i gulden: TAFELKAAS, Notaris RANT, Notaris RANT, EENE DIENSTBODE, C, van der PLUIJM, overlijden, trouwen en geboorten, 12 persoons, porcelein Eetservies Bericht van Inzet. ADVERTENTIËN. Echte Ho l indsehe L. W. SCHAMBERGEN, Katholieke Illustratie MEVROUW YAN DEN BERGH vraagt tegen November Ongeregeldheden te Amsterdam. HUGO, le qualiteit, 1. Publiek Verkoopen II. Publiek Verpachten: Toemaat, aan de Oudeweidsche Steeg te Eethen, genaamd „12 hont," om te weiden. PUBLIEK VERPACHTEN: TWINTIGSTEN JAARGANG Dr. H. J. A. M. SCHAEPMAN te Waalwijk maakt bekend, dat van de onroerende goederen te loonopzand behoorende aan JAN VAN DEN HOVEN, zijn ingezet Koop I Het denneboschje op f12. II. Het bouwland op Kraanven °P f50. III. Het HUIS op f1400. IV. De bouwplaats zuid, op f250- V. De middelste bouwplaats, op f210, VI. De noordelijke bouwplaats °P f250, VII. Zijnde de massa der koopen 4,_ 5 en 6 op f 720. Vlil. Zijnde de massa der koopen 3 en 7 op f2100. Toeslag ter herberge van BIEMANS op Dinsdag 3 Augustus 1886, TE BAARDWIJK, welk aan de stijgende prijzen der wollen wordt toegeschreven geven daartoe aanleiding. WASPIK 24 Juli. In de gisteren alhier ge houden vergaderiüg vau den gemeenteraad, werd door burgemeester en wethouders de rekening over het dienstjaar 1885 aangeboden bedra gende in ontvangst f 14,324.235 in uitgaaf f 11,575,295, sluitende alzoo met een batig slot van f2748.94. Het volgende adres heeft dezer dagen hier in de omstreken gecirculeerd Aan de provinciale staten van Noord-Brabant. De ondergeteekenden allen burgemeesters in Noord-Brabant, nemen de vrijheid, het volgen de onder de aandacht uwer vergadering te bren gen Verscheidene malen is het gebleken, dat de wegen in hooge mate onveilig worden gemaakt door hondenkarren op de wijze zooals die in onze provincie, meer speciaal in het Noordelijk deel worden gereden wanneer n.l. de hond gespan nen wordt voor den wagen zoodat het den ge leiders gemakkelijk wordt gemaaktpersoonlijk van het voertuig gebruik te maken. Hierin nu is naar hetgeen de ondervinding heeft geleerd feiten van zeer jonge dagteekening zouden hier ten bewijze kunnen strekken groot ge vaar gelegen voor hen die de provincialepaar- den-belasting voor hunne rekening moeten nemen. Wel is waar gebiedt het provinciaal reglement op het gebruik der openbare wegen in Noord- Brabant van 4 Nov. 1881 (art. 28c,) dat de gelei ders van met honden bespannen voertuigen bij het ontmoeten of naderen van in draf zijnde paarden zich van het voertuig moeten begevenmaar men moet in den regel ondervinden, dat dit niet geschiedtde in hetzelfde art. bedoelde voor zorgsmaatregel bij het schichtig worden van paarden komt daarbij meestal neer op een bloot advies zonder practisch gevolg, aangezien bij het ontmoeten van hondenkarren waarop de gelei ders hunnedikwijls niet te misgunnen maar ook meermalen ergernis verwekkende gemakzuchi plegen bot te vieren een ongeluk kan hebben plaats gehadvóór dat het dezen voerlieden in de gedachte is gekomen, aan het voorschrift van art. 28 (afstappen en stilhouden) te voldoen daargelaten nogdat het somtijds voor hen feitelijk onmogelijk is de honden in bedwang te houden. Het is derhalve ter bevordering eener goede politie op de wegen dat adressanten uwe ver gadering ernstig in overweging geven in meer genoemd provinciaal reglement de bepaling op te nemen dat honden alleen mogen worden ge spannen onder den wagen, evenals dit in Gelder land is toegelaten, waar het bovendien zelfs niet geoorloofd is, de dijken met bespannen honden karren te berijden. Alleen dergelijk voorschrift kan behoorlijke waarborgen geven ter voorkoming van ongelukken, met welk doel de tegenwoordige bepalingen stellig zijn geschreven zonder echier die waai borgen te kunnen opleveren. Juni, 1886. 