Frankrijk. Engeland. BINNENLAND. I, Dc algemeene raad van liet bestuur der werk liedenpartij heeft aan het hoofd van het kabinet eeu adres gezonden waarin op de invoering van algemeen stemrecht wordt aangedrongen. Het adres eindigt met het verzoek dat de ministers bedoelden eisch aan de kamers zullen kenbaar maken, zoodra deze bijeen zijn. Volgens latere berichten wordt het aantal der personen, die aan de manif estatie deelnamen, op 30,000 geschat. Over het geheel was de mani festatie indrukwekkend en waardig en werd zij door de bevolking van Brussel goed opgenomen. Gedurende dan geheelen avond bleef overal de volmaaktste orde heerschen. De vooizorgsmaatregeiec, die door de regeering genomen warenzijn zeor talrijk. Per extra- trein was des morgens een bataljon van het 5e linieregiment van Antwerpen naar Brussel ver voerd om aldaar in het Noorder-station de wacht te houden terwijl in de overige stations ook gewapende iroepen gelegerd waren. De koning en de koningin woonden de uit- deeling bij der onderscheidingen voor moedige daden en zij werden met geestdrift toegejuicht. Een nieuwe editie van de Volks-catechis- mus van Defuisseaux is verschenen en wel onder den titel van „Le Grand Catéchisme du peuple." Naar men zegi is in deze uitgaaf 't lot van den werkman niet aangehaald en heeft de inhoud alleen betrekking op politiek gebied. Op de koninklijke waardigheid wordt zeer geschimpt eD de schrijver verlangt dat de civiele lijst tot 500000 francs terug gebracht zal worden zoo spoedig het algemeen stemrecht ingevoerd zal zijn welke som al heel mooi is, zegt de schrijver. Ook worden de soldaten aangehitst tegen den militairen dienst en de officieren „zoons van burgersdie in het leger alle voordeelen van den dienst genieten zonder de inconvenienten te verdragen te hebben." Het slot van de brochure luidtdat wanneer na de manifestatie op Zondag 15 Augustus het algemeeu stemrecht niet verleend wordt er eene algemeene werkstaking gedurende drie maanden moet uitbreken. BRUSSEL, 16 Augustus. De minister van oorlog heeft bevel gegeven tot het naar huis zenden der manschappen van de lichting van 1883, die opgeroepen waren ten tijde der jongste ontlusten te Luik en in het steenkolenbekken van Henegouwen. Het onderzoek door den raad van state naar de gegrondheid der eischen van de rerbannen prinsen, omtrent hun reebt op hun rang in het leger, zal niet plaats hebben naar het schijnt. Eenige der bladen die mededeelingen van ge neraal Boulanger ontvangen melden dat in over eenstemmig met artikel 4 van het decreet van 22 Juli 1806 het verzoek der prinsen door den generaal aan den raad van state werd medege deeld. De generaal voegde er echter bijdat naar zijne meening het den raad van state niet vrijstondeen maatregel le veoordeelen welken de generaal in uitvoering der 22 Juni 1886 aan de regeering verstrekte volmacht genomen had en welke op 13 en 15 Juli door de motiën van orde van kamer en senaat was goedgekeurd. De Temps zegtdat het tegen generaal Boe- langer gerichte verwijt niet is dat hij de hem verleende algemeene volmachten beeft uitgevoerd, maar dat hij ze te buitengegaan is, en dat juist de raad van state moet beslissen of dit bet geval isdan niet. Het fraaiste isen de Temps China bij een Engelsch huis 190,000 geweren besteld heeft. De geweren zullen in Duitschland en België gekocht worden. Generaal Loyel, de bevelhebber van Algiers, is plotseling krankzinnig geworden. Het opstootje der koffiehuisbedienden te Parijs heeft de regeering aanleiding gegeven om het toezicht op de bureau's van plaatsing te verscherpen en de misbruiken, die daar heerschen, tegen te gaan. Ten slotte zal toch een nieuwe wet een radicale veraudering moeten tot stand brengen. De zoölogische tuin te Parijs herbergt thans eene belangwekkende karavaan: 70 Cynghaleezen van het eiland Ceylou als 53 mannen en 13 vrouwen vergezeld vau hunne priesters, genees- heeren dansers kunstenmakers en slangenbe zweerders. De troep heeft voorts twaalf olifanten bij zichonder welke een zogend wijfjeen verschillende andere dieren. De olifanten zijn afgericht op eene menigte vreemde kunsten. Reeds dikwijls heeft het bestuur van den zoölogischen tuin uit ver verwijderde landen een troep inlanders en dieren doen