BUITENLAND. Frankrijk. Spanje. Engeland. Zwitserland. Italië. Bulgarije. Rusland. Amerika. In den toestand te Vierzou is weinig of geen verandering gekotneu. De fabriek van landbouw werktuigen is gesloten. De werklieden gestijfd door de socialisten en revolutionairen te Parijs, eiselien dat de maatschappij al de arbeiders, die zij in dienst had torn de fabriek volop bestel lingen had weer te werk zal stellen. Dit^ nu heeft de maatschappij als een bespottelijken eisch van de hand gewezen. Zij heeft verklaard zooveel werklieden weer te willen aannemen als zij redelijkerwijze gebruiken kan. De heethoofden onder de werklieden hebben ge tracht de soldaten tot afval van hunnen plicht te brengen. De overheid heeft tegen deze lieden eeDe vervolging ingesteld. De gemeenteraad te Vierzon heeft eene motie van afkeuring aangenomen tegen den raaire (die intusschen volgens Figaro zich al te inschrik- kelijk jegeus de werkstakers heeft getoond), omdat hij troepen heeft aangevraagd. Er zou Zaterdag te Bourges eene groote openbare vergadering van werklieden worden gehouden waarin Basly en Camélinatdie nog niet uit Parijs waren aangekomenhet woord zouden voeren. 900 arbeiders in eene porseleinfabriek te Mé- hun-sur-Yèvre, bij Vierzon, hebben thans insgelijks den arbeid gestaakt. Het dorp Selonnet kanton Seyne in het departement der Beneden Alpen is geheel en al door brand venield. De brand is ontstaan in eene hooimijtdes morgens omstreeks tien uur, toen de hewoners bezig waren aan den veldar beid. De vlammen door een hevigen noorde- wind voortgejaagd naar de naburige daken, die van riet waren, grepen zoo snel om zich heen, dat de bewonersdie zich naar hunne huizen spoedden om te redden wat te redden was tr niet meer konden binnenkomen. Alles is dienten gevolge eene prooi der vlammen geworden. Uit Barcelona wordt gemeld dat een troep personen aldaar een der kerken is binnengedron gen, terwijl de mis gelezen werd, en de aanwezigen mishandeld heeft. De dienstdoende pastoor was dientengevolge genoopt zich terug te trekken. Een peloton cavalerie heeft vervolgens de orde hersteld en de hoofden der bende gevankelijk weggebracht. De plaatselijke overheid heeft nu harerzijds maatregelen genomen Ier voorkoming van verdere wanordelijkheden. lu het Engelsche artillerie-departement schrijft bei Mil. Biad schijnen treurigen toe standen te heerscheu. De Times bevatte dezer dagen een artikel over de „beklagenswaardige en voortdurende misgrepen in het Britsche geschut- wezen", waarin wordt aangetoond, dat de resul taten van de Britsche kanonfabricage voortdurend slechter worden. De juiste waarheid kent nie mand maar het schijnt waar te zijn, dat Je bevelhebbers van een groot aantal Engelsche oorlogsschepen den last ontvangen hebben, hunne zware kanonnen niet af te vuren, en dat sommige dezer onder dit verbod liggeude schepen de eeuige beschermers der Britsche belangen zijn. Zonder tegenspraak kan beweerd worden, dat Engeland op bet oogenblik geen geschut bezit, waarmede het zijn belangen en zijn eer, hetzij in het binnen- of buitenland kan verdedigen. In de machi nebouwkunst en de bekwaamheid om metalen te bewerken nemen de Engelschen de eerste plaats in; maar wat het geschut betreft, zouden zij, zoo ze plotseling in een oorlog werden gewikkeld, mr.t den hoed iu de hand bij In de stad Belfast werden in de twee laatste dagen hier en daar nog wel eenige schoten gelost, maar ernstig werd de rust niet gestoord. De herbergiers hadden een samenkomstwaarin zij zich beklaagden over het langdurig sluiten van hun lokalen gedurende het oproer, en voor de verliezen hun daardoor berokkend schadever goeding eisshten. De verbittering tusschen de twee secten is nog altijd zoo groot dat katho lieken in protestantsche fabrieken en insgelijks protestanten in katholieke werkplaatsen slechts met levensgevaar arbeiden kunneu. De ontploffing van een vat alcohol dompelde dezer dagen het gezin van den brouwer Brunnen te Adliswcilbij Züricliin diepen rouw. De brouwer en een kuiper Hotz, bevonden zich in den kelder, toen het vat ontplofte; beiden stonden onmiddellijk in vlam. In de kamer boven den kelder bevond zich de vrouw des huizes met tien kinderen. Ook daar staken de vlammen al het brandbare aan. Ai de ongelukkigen liepen naar buiten. De kuiper Hotz nam twee kinderen onder den arm en sprong met hen io het water, kwam toen weer aan den kant en doofde zoo goed mogelijk het vuur van de klsederen der anderen uit. Iumiddels waren Brunnen en een zijner kinderen geheel