Engeland. Servie. BINNENLAND. Het gerechtshof te Algiers heeft dezer da gen vijf doodvonnissen tegelijk geveld. De ver oordeelden zijn roovers die verleden jaar een moorddadigen aanval deden op een diligence tusschen Haussonvilliers en Dellys. Twee andere beschuldigden zijn tof levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De afgebrande fabriek der firma Marchand te Duinkerken besloeg een oppervlakte van 150 meter lengte en 50 meter breedte. De vlammen waren tot op 35 kilometer in het rond zichtbaar en de naburige straten werden verkeerd in meren van kokende olie. Bij een hevige paniek veroorzaakt door het instorten van een hoogen muurgeraakten 50 menschen te watermaar gelukkig is geen hun ner verdronken. Er worden echter noeenige werklieden vermisten zes soldaten en brand weermannen zijn ernstig gewond. De schade wordt op 3 millioen francs geschat, alleen de machines waren een millioen waard. Te Tourcoign woedde Donderdag in een wol- kammerij een hevige brand, welke dengeheelen dag duurde. De schade bedraagt 1.500,000 francs. Persoonlijke ongelukken kwamen hier niet voor. Te Rijssel heeft een groote brand een katoen spinnerij in de asch gelegd. De schade bedraagt daar 1,000,000 fr. In de passage Charles-Dallery te Parijs was een winkelier Woensdag bezig zijn winkel te sluiten toen een viertal personen hem kwamen vragen of zijn broeder thuis was daar zij van hem een som gelds moesten ontvangen. Op het antwoord dai de zaken van zijn broeder hem niets aangingen vielen de vier mannen den winkelier aan. Zijne vrouw wilde hem ook te hulp komen doch op den raad van haar man, die zeide het wel alleen af te kunnenging zij weder in huis. Toen haar man later in huis kwam, viei zijne vrouw in onmacht en was weldra een lijk. Men zegt, dat zij tengevolge van de angst en schrik overleden is. Weer is in een Franschen spoortrein een moordaanslag gepleegd. In een tunnel, bij Aix les Bains, werd een hoer door een medereiziger, met wien hij zich alleen bevond aangevallen. Hij wist echterna een hevige worsteling, den man meester te worden en hem bij het eerst volgende station aan de politie over te leveren. Men schrijft uit Portoferajo Het Itali— aansehe schip San Carlokapt. Pariuottiis op acht mijlen afstand van Monte Christo en op dertig van het eiland Elba in de lucht gevlogen. Het had 3 ton dynamiet aan boord en was be stemd van Genua naar Calotorte. De equipage is als door een wonder gered. Gewaarschuwd door een weinig rook, die door eene scheur in de beplanking omhoog steeg, zette men onmiddellijk een der booten uit, waarop men zich met kracht van riemen van boord verwijderde. Eu nauwe lijks een afstand van 2 kilometers bereikt heb bende vloog het schip met donderend gewéld in de luchtenkele stukken bereikten zelfs de sloepwaarin zich de equipage bevond. De ontploffing schijnt ontstaan te zijn door broeing van een deel der lading, De equipage mocht er in slagen het eiland Monte Christo te bereiken waar zij liefderijk opgenomen werd door de beamhten der douane, welke daar gestationneerd zijn. De werkstaking van de glasarbeiders te Lyon zal waarschijnlijk spoedig ten einde zijn. Er wordt door de patroons en afgevaardigden der werklieden beraadslaagd over een nieuw tariefen er is alle kans, dat zij het eens zullen worden. Een spoortrein van Chauxdefonds naar Biel (Zwitserland) is Donderdagavond tusschen Convers en Renan ontspoord. Verscheidene wagens werden vernield. Van de 55 passagiers werden 3 zwaar en 8 licht gewond. Donderdag is te Algiers een hevige brand uitgebroken in de fouragemagazijnen van Musta- pha. Groote hoopen stroo en levensmiddelen waren in een oogenblik verbrand, en de telkeDS draaiende wind maakte het blusschen zeer moeilijk. Soldaten en burgers deden ijverig mede bij het blussching6werk. Men vreesde volgens de laatste berichten dat de brand den geheelen dag zou duren en dat nog eenige naburige huizen een prooi der vlammen zouden worden. De