Engeland. .Zwitserland. Duitschland. Italië. Bulgarije. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. afgevaardigden der arbeiders zijn ook te Vierzon aangekomen. Het waarborgkapitaal van 18,000,000 fr. voor de Parijsche wereldtentoonstelling in 1889 is nog niet geheel bijeengebracht. De hulp van particulieren heeft men tot nu toe niet ingeroepen. Op de lijst van deelneming komen voor De ministers, de groote credietinstellingen, de Banque de France met liare bestuurdershet Crédit Foncier met zijn leidersde grooie spoorweg maatschappijen en de groote bankiers met Roth schild aan het hootd. In de troonrede der koningin bij de opening van het parlement wordt geen gewag gemaakt van buitenlandsche aangelegenheden. Er wordt in gezegd dat de uitstag der jongste verkiezing de beslissing van het vorige parlement, met be trekking tot het bewind van Ierland bevestigd heeft. Het gouvernement zal dezelfde begrooting indienen en credieteu aanvragenwelke reeds door de vorige regeering aan de beide huizen werden voorgelegd en aangezien het parlement thans bijeenkomt in eenen tijd van het jaar, die gewoonlijk tot vacantie bestemd iszal de re geering zich beperken tot zoodanige maatregelen, als noodzakelijk zijn voor den publieken dienst gedurende het overige van het financieele jaar. Bij de beraadslaging over het adres van antwoord in het hoogerhuiszeide lord Salis bury dat de toestand van Birmanie ofschoon niet bevredigendgeen vrees inboezemt. Wat Afghanistan betrefter zijn quaesties ontstaan tusschen ons en Rusland, welke van eenig belang zijn. Wij zijn volkomen dienaangaande inge licht en de beraadslaging kan evengoed tusschen Londen en Petersburg gevoerd worden als ter plaatse. Het is dus niet wenschelijk om 20 mijlen grenzen waarover verschil is den vol genden winter eene commissie in die streken te laten. Er is alle reden om te hopen, dat de regeeringen tot overeenstemming zullen geraken. Wat de overige buitenlandsche zaken aangaat er is niets dat bezorgheid veroorzaakt. Elke oorzaak tot bezorgdheid is wel niet verwijderd uit het Zuidoosten van Europa maar ik geloof niet dat hier verwikkelingen ontstaan zullen. Wij volgen de politiek, dat het Turksche rijk moet behouden en ongeschonden h'ijven, welke politiek van groot belang is voor den vrede van Europa. Wij hebben alle hoop, dat wij hierbij gesteund zuiien worden door onze bondgenooten. Betreffende Ierland stellen wij ons voor door onderzoek en enquête ten opzichte der wetgeving voort te gaan, en ten opzichte der administratie zullen wij de orde handhaven door de gewone wettenmaar als het noodig is zullen wij andere wetten indienen. Het adres werd aangenomen en de zitting der kamer verdaagd tot 30 Augustus. Te Belfast is het verder rustig gebleven doch de toestand is nog steeds zorgwekkend. De dienstoefeninggevolgd door eene wapenschou wing herdacht. Keizer Wilhelm, die met luide stem de parade gecommandeerd heeftverzamelde na het defile der troepen de hooge officieren om zich, heen en sprak zijne vreugde uit, dat bij het feest ter eere van zijn groolen voorzaat heeft kunnen bijwonen. Te Karlsruhe is een in aanbouw zijnde huis van vier verdiepingen, dat bijua gereed was, ingestortterwijl de werklieden er in bezig wa- rer\. Er waren er 30 aan het werk, van wie zich 22 in het gebouw bevonden. Twee van hen kon den zich vasthouden aan de steigers maar de overige 20 stortten met het puiu naar beueden of werden er onder bedolven. 