't Welk doende volgen de handteekeningen. tS=3 l m li,- Zondagavond is het te Amsterdam tusschen de menigte en de politie op de Lindengracbt en om liggende straten tot een ernstig treffen gekomen. Het publiek vermaakte zich op die gracht met „palingtrekken"eer. genoegendat de politie meende te moeten verhinderen. Daardoor ontston den hevige tooneelen waarbij al het volk uit die dichtbewoonde wijken naar de Lindengracht storm de en uit de kuilen, welke da^.r ter plaatse in de straat lagensteenen nam om er zich als projec tielen van te bedienen. Het regende op een ge geven oogenblik straatsteen en, waardoor sommige politie beambten meer of minder ernstig werden getroffen. De politie zag zich toen genoodzaakt, de menigte door verscheidene charges uiteen te drijvenwaarbij afwisselend van de sabel en den stok werd gebruik gemaakt. Ook daardoor werden eenige personen gekwetst, die later in het gasthuis werden opgenomen. Dank zij het krachtig optreden der politiewelke onder bevel stond van den hoofdcommissaris mr. Van Doesburgh, gelukte het haar eindelijk, de menigte ir. bedwang te houden, echter niet dan nadat zij een vijfentwintigtal arres tanten had gemaakt. Ook de bijtijds invallende regen deed het zijne om de menigte te doen be daren. Ongeveer te negen uur was het rustig gewordenen kon de politie zich in het bureau op de Noordermarkt concentreerenzonder dat het noodig was de nieuwsgierigendie zich in de buurt verzamelden, uiteen te doen gaan. Onder de gearresteerden bij het opstootje zijn de bekende socialisten Eek hardt en Meegens. Deze laatste had steenen in zijn zak. 18 agenten zijn gekwetst en 4 burgers. Maandag middag bewogen zich duizenden nieuwsgierigen op de Lindengracht, waar de in middels herstelde straat op nieuw was opengebro ken. Twee compagnieën van het 7e regiment infanterie en ongeveer 80 man cavalerie zijn naar het tooneel der woelingen opgerukt, om de politie bij hare pogingen tot handhaving der orde te ondersteunen. Des avonds volgde nog eene compagnie infanterie en een honderd man kanon niers. 's Namiddags ongeveer 3 uren waren eene roode en eene zwarte vlag aan de lantaarnpalen der brug over de Lindengracht vóór de Goudbloem dwarsstraat gehecht. Eene groote volksmenigte, met eene roode vlag voorop en socialistische lie deren zingende, trok door de straten der Jordaan. De politie bleef nabij de Noordermarkt geconcen treerd en zag lijdelijk de zaken aan. Het volk weet de oorzaak van het rumoer aan het, zooals het meent, ontijdig optreden der politie, die echter haren plicht deed en de wet handhaafde. Een welgezinde werkman rukte de roode en zwarte vlaggen af, die daarop uit het water werden opgevischt. Eene groote menigte met twee roode en twee witte vlaggen trok weder voorbij het politiebureau. Door verschillende troepen werd gechargeerd en daarbij eene roode vlag veroverd en twee personen gearresteerd. Een allertreurigst tooneel werd tusschen 6 en 11 uren afgespeeld in den omtrek van het bureau van politie der vijfde sectie (Noordermarkt). Toen de militaire machtbestaande uit 400 man infan terie onder bevel van kapitein Wijnandts, 150 man vesting artillerie onder commando van kapi tein Verweijen een escadron huzaren van 80 man onder bevel van de eerste luitenant Bothnia Andrea op het terrein van woeling en gisting waren aangekomen waar een paar honderd agen ten or.der de directe bevelen van de hoofdcom