komen maar de karavaan was nog nooit zoo talrijk als thans. Een groote sensatie heeft de terugkomst van drie visschers te Duinkerken gemaakt. Zij waren zeventien jaren afwezig. Naar hun zeggen zijn zij gedurende dien tijd door de bevolking van Groenland gevangen gehouden. Hunne echtgenooten waren allen weder hertrouwd. De pogingen om de lijken der mijnwerkers, die bij een aardstorting in de bergwerken van Chancelade zijn omgekomen de aardstorting had geruimeu tijd geleden plaats op te sporen, worden met ijver voortgezet. Twee lijken zijn reeds gevonden bijna in den toestaud van ske letten door de ratten afgeknaagd. Bij het zoeken zijn twee werklieden in den doolhof van gangen der mijn verdwaald. Na lang zoeken heeft men hen gevonden reeds waren zij in een toestand van halve razernij. Van de ministersdie zich aan een herkiezing als lid van het parlement moeien onderwerpen, zijn reeds zeven zonder oppositie herkozen. Hiertoe behoort de minister van koloniën, lord Stanhope, en de minister van marine, lord Georg Hamilton. De gewezen onder-minister van buitenlandsche zaken Bourke is tot gouverneur van Madras be noemd. Uit Mandalay komen weer ongunstige be richten. De Dacoits zetten overal hun aanvallen voortterwijl de Engelsche soldaten veel motten lijden door ziekte. Wegens het groote aantal zieken is zelfs de post te Napels ontruimd. Toen het garnizoen aftrok waren van de 32 artille risten slechts 2 in staat om te marcheeren. De redevoering van lord Salisbury in het Mansion House heeft in Ierland een zeer slechten indruk gemaakt. De Parnellistiscke bladen zeggen, dat, indien deze redevoering den geest van het nieuwe kabinet juist weergeeftzij het sein zal wezen voor eeu oorlog tusschen Eugelaud en Ierland. In den nacht van laatstleden Zaterdag op Zondag werd te Belfast het gevecht tusschen protestanten en katholieken hervat. Vier uren lang vuurden zij op elkander, zoodal er aan beide kanten verscheidene dooden en gekwetsten vielen. Eerst in den vroegen fllhfifTH WPfldiitkfaMnlfrrif0-^ -1 Perzische blad Fars meldt, dat ouderen en pries ters in de hoofdstad van het khanaat Vakhan in het noordoosten van Afghanistan vergaderd zijn geweest naar aanleiding van de uitnoodiging van een Russischen agent, en zij besloten hebben eene deputatie te zenden naar den gouverneur van Turkestan teneinde hem de voorwaarden mede te deelcn waarop de burgers van het khanaat vrijwillig Ruslands gezag willen erken nen. De correspondent van de Times toont breed voerig aan dat dergelijke inlijving eene trac- taatsschending zou ziju daar Gortschakoff en Granville in de conventie van 1873 uitdrukkelijk uitgemaakt hebben dat het Vakhan-khanaat behoort tot het Afghaansche grondgebied. Het Ecgelsch-Russisch geschil over den weg van Khojasaleh is alsnog niet vereffend en eene spoedige oplossing is ook niet waarschijnlijk. Waalwijk 18 Augustus 1886. Bij de algemeene beschouwingen in de sectiën der tweede kamer over de voorstellen tot grondwetsherziening werd eene vernieuwde be spreking hoofdzakelijk slechts noodig geacht ten aanzien van de onderwerpen bij het adresdebat op den voorgrond getreden. Verscheidene nieuw gekozen leden verklaarden aog niet in alle bijzonderheden op de hoogte te zijn en zich dus in menig opzicht hun gevoelen voor te behouden. Terwijl sommigen meenden dat grondwetsher ziening niet is tot stand te brengen en ook on- noodigomdat kiesrecht-verbetering onder de bestaande grondwet even goed mogelijk ware bij invoering eener algemeene inkomstenbelasting achtten anderen het staatkundig onmogelijk de grondwetsherziening te laten rusten en hoopten zij dat de vaderlandsliefde ten slotte welmee- nende mannen van verschillende zienswijzen zou nopen om in het belang van het gansche volk de handen ineen te slaan. Eenigen meendendat voor het welslagen noodig was de eindstemming over elk voorstel uit te stellen tot na afloop van het debat over al de voorstellen. Sommige bestrijders van de bestaande schoolwetgeving betreurden hetdat geeu verandering van hoofdstuk 10 opnieuw was voorgesteld zij vroegen of de regeering alsnog daartoe gezind was, en zouden anders overwegen of zij het initiatief zouden nemen. Andere be strijders achtten de houding der regeering ver klaarbaar maar