schade is reeds groot. In een nieuw artikel over de quaestie van Batoem verklaart de Times dat ofschoon de zaak niet gewichtig genoeg is om tot een ern- stigen strijd aanleiding te geven het feit toch moet worden geconstateerd dat Rusland eene directe uitdaging tot Engeland heeft gericht, dat dienovereenkomstig zijne politiek moet inrichten. Door de schending van art. 59 van het traetaat van Berlijn wordt de door Engeland aangegane verplichting, den bestaanden toestand met be trekking tot de Dardanellcn te handhaven, een doode letter. Eveneens als Rusland heeft Enge land zijn vrijheid van handelen terug gekregen. Volgens berichten uit Weenen hebben alle groote mogendheden van het Europeesche vaste land met inbegrip van Turkijeop Ruslaud's nota omtrent Batum slechts geantwoord met eene kennisgeving van ontvangstiu afwachting dat Engelandals voornaamste belanghebbende bij deze zaak zijne te volgen gedragslijn aanduidt. De Polit. Corr. noemt het bericht, dat Servië in het zuidoosten van het land troepen samen trekt om tegen woelingen in Montenegro op zijne hoede te zijn onjuist. Wel worden daar troepen verzameld doch slechts tot het houden van legeroefeningen en om de schutterij den velddienst te leeren. Na de sluiting der kamerziiting zal de koning de groote legeroefeningen bijwonen. een strschuit En Marten verbeet zich van woede en schaamte. Bij het uitgaan der kerk waagde het de aan- gekleede familie niet den weg naar huis te voet af te leggen. //Hezuchtte vrouw Marten toen zij thuis komends zich op een stoel liet zakken, „wè hek toch in laast gehad van diejen beroerden hoed en van de kleed en ik kos hast nie op de been blijven op die hoogge hakken. Marten! Marten we zen we toch begonnen en des nog moar 'n begin van 't bitter lijen Zuut moar vrouwbedoar moar 't zal wel beter goan." Door een stads kleermaker in het pak gestoken, stond Marten in den gewichtigen Donderdag morgen reeds vroeg zich voor den nieuw ge- kochten spiegel te bewonderen en zag met innig welbehagen hoe men reeds ter sluiks bezig was zijne woning te versieren. Op esu sukkeldrafje het paard scheen beter dan zijn meester te begrijpen dat de zaak niet in het rechte spoor was reed Martens bruintje stadwaarts. Vroegtijdig was de burgemeester van Moerkleij in de wachtkamer van het provinciehuis aanwe zig eu werd na twee lauge uren wachtens bij den commissaris des konings toegelaten. In minder dan geen tijd was deze eedsaflegging achter den rag en ademde onze Marten weer ruimer. In een open rijtuig, bespannen met twee vurige paarden, nam de beëedigde burgemeester van Moerkleij nu plaats om zoo zijne versierde gemeente in te rijden vergezeld van zijn beide wethoudersdie nu ook van de pret wilden profiteeren. Een courrier werd ter verkenning uitgezonden, die om ongeveer te 2 uur in den middag aan de aan de grens der gemeente wachtende gardes d'honneur het teeken gafdat des burgemeesters Waalwijk, 14 Juli 1886. De. kermisfeestelijkheden alhier werden Maan dag op waardige wijze geopend door de lieder tafel wOefening en Vermaak", met eene matinee, die naar gewoonte zeer druk bezocht was. De zangers kweten zich uitstekend van hunne moeielijke taak en de verschillende nummers van het programma werden, onder de begeesterende leiding van den gevierden diiecteur, den heer Frans de Cortiemet het meeste succes ten geboore gebracht. Het prachtige concert-drama van Brants Buys //Albrecht Beiling," werd meesterlijk uitgevoerd; allen die daartoe medewerkten, verdienen een woord van lof. Wat de solisten aangaat, we weten niet wie het meest verdient geprezen te worden bas, barytou of tenor zij toonden in alles hunne partij volkomen meester te zijn, en zongen met een vuur en juistheid, die het gansche publiek medesleepteD. De sopraan eene dilet tante, mejuffrouw C. A. E. v. B. uit Rotterdam, die zoo vriendelijk geweest was de opvoering van Albrecht Beiling door hare belangelooze medewerking mogelijk te