missarissen Steenkamp en mr. Doesburgh en van den waarnemenden commissaris den heer Boas, den ganschen dag met voorbeeldeloos geduld ge tracht haddenzoowel door vermanend als han delend optreden de onrustige gemoederen tot bedaren te brengen, en een luitenant der infanterie aan het hoofd zijner manschap, de menigte in de Lindenstraat bij de eerste Lindendwarsstraat tot driemalen toe te vergeefs gesommeerd had uiteen te gaan en daarop eerst met los kruit en vervol gens met scherpe patronen liet varentoen ont stond er een ontzettend tooneel. Bij het eerste salvo vielen er al dadelijk vier dooden en drie zwaar gewonden. Zij werden onmiddellijk naar het bureau van politie vervoerd waar de ge wonden door dr. Gualtherie van Weezei werden verbondenom daarna öf per vigilante öf per brancard ja zelfs op eene handkar naar het gast huis vervoerd te worden. Al de kruispunten in de omgeving der Noorder markt werden door infanterie, artillerie en politie afgezet, doch telkens werd nu ook de militaire macht met steenen begroet, tot welk einde weder de straten werden opengebroken. Dit had weder salvo's van scherpvuur tengevolge. Zoo o. a. te 9 uren op de Prinsengracht, voor de Prinsenstraat, te 9.30 in de Anjeliers- en Prinsenstratenwelk laatste salvo gevolgd werd door snelvuur. Daarbij vielen telkens enkele dooden en vele gewonden. Er hadden talrijke arrestatien plaats. De kolonel Boellaard en dc overste Simon waren mede op het terrein aanwezig. Reeds te 8 uren 30 m. was officieel geconsta teerd dat het getal dooden 13 en dat der gewon den 23 bedroegwaarbij later nog meer kwamen. Aangezien de ruimte in de bureau's der 5e sectie te klein is, werden de arrestanten (hun getal wordt op 50 geschat), naar de verschillende bureau's en hulpbureau'so. a. dat bij de Wil lemspoort, vervoerd. Het was bijna onmogelijk het door de militaire macht bezette terrein te verlaten. Eene poging daartoe over de Prinsengracht bij de Brouwers gracht mislukte; telkens werd met steenen van de overzijde geworpennadat de lantaarns met stokken waren uitgedraaid om de bedrijvers aan het oog te onttrekken. Alweder werd toen een salvo op de dichte menigte op de brug over de Prinsengracht bij de Brouwersgracht gelost. Ang stige kreten van gewonden gingen toen uit de menigte op. In de Lindenstraat moet een persoon in het opengeschoven raam zijner woning dood geschoten zijn, juist op het oogenblik dat hij een projectiel wierpwat door een militair werd be speurd. Met allerlei voorwerpen werd weder op ver schillende punten geworpengedurig met uittar- tende uitroepen van „vuur maar Te 11 tfren 30 waren nog duizenden op de been en was er nog weinig verandering in den gespan nen toestand gekomen. Te 12 uren 30 m. waren de nieuwsgierigen af getrokken en was een groot deel der militairen ingerukt. De mariniers hebben tegen 12 u. 30 m. de hoofdwacht op den Dam betrokken. Te 12 uren werd 50 man gerequireerd wegens wanordelijkheden in de Jonker- en Ridderstraten, doch de rust bleef daar ongestoord. Officieel is geconstateerddat er 14 dooden en 28 gewonden zijnongerekend die in particuliere woningen werden ingebracht. Dinsdag morgen vertoonde de buurt van de Lindengracht weder hetzelfde tooneel als Maandag morgen. De Zaterdagschebrug was evenals toen bezet mei wachtenden en ir. de nabijgelegen straten stonden vele troepen de gebeurtenissen vau den vorigen morgen te bespreken. In de Noorderkerk hebben marinesoldaten hun kamp opgeslagen. Aanhoudend werden per rijtuig gearresteerden van het politiebureau aan de Wil lemspoort naar dat op de Noordermarkt gebracht, waar