verkoold. De kuiper, de vrouw van Brunnen en vier kinderen liggen levensge vaarlijk in het ziekenhuis. De andere kinderen bekwamen s'echts lichte brandwonden. Te Bovalino iu Calabrië heeft eene gruwelijke misdaad plaats gehad. Eenigen tijd geleden werd door een ontvanger daar ter plaatse beslrg gelegd op eenig huisraad van zekeren Rocco, en deze, meenende dat de ontvanger hiertoe door vijne moeder was aangezet., met wie hij in onmin leefde, heeft haar hierop zonder een woord te spreken met eene bijl gedood. Hiermede echter niet tevreden heeft hij vervolgens aan zijn broeder verscheidene doodelijke wonden toegebracht, waar na hij twee dagen later zijn neef van achter een heg is aangevallen en dien op zoo gruwzame wijze vermoord heeft, dat het lijk onherkenbaar was. Alle karabiniers uit den omtrek zijn uilge trokken om dit onmensch in hechtenis te ntmen alvorens hij zijne bedreigingen tegen den maire en andere autoriteiten wien hij gedreigd heeft allen te zullen vermoordenten uitvoer kan brengen. Te Monte Flavio (provineie Rome) hebben een honderdtal inwoners zich van hei stadhuis meester gemaakt onder de kreten „Weg met den gemeenteraad Leve de koning!1' Zij hebben zich al de sleutels doen geven en den iruire en secretaris genoodzaakt liet gebouw te verlaten. De aangerukte karabiniers namen een vijftiental der veroveraars in hechtenisdoch hun aan voerder zekere Uitlardiheeft zich naar Rome begeven, waar hij de sleutels naar de prefectuur heeft gebrachtmet de verklaring dat de be volking den maire had afgezet uithoofde van diens knevelarijen en ondragelijke willekeur. Een rijksambtenaar door een 20-tal karabiniers vergezeld is naar Monte Flavio vertrokken om een onderzoek in te stellen. De Alexander van bet kleine Bulgarije heeft zijn verzet tegen den Alexander van het groote Rusland moeten boeten met het verlies van zijn troon en zijn vorstendom. Een troepje trouwe- looze Bulgaren die langer dan de aanvoerder der oppositie Zankoft: aan den invloed van den „rollenden roebel" weerstand geboden hadden zijn eindelijk voor de [Russische verleiding be zweken en '""fn neefden czaarhier of daar geïnterneerd en op die wijze onschadelijk gemaakt te worden. Hel voorloopig bestuur, waartoe behalve Zankoft', Karaveloff en ltadoslavoff behooren tot vóór korten tijd ministers van buitenlandsche zaken en justitie van Alexanderlaat geene berichten en zelfs geene reizigers door, die nadere inlichtin gen zouden kunnen verschaffen omtrent de om standigheden, waaronder de samenzweerders hun doel bereikt hebben, of omtrent den indruk, dien het welslagen van hun komplot op de bevolking heeft gemaakt, Zij verzekeren dat die indruk gunstig is geweestmaar schijnen het er toch niet op tc wagen deze verzekering ook door andere landgenooten bevestigd te zien. In de nationale vergadering was de meerder heid op de hand van prins xllexander hoewel zij wist dat zijne politiek tegen Ruslands wenschen en inzichten indruischte en het is nauwelijks aan te nemen, dat het leger, hetwelk Alexander in het afgeloopen voorjaar door zijn voorbeeld en zijne kunde ter overwinning heeft geleid reeds aanstonds voor de zaak der samenzweerders zou gewonnen zijn. Het zou in elk geval, alvorens men meer omtrent het gebeurde en zijne gevolgen weetvoorbarig wezen het geheele Bulgaarsche volk van den zwartsten ondank te beschuldigen, maar stellig getuigt het niet te zijnen gunste, dat een komplot als dit slagen kon tegen den vorst aan wien het zijne eenheid en zijne over winningen op het slagveld dankt. Den 29sten April 1879 ward prins Alexander van Battanberg door de nationale vergadering te Tirnova met algeraeene stemmen en natuurlijk onder den invloed van Rusland tot vorst van Bulgarije gekozen en na zeven jaren wordt hij door dienzelfden invloed van den troon gestooten, omdat hij heefi kannen vergeten, dat hij niet voor het welzijn van de Bulgaren en huu land, maar voor de bevordering van Ruslands plannen op het schiereiland van den Balkan op den Bulgaarschen troon geplaats werd. Ten overvloede blijkt het uit de nuchtere wijze, waarop toon gevende bladen als de Post en de Kölnische Zeitung de onttroning van prins Alexander op- vaiten dat Duitschland en Oostenrijk in dezen aan Rusland vrije hand gelaten hebben, en zeer waarscbijulijk is het dit geweestwat onlangs te Gastein tusschen de regeeringen der keizerrijken behandeld is. De beide genoemde bladen be tuigen sympathie voor den gevallen vorst in min of meer gezwollen taal maar achten het toch maar eene