makeD, won onmiddel lijk bij baar optreden, door hare zuivere, heldere stem en ongekunstelde voordracht, aller harten. Vooral bracht zij het gansche auditorium ïd verrukking door de lieve wijze waarop zij ver schillende liederen zongaaD de toejuchingen scheen geen einde te zullen komen en luide betoende het publiek zijne instemming toen de rijtuig in het verschiet was. Moerkleijs jongelingschap, gezeten op van on geduld trappelende rossen holde in vliegende vaart des burgemeesters rijtuig te gemoet. Weldra was het omstuwd door de ruiters en in gestrekten draf ging het naar Moerkleijs grens. Aldaar aangekomen hield men halt en stond een onafzienbare schare te wachten opdedingen die komen zouden. De vreugdekreten overstemden de muziek en toen de laatste tonen zich ia het luchtruim hadden verloren sprak een der ledeu van de feestcommissie, den burgemeester aldus toe //Mijnheer de burgemeester! mij is de bijzondere eer hegund om UEd. Achtb. in naam van het hier vertegenwoordigd Moerkleij te begroeten en eerbiedige hulde te brengen, Moerkleij heeft op u, mijnh. de burgem., zijn hoop en zijn vertrouwen gesteld. Uwe algemeene kennis en in het bij zonder uwe kennis in de gemeentelijke aange legenheden uwe voorkomendheidbeschaafde vormen eD welsprekendheidziju ons als zoo vele waarborgen dat wij in onze verwachtingen niet zullen worden teleurgesteld. Leve dc bur gemeester van Moerkleij! Hoera! Hiep, hiep, hiep z/Zoudt ge niet wat zeggen" merkte de secre taris op, die inmiddels ook in het rijtuig naast den burgemeester had plaats genomen. z/Ik weet verdreit nie wek zeggen mot. Ik heb wel wè geleerd veur strak op 't road- liuis." //Mijnheer de burgemeesser zal strak op het raadhuis spreken" riep de secretaris van uit het rijtuig met verheffing stem. De muziek deed zich hooren en de stoet zette zich in beweging. Eindelijk was de lange stoet het raadhuis genaderd en stelde zich de garde d'honneur het rijtuig dss burgemeester doorlatendein directeur der begaafde zangeres een bouquet aanbood. Wij hopen dat mej. van B van Waalwijk een even goede herinnering heeft medegenomen als wij van haar bewaren wij althans hopen meermalen het voorrecht te hebben haar te hooren. //Grootje oan 't Prinsesje," een toonstuk van een jeugdig componist, den beer Ck. de Bont werd door den beer G. v. I. zeer goed gezongen, niettegenstaande bet stuk nog al technische raoeielijkheden beval, voor zoover wij hierover tenminste bij een eerste kennismaking konden oordeelen. We gelooven dat deze compositie veel succes zal hebben, en durven haar gerust aan heeren zangers aanbevelen Een woord van dank aan de gansche lieder tafel en vooral aan den ijverigen directeur, mag hier niet ontbreken. Dit gezelschap toch ver schaft aan zijne leden en abonné's gelegenheid tot het smaken van kunstgenotwaarvan wij hier anders zeker zouden moeten verstoken blijven. Op het publiek rust dus de plicht om die ver- eeniging op alle wijzen te stenneD, en door trouwe opkomst bij de uitvoeringen, ook buiten kermis, te toonen dat men de verdiensten der leden werkelijk op prijs stelt. De matineeDinsdag door de harmonie l'Espérance gegeven, was al even druk bezocht. Ook daar werd uitstekend gewerkt en de heer De Winter wist als altijd door zijne onbetaalbare voordrachten zijn gehoor te boeien. Dit gezelschap verdient insgelijks door zijnen ijver en ambitie door zijue overmoeide studie ten volle de groote belangstelling, die het, zoo wel elders als bier steeds ondervindt. Zeker komt een groot gedeelte van de eer hiervan joe aan den ijverigen directeur, den heer Scham- bergen die tijd noch moeite spaart om zijn corps steeds hooger op te voeren op de edele baan der kunst. Ten slotte mogen we niet vergeten met een enkel woord melding te maken van het concert, door de harmonie Apollo van Kaatsheuveldi recteur de heer A. Hesselberth Maandag ge geven in den tuin van de kinderen Van Ree voor de leden van den doelen Recht door