Stoom wasch- en badinrichting, Notaris BINK, Een perceel WEI- en PERCEILI10IIWUMI, Huider berichten. TI HMI8TIIB. Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTIEN. m llilMIII JOHANNA Mil® F. U. C. BEJSZ publiek verpachten finaal verkoopen, ONDERTROUWD Oosterhout. i LIJ IJ IJ op Dinsdag 24 Augustus 1886 en op 9 September 1886 ter herberge van G. VAN HULTEN, tram station te Waalwijk, den doortocht voor voetgangers, maar voor paar den ea vee trachtte te beletten. Dit viel niet in den geest van hen die over dat voetpad hunnen uitweg hebben. De samenscholingen waren echter van geene beteekenis, althans men had geen kwad) bedoe lingen. Maandagavond nu ontstond er weer een oploop en keerde zich de geest tegen hei openbaar gezag, men siste en floot op eene beleedigende wijze tegen het hoofd der gemeenie-politie alsook tegen de daar tegenwoordige handhavers der orde. Herhaalde waarschuwingen om uit een te gaan mochteu niet bateu men eischte dat eerst bet hek zou weggenomen worden. Steenen werden geworpen en vielen zoo dicht als een hagelbui. Zoo het politiehoofd niet met de meeste zachtheid ware te werk gegaan zeker zouden er ernstige botsingen ontstaan zijn. Toen eindelijk op een onbewaakt oogenblik het hek was omvergehaald, ging men laat in den nacht zachtjes aau uiteen. LI. Zaterdag is de sigarenfabriek van den heer Th. Houtman te 's Hertogenbosch, met den voorraad tabak sigaren en geheelen inhoud, een prooi der vlammen geworden. De schade wordt geschat op f 40,000. Een honderdtal werklieden zijn door dit ongeval zoLder arbeid In den nacht van Zaterdag is te twee uren te Valkenburg bij Leiden brand ontstaan in een der ovens van de steenfabriek van den heer Mirandolle. De groote toorraad turf, ongeveer 5000 ton langs de ovens getastwas voor een deel in brand geraakt. De brandweer bevond zich spoedig ter plaatse en kweet zich met lof, maar kon weinig anders doen dan de belendende gebouwen vrijwaren. De vuurzee toch was niet te bedwingen ook jniet toen een paar spuiten uit Katwijk waren aangekomen waarvan er echter slechts één dienst deed. Bij het afzenden van dit bericht was men nog ijverig met blus- schen bezig. De fabriek met haren inhoud is slechts gedeeltelijk geassureerd. üonderdagnamiddag omstreeks 3 uur kwam volgens de Tw. Ct. zekere Th. B. ar beider bij den heer B. G. te Almelooop het kantoor om zijn loon op te halen. Toen niet spoedig aan de betaling werd voldaan nam hij het mes en wilde B. G. daarmede vermoorden maar hij bracht hem gelukkig slechts eene snede in de jas toe. Na groole inspanning gelukte het den heer B. G. den aanvaller het mes te ont wringen. Daarna greep deze weer een schnp die hem weer werd afgenomen; ook een hooivork waarmee hij B. G. te lijf wildewerd hem ont nomen. Toen hij echter een koevoet greep, nam de heer B. G. de vlucht.] Te Renkum onder Tubbergen is de groote scliuur van J. Holskotte, met den geheelen hooi oogst en een groote hoeveelheid graan, dooreen onbekende oorzaak door brand vernield. Door hel flinke optreden der brandweer is het woon huis behouden. Te Roermond is gevangen genomen eene dienstmeid van den heer H., die door haren meester betrapt werd op het openen van den wijnkelder, waaruit sinds lang op geheimzinnig^ manier de flesschen verdwenen. Er werden bij haar gevonden drie valsche sleutelsook vau linnenkast en provisiekamer. Van de fabrikatie daarvan verdenkt men haren