geruststelling voor den Europeeschen vrede dat hij van de baan is. Zoolang hij tcch op den Bulgaarschen troon zatwas het gevaar groot voor eene gewapende bezetting van Bulgarije door Rusland en voor eene wraakoefening van Sérvie. Voor het oogenblik zijn door de ont troning van prins Alexander de kansen voor het behoud des vredes stellig verme rderd, maar of de oppermachtige invloed van Rusland in Bulgarije nu juist voor de toekomst groote waar borgen geeft voor den Europeeschen vrede, mag ernstig betwijfeld worden. Volgens art. 3 van het tractaat van Berlijn zal nu opnieuw door de Bulgaarsche vertegen woordiging een vorst „in vrijheid" gekozen moeten worden, en deze vrije keuze zal natuurlijk vallen op eea creatuur van Rusland. Het moet een benijdenswaardig lot zijn om na hetgeen prins Alexander van de daukbaarheid der Bulgaren ervaren heeftthans op den Bulgaarschen troon plaats tp nemen Toch schijnt er aan liefhebbers geen gebrek nu althans reeds wordt genoemd als candidaat van Rusland prins Alexander van Oldenburg. Een telegram van 23 dezer uit Bucharest zegt Volgens particuliere berichten uit Sofia laat de voorloopige regeering met het oog op Je gunstige stemming, welke er onder de bevolking heerscht ten opzichte van vorst Alexander, eene mi isterieele lijst dc ronde doen, welke de namen klooster nabij Sofia. Karaveloff moet eveneens gevangen genomen zijn. Uit Konstantinopel wordt van 23 Augustus geseind Luidens berichten uit Sofia heeft de regeering eene proclamatie uitgevaardigd volgens welke leven en goederen van inboorlingen en vreemde lingen geëerbiedigd zullen worden. Het leger heeft den eed van trouw aan het nieuwe bewind afgelegd. Karaveloff en majoor Nicolaieff zijn gevangen genomen. Ter gelegenheid van den naamdag der keizerin van Rusland is in het zomerpaleis des keizers te Peterhof eene tooverachtige voorstelling ge- gegeven. Het park scheen in brand te staan, de boomen verdwenen onder een tooi van dia manten, en in de lanen waren haast evenveel lam pions als bladeren. Op het eilandje Oligne was te midden van boomen en tropische planten een tooneel opge richt. Onder een groote pyramide van gekleurd vuur schitterde het naamcijfer der keizerin M. in schel witte kleurscherp afstekend bij de roode groene en blauwe lichten die het om gaven. Een geheele vloot van jachten en lichte vaar tuigen a la Vénétienne verlichtbracht de ge- noodigden aan en het was in deze omgeving dat de eerste danseressen der opera het ballet „Les offrandes de l'amour" gedanst hebben. De regeering heeft een communiqué open baar gemaakt, naar aanleiding van in den laat- sten tijd door enkele bladen geleverde beschou wingen over den politieken toestand, in welke, naar het communiqué zegtgeheel willekeurige en onjuiste raeeningen werden uitgesproken over de tusschen Rusland en de overige mogendheden bestaande betrekkingen. In den ioop van dit jaar hebben die betrekkingen geen wijziging on dergaan en evenmin doen zich thans verschijn selen voor die aanleiding zouden kunuen geven tot de vrees, dat die betrekkingen verstoord zullen worden of dat de keizerlijke regeering genoopt zou worden in hare politiek verandering tc bren gen. Een tweede tocht over de stroomversnellingen der Niagara is Donderdag door den kuiper Gra ham gedaan. Graham zat, evenals de vorige maai in een ton maar bij deze gelegenheid deed hij den overtocht met het hoofd buiten de ton. Een ander man die de stroomversnellingen met een kurkenbuis overzwemmen wilde bezweek in die poging. In Amerika komt tegenwoordig onder da mes het speculeeren aan de beurs zeer in zwang. Een handelaar in petroleum deed onlangs de verzekeriug aan een roedewerker van de Pittsburg Press dat vele van deze dames zelfs zeer gelukkig speculeeren. „De dames, zegt hij, „bezitten daarvoor meestal een bijzonderen aan leg. Wanneer zij verliezen laten zij den moed niet zinken maar trachten het geleden verlies weer terug te winnen cn gaan daarbij met groote volharding te werk. Ook willen zij den handel in alle bijzonderheden leeren kennen en telkens moet ik haar geregeld op de hoogte houden van alles wat er aan de markt omgaat. Een paar dagen geleden kwam eene dame bij mij, die eene som gelds in petroleum wenschte te steken, niet zoozeer om de mogelijke winst als wel om de opwindingwelke zij zich van het speculeeren voorstelde. „Een aantal dames bezoeken dagelijks het beursgebouw. Over de leuning der galerij ge bogen houden zij onafgebroken het

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2