binnenland" Amerika. Duitschland. Griekenland. I «r'ater, prinses Antonia van Hohenzollern Sig maringen die hare zilveren bruiloft zal vieren. Tevens zal de koning een bezoek brengen aan koningin Victoria. De reis zal zes weken duren. Een jong Londensch modemaakstertje, dat met haar drie zusters en haar moeder, een we duwe in armoedige omstandigheden leefde maakte onlangs kennis met een rijKen Mahome- daan Habden El Selim. Die Muzelman deed onderzoek naar het meisje en hare familieen hij werd door de zusters zoozeer bekoord, dat hij haar alle vier tot vrouw vroegen de moeder op den koop toe wilde meenemen naar zijn land. Zijn aanzoek werd door de betrokken personen gunstig opgenomen, maar de oppervoogdij weigert de toestemming tot dit huwelijk. De verontwaar digde weduwe zal nu door een rechtsgeding trachten de ver'angde vrijheid voor hare vier dochters te verwerven. stilhouden en zijn weg niet kon vervolgen, voor men met behulp van het geheele personeel de baan schoon had geveegd. Ware het nietdat ook het leger vau Karei XII indertijd door die beesten tot slaan gebracht'werd dar. zou men allieht aan een fabeltje gelooven. De rijksdag heeft het ontwerp, betreffende de belasting op sterken drank, met algemeene stem men verworpen daarop is ingevolge ecne kei zerlijke boodschap, voorgelezen door den minister Bötticherde zitting gesloten. De Beiersche kamer van afgevaardigden heeft met algemeene stemmen de wetwaarbij het regentschap wordt ingesteld aangenomen, nadat de rapporteur, onder levendigen bijval van alle kanten het vertrouwen der kamer in den regent had uitgedrukt. Te Mur.chen zal eerstdaags een zaak voor het gerecht komen in den trant der gevallen vau de vermaarde onthullingen der Pall Mall Gazette. De beschuldigden zijn 8 vrouwen en 2 mannen die jonge meisjes leverden aan ver scheidene voorname steden van Europa Turin, Weenen Zurich St. Petersburg enz. Bij bet onderzoek zijn treurige bijzonderheden aan het licht gekomen, o.a. dertig gevallen, waarin moe ders hare dochters verkochten. Uit de fabriek van den „kanonnenkouing" Kruppte Essen zijn dezer dagen weder twee reusachtige verdelgingswerktuigen verzonden, twee kanonnen voor het zee-arsenaal te Polau. Die kanonnen zijn elk 10.40 meter lang aan het benedeneind 1.45 m. en aan den mond 0.60 m. in middellijn. Zij werden vervoerd op bijzondere spoorwagens met 8 assen welke elk op zich zeiven reeds 39,000 kilogram zwaar waren. De spoorwegvracht voor de beide stnkken geschut bedraagt t 3480. Eene ontsporing, die zeer slecht had kunnen afloopen had onlangs bij Völklingen plaats. Vaneen goederentrein, die op eene dalende helling van 1 130 en in eene kromming van 300 M. reed ontspoorden eenige wagens op 61 M. voor de brug over de Sanrdie 26.7 M. opening heeften bovendien brak de koppeling tusschen den 4en en 5en wagen juist voor de brugen nu liepen de ontspoorde wagens tegen een der hoofddragersop wier onderrand de spoorbaan gelegd was, zoodat de derde vertikaal doorboog en de bovenrand, door deze doorbui- giog naar beneden getrokken, op haar knooppunt met die vertikaal brak. De spoorbaan zakte ruim 1 M., maar stortte niet in. Men kan deze ge lukkige omstandigheid alleen door eene ketting werking van den onderrand van den len hoofd drager, de sterkte van den 2eu, en andere gunstige iuvloeden verklaren. Op den spoorweg tusschen Athene en Korin- the is dezer dagen een wolia In Michigan schijnt een vulkaan te ontstaln. Reeds sedert eene reeks van jaren was het aan onderscheidene geologen die de omstreken van Lakeport in Michigan waarnamen opge»allen dat zich een punteenige mijlen ten westen van dit stadje gelegen langzamerhand boven het watervlak van het Huron meer en boven het omliggend terrein verheft. Dit punt heeft zich in de laatste 18 jaren tot op eene hoogte van 20 voet boven zijne aanvankelijke plaats verheven, gemiddeld dus jaarlijks 1.1 voet. Daar deze verheffingen in den regel met stooten plaats vinden, is men tot het besluit gekomen, dat zij van vulkanischen oorsprong zijn, te meer omdat zij steeds door bevigen golfslag in het meer Huron begeleid worden ook bij kalm weer. Verschillende professoren