'sAvonds waren reeds 14 lijken en eenige zwaargekwetsten te voorschijn gebracht. Het ongeluk gebeurde 's middags om één uur, juist nadat de werklieden den arbeid haddeu hervat. Een onderzoek is ingesteld naar de oorzaak der ramp. Deze wordt toegeschreven aan overhaast werken, waardoor de fondamenten van het nieuwe gebouw dat vier verdiepingen hoog wasniet stevig genoeg wareD en onder den last bezweken. liet bezoek der prachtkasleelen van wijlen den koning van Beieren Herrenchiemse Lin- derhof en Neuschwanstein is veel talrijker dan men verwacht had, ondanks het feit dat er voor de eerste 3 en voor do andere 2 mark per per soon entrée moet betaald worden. De aandrang is zoo grootdat de genomen maatregelen tot het houden van toezicht reeds geheel onvoldoende gebleken zijn. Tn de metaalgieterij van de rijkswerf te Kiel is een ongeluk geschied. Een gietkan, met vloeibar ijzer gevuld viel om. De gloeiende massa verwondde zes arbeiders, drie hunner zoo zwaardat men voor hun leven vreesten drie minder ernstig. Tengevolge der onverwachte verandering van het weder en de zware sneeuw in het hooggebeigte, is een gezelschap touristen bestaande uit twee Duitschers een Ita.liaaan en een Engelschman met vijf gidsen alzoo te zamen negen personen op den top van den Matterhorn in de sneeuw blijven steken, zonder te kunnen nederdalen. In den nacht van Dinsdag op Woensdag werden hunne noodkreten gehoord door een ander ge zelschap dat iu een lager gelegen gedeelte door de sneeuw in eene hut lag ingesloten. In het eerst was het onmogelijk hulp aan te bren gen. Ofschoon de sneeuw minstens l1/* meter hoog lag, is het evenwel een der gidsen gelukt, over Zermatt naar bened-n te komenalwaar hij Donderdag voormiddag bericht van den toe stand bracht. Terstond gingen 24 gidsen met draagbaren enz. in twee kolonnes op weg, waar na 's namiddags eene derde kolonne volgde. Met veel moeite zijn alle personen gereddoch van de meesten waren de roeten handen of armen gebroken. Een later telegram meldtTot het gezel schap dat op den Matterhorn in de sneeuw bleef steken behoorden ook twee Nederlanders, en geen Duitschers, zooals eerst verkeerdelijk werd gezegd. De twee Nederlanders werden gered daarentegen stierf een der Engelschen, tengevolge van het vreeselijk lijdendat dertig uren duur de. Volgens particuliere dépêches uit Zermatt is het volgende gebeurdEe graaf Falknsr met zijn vijftienjarigen zoon en drie Italiaansche gidsen twee Nederlanders wier namen ik nog niet vernomen hebmet gidsenen twee Engel- gelschen, ook met twee gidsen, beklommen Dins dag bij fraai weêr den Matierhcrn. Even na 9 uren in den morgen stak een geweldige sneeuw storm op die den geheelen dag en den gelieelen nacht aanhield. Van Zermatt uit werd hulp ge zonden. Woensdag middag kwamen de twee Nederlanders en des avonds graaf Falkner met zijn zoon cn hunne gidsen te Zermatt aan. De twee Engelschen met hunne gidsen bleven, ver stijfd van koude achter, maar het gelukte toch ééu van hen met de gidsen nog denzelfden avond te komen in de laagst gelegen hut der club. De andere kon zich niet meer bewegen, en was een lijk voor hulp daagde. De gidsen hebben dertig De kantonrechter zou dan de zaak wel uit maken en werd het procesverbaal dan naar de snippermand verwezen, niemand zou er wat van merken verzekerde Martens vriend hem gerust stellend. Maar r.og verder strekte Martens vermeende bevoegdheid zich uitom der harmonie te too- nendat zij zich voor zijn wil zou buigen. Hij was immers „de man" te Moerkleij. Bestond er ook niet eene bepaling in de politie verordening van Moerkleij, die verbood dat de herbergen tapperijen en dergelijke voor het publiek openstaande plaatsenniet later dan tien uur 's avonds open mochten zijn dat na dat uur zich daarin geene bezoekers mochten ophouden Geëscorteerd door den veldwachter ter eene en den nachtwaker ter andere zijdeomhangen met ziju zilveren ambtsketen, en vergezeld van zijn zoon den aspirant burgemeesterstond onze Marten op een goeden avond aan de deur van „Apollo's lust" klokke tien uur af te wachten. Het was koud en er blies een gure noorden wind. „Zon we er nie ingoan want 'l schent dè ze blijffen zittedè zak ze afleerre." Het pleitte niet voor den zoon aspirant-bur gemeester, dat hij de betrekkelijke politieveror dening niet beter begreep, en voor den veldwach ter en den nachtwaker