt nota genomen. Dit nu komt ook ten goede aan de inzending van de firma Van Gils. Het was eene uitste kende gedachte hier te exposeeren, en de enorme voordeelen er van zullen zeker niet uitblijven. WAALWIJK. Vanaf 5 tot en met 25 Juni. tt UWDFrans Denen met Lucia Johanna van Hooijdonk. Tr BEX4^LEiNHenrietta Adriana de Folter, geb. Van Dijck d. Johanna Meijers geb. Kramer z. Helena Catharina Adriana Zeegers geb. Van Gils z. Wilhelmina Maria van der Pennen geboren Uiasen d. Geertruida Antonetta Moonen geb. Van Riel z. Petronella Verdonk geb. Sterken c r~n 2 Versteeg geb. Kuijsten d. Johanna Schellekens geb. Van Vugt z. OVERLEDENMaria Huberta Van der Lee 4 weken Adrianus Gerardus Eibers, weduwenaar van Francisca IJpelaar 46 jaren Levenloos aan gegeven kind van Johannes van Diem en Adriana van der Pluijm Geurge Antoon Willem Zeegers 5 dagen Al bert us Hendrik us Meijers 9 dagen. WAALWIJK, 23 Juni. Het ongunstige weder voor den hooibouw kwam der jaarmarkt van heden in zoover ten goede, dat ze zeer druk bezocht werd. De aanvoer van hoornvee was nochtans niet groot, de handel daarentegen vlugger. Kalfkoeien golden f115 220. Dito vaarzen f95 a 185. Weilammeren werden van f 3.25 tot f6,50 gre tig gekocht. Biggen golden f6,00 4 f 12,25. N Jer botermarkt aangevoerd 588 KG.van 0.81 a 0.92 per KG. verkocht. Eieren f3.50 a 4.50 per 100 stuks Bij een tamelijk druk bezoek op de looiersbeurs was de handel wel zoo vlug. Voor goed zoolleder in alle wichten is er eenige vraag tegen vaste prijzen. De huiden markt is eveneens beter gestemd, de prijzen zijn iets hooger voor goede waar. In schors zou de aanvoer grooter zijn indieit het weder niet zoo ongunstig op het nieuw product werkte. Een vaste markt is nog niet aan te geven de prijzen znllen echter zeker p.m. 50 ets. hooger zijn dan verleden jaar. DORDRECHT, 24 Juni. De puike nieuwe Zeeuwsche, Vlaamscheen Over maassche f7,00, f7.30, de goede dito f6.50, 6,80 mindere en blauwe f 0,00, fO.OO verkocht. Canada naar deugd van f6,00 tot f6,50 gedaan. Rogge- De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van 1 5.50 6.00., dito Overmaassche f 5,40, 5.60. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f 4,00 4,20, dito Overmaasche f 0,f 0.dito gestort f 0,0,00. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Zomer zak maat f4,10, f4,40, Overmaasche en Flakkeesche zakmaat f 3,90 a 4,10. Haver De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f3.60 tot 4.10, dito dikke f4,00, 4.50, Paardenboonen f6,00 h 6,10, Duivenboonen fO.OO a 0.00 Witte en bruine boonen. De nieuwe Zeeuwsche naar deugd f 8,00f 9.00, dito bruine f 8.00,10.— Erwten. De goedkokende blauwe naar deugd f 8,20 tot f 8,50. Mesting f 6,80 tot f 7,00. Koolzaad. Puik Vlaamsch tot 44 pd. vl. geveild en 43 pd. vl. geboden. Zomerzaad bij gerij ven f9.50 a 0. Kanariezaad het béste f 9.— è-10.50; minder f00 0,00. Raapkoeken. Harde f80.f85,—. Lijnkoeken. Harde f000, f000, zachte f 000,000. AMSTERDAM25 Juni. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. Huiden. Uit de hand zijn afgedaan 1399 Samarang buffelhuiden, ex „Burgemeester den Tex", „Sounda", en /Prins Alexander7', Inlandsche gezouten huiden met eenige verkoopen voor buitenlandsche behoeften tot eenigszins verbeterde prijzen. ROTTERDAM, 25 Juni 1886. Bericht van de makelaais M. C. W. BREUKELMAN. Huiden. Deze week werden de navolgende partijen afgedaan als Per //Maria" van Macasser 121 st. O.-Ind. runder 8 kilo. Per „Prinses Amalia" van Soerabaya; 1204 st. O.-Ind. runder 3 k. Per Sumatra" van Soerabaya 1422 st. O.