minnaar, die smids knecht is op een naburig dorp. Ten behoeve der te Amsterdam te vestigen naaml. vennootschap//Zuid-Afrikaansche maatschappij tot bereiding van leder4', wordt een beroep op de Nederlandsche geldmarkt gedaan. De vennootschap, welke blijkens de concept-statuten, zal worden aangegaan voor den tijd van 17 jaren, te rekenen van den dag waarop de concessieverleend door de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek bekrachtigd is door den volksraad, zal ten doel hebben Het oprichten en exploiteeren van fabrie ken tot het looien en zouten van huiden in de Zuid-Afrikaansche republiek of elders in Afrika, de handel in leder en huiden, zoomede het maken van alle inrichtingen en het ver richten van alle handelingenwelke met het bedrijf in verband staan en waartoe de con cessie recht geeft. De concessie is oorspronkelijk verkregen door den heer G. R. Ockersethans wonende te Breukelenen daarbij is bepaald, niet alleen dat binnen de grenzen der Zuid-Afrikaansche republiek geene andere inrichtingen voor de bereiding van leder mogen worden opgericht, maar ook dat de bestaande inrichtingen, die alle op zeer kleine schaal werken, aan hunne fabricage geene uitbreiding mogen geven. Daardoor is de verleende concessie feitelijk een monopolie. Als directeur zal voor de eerste maal op treden de heer G. E. J. Hennythans te Velpdie als zoodanig zij gewoon verblijf zal hebben te vestigen te Pretoria, een vast jaargeld van f 4«500 zal trekken en recht streeks noch zijdelings met de exploitatie van andere ondernemingen zich mag be moeien. Behalve in de circulaire van het bestuur der op te richten Mij., komen belangrijke bijzonderheden aangaande de huiden en looi- middelen voor in een rapportover de con cessie door den heer M. J. Albracht J.Jz., consul voor België te Pretoria, in Juli j.l. uitgebracht. Volgens de berekeningen van dezen zal de Mij. de beschikking kuDnen krijgen over ten minste een 100,000 stuks huiden per jaarongerekend de huiden welke uit den Oranje-Vrijstaat kunnen worden verkregenwat zeker met weinig moeite zal gepaard gaanaangezien van den Oranje- Vrijstaat geen invoerrecht op huiden geheven wordt. Die huiden, afkomstig van wilde runderen, zijn van stevige en zware qualiteit. De ossenhuiden zijn bijzonder geschikt voor zool of pondleder en de koehuiden, minder dicht en minder //fijn korrelig/' beter voor dunne zolen, overleder, rijtuigkappen, enz. 'Kalfs vellen zijn hier niet te bekomenomdat kalveren slechts zeer zelden worden geslacht. In de republiek leveren de huiden in den ruilhandel gemiddeld niet meer op dan f 3 per stuk. De Z. A. M. stelt zich nu ten doelhuiden op te koopen, daarvan zooveel als haar mogelijk is zelf te looien en de rest te zouten en ten verkoop op te zenden naar Europa. De beide grondstoffen voor het looien en zoutende looistof (de elandswortel) en het zoutworden in de Zuid-Afrikaansche repu bliek in zulk een overvloed aangetroffen dat zij voor het haalloon verkrijgbaar zijn. Het klimaat der republiek is bovendien voor het looien zeer gunstig. Volgens art. 16 der concept-statuten zou de winstverdeeling als volgt zijn //Van het volgens de balans en de winst en verliesrekening geconstateerd overschot wordt allereerst zeker bedragdoor de al- gemeene vergadering op voorstel van com missarissen te bepalen, gereserveerd en belegd in obligatiënwaarvan de keuze zal worden overgelaten aan