Nummer 61. Donderdag 5 Augustus 1886. 9e Jaargang. hl- i ilRliP VOOR Tuur, Wfflflf IllTMWi w (lm Toegewijd aan Handel, industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN BUITENLAND. Belgie. Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. ®rrenTV;n&ez0nden stukken> gelden enz., franco te zenden aan aen Uitgever. UITGEVER: Waalwijk. Openbare werken en financiën. In de laatste vergadering van Waalwijk's gemeenteraad vroeg de lieer Zijlmans, hoe het stond met het plan voor de verbetering der Stationsstraatde voorzitter antwoordde daarop, dat er een begin mede was gemaakt en dat hij er de volgende vergadering een hoopte over te leggen. Naar onze opvatting is al het in den raad gesprokene, naar aanleiding van het in de vergadering van 7 Juni ingekomen adres van 206 bewoners der Stationsstraat, en al hetgeen er nog over zal gezegd worden als B. en W. met een plan voor den dag komen evenals dit laatste zelf, geheel overbodig. 't Is niet noodig in deze nogmaals een besluit te nemenopnieuw een plan vast te stelleneen en ander is reeds geschied in de zitting van 27 November 1885, terwijl ook toen de noodige gelden zijn beschikbaar gesteld. Alleen de uitvoering heeft tot nu toe op zich laten wachten. Bij het onderzoek der begrooting voor 1886 had de commissie, bestaande uit de heeren Zijlmans, Mombers en Hoffmans, voorgesteld eene som van f400 uit te trekken voor rioleering der Stationsstraat. De toenmalige voorzitter wenschte dien post verhoogd te zien, daar, naar zijne mee- ningvoor f4<00 geen goed werk kon ge maakt worden; volgens eene door hem over gelegde begrooting zou 't f662 kosten. De heer Mombers merkte op, dat de com missie 1400 voldoende had geacht. De heer Zijlmans bevestigde dit nader. Hij zeide „Het doel der commissie was enkel om z/het materieel te benuttigen, dat voor de //gasfabriek ligt opgestapeld, 't Is een gek //figuur de raenscben naar droge punten in '-1 ^eegVJla^jen zoeken, terwijl daar W.Ip. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarbo/en 8 cent per regeJ groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steinek, Hamburg. Reclames 15 cent per regel /yjaar nog van den keiweg vrij komtkan z/men den weg in de Stationsstraat aan weers zijden 1/i M. verbreed en en in verband //daarmede een rioleering makendat idee „heeft de commissie geleid en dan kan men „met f400 nog al wat doen. Spreker vond verder verschillende posten, voorkomende op de begrooting van den voor zitter, onnoodigklinkers o. a., zag hij niet in dat er moesten zijn, alleen de voorhandene steenen en kantkeien moesten gebruikt wor den; het egaliseeren van 100 M. grond en f25 voor onvoorziene uitgaven was overbodig voor zoo'n werk; in één woord f400 was genoeg. Ter uitvoering van het door de commissie aangegeven project werd deze som dan ook op de begrooting gebracht, op voorstel van den heer Van der Heijden vereenigd met de f 1300 voor onderhoud van wegen enz., opdat, als men soms voor 't eene wat meer noodig haddit op 't andere zou kunnen worden gevonden. Had nu de verbetering der Stationsstraat tijdig plaats gehad, zooals bij de behandeling der begrooting was aangegeven, bedoeld adres met al zijn nasleep zou natuurlijk zijn achterwege gebleven. In dezelfde vergadering van 23 Juli j.l. verklaarde de voorzitter ook„dat er geen geld in kas waszelfs voor de hoogst nood zakelijke uitgaven,/' Zou 't hieraan zijn toe te schrijven dat de Stationsstraat nog steeds in denzelfden ellendigen toestand blijft verkeeren Zou er werkelijk, zooals de voorzitter verder te kennen gafeerst weer leentjebroer gespeeld moeten worden 't Ziet er wel naar uitmaar 't is toch een bedenkelijk verschijnseldat