van Yafe en Harvard hebben de plaats nauwkeurig onderzocht enziji: tot het besluit gekomen dat zich hier een vul- kaau vormt, die echter volgens hunne berekening eerst over 1372 jaren tot eene uitbarsting zou kunnen komen. Het Panamakannnf. Terwijl men in Frankrijk zooveel mogelijk het ongunstig verslag van den bekwamen icgenieur Rousseau, over den toestand en de vooruitzichten van het Panamakanaaltracht te verbergen, en de heer De Lesseps als naar gewoonte (1e aan deelhouders paait met beroepen op de „grootheid en den roem van Frankrijk die er in de vol tooiing van het kanaal en dus in geldbelegging in de daarvoor gecreëerde fondsen gelegen is komt John Bigelow een nuchtere Amerikaan die door de New Yorksche kamer van koophandel als afgevaardigde den heer De Lessep9 op zijne joDgste reis naar Panama was toegevoegd, wel eenigszins de illusiën bedervendie door den ouden heer met de 12 jonge kinderen bij de goê gemeente worden opgewekt. Hij zegt evenals reeds vroeger Duitschers en Engelschen zich omtrent deze onderneming uitlieten, in substantie: De geheele uitgraving, benoodigd om het tanaal te voltooiien beloopt 120 millioeu M3. Tot einde Dec. 1885 waren ontgraven 11.490.196 M3. door aannemers en 1.520.837 M3. door de Cie du Canal Interooéanique. Gedurende Jan. 1886 werden 1.067.823 M3, ontgraven dus iu het geheel einde Januari bleef te ontgraven over eene hoeveelheid van 105.800.000 M3. Alle commentaar hierop is overbodig. De heer Bigelow noemt het ongeraogelijk te berekenen hoeveel de totale kosten zullen bedragen. Tijdens zijn bezoek waren er 15000 man aan het werk, die als zij zoo doorwerken 12 millioen M3. kannen ontgraven. Dus indien de werkkracht en de machines verdrievoudigd werden zou het kanaal in 1889 voltooid kunnen zijn. Voorts zegt hij, dat de grootste bezwaren gelegen zijn in de om standigheid dat het kanaal iu een vreemden staat ligt,onder eeDe zwakke ^wankelende regeering en een moordend klimaat uitgevoerd wordt, waar aardbevingen menigvuldig voorkomen en men blootgesteld is aan eene tropische zonwaar alleen geacclimatiseerde werkkrachten van dienst kunnen zijn. Alles, wat bel werk kan doen opschieten, moet van den vreemde ingevoerd worden het land zelf levert niets anders op als de plaats voor het kanaalwaarvoor nog zooveei beproefd moet lo. De afdamming van de Chagres rivier, ën de vergrootiug der afleidingskanalen waardoor deze rivier, die in den regentijd het geheele kanaal zou overstroomen naar den Oceaan zou worden afgevoerd. Beide werken zijn zeer kostbaar. 2o. De doorsnijding van het Andesgebergte te Culebra. Dit gedeelte de verwijdering va:i 22 millioen M3. aarde en rots bevattende is door eene EngelschHollandsche maatschappij aange nomen die het werk den ln Juli 1889 zal opleveren. Hiervoor wordt hun 80 millioen gulden betaald. Maar lot heden was de spoed, waarmede zij dacht te werkenongeveer het zesde van wat zijn aannam te doen en als 't zoo doorgaat heeft 'dj 15 jaar daarvoor noodig. 3o. Te verhinderen dat het gedeelte kanaal tusschen la Boca en het eiland Pericoin de Panamabaai, door den Oceaan en de Rio Grande wordt gevuld. De hierbij voorkomende bezwaroD zijn ernstig, maar overkomelijk. 4o. De vereischte werkkracht te verkrijgen tegen practisehen prijs. Het klimaat wordt beschreven als een, waar het leven dood gaat en de dood leeft. De inboor lingen die buiten hetgeea hun de natuur ver schaft gecne behoeften hebben willen niet werken en de moeite om werkvolk te krijgen is ontzettend. Om in dit gebrek te voorzien, worden zooveel mogelijk uerktuigen gebruikt, teneinde handen arbeid te ontberen. De conclusie van den heer Bigelow steil het kanaal als uitvoerbaar voor, mits voldoende voor fondsen gezorgd wordtmaar waagt ge.ene mee ning hoeveel die zouden moeten bedragen, noch hoeveel tijd er voor noodig is. Het verslag zegt wel, dat tot heden uit alle bronnen 300 millioen gulden samengevloeid zijn maar niet hoeveel daarvan is uitgegeven. Het internationaal congres van 1879, de vader der huidige Panamakanaal maatschappij schatte de kosten op 535 millioen gulden. Uit de gegevensdie voor de hand liggen schijnt te blijken dat ongeveer