was het een kolfje naar hun hand. Marten was nog weifelachtig om er binnen te tieden, en vond het toch raadzamer om eerst kwart over tien af te wachten, om niet te vitten als het soms voor de heereu mocht komen; maar dan ook geen pardon meer. Daar binnen zat men onder gezelligen kout bij een glaasje bier. Het bestuur permitteerde zich de luxe van een glaasje wijn. Sterke drank werd er niet geschonken noch gedronken. Het was repetitie geweest en dan zat men gewoonlijk nog een halfuurtje na tienen. De plakkers wel eens wat langerwel eens al te langen het woordje te past alleen goed in het woord tevreden. Plakkers van beroep gaan ontevreden naar huis en vinden daar onte vreden gezichten. Met de meeste geheimzinnigheid alsof het een groot politiewerk gold, begaven zich Marten en de veldwachter te zijde van het gebouw ontstaken een lucifer en keken op des burge meesters uurwijzer, of het nog geen kwart over tienen was. De tijd viel hun zoo lang en het was zoo'n gure wind. De deur der zaal werd geopend en daar stond het hoofd der gemeentepolitie in vol ornaat, en achter hem de twee mannen der gewapende macht. De zoon de aspirant-burgemeesterhad het niet gewaagd den muziektempel binnen te treden en bleef buiten aan de deur staan. Wordt vervolgd, stemming der bevolking is nog niet kalm. Alle koffiehuizen worden tegen avond nog steeds ge sloten de politie en militie is in getalsterkte nog niet verminderd. De poging der openbare macht om zich meester te maken van de vuurwapenen, die in het bezit der opstandelingen zijn, is mis lukt. De Iersche liga heeft tot het Engelsche gouvernement een manifest gerichtwaarin zij verklaartdat de katholieke partij in het land niet zoo rustig is als zij schijnt. Zij houdt vol, dat de agrarische misdaden en liet boycotten nog steeds plaats hebben. Een correspondent van de Central News had een onderhoud met den heer Hartington se cretaris der ligakort nadat Hartington met Parnell was te zamen geweest. Uit dit onderhoud bleek, dat de nationalisten gelooven, dat wel een home-rule door de Tories zal worden ingevoerd, doch niet zulk eene, waarmede de Ieren genoe gen nemen. Daarom zal de houding tegen de de regecring niet vriendschappelijk zijn. De honderste gedenkdag van Frederik de Groote's overlijden is te Potsdam door een gods- dorp toch niet mag ontbreken. Reeds meermalen waren er voorheen pogingen aangewend voor de oprichting van een harmo niegezelschapdoch niet met liet gewenschte resultaat. Met moed en wilskracht werd andermaal het plan tot de oprichting genomen, en spoediger dan men had verwacht en trots vele moeielijkheden, kwam het gezelschap tot stand. Door de offervaardigheid en den ondernemings geest van het kunstlievende Moerkley, verrees weldra een geschikt locaalgewijd aan de muze en de schoone kunsten onder den naam van „Apollo's lust". Aan het genie en den volhardenden ijver van de jeugdige kunstlievende vereeniging was het te danken, dat Moerkleij weldra in het bezit was van een goede harmonie die hare welluideude tonen binnen de wanden van haren tempel en ook nu en dan daar buiten deed weergalmen. Moerkleij's ingezetenen wisten dat genot op den waren prijs te schatten, getuige het prachtige vaandel, dat der harmonie werd geschonken en waarvoor de gelden welwillend waven gecollec teerd door Moerkleij's schoonen. Het was dan ook voor hen een waar genot die krachtvolle mannen en flinke jongelingen al spelende in staiigen optocht, voorafgegaan door trom en vaandorig, te zien optrekken langs hunne huizen. Oog en oor werde gestreeld en het deed het uren lang dapper gearbeid. De handen en voeten van drie gidsen en van één reiziger hebben door de vorst geleden. Naar aanleiding van het proces Des Dorides (verkwanseling van officieele papieren) zijn ver scheidene hooggeplaatste officieren der Italiaansche marine gepemionneerd. Naar uit Rome wordt gemeld heeft de paus van de Duitsehe