commissarissen. Hetgeen daarna overblijft zal in de eerste plaats strek ken ter uitdeeling van vijf procent over bet maatschappelijk kapitaal. Het daarna over blijvende is winst en zal worden verdeeld als volgt5 pet. voor storting in een re servefonds 7 pet. aan den directeur, 8 pet. aan den raad van commissarissen 10 pet. aan de Zuid-Afrikaansche republiek, 10 pet. aan den heer G. R. Ockerse te Breukelen of diens erfgenamen of rechtverkrijgenden en 60 pet. aan de aandeelhouders. Indien de regeering van de Zuid-Afrikaansche republiek geen gebruik maakt van haar recht tot op vordering van 10 pet. der winst, dan zal deze 10 pet. worden gevoegd bij het voor de aandeelhouders beschikbare bedrag." In de circulaire van het bestuur wordt becijferd dat bet looien, zouten en verkoopen van 3000 huiden, bij uitgifte van 1 serie (f 125.000) van het maatschappelijk kapitaal (f 500,000) den aandeelhouders een dividend van 17,6 pet. zou opleveren. Bij uitgifte van twee seriën zou waar schijnlijk op den aanbouw zoowel als op de exploitatie niet onbelangrijk kunnen worden bezuinigd. Een deel van het bereide leder zal in de Hollandsche staten van Zuid-Afrika, die elkander wederzijds vrijdom van invoer toestaan kunnen worden verkocht, waardoor de winst niet onbelangrijk zal toenemen bovendien is er niets in rekening gebracht voor de opbrengst van den afvalals lijm- vleesch, horenshaar en beenderen. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) Mijnheer de Redacteur Met ongeduld ziet men hier uit naar den afloop van de gerechtelijke onteigening ter verkrijging van de nog ontbrekende perceelen, benoodigd voor den aan te leggen spoorweg Zwaluwe 's Her togenbosch vocral heeft men het oog gevestigd op den afstand van den Stoommolenhuis boomgaard en tuin, gelegen aau den provincialen weg van Raamsdonk naar 's Hertogenbosch, aan den Baardwijkschen overlaataan den weg naar Heusden en omliggende plaatsen. Niet te ver wonderen is het, mijnheer de Redacteurdat deze onteigening een meer dan gewone belang stelling inboezemt; immers het is hier niet, zooals in vele gevallen de vraag, welk ongerief zal deze of gene, van wien een stuk land onteigend wordt, ondervindenmaar wat zal de eigenaar voor schadevergoeding ontvangen aan wien alles ontnomen wordt? In het jaar 1878 en 1879 werd bovengenoemde Stoommolen met woning gesticht, en in gebruik gesteldnadat men bij het in werking brengen van het gemaal betrekkelijk veel tegenspoed gepaard met geldelijk verlies had ondervonden., een ramp die bij dergelijke inrichtingen onver mijdelijk schijDl daar toch hetzelfde bezwaar bij den stoommolen ie BaardwijkOorschot en meerdere plaatsen zich voordeed eu duizende guldens hebben gekost om tot eene zuivere stelling te komen; het is dus een belangrijk punt, waarop bij iedere verplaatsing of stichting dient gelet te wordenen een post worden uitgetrokken voor onvoorziene rampen. Op deu 16den Fe- bruarie 1881 werden bovengenoemde onroerende goedereu ter onteigening aangewezen en daarop artikel 39 van deu onteigeningswet van toepassing verklaard. Sedert evengenoemd tijdstip, en dus gedurende ruim vijf jaren, is den eigenaar van gezegde Stoommolen de vrije beschikking over zijn goed ontnomen waarom de heer van Baar op den 23sten December a. p. in de zitting der tweede kamer op den eDormen tijd wees die men laat voorbijgaan tusschen de wet op de onteigeningvoorafgegaan