-Ind, runder 2,97 k. Per „Noord-Holland v. Soerabaya: 121 st. O.-Ind. runder 2.84 kilo. A RIJS, 25 Juni. Het manifest van den graaf van Parijs protesteert in naam van het recht tegen het geweldhem aangedaaD. Hij wijst op zijne gehechtheid aan het vaderland welks wetten lnj nooit heeft geschonden en waaruit men hem verdrijft op het oogenblikdat hij een nieuwen baud heeft doen ontstaan tusschen Frank rijk en een bevriend volk. Zijne verbanning is een wraak over de 31/s miilioen stemmen van 4 October. Men wil Frankrijk scheiden van het hoofd van het geslachtdat de nationale een heid vestigde. Frankrijk zal inzien welke de oorzaken en wie de bewerkers zijn van de rampen, waaronder het lijdt en begrijpen dat alleen de traditioneele monarchie door baar modern beginsel en door hare instellingen daarin ver betering kan brengen de mannen der wanorde beteugelen, de politieke en godsdienstige vrijheid verzekeren en het algemeen welzijn herstellen. &ij alleen kan aan onze democratische maat schappij een sterk en voor allen openstaand gou vernement geven, dat, boven de partijen gesteld, door zijne vastheid voor Europa een waarborg voor den vrede zal zijn. „Met Gods hulp," zeg de prins„zal ik die taak vervullen. De republiek is bevreesd. Door mij te treffen be veelt zy my aan in het vertrouwen van Frank rijk üp het beslissend oogenblik zal ik gereed zijn. LONDEN, 25 Juni. De troonrede tot slui ting van het parlement zegtdat de koningin het besluit genomen heeft het lagerhuis te ont binden ten einde de wenschen des volks te lee- ren kennen over de quaestieof eene Iersche wetgevende macht voor de leiding der Iersche zaken zal worden ingesteld. De betrekkingen met net buitenland zijn zeer vriendschappelijk De koningin herinnert met voldoening aan het einde van den oorlog, die in Bulgarije heeft gewoed, en aan den nieuwen staat van zaken aldaar, tot stand gebracht door de raadgevingen der mogend heden en door de lankmoedigheid des sultans; verder ook aan de aanneming der vredelievende raadgevingen door Griekenland hetwelk thans zijn leger ontwapent en daardoor het ernstige gevaar voor den vrede in oostelijk Europa do°et verdwijnen. De toestand van Egypte verbetert van lieverlede; waardoor het mogelijk isdeEo- gelsche strijdmacht te verminderen en binnen de grenzen van eigenlijk Egypte samen te trekken. De koningin hoopt dat het tractaat met Spanje, als het door de cortes zal zijn aangenomen, den invoer van koloniale wijnen aanmoedigen zal. Ten slotte spreekt de koningin den wensch uit, dat Jet nieuwe parlement van zulke gevoelens zal bezield zijn, dat bet de rust en de tevredenheid des volks verzekeren en de kracht en eenheid des rijks bevorderen zal. SOFIA25 luni. De beraadslaging in de kamer over het adres van antwoord is afgeloopen. Under het stemmen verlieten een twintigtal leden der oppositie de zaal. Het ontwerpadresdat gunstig voor de regeering isis met overgroote meerderheid aangenomen. Slechts 2 leden stem den tegen. en w-j. 25-J ARIGE van 'U1RIJNS en 6 v-'c.-'c) TToor de vele bewijzen van belangstelliug van alle zijden zoo ruimschoots onder vonden bij gelegenheid van mijn 40 jarig J lie a.ls geneesheer te Drunen, betuig ik bit deze mijn oprechten dank. Drunen, 26 Juni 1886. J. P. P. TIELEN. te Capelle, zal HET HOOIGRAS wassende op: 4.14.60 hectaren weiland aan de Oude Waag, in 3 partijen. 1 hectaren dito aldaar, binnendijks. 1.UU.90 hectaren, zijnde „de Dijk" te Gan- soijen.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3