regeerig verkregen dat de Jezuïeteu opnieuw zullen worden toegelaten. Binnen weinige dagen zou dit bij keizerlijk de creet bekend worden gemaakt. Hoewel de cholera te Barletta in hevigheid afneemtmoet de toestand daar zeer treurig zijn. Er bestaat geen lazareth, zoodat de nekeu niet afgezonderd kunnen wordenterwijl het drinkwater in de putten bedorven is, en men slechts met zeer veel moeite de overheid heeft kunnen bewegen goed drinkwater uil Ofantino te doen aanbrengen. Bovendien weigeren de plaatse lijke geneesheeren de zieken bij te staan, zoodat doctoren uit Napels hunne plaats vervangen. Van de 35,000 zielen die de bevolking uitma ken zijn 8 a 10,000 gevluchten onder dezen verscheidene apothekers en geneeskundigen en alle uotarrissen zoodat de stervenden zelfs geen laatste beschikkingen kunnen maken. De houding van het dagelijksch bestuur wordt algemeen ge laakt want terwijl de cholera zich reeds een maand lang in de nabijheid der stad had ver toond heeft het eerst roekeloos alle voorzorgs maatregelen verzuimden later uit misplaatsten trots de van elders aangeboden hulp geweigerd. Een bataljon bersaglieri is naar Messina ver trokken teneinde de genomen gezondheidsmaat regelen te helpen doorzetten. Naar uit Zurich aan de N. R. Ci. wordt geseind, zijn te Porlezzaaan den Italiaanschen kant van het meer van Lugano, nabij de Zwit- sersche grens (alzoo in de hoofdroute der touristen naar de Boven-Italiaansche meren gelegen) giste ren en eergisteren twee cholera-gevallen met doodelijken afloop geconstateerd. Naar het schijnt, is de cholera uit Verona daarh°.en overgebracht. Volgens berichten uit Philippopolis zou de militaire bevelhebber van Rumelië uit Sofia per telegraaf bevel ontvangen hebben binnen den tijd van drib dagen al de beschikbare troepen op het eerste teeken marschvaardig te houden. De bevolking te Sofia verkeert in groote spanning tegen de Turksche eischen. De weder invoering van de vroegere inrichtingen in Oost- Rumelië zou ongetwijfeld hel sein zijn tot een algemeenen opstand, die slechts door tusschenkomst van het Turksche leger of van groote mogend heden te onderdrukken zou zijn. De omstandig heden zouden de Bulgaarsche regeering kunnen dwingen om te berusten in de tusschenkomst van een vreemde mogendheid. Naar de Times uit Weenen verneemt, heeft de Servische regeeringin haar antwoord op de nota der Porte nopens hare beweerde wapening, eenen bitteren aanval gericht tegen de regeering van Bulgarije, welke zij beschuldigt van schending van het tractaat van Bucharest. Aan the Times wordt gemeld, dat de Bul gaarsche politie alweer, nu te Tata-Bazardijk (in Oost-Rumelië), eene samenzwering heeft ontdekt De samenzweerders behoorden tot de oppositie partij in het wetgevend lichaam. Het doel was eene staatsgreep met vestiging eener nieuwe nationale vergadering te Tatar Bazardjik en inroe ping der tusschenkomst van den keizer van Rusland. harte goed. Slechts een Moerkleijenaarkon dat vertoon maar niet verdragen. Het was Marten de burgemeester, die van de kunstlievende vereeniging niets weten wilde, hare harmonische optochten niet kon dulden en zich daartegen met hand en tand verzette. Men durfde waarlijk zoo ver gaan om die optochten te houden zonder aar. Marten als hoofd der gemeente-politie, eerst daartoe vergun ning te vragen. Staat er dan voor niets in de Moerkleijsche politie-verordening gedrukt, dat het verboden is op of langs de openbare wegen het bedrijf van liedjeszanger of straatmuzikant uit te oefenen was de geestige opmerking van Martens vriend, den oud-notarisklerk. En hier beschaamde Marten nog zijn vriend, waar het de interpretatie gold van dit artikel uit het politiereglement. Marten merkte verstandig op „JoamoarPeer (zoo heet de vriend) doar wordt gesproken van liedjeszangers en straatmuzikanten en van in bedrijf. Zok de hermenie doar wel mee kunnen pakken De vriend die zijn borst vrij hoog