dit alweder zou moeten plaats hebbennadat er pas f5000 is geleend; nadat pas liet bedrag S-hoofdeliiken omsla- mWnten Daarbij vinden wij 't geen gezonde politiek, openbare werken te maken zonder een vast plan voor 't geheel, en aanhoudend afzon derlijke leeningen en leeningskes te sluiten voor ieder buitengewoon werk of werkje. Dit laatste voornamelijk kan niet anders dan het crediet der gemeente benadeelen. Wij zouden voor Waalwijk eene minder bekrompene, minder kleingeestige gedragslijn wenscheneenemeer overeenkomende met haren rang als gemeente, met hare belang rijkheid als centrum der Nederlandsche leder industrie. Wij zouden b. v. verlangen, dat bestek en begrooting werden opgemaakt van alle in onze gemeente nog noodige openbare werken, als daar zijn trottoirs aan de Noordzijde der Groote Straatmet of zonder boomen verbetering der Stationsstraat in alle opzichten (straatweg, rioleering, trottoirs, beplanting); bouwen van teekenschool, onderwijzerswoning, boterbal, veldwachterswoning; het verbouwen eu behoorlijk meubelen van het raadhuis, herstellingen aan de haven enz. enz. enz. Weet men wat dit alles bij elkander'zal kosten dan behoort er een leening te worden gesloten (het geld op te nemen naarmate de behoefte) ter bestrijding der uitgaven en tevens tot aflossing van alle vroegere lee ningen, voor zoover dit kan geschieden. 't Is slechts een ruwe schets, die wij hier geven; we houden ons echter overtuigd, dat ons denkbeeld zeer goed uitvoerbaar is en zeker zou zijn in 't belang der gemeente. Men kreeg danin plaats van den reeds zooveel jaren bestaanden chaos een zuiveren finnncieelen toestandal de gedecreteerde werken zouden binnen een paar jaar kunnen worden afgewerkt, hoogstwaarschijnlijk zonder, maar toch zeker met slechts geringe verzwa ring der lastenwaartegen zeker niemand bezwa^ Wij vleien ons met de hoopdat onze vroede mannen wel eenige aandacht zullen gelieven te schenken aan deze onze zienswijze en dezelve in gezette overweging te nemen. Mochten zij in dien geest iets groots iets flinks tot stand brengen, dan zullen zij met recht aanspraak kunnen maken op de dank bare hulde der gemeentenaren, die hun zeker niet zal onthouden worden. Of de groote manifestatie der werkliedenpartij op 15 Augustus te Brussel voortgang hebben zalis nog steeds onzeker. Maar hoe dit zij de pers schijnt zicb over deze zaak vrij wat zenuwachtiger te maken dan de hestuurskringen, Zoo werd dezer dagen aan een langdurig bezoek,' door den minister presidentden heer Beernaert' aan den koning te Laeken gebrachto. a. het verhaal vastgeknoopt, dat de koning den heer Beernaert en zijnen ambtgenoolen dringend ver zocht had hunnen verloftijd in geen geval voor den 15en Augustus te doen ingaan. Zulk koninklijk verzoek staat natuurlijk gelijk met een bevel in beleefden vorm en het Journal de Bruxelles meldt heden onder zijne „emengde berichten// dat de heer Beernaert voor eenigen tijd met verlof naar Schotland is vertrokken. Zoo buitengewoon angstig maakt men zich dus in regeetingskringen zeker niet. Toch schijnt het plan te bestaan de manifestatie niet te beletten hetgeen afgeleid mag worden nit eene circulaire door den procureur generaal bij het Brusselsche hof aan de hoofden der parketten onder zijn ressort gericht, waarin hij opgaven vraagt van de werkliedenvereenigingen en de namen en qualiteiten barer bestuurderswelke voornemens zijn aan de manifestatie te Brussel deel te nemen met vermelding tevens van den geestwaarvan bedoelde werklieden bezield zijn. De door de regeering ingestelde commissie, JUUULdeexie- De Echo van het Zuiden, ■ijuimii.uLa

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1