*1 Oostenrijk, Spanje. Italië. -Bulgarije. Portugal. Engeland. Turkije. land en de middelenwelke aan de opgegeven grieven tegemoet moeten komen kwijt zich met een ijver en nauwgezetheid van hare taak, welke boven allen lof verheven zijn. De commissie heeft zich in sub commissiën verdeeld, die in verschil lende plaatsen tegelijk zitting houden en aan welke sub commissiën zoowel patroons als werk lieden hunne bezwaren kunnen bloot leggen. Naar verkiezing van den persoon, die gehoord wordt, heeft de zitting in 't openbaar of met gesloten deuren plaats. Wanneer men de verschillende verslagen leest, die in de dagbladen over eenige dezer zittingen voorkomen, gruwt men onwillekeurig meermalen van de armoede en de ellende, welke in hoofd zaak de mijnwerkers te doorstaan hebben. In een der zittingen, die dezer dagen te Dour plaats had klaagde o. a. een werkman over het zware werkwaartoe kinderen in de mijnen verplicht waren en sprak den wensch uit, dat de werktijd voor kinderen tot 8 uren beperkt zou worden en dat Kun loon zou zijn op 12 jarigen leeftijd fr. 1.20 met het 13e jaar fr. 1.60 met het 15e jaar 2 fr. tot aan het 17e jaar, op welken leeftijd men de kinderen als volwassen zou kunnen beschouwen. Op de vraag van den voorzitter of de kinderen niet naar school gingen luidde het antwoord dat zulks niet kan, daar de vader te weinig voor het gezin verdient. Als een staaltje van het werk, dat door vrouwen in de mijnen verricht moet worden kan nog vermeld worden de volgende verklaring in de zelfde zitting door een 17 jarig meisje voor de commissie afgelegd. Het kind verklaarde, dat zij des morgeus ten 5 uur in de mijn afdaalt en nu eens om 9 en dan eens om 11 uur des avonds uit de mijn komt. Zij laadt 60 a 70 wagens per dag. Haar loon voor dit werk is dan 2 francs per dag. Op de vraag of zij school gegaan had antwoordde zij, dat zij van haar 8ste tot haar 11de jaar had school gegaan dat zij lezen geleerd had maar er thans niets meer van kende. Ten slotte vroeg het meisje of het werk in de mijnen voor vrouwen ook verboden zou kunnen worden. Een gehuwde vrouw verklaarde dat haarman de vorige week 13 francs verdiend had en dat een dergelijk bedrag niet voldoende was om te leven. Er was per week reeds 30 kilo meel noodig, hetgeen reeds een uitgave van 9,60 fr. veroorzaakt. Dan moest men nog de brandstof om het brood te bakken rekenen. De huishuur beliep 9 francs per maand. Deze vrouw die dit treurige tafe reel van haar huishouden ophinghad dan ook kleederen moeten leenen om voor de commissie te kunnen verschijnen. Nog andere jonge meisjes werden gehoord, die even hartverscheurendetafereelen mededeelden. Eene o.a. verklaarde, dat zij van 's morgens half vijf tot 's avonds 11 uur werkte en 1.80 fr. a 2 francs verdiende. Haar zuster, die in een andere mijn is werkte slechts tot 7 uren en verdiende slechts 1.50 fr. doch kan dan ook maar water in haar kruik mede nemen terwijl zij koffie kon koopen. Vleesch hadden zij in geruimen tijd niet gegeten; een verklaarde zelfs er de kleur niet meer van te kennen. Uit het medegedeelde blijkt genoegzaam dat het niet overbodig isdat in dezen toestand van ellende eenige verbetering kome. Het is dus te hopen dat het werk der commissie vruchten zal dragen. BRUSSEL2 Augustus. Het hof van cassatie heeft de drie onlangs gewezen arresten gecasseerd als lo. tegen Van der Smissen afgevaardigde wegens moedwilligen manslag; 2o. tegen Degand, Delannoy en Elise Dandeliuwegens valscïiheid en oplichtinger. 3o. tegen Defuisseaux, wegens het verspreiden van den catechismus des volks. De cassatie is geschied op grond, dat een der gezworenen de qualiteit van Belg mist. Alle drie zaken zullen weldra voor een ander hof van ge zworen enopnieuwbehande] onder onbeschrijfelijke geestdriftmet een motie van vertrouwen en bewondering voor den wakkeren grijsaarddie tot tranen toe bewogen was wat men nog nooit vao hem gezien had. De luchtvaart door den heer Lhoste met goed gevolg boven het kanaal ondernomen is niet de eerste van dien aard maar nieuw is de proef, die daarbij genomen is en welke daarin bestaat, dat er met den ballon torpedo's geworpen zijn op schepen. Van daar de naam van Torpilleur, dien Lhoste aan zijn luchtballon heeft gegeven. De proef isnaar het schijntgoed gelukt; van eene hoogte van 1100 meter kwamen de torpedo's op schepen neer, die in het kanaal lageD. Waren het geladen torpedo's geweest, de uitwerking zou