Zee. Dit jeugdig muziekgezelschapdat nog pas 7 maanden beslaat gaat blijkbaar een schoone toekomst te gemoet, als het zich blijft oefenen zooals het tot nu toe moet gedaan hebben. De verschillende nummers werden zeer goed uitge voerd en bevoegde beoordeelaars hoorden wij hunne tevredenheid betuigen over hetgeen Apoilo ten gehoore bracht. Nader verneemt men dat op Donderdag 22 Juli het appèl van Croll, en op Vrijdag 23 Juli a. s. dat van Domela Nieuwenhuis door het gerechtshof te 's Gravenhage zal worden be handeld. Hoeveel kost thans een binnenlandsch te legram? Op zeer eenvoudige wijze kan men dit bere kenen. Een telegram van 10 woorden of minder kost steeds 25 cents. Voor telegrammen boven de 10 woorden berekent men de kosten aldu6 Men neme do helft van het woordental (voor oneven getallen de grootste helft), vcrmenigvul- dige dit met 3 en telle bij het product 10 op. Bijvoorbeeld een telegram van 14 woorden kost 7 maal 3 plus 10 of 31 cents en een te legram van 17 woorden 9 maal 3 plus 10 of 37 cents. Wie het meesterwerk de //Camera Obscura" van Hildebrand (Nic. Beets) ook maar eenigs- zins kent, zal zich uit een der hoofdstukken het Noordbrabantsche meisje wel herinneren. Welnu, Hildebrand heeft haarzijn oude vriendin Keetje Van der Made heet zij dezer dagen te Oosterhout eens bezocht. Sedert de vorige halven cirkel daaromheen. De secretaris, de wethouders en de burgemees ter stegen uit, beklommcD deftig en met den meesten ernst bet bordes en begaven zich naar de met guirlandes en groen versierde raadzaal alwaar de oudste wethouder den nieuw benoem den burgemeester met den keten zijner waardig heid behing en de eerewijn werd geschonken. Van af het bordes zou de burgemeester spreken tegen zijnp met ongeduld wachtende Moerkleije- naars. Het zou wel gaan, dacht hij, met welgevallen een blik werpende op zijnen zilveren ambtspen ning, waarop te lezen staat: „Je maintiendrai" z/Wè stoat doar op te leessen secretaris was des burgemeestsrs vraag. „Ik zal handhaven" was het aniwoord. i/Odor kos ik dan oak wel op neer komme in men ansproak es ik dan moar nie van de koers roak." „Dan zal ik jc wel helpen" sprak de secretaris bemoedigend. De menschenmassa begon met lange halzen naar de pui vaD het raadhuis uit te zien. Marten trad, omhangen met den zilveren keten, statig voorwaarts. „Hoed af burgemeester klonk het uit den mond van den secretarisdie hem onmiddellijk achter op kwam. Daar stond nu Marten als de nieuwe burgemeester van Moerkleij in al zijne waardig heid en grootheid van uit de hoogte neder- ziende op zijne Moerklei,enaarsdie in stomme verbazing aan 's mans lippen hingen. Lijnrecht voor zich uit starende sprak hij de menigte aldus toe „Menheer de president en leden feestcommissie ik en de gardeneurs en allemoal, die an den schoonnen optocht hebben.,., „deelgenomen" (vulde de secretaris aan) „deel genomen ik bedank oe veur d°. eer die ge me angedoan het en ik beloof mijn belangen ontmoeting was ruim een halve eeuw 53 jaren verloopen. De twee oudjes hadden heel wat saam te keuvelen. Als aandenken overhan digde Beets haar bij het afscheid nemen een in prachtband gebonden exemplaar der 16de uitgave van zijn Camera Obscura waarin het volgende te lezen stond „Aan Keetje Van der Made (het Noord-brab. meisje), als aandenken aan zijn bezoek in hare woning te Oosterhout den 6 Juli 1886. (was get. Nic. Beets.) Hildebrand." De kapitein der artillerie v. 11. is Vrijdag in het Vondelpark te Amsterdam van zijn paard gevallen en reeds kort daarna aan de gevolgen overleden. Omtrent het droevig voorval deelt men ons nog mededat het paard was uit de Hollandsche manége, niet gewoon om door een ruiter met een sabel te worden bereden. Hierop werd dan ook de officiertoen hij het in de manége rond reedopmerkzaam gemaakt. De ruiter echter, vertrouwende op zijne rijkunstbehield den sabeldoch nauwelijks was hij het Vondelpark ingereden of het paard maakte, hetzij door een