of gcp?.ard met de aanwijzing der perceelen en de eigenlijke ont eigening. wDie perceelen toch zeide hij worden daardoor wel is waar niet bezwaard met een eigenlijk servituut, maar toch de eigenaar heeft daarover niet meer de volle, vrije beschik king, terwijl hij, zoolang hij niets heeft ontvangen en zelfs niet weethoeveel hij zal ontvangen zich ook elders of op eene andere manier niet kan voorzien, liet noodzakelijk gevolg daarvan is niet alleen het stilstaanmaar zelfs het ver- loopen vau zaken." Of zoo lezen wij in uwe geachte courant van 21 Januarie jl.no. 6 de heer van Baar concrete gevallen op het oog heefi gehadblijve in het midden doch zeker is het, dat zijn gezegde slaat op hier bestaande toestanden. Er zijn hier onderscheidene perceelen cd panden, die sedert vier jaren voor de onteigening zijn aangewezen doch nog niet onteigend zijn en intus9cheu kan de eigenaar er niets aan doen zelfs de noodige reparaties durft hij niet oudtr- nemen, want die zouden hem niet vergoed worden, 't Is algemeen bekend, dat de zaak aan een vlak aan de viaduct gelegen stoommoleuaar groot na deel berokkent door de langdurige onzekerheid, zoodat hij reeds klanten moet hebben verloren die vreesden dat hij hen eensklaps niet meer zou kunnen bedienen. Sedert vier jaren thans vijfverkeert zoo'n man in onzekerheid kan niet bouwen niet koopen niet repareerenziet zijn boel vervallen zijne zaak achter uitgaan en staat bloot aan de kansom op een gegöven oogenblik te moeten ruimen, zonder lijd te hebben voor de noodige voorzieniugen in een bestaan. In de Staatscourant van 3 Januari 1886, lezen wijwaarde heer Redacteur In den omtrek, van Drunen zoo sprak het zeer geachte kamerlid de heer de Brujnwonen vele industrieelen wier panden sedert vijf jaren zijn aangewezen voor onteigeuing. Nu weet ieder industrieel, hoede wetenschap zich doet gelden op werktuigkundig gebied en dat ieder industrieel genoodzaakt is nieuwe uitvindingen toe te passen om te kunnen blijven concurreeren. Velen der bedoelde panden eiscken daarenboven dringend herstel of vernieuwing, en nu behoef ik niet te zeggen dat, als het vooruitzicht van onteigening op dergelijke panden door voorloopige aanwijzing rust de eigenaars er van Jinancieele schade lijden. Ik hoop dat de Regeering zoowel in het belang eener spoedige exploitatie van de liju Zwaluwe den Bosch als in dat van de eigenaars dier panden, alles zal aanwenden om de zaak zoo spoedig mogelijk haar beslag te doen krijgen. Eindelijk is dan het oogenblik gekomen, terwijl het najaar cn de winter voor de deur staan, dat de lang gehoopte onteigening zal plaats vinden, waardoor aan meergenoemde» stoom molenaar alles zal worden ontnomen tegen door den Rechter te bepalen schadeloosstelling. In eeu volgend schrijven, mijnheer de Redacteur, zal ik zoo vrij zijn nader uit een tc zetten de voordeelen, die aan het bedrijf verbonden zijnen de nadeelen die hij ondervinden zal. Hoogachtend. U.E. dw. dr. Drunen 15 Augustus 1886. B. AMSTERDAM13 Augustus. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. Huiden. Uit de hand zijn afgedaan ex ,/Soenda" 875 stuks Samarang eu ex inschrijving 5 Augustus j.l. No 591, 463 Soerabaya runderhuiden. Inlandsche artikelen blijven stil. VERKOOP BIJ INSCHRIJVING op 24 Augustus 1886, 's middags 121/2 ure. Entrepotdok, magazijn Tilburg. Per //Voorwaarts." 