verschrikkelijk zijn geweest. Men kan dus zeggen dat er thans een ver nielingsmiddel in den oorlog te meer is. PARIJS, 2 Augustus. Var. de verkiezingen voor de gewestelijke raden is de uitslag bekend van 1223 zetels. Gekozen zijn 722 republikeinen en 360 conservatieven terwijl 141 herstemmingen plaats hebben moeten. De door de republikeinen verloren en gewonnen zetels wegen tegen elkaar op. gekomen slechts lichte kwetsuren werden door eenige reizigers beloopen. KARLSRUHE, 1 Augustus. Groot opzien verwekt albier de arrestatie van Weniger, hoofd kassier bij het hoofdbestuur der Badensche staats spoorwegen. Hij wordt beschuldigd van ver duistering van gelden naar het schijnt tot een zeer hoog bedrag. De minister van financiën, Camacho, heeft zijn ontslag genomen. Hierop zijn de Spaansche fondsen in de cou lissen l/2 pet. gedaald. De „Imperical" zegt, dat de ministerieele crisis Vrijdag uitbrak, zoodra de ministerraad was bij eengekomen en waarin de minister van financiën de heer Camacho, niet was verschenen. Hij schreef dat hij ziek was en voegde er bijdat zijne ambtgenooten in zijne afwezigheid te beter zoudeo kunnen beraadslagen. Terwijl de minis terraad nog bijeen was, verliet de heer Camacho het ministerie van financiën en begaf zich naar zijne particuliere woning. De minister-president Sagasta voelde zich te middernacht ziek en liet een geneeesheer ont bieden. Het ontslag van den minister van financiën wordt aangenomen. Omtrent zijn opvolger is nog niets beslist. De correspoudencia noemt als zoo danig den senator Arostegui. De Correo gelooft dat de minister van oinneul. zaken de portefeuille van financiën en Sagasta die van binnenl. zaken zal overnemen. Bij gelegenheid der inwijding van een kerk te Gyale, bij Szegedin (Hong.), hebben ernstige on geregeldheden plaats gehad. Een boerenknaap werdwegens verscheidene wetsovertredingen gevat. Het volk bestormde de gendarmerieka zerne, waar hij opgesloten zat, en de gendarmes waren na herhaalde waarschuwingen genood zaakt op de menigte te schieten. Een man werd daardoor gedood en een ander zwaar gewond. Toen viel het volk woedend op de gendarmes aan de aanvoerder werd op wreedaardige wijze vermoord, en nog een ander, die de vlucht nam in het raadhuis, werd achterhaald en onde aller lei martelingen gedood. Er is een gerechtelijk onderzoek ingesteld. Te Bientiena in Toskane, is de dichtbezette steiger van het badhuis, waar een weldadigheids loterij gehouden werd, ingestort. Ruim honderd menschen vielen daardoor in het water. Verschei- denen hunner zijn verdronken en een aantal an deren werd gewond. De koning is Maandag incognitoonder den naam van hertog van Guinares, vertrokken. Van Plymouth begeeft de vorst zich rechtstreeks naar Osborne, waar hij twee dagen bij koningin Vic toria zal doorbrengen. Daarna zal hij zich naar Londen begeven en vervolgens, over Vlissingen, naar 's HageKopenhagen en Stockholm. Daar 's konings reis geen staatkundige beteekenis heeft zoo wordt hij ock door geeu der ministers ver gezeld. De koning zal den 27sten September te Lissabon terugkeeren. In de laatste dagen liep het gerucht, dat de heer Gladstone eene lange reis naar Italië zou gaan maken, om niet genoodzaakt te zijn de li berale oppositie in de kamers te leiden. Dit gerucht wordt nu tegengesproken. De vroegere premier zal eenvoudig een reis maken gedurende den vacantietijd van het parlement. Het Engelsch-Chineesche verdrag aangaande Opper Birma regelt alle verschilpunten tusschen de beide rijken. De grootste concessie doet En geland door toe te staan dat iedere tien jaren een Birma.ansche zending naar Peking gaat om__ De vorst van Bulgarije heeft eene Bulgaarsche commissie benoemd voor de herziening der grond wet van Rumelie. De Turksche gedelegeerden zijn naar Sofia vertrokken. Het voorloopig gerechterijk onderzoek om trent de samenzwering tegen hef leven van prins Alexander van Bulgarije is afgeloopen, en weldra zullen 15 personen als deelnemers aan het com plot terechtstaan. Van dezen zijn 13 Montene- grijnen eu 3 Russen. Een dezer laatsten, waar schijnlijk het hoofd der samenzwering, kapitein Vabokoftwordt in hechtenis gehouden in het Russische consulaat te Burgas. De Russische gezant te Konstantinopel Von Nelidow is, na een lang verlof, weer op zijn post teruggekeerd. Hij heeft den sultan mon deling de stelligste verzekering gegeven dat de Russische legeering een vriendschappelijk gevoel tegenover