gisteravond voor allen geen plaats was. Het getal arrestatiën wordt op ruim honderd geschat. Dat der dooden was naar Dinsdag tegen den raiddag bekend werd acht en twintig terwijl meer dan vijftig gekwetsten in het gasthuis zijn opgenomen. Hier had men het den ganschen nacht druk met verbinden. De familiebetrek kingen die heden naar vermiste broeders of huisvaders kwamen vragen werden bij de ge kwetsten toegelaten daar deze zelf niet altijd in staat waren hunne identiteit te bewijzen. Eén meisje was er nog slechts wier naam en woon plaats men niet kent. Het terugzien van de dooden was treffend. Omstreeks veertig politieagenten zijn gewond geworden sommigen zeer ernstigvier er van zullen voorloopig geen dienst kunnen doen. Het volgende wordt van Dinsdagavond uit Amsterdam geseind Tot nog toe (10 uur) is het op en om de Noordermarkt rustig gebleven. Wel stonden te 6 uren vele kinderen en opgeschoten knapen de kerk waar de militaire macht zich bevindt, aan te gapen, en werd een enkele, die wat te veel spraakwater gebruikt had, in bewaring gebracht, doch de infanterie behoefde niet dan om een paar ronden te maken uit te rukken. Zij had dan ook in last niet dan in de hoogst noodza kelijke gevallen handelend op te treden aldus was in de vergadering van heden namiddag ten stadhuize besloten. Groeide de' menigte ietwat aan, dan waren een paar agenten voldoende om haar op eer biedigen afstand te houden. Geconstateerd kan worden dat er heden avond geen kwaadwilligen waren in de Linden- en Boomstraten. Te 9 uren trok eeDe patrouille agenten, gevolgd door 20 infanteristen naar de Prinsengracht bij de Brouwersgracht, waar een paar steenen van de overzijde tegra de schutting op den hoek van Prinsengracht en Noordermarkt werden geworpen, doch zoodra de patrouille verscheen, was er geen nieawsgierige ergens te ontdekken. Te 5 uren echter is in de Laurierstaat een agent deerlijk mishandeld, zoodat hij meer dood dan levend naar het gasthuis is gebracht. Die mishandeling geschiedde door eenige belhamels ouder aanvoering van zekeren Langelaandie daarop tegen 6 uren uit zijae woning gehaald en gearreBteerd werd. De politie maakte zich heden van eenige per sonen meesterdie als kwaadwilligen bekend staan en gisteren de menigte hadden opgeruid maar toen niet gcv.it konden worden; hel ivaren de bekende socialisten Baars, uie gisteren met eene roode vlag had geloopen Lodewijks en Van der Burgt, alsmede Schiveitzeen wegens dronkenschap ontslagen politie-agent, die zich allen tegen de politie verzet hadden. Zij werden heden allen naar de cel gebracht. Als een bewijs van den heldenmoed van Baars, die gistereu aanvoerder was kan dienen dat hij heden bij het verhoor voor den commissaris schreide als een kir.d, en dit jammeren herhaalde toen hij van avond te 8 uren van het bureau naar de gevangenis werd vervoerd. In het Volkspark werd eene algemeene verga dering van socialistsen gehouden, alleen toeganke lijk voor leden. 50 man infanterie gingen er heen, om te voorkomen dat bij het eindigen der bij eenkomst vvanordelijkhededen voorvielen. Deze vergadering is rustig afgeloopen. Nog vóór zij geëindigd waskon de infanterie in rukken. AMSTERDAM23 Juli. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. Huiden Van de op 15 Juli jl. opgehouden runderhuiden werden afgedaan No 498, 1550 st.; no 499, 1500 stuks; en no 514, 340 stuks. Uit de hand ex „Ceniad", 598 dito. ex „Burgemeester den Tex" 209 dito en 58 buffelhuiden en ex „Prins van Oranje" 156 buffelhuiden. In begin der volgende maand worden aan zienlijke partijen O.