droeg, wilde tegenover een man als Marten geen onge lijk bekennen, en ten sloltj werd besloten proces verbaal op te maken, wanneer de harmonie weer durfde uittrekken zonder eerst aan het hoofd der gemeente-politie vergunning te hebben ge vraagd en vorkregen. Montevideo 18 Augustus. Heden avond is door een persoon van zeer nabij een revolverschot gelost op den president der republiek op het oogenblik dat deze het schouwburglokaal binnen trad. De president werd lichtelijk aan den wang gewond. De dader werd onmiddellijk gevat en door het volk zoodanig mishandeld, dat hij weinig tijds daarna overleed. WAALWIJK Zondag 22 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Verinaak" van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum 1. Omhoog' Heinze. 2. Ossian Beschnidt. 4. Das Gebet der Erde Zöllner. ELS HOUT. Zondag 22 Augustus nam. 5 uurdoor de harmonie de Eendracht van Drunen, bij den heer J. Kempenaers. Waalwijk 21 Augustus 1886. Door den heer G. Goossens eerste onder wijzer aan de openbare school alhier, is met gunstig gevolg examen in het Duitsch afgelegd. ~Xr J. Hartog alhieris na afgelegd examen, toegelaten als leerling aan de rijks kweekschool voor onderwijzers. De heer P. Loeff, te Baardwijk, is ge slaagd in het eerste gedeelte van het notarieel examen. De benoeming in onze gemeente van aan politieagent, neven den veldwachter, kan binnen kort verwacht worden. In het onderwijzersgezelschap van het arrondissement Waalwijk zijn de volgende onder werpen ingekomen ter behandeling VQor het volgende jaar liet onderwijs in ons vaderland voor 1806. Eene stadie der werken van Frans Nstscher is nuttig voor den onderwijzer. Gaat gij bij het onderwijs in de vormleer vaa de lichamen of van de lijnen uit Eene schrijfmethode voor de verschillende klassen der lagere school. Wat denkt ge vau de repeteerende breuken enkel voor de lagere school Wat kan de onderwijzer doen om de belang stelling in 't onderwijs bij zijne gemeentenaren te bevorderen De kweekeling als onderwijskracht. In hoeverre beantwoordt het onderwijs in do plantkunde in de lagere school aan zijn doel? De voor- en nadeelen der transpositie-leer voor den aankomenden onderwijzer. Gedep. staten van Noordbrabant hebben bij algemeene circulaire de waterschapsbesturen in dit gewest gewezen op de naleving der be palingen van het algemeen reglement voor de waterschappen, voor zooveel betreft de aftreding en benoeming van de leden dier besturen. Ter invulling is daarbij een staat gevoegd, houdende opgave van de besturen, van de secretarissen en penningmeesters met vermelding van het tijd stip hunner benoeming en aftreding, In de typen die de schilder Jan van Bsers van de bloera van ons tegenwoordig ge slacht geeft, is het somtijds moeielijk een mensch te herkennen, zoo zijn de vormen verminkt en is men het aapachtige nabijgekomen. Het zal er in den aanstaanden winter niet beter op worden. Het nieuwste nieuwedat, volgens de modejournalen, de Parijsche jonge lingschap, zoodra zij van Trouville of de Pyreneën of Zwitserlaud teruggekeerd is, te wachten staat, is de mode van het dragen van zijden kleederen. Welk een effect zullen de „dandies" daarmede bij huns gelijken maken Toen het den vorigen winter in de kringen van deze hyper-elegante heeren der schepping mode werd, zich de mouwen en den kraag van den zwarten rok met een bloembeddeken van bloeiende viooltjes te bedekken, waren de teerste en sentimenteelste Parijsche dames we! een weinig bang, dat men hare modes te na zou komen. Maar wat zullen de moeders en zusters nu wel van hun zonen en broedershare sterke be schermers, zeggen, als zij hen in een fijn zijden galarok, met kant getooid, een feestzaal of een salon zien binnentreden Naar het Buiten-gasthuis te Amsterdam is vervoerd een persoon oud 41 jaardie met eene wonde in den hals in het Vondelparkter

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2