de Porte koestert. De brief van den czaar, die de gezant den sultan te overhandigen had bevatte ook de verzekering van de groote beteekenis, die de czaar toekende aan een vriend schappelijk samengaan van Rusland met Turkije. Tevens bracht de gezant een kostbaar pelswerk als geschenk van den czaar aan den sultan. De Russische gezant, die gedurende zijn lang verblijf aau h,gt hof gelegenheid had de gezindheid des keizers en der hooge regeering te leeren kennen, verklaardedat er geen grond is om geloof te slaan aan het gerucht, volgens hetwelk de Russen in Bulgarije zouden willen optreden. Al is de czaar verbitterd door de houding van vorst Alexander gelooft hij toch het wijst te handelen, door de zaken in Bulgarije haar loop te laten. Het is verder onjuist, dat Rusland in Bessarabië troepen te zamen trekt. Wel staan twee divisies daar op voet van oorlogdoch hunne geheele uitrusting bewijstdat zij slechts voor de ma noeuvres en niet voor den oorlog versterkt zijn. Bovendien kan men met twee divisies nog geen oorlog heotinnpn verenschen en Drongelenschen Zeedijk S. Verhagen en J. C. Van Bokhoven; tot leden van hel bestuur van het waterschap de Hei- of Meerdijk en polder van Drunen A. J. Pulles en O. Brok. Be verjaardag van H. M. de koningin is hier verleden Maandag op de gewone wijze, door het uitsteken der vlaggen en het luiden der klok, herdacht. Tot leniging van de in Noord-Brabant op 1 Juni jl. door hagelslag veroorzaakte ramp is tot dusverre ingezameld f23,174,88 daaronder begrepen eene bijdrage van f3000 uit de pro vinciale kas. Indien onverhoopt niet meer giften toevloeien, zal de schadevergoeding slechts luttel kunnen zijn. Het Haagsche Dbl. meldt, dat de minister van koloniën aan de firma L. J. Enthoven en Co., aldaar de levering opgedragen heeft van 39 bruggen, ten dienste van de staatsspoorwegen op Javahoewel de heeren Enthoven eenige honderde guldens hooger dan de laagste buiten- landsche mededingers hadden ingeschreven. In de laatste vergadering van den Bosschen gemeentelaad is door het lid van Gerwe verslag uitgebracht over de vraagop welken dag de wekelijksche veemarkt in het vervolg zal ge houden worden. De commissie is van oordeel dat daarvoor de Woensdag moet worden aan gewezen. Het verslag is ter inzage gelegd, om daarover in eene volgende vergadering te besluiten Maandag was 't feest te 's Hertogenbosch! De 55e verjaardag van den tiendaagschen veld- toclit werd door den provincialen bond van het „Metalen Kruis" plechtig gevierd. Behalve de oud-strijders uit Noordbrabant, waren afgevaar digden uit Amsterdam, Den Haag, Gouda, Vlissmgen, Goes, Kruiningen en Lekkerkerk ter feestviering opgekomen. Te 11 uren werden de oud-strijders aan het station door de feestcommissie ontvangenen werd hun door het lid der commissie, luitenant kolonel Avenarius het welkom toegeroepen. In de daartoe bestemde rijtuigen begaf zich de stoet naar het raadhuis, waar de eerewijn door den burgemeester, jhr. Jos. van der Does de Willebois, onder eene sierlijke toespraak, werd aangeboden. De president van den bond, de heer J. N. Winter, kapitein bij de dienstdoende schutterij te 's Hertogenboschbedankte den burgemeester voor de gulle ontvangst, die den oud-strijders hier ten deel viel. Te een uur groote parade van het garnizoen en de dienstdoende schutterij, die, jammer genoeg, voor een deel onder eene hevige regenbui moest plaats hebben. In de vergadering, die na afloop der parade plaats had werd besloten een volgend jaar te Tilburg bijeen te komen. De matinee in het Casino was zeer geanimeerd. Daarna begaven de leden zich aan het diner,' waar een gulle toon heerschte. 's Avonds groot militair concert. Bij de oud-strijders uit Amsterdam heeft zich aangesloten de voormalige marketenster, vrouw Pen Broek. 68 leden van den bond waren tegenwoordig en namen aan den feestmaaltijd deel. J Men meldt van Maandag uit Amsterdam: De bakkerij-tentoonstelling, die gedurende 14 dagen in het Volkapaleis alhier wordt gehouden, is heden plechtig door den heer Van Tienhoven, burgemeester, geopend. De heer Wertheim zeide hem dank dat hij in deze dagen van spanning tijd en lust had dezen vreedzamen strijd te komen bijwonen. Omstreeks 11 uur, toen vele genoodigden en inzenders met hunne dames zich in het midden der groote zaal bevonden, nam do heer Siemons, president van den Nederlandschen Rakk v - .'r -

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2