5692 Arabische bastaard schapenvellen, meest goede soorten vleeschzijde buiten, Ys blank, 1/5 zwart, 1/s met gaten, ongelijk gemiddeld berekend op lé/5 kilo. 22 pet. met veel wol, 55 midden 23 weinig 92 meer of min door zeewater be schadigd. ^axatie 30 a 35 cent per stuk. BAARDWIJK. BEVALLEN Carolina Kleijberg geb. Menke z. Bertje van den Heuvel geb. Van den Oort z. Mechelina van Herpt geb. Van Eijk z. Wil- helmina Pulles geb. Van Zon z. Johanna An- tonia Huberta van Heesbeen geb. Van Deursen z. Johanna Maas geb. van Gestel z. OVERLEDEN: Johanna van Gerwen 3 m. GORINCHEM, 16 Augustus. Men besteedde voor: ristarwe f8,a 8,2o roode dito f 6,90 f 7,20witte dito f 7,90 18.25, inl. rogge f6,— k 6,20 buitenl. dito fO,— k 0.— gerst f5,a 5,20, haver f3,75 4,beste kook- erwten f0,00 0,00, lijnzaad fper hectoliter. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 208 koeien en paarden. De prijzen waren als volgt le qual. Kalfkoeien f180 a 260. Kalfvaarzen f120 a ISO. Melkkoeien f 160 200. Hokkeling ossen f 000 000. B/2 jarige ossen Guiste vaarzen Pinken Graskalveren Nuchtere kalv. f 110 k 140. f120 150. f 40 a 80. f 20 a 40. f Ga 14. Aangevoerd 7 varkens van 18 u 20 c., voor dito a c. per half kilo, 400 biggen van 5 tot flO per stuk. Boter 55 60 cent per half kilo. Eieren f0.90 a f 0.95 per 26 stuks. ROTTERDAM, 16 Augustus. Tarwe Vlaamsche, Zeeuwsche, Flakk en Overm. De beste f7.30 k f7.70 Mindere en geringe f6.80 7,20 Rogge. Vlaamsche, Zeeuwsche en Overmaassclie de beste f5.20 5.80; dito mindere fo.50 5.75 Gerst. ZeeuwschFlakk. en Overm. Winter f 4.a 4,25 mindere f 3,50 a 3,90 beste Zomer f3.60 a 4.20; mindere f6,a 6.50. Haver. De beste f3.90 k 4.20. Mindere f3.30 a 3.80. Paardenboonen. De beste f6.00. 6.50 Mindere f 6.00 a 6.25. Duivenboonen van f7.00 a 8.00. Mindere f0.k f.0 Bruine boonen de beste f0,00 a 00,00; Mindere f0,0. Witte "boonen. De beste fO. Blauwe erwten; de beste partijtjes van f8.k 9,mindere van f 0.a 0. Voersoorten fO.OO 0.00. Schokkers traag van f 0,00 0.00. Koolzaad. Puik Zeeuwsch en Overmaasch zak goed p.vl. tot 07.70 Zomerzaad f0,00 tot fO.OO Kanariezaad flO.tot f 10.50 candidaat-noiaris en Waalicijk14 Augustus 1886. Deze inrichting beveelt zicli beleefdelijk aan. Gemakkelijke afbaling en terugbezorging van goederen voor Oosterhout en omstreken. te Waalwijk zal om 1 uur, ter herberge vau F. VAN WA GENBERG De toemaat van De Elderwaarden, Hoogen Omloop, Lagen Omloop, Hooge Musschenwaard, Lagen Mus- schenwaardElfhont in de Achterhoeven 2 perceel in de Maashoeven Luisbroek en op de Staart. Breeder bij biljetten omsclir. a. j. b inkT, notaris te Waalwijkzal voor de erven van Mej. M. E. VAN DEN HOUDT, te Besoijen, op Donderdag 26 Augustus 1886, ter herberge van W. BROKKEN, te Besoijen, veilen, telkens des avonds 6 ure, Onder Besoijen, EERSTE KOOP. Een groot hecht en wei- ingericht met tuin aan de Zuid zijde van de Groote straat, allergunstigst ge legen in de onmiddellijke nabijheid van de Waalwij ksclie haven en het tramstation en dicht bij het station van den spoorweg Zwa luwe's Bosch, geschikt voor alle bedrijf, groot 21 aren. TWEEDE KOOP. daarachter gelegen van de Loint tot aan den spoorweg, groot 81 aren 60 cent. DERDE KOOP. aldaar over het spoor groot 71 aren 60 cent. Koopen 1 en 2 zullen ook gecombineerd worden afgeslagen. Aanvaarding Huis cn Tuin 1 Februari cn Bouw- cn Weiland einde seizoen 1887,

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3