-Ind. runder- en buffel huiden bij inschrijving aan de markt ver wacht. Inlandsche artikelen met weinig handel. EINDHOVEN. Yoorraad der oude looiers beurs. Kerssemakers-Simonis. B.-Ayres 38 pd. binnenzoolleerlijmvleesch. G. SchellekensJava ronden nerf 8 pd.; gr. Chitagong Calcut ronden nerf 5 pd. Gebrs. Keunen gr. zuigers en kalfsleder. Hub. Glaudemans gr. en zw. overleder 3-5 en 8 pd.; binnenzoolleer. GESTEL. J. Gerrits blank en gaaf droog zooileder 38 a 40 pond. P. v. d. Laak Kaap grauw en zwart ronden nerf 3 a 4 pd.; Rangoon zwart en gr. 5 a 6 pd.; inlandsche helften. WOENSEL J. Maas gr. Calcuttas 4 a 5 pd.; Ed. Yostersgez. Urugay 32 a 34 pd.; gez. Santos 25 a 27 pd. getouwd; gez. paardenleder 4 pond. Looiersbeurs den eersten Dinsdag van elke maand bij den heer VERHEI JEN, nabij het station, alwaar ook het voorraadboek ter inzage ligt. t Heden overleed tot onze diepe| droefheid ons geliefd eenigst zoontje in den ouderdom van ruim 7 maanden. EUGENE YAN "WELY, MARIE YAN WELY- Verwiel. Rozendaal25 Juli 1886, Stationstraat, Waalwijk, beveelt zich beleefdelijk aan als bekend- maker van Hij zal trachten door eene nette en prompte bediening het vertrouwen waardig te worden. Oplaag 315,000het meest verspreide van alle Modetijdschriften in veertien talen verschijnende. DE BAZAR. Geïllustreerd Tijdschrift voor Mode- en H a n d we r k e n. Maan- dalijks twee nummers Prijs per k waartaai fl. Jaar- lijks verschijnen: 24 Nos met toilet en hand werken, 2000 gravures met beschrijving van kleeding- stukken en linnengoed voor dames, meisjes, knapen en jonge kinderenbenevens het linnengoed voor heeren, het bed- en tafel goed handwerken enz. 21 supplementenbevattende ongeveer 200 snij- patronen van allerlei kleedingstukken en 400 borduur- en tapisserie patronen, naamcijfers enz. Abonnementen worden aangenomen Lij alle Boek handelaren en bij de Uitgevers Geer. Belin- FA.NTEden Haagna ontvangst van een post wissel van fl voor 6 Nos van /T.50 voor G Nos met 6 gekleurde modeplatan of met 3 ge knipte patronen; of van /2 voor 6 Nos met G gekleurde modeplaten en met 3 geknipte pa tronen. Te bekomen bij Waalwijk. PRTJS bij geheele kaas 3772 ct. per pond. Hotelhouders en winkeliers genieten rabat. te Waalwijk, zal op Donderdag 5 Augustus 1886, 's namiddags 4 ure, ter herberge van Gebr. UITHOVEN aan 't veer te Drongelen, A. Voor de heeren A. Vos en J. Millenaar aldaar Tarwe naast de Hoef te Drongelenge naamd „6 hont." op 't voorste Hoogveld te Eethen, genaamd „5 bont." Boonenaldaar, genaamd „5 bont." Haverop 't Aalsveld te Doeveren, genaamd 10 hont." Erwten, te Drongelen genaamd „6 hont." In den Buitenpolder te Waalwijk, genaamd „12 hont," om te hooien of te weiden. B. Voor den heer L. van der Kolk W aalwijk Toemaat, op de Akkers, te Doeveren, ge naamd „de 3 morgenom te weiden. u Aldaar naast het vorige perceel, genaamd de „4 hont," om te hooien of te weiden. Groot 3 hectaren in den Buiten polder te Baardwijkgenaamd „den Lagen- doorn," om te weiden, de kade om te hooien. EEN PRAAI MET DAARBIJ BEHOORENDE LepelsVorkenMessen Groente - lepels etc., is de prijs, verbonden aan den eersien REBUS van den DER WAARVAN de abbonnementsprijs bedraagt drie gulden zes tig cents per jaar of een cent per dag. Degeen, die zich op dezen Twintigsten Jaargang abon neert, ontvangt als gratis-premie het fraai en welgelijkend Portret van den hooggevierden S e h r ij v e r en Redenaar. des avonds 8 uren, tot welken dag, ten kantore van Notaris RANT genoemdkan gehoogd worden. goed kunnende koken en werken. Loon naar bekwaamheid.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3