hielden vast aan hun wensch tot wegneming der onderwijs-grieven. De meerderheid zag geen reden om aan te dringen op een nieuw voorstel tot wijziging van hoofdstuk 10 maai was alsnog bereid een ge matigd voorstel van andere zijde te overwegen met ernstigen wil om tot eene bevredigende oplossing te komen. Bij onveranderd behoud van hoofdstuk 10 waren sommige tegenstanders der bestaande schoolwetgeving minder afkeerig van beperkte dan van algemeene grondwetsherziening. Sommigen betreurden het, dat geen verandering van het elfde hoofdstuk was voorgesteld. Bij het onderzoek van hoofdstuk III (kiesrecht) werd breedvoerig gehandeld over de reeds bij het adresdebat behandelde vraag over het toekennen van eene groote mate van vrijheid aan den ge wonen wetgever bij de toekomstige regeling van het kiesrecht. Tegenover de aanwijzing der gevaren aan het niet aan bandje legi dergelegd thans in een artikel te formuleeren er. achtte het beter die zaak over te laten aan de regeering, tot wie men het verzoek lichtte zich spoedig bezig te willen houden met het ontwerpen der voorstellen opdat de kamer haar oordeel kunne vestigen over hetgeen in de plaats zal komen van het minder doelmatig gebleken kiesstelsel op den grondslag der huurwaarde. In het verslag over hoofdstuk IV wordt als het oordeel van vele leden vermeld dat de kies bevoegdheid voor de leden der gemeenteraden geheel moet worden losgemaakt van die voor de leden der tweede kamer en der provinciale staten, omdatwaar voor rijk en provinciën geen census meer vereischt wordt bijdragen in de gemeen tebelastingen als voorwaarde van kiesbevoegdheid wenschelijk kan blijken. Ten vervolge op het bericht betreffende de plannen tot verlegging van den weg van Vlijmen naar 's Bosch kan nader gemeld worden, dat thans door de gemeentebesturen van Vlijmen Hedikhuizen HerptHeusden Oud-Heusden en ElshoutDrunen en Nieuwkuik een adres is gerieht tot den minister van waterstaat enz., waarin de bezwaren worden ontwikkeld tegen het ontworpen plan en dringend wordt verzocht, van de zijde van de Langstraat den toegang tot de stad te maken door een tunnel. Vooral ook hebben die besturen gewezen op het bezwarende, dat van den overweg langs den spoorweg naar de stad moet worden gereden. Hoe gevaarlijk dit isheeft het bestuur van deu waterstaat zelf erkend toen het een paar jaren geleden den weg van 's Bosch naar Vucht heeft omgelegd omdat die weg over eeu gedeelte langs den spoorweg liep, en daar telkens|paarden schrikten. Die verlegging heeft toen heel wat gekost, en nu zou men eenen nieuwen parallelweg maken op een punt waar veel meer verkeer is. Als er geen zeer overwegende bezwaren van techuischen aard zijnis het te hopen dat alsnog zal worden besloten tot het bouwen van een tunnelwaartoe volgens deskundigen, wel mogelijkheid bestaat. Zij berekenen, dat op het punt waar de tunnel zou moeten komen de rails ongeveer 8.50 -{- A. P. zullen liggen, terwijl het gedeelte weg dat moet worden omgelegd op 5 M. -f- A. P. ligtdoch hoe dit zij men twijfelt niet, of de heeren ingenieurs zullen wel een middel weten te vinden om den toegang door een tunnel te maken indien zij zich hiermede kunnen vereenigen. De Landbouw-tentoonstelling, welke in den loop der a.s. maand September door de afdeeling EindhovenStratum van de N. B. maatschappij van landbouw zal gehouden worden, belooft veel. Reeds tal van inzendingen zijn bekend, 't Is niet overbodig hier er aaa tc herinneren, dat uiterlijk 31 Augustus aanvrage moet gedaan worden om plaatsruimte aan den eersten secretaris der re- gelings-commissieden heer F. A. H. van den Bichelaer te Eindhoven. Tevens willen wij hier de aandacht vestigen op enkele wijzigingen, welke in de reeds sinds eenigen tijd verzonden pro gramma's zijn aangebracht. De tentoonstelling van levenlooze voorwerpen zal geopend worden op Zondag 19 Septemberdes namiddags om 3 uur, en daarom moeten alle sier-en bloemplanten heesters tuin- en landbouwproducten werk tuigen, in een woord alle., behalve paarden, vee en pluimgedierteop Zaterdagavond 18 Sept. geplaatst zijn. Afgesneden bloemen en bouquetten kunnen naar verkiezing tot Dinsdagmorgen 21 September, worden ingezonden. Ook is er nader

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2