Nummer 65. Donderdag 19 Augustus 1886. 9e Jaargang. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. ANTOON TIELEN, Belgie. UITGEVER: Waalwijk. De beschermende rechten in Duits chland. De Echo van het Zuiden, lis-1 liiiiii lit, fun, torn, n On Nog niet lang geleden gold het bij de meeste onzer looiers en schoenfabrikanten als een axiomadat voor den slechten toestand der lederindustrie geen ander redmiddel bestond dan bescherming onze grenzen moesten door inkomende rechten voor den invoer van buiten worden afgesloten. Den laatsten tijd is in die meening een groote omkeer ten goede gekomen. Na al de pogingen, in het werk gesteld om het voorgestelde doel te bereiken, is men tot de overtuiging gekomen, dat er van onze regee ring geen verhooging der bestaande of in voering van nieuwe rechten te wachten is op het gebied der lederindustrie. Men is toen begonnen zich zelve te helpendoor zijn fabricaat te verbeteren te breken met den ouden sleuren zich te bedienen van de nieuwe hulpmiddelen, die de wetenschap ons aan de hand geeft, 't Gevolg hiervan is dat de schoenmakerij steeds grooter vlucht neemt en de buitenlandsche concurrentie in 't geheel niet meer behoeft te vreezen ter wijl de intelligente looiersdoor voorzichtig de nieuwere methoden toe te passen den duur der looiïng bekorten, de kosten ver minderen en de opbrengst vermeerderen zoodat zij ook zeer goed in staat zijn den strijd tegen de buitenlandsche producten vol te houden. 'tjs dan ook een verblijdend verschijnsel, dat in ons landmet zijn vrijhaudelstelsel de toestand der lederindustrie veel beter is, dan in andere rijken, die gezegend zijn met verslimmertblijkt uit de statistieken der handelsbeweging in het Duitsche rijk. In 1881 heeft het tolverbond ingevoerd voor 2.983 mk. en in 1885 slechts voor 2,944 mk.; dit is eene vermindering van 39 millioen mark. Dus geen vooruitgangintegendeel. Wat den uitvoer betreft, deze bedroeg in 1881 3,124 mark en in 1885 slechts 2.860 markdus een vermindering van 264 mil lioen mark. Tusschen den uitvoer van 1885 en dien van 1883 is er een verschil in minder van 412 millioen markdat is meer dan een half milliard francs. Dit zijn officieele gegevens en men kan er zeker van zijn, dat men op het keizerlijk bureau van statistiek geen cijfers groepeert om ongelijk te geven aan de staatkunde van de regeering. Dr. Egel, die vrijhandelaar was, is eenigen tijd geleden als 't ware gedwongen geworden zijn ontslag te nemenomdat men in regeeriugskringen zijn statistieken onpret tig vond. In weerwil dus van al de zegeningen van het protectionisme, is de Duitsche uitvoer in twee jaar tijds met meer dan 1/2 milliard fr. verminderd. In 1883 beliep de invoer 3.284 millioen mk. en in 1885 slechts 2944 mk. De algemeene handelsbeweging in Duitsch- land is dus sedert 1883 verminderd met 731 millioen mk. of 915 millioen frs. Dit zijn, wij herhalen het, officieele resul tatendoor de regeering erkend; voor 915 millioen frs. minder zaken dan in 1883, voor 552 millioen minder dan in 1882 en voor Advertentiën 1—7 regels j 0,60 daarbo en 8 cent per regeJ, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel De //Nationale Zeituug//, verschrikt over de onthullingen dezer cijfersvindt dat men eindelijk de oogen behoort te openen omtrent de waarde van een systeem, dat zulke resul taten geeft. Beter laat dan nooit. Het protectionisme nadert in Duitschland met groote schreden zijn einde; 't is dan ook niet vol te houdendaar het eene land de verhooging van invoerrechten door een ander land steeds beantwoordt met nog hooger rechten op weer andere producten verval van den handel is daarvan een onvermijdelijk gevolg. Al de kamers van koophandel in het Duitsche keizerrijk klagen dan ook over den economischen toestand. in een volgend nummer zullen wij eenige uittreksels aanhalen van hare verslagen. l)c manifestatie te Brussel. Zor.der eenige stoornis is Zondag de groole manifestatie afgeloopen. Zoowei bij aankomst der treinen als bij de ontbinding van deu optocht heerschte volmaakte orde. Het aantal van hen die aan de manifestatie hebben deelgenomen was kleiner dan men verwacht had. Elke afdee- ling had een schild aan bet hoofd met de opschriften Algemeen stemrecht en amnestie voor de veroordeelden wegens de jongste onlusten. De stations waren door soldaten bezet, mwar de soldati n waren in de loodsen verborgen de gendarmen en de politie namen den dienspwaar. Men schat het aantal der manifestanten-'uit de provincie hoogstens op 15000. Te Berger) zijn Het gehcele aantal van de manifestanten wordt begroot op 20,000. De deelnemers uit Gent waren talrijker en beter georganiseerd dan de andere. Anseele de leider der sociaal-democraten ging aan hun hoofd en werd zeer toegejuicht. De manifestanten schaarden zich kalm en waardig in de rij. Een processie uit de kerk „Finistère" werd met vreeselijk gefluit begroet. De processie ging echter zonder hindernis voorbij en de orde werd niet gestoord. De volksmenigte groeide steeds aan. De stoet kwam zeer moeilijk vooruit, wegens Je ontzettende ophooping van het volk dat de manifestanten met bloemen begroette. De muziek, aau het hoofd van den stoetspeelde de tfBra- banconne" en de „Marseillaise." Een afdeeling politieagenten ging voorop. Het weer was heerlijk. De stoet ging in de beste orde vooruit, en werd door het volk goed ontvangen. De houding der manifestanten was zeer waardig.. De commissa rissen zorgden zeiven voor de handhaving der orde. De deelnemers aan de manifestatie ont vingen last van hun leiders om niet alleen de orde niet te verstorenmaar zich zelfs van het gebruik van alcoholische dranken te onthouden. De stoet die den marsch onder toejuichingen van het volk aanving, zette den optocjit zoïtdèr eenige stoornis voort te midden eenr dicht op eengepakte menigtedie echter geen blijken.,gaf van geestdrift, zelfs niet in de volkswijken. Géén enkele demonstratie werd noch ten gunste van noch tegen de betooging gehouden. Toen de stoet achter het paleis en voor,=de ministeries voorbijging, werd de „Marseiïlaise" aangeheven. Om half vier werd de optocht kalm ontbonden. Het park voor het koninklijk paleis was bezet door do» schutterij die den toegang tpt het plein had afgezet. De ministers waren bijcW in het ministerie van justitie.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1