de heft van dit bedrag reeds zal zijn uitgegeven tegen het einde van dit jaar. Dan zal er nog 4/5 van het werk, ongerekend bijkomende en beschermende werken, onafgedaan overblijven. Er is echter ook iets opbeurends bij zooveel ontmoedigends. Een groot deel der uitgaven is gestoken in voorbereidende werkzaamheden voor den aanlegmeer dun voor het kanaal zelf. Het overb'ijvende werk zal dus naar verhouding aan merkelijk minder kosten dan het reeds gedane. Eene vergelijking tusscheu het Suez kanaal en dat van Panama valt evenwel ontegenzeggelijk ten nadeele van het laatste uit, wat betreft uitvoering en kosten. Daar men moeilijk kan aannemen, dat er in de eerste 10 jaren een leger van 60.000 arbeiders zal zijn om hard werkende de twee oceanen met elkanJer te verbinden is het hoogst onwaarschijnlijk dat het kanaal, als het coit voltooid wordt, op zijn tijd klaar komt. Het zal aan eb pogingen van den heer De Les seps om meer geld te verkrijgen geen goed doen, dat niet alleen de kosten van het werk eene onbekende grootheid zijn maar dat ook de ontvangsten van het kanaal en de kosten van onderhoud tot heden naar geen maatstaf beraamd kunnen worden. De uitslag der herstemmingen voor de tweede kamer, zal, zoodra deze bekend is bij onzen uitgever worden aangeplakt. ontslag verleend als inspecteur voor het ge neeskundig staatstoezicht voor Noordbrabant en Limburg. Het cijfergeknutsel, waardoor sommige antiliberale bladen trachten aan te toonen dat de nederlaag, die zij geleden hebben, eigenlijk een overwinning iswordt door de Arnhemsche Crt. onderhanden genomen. Het blad wijst er opdat de grondslag van de redeneering der bladen die de stemmen over het geheele land optellen en dan vergelijken foutief en dus al het daarop gebouwde onjuist en onwaar is. De resultaten eener verkiezing moeten be oordeeld worden in den vorm, waarin zij zijn verkregenwie van dezen juisten regel af wijkt, vervalt in nietszeggende beuzelpraat. Wanneer men dien verkeerden weg inslaat, dan raakt men al verder en verder aan het dwalen en droomen. Zoo kan men er bijv. op wijzen dat menig niet geslaagd candidaat veel meer stemmen heeft verkregen in een dubbel district dan de gekozene iu een enkel. De anti revolutionnair De Geer van Juphaas behaalde in Rotterdam 744 stemmen; de ultramontaan Bos in Hoorn 1107; de liberaal Van Houten had er in Groningen 706 en de liberaal Goekoop in Brielle 737 toch werden Van Houten en Goekoop gekozen, De Geer van Juphaas en Bos niet. Dit zijn natuurlijke gevolgen van het vigeerend kies stelsel die alleen oppervlakkig zonderling schijnen maar waarover geen denkend man zich lang zal blijven verbazen. Men mag daarom der goê gemeente ook niet wijsma ken dat politieke partijzucht hier tot ver- valsching van de volksstem heeft gedreven wie het doet verraadt onkunde of kwade trouw. Ook de Kamper Ct. ergert zich aan het cijfergeknutsel in sommige anti liberale orga nen, speciaal de Standaard. De Kamper Ct. schrijft: De verkiezingen hebben districts- gewijze plaats, De liberale stemmenin Amersfoort uitgebrachthebben geen invloed op Utrechten de anti liberale stemmen, in Zutfon uitgebracht, gten invloed in Groningen. Men heeft alleen te doen met de uitkomsten in elk district afzonderlijk. Moesten al de kiezers van Nederland ge zamenlijk de 86 leden kiezenmen zou geheel andere cijfers en geheel andere uitkom sten krijgen. Van de anti revolution, kwam er dan hoogst waarschijnlijk niet één in de kamer. Om zich daarvan te overtuigen, heeft men slechts na te gaanwat groot getal kiezers er van de stembus afwezig zijn ge bleven in de districtenwaar de verkiezing van de liberale candidaten vooraf zeker was! Denk bijv. alleen maar aan Amsterdam en Rotterdam Wij hebben echter eene andere opmerking. Dat de kerkelijken in de kamer in de min derheid zijn, ofschoon zij volgens debecijfe- fcring van de Standaard bij de stembus de overwinning hebben behaald, wijt het blad aan de gebrekkige werking van ons kiesstelsel. Nu weet mendat de grondwetsherziening in de eerste plaats ten doel had een beter kiesstelsel in te voeren. Had dan, niet..

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2