plotselingen schrik hetzij door de slingerende beweging vau den 6abe!onverwachts een zij sprong, waardoor hij uit den zadel werd gelicht. Daarbij bekwam hij zulk eene diepe wonde aan het hoofd dat, niettegenstaande alle aangebrachte hulp, en hoezeer onmiddellijk naar het Buiten gasthuis aldaar vervoerd, hij reeds voor zijne aankomst door bloedverlies was bezweken Te Hunsel (Limburg) gebeurde dezer dagen het volgende De persoon van v. D. uit die gemeente, ver gezeld van twee onbekende personen, die zich voor deurwaarders uitgaven, zetten een persoon, die een huis van v. D. bewoondemet meubels' en al op straat. Daarop werd de huurder mishan deld en bond men hem de beenen bij elkaar toen gelukkigerwijs de uit Thorn ontboden ma réchaussee aankwam en een einde aan deze bru tale wijze van handelen maakte. Proces-verbaal werd opgemaaktdoch de valsche deurwaarders waren bij tijds gevlucht en zijn nog niet achter haald. Dinsdagavond heeft onder de gemeente Amersfoort een brutale diefstal plaats gehad. Twee mannen kwamen in de herberg van R. V. aan den Soesterstraatweg en bestelden ieder een „kommetje klare" (dubbel maatje jenever). Na dit verorberd en nog een „halfje" toegenomen te hebben waarbij zij intusschen goed hadden opgelet waar de vrouw, die hen bediende, het ontvangen geld geborgen had, greep een van hen onverwachts de vrouw aan en maakte, de ander zich meester van het in de lade aanwezige geld. Bij de worsteling ontung de vrouw een diepe snede over het gelaat. De politie is er nog niet in geslaagd de schul digen te vatten. Op de kermis te Sluis in Zeeland had 's nachts in een herberg een vechtpartij plaats. Zekere W., door herhaalde oefening een meester in het vechten kreeg ruziede messen werden getrokken maar onze voorvechter had weldra hulp noodig, die hem dan ook trouw door zijne btmiude verleend werd. Het meisje werd nogal ernstig gewond aan het hoofd. Geneeskundige hulp was noodig. Door de rijkspolitie is pro ces-verbaal opgemaakt. Een wissclwachter te Tilburg had Maan dagmorgen omstreeks kwartier voor twaalf uur het ongeluk tijdens het raDgeeren met den schou- uer en bovenarm tusschen de buffers te geraken. Volgons verklaring van den onmiddellijk toege- suelden gei.eesheer, is de bovenarm waarschijnlijk verbrijzeld. de belangen der gemeente (verbeterde de secre taris) „O Jè krek de belangen der gemeente, mè mijne knecht, oDzen knappen secretarris te zullen behartigen (blies de secretaris hem in het oor.) O Je sjuust, te zullen behartigen. Ik dank oeHet is genoeg. Merkte de se cretaris op. Een driewerf hoera en een hiep, biep, hiep daverde door de lucht. Waarop uit volle borst werd aangeheven „'t Is mooi geweest, 't is mooi geweest, 'tis bliksems mooi geweest Meer dood dan levend strompelde Marten vau af het bordes de raadzaal in, terwijl te 2ijner eer het „Wien Neêrlands bloed" werd aange heven. Begeerig om den nieuwer, burgervader nog eens in al zijn majesteit te mogen aanschouwen, bleef men nog even staan, maar moest rot bittere teleurstelling ervaren dat ZEdAchtb. zich niet meer zou vertoonen. De man had er genoeg van want nu begon hij, even als zijn bruintje dat hem op dien morgen op een sukkeldrafje naar de stad had gebrachttoch te begrijpen dat de zaak niet in het rechte spoor was. De stoet ontbond zich en er werd hier en daar nog menig glaasje op de pret en op den nieuwen burgemeester van Moerkleij gedronken. Na dien installatie-dag zijn er al jaren met al hun lief en leed heengegaan en er is ook te Moerkleij heel wat gebeurd maar bij al wat er is voorgevallen, heeft men aldaar steeds de treurige ondervinding opgedaan, dat op Marten, den burgemeester van Moerkleij, te recht van toepassing is liet aan het hoofd dezer geschie denis gedrukte spreekwoord Schoenmaker blijf bij je leest." Voor ditmaal genoeg. Een volgenden keer geven wij een kijkje in Martens burgemeester- 9chaP- X. Y en Z.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2