Nummer 70. Zondag 5 September 1886. 9e Jaargang. De Burgemeester van Moerkleij. Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. FEUILLETON. ANTOON TIELEN, BUITENLAND. Belgie. Frankrijk. Engeland. Duitschland. Italië. ■SS UITGEVER: Waalwijk. Schoenmaker blyf bij je leest. De Echo van het Zuiden, Dit blad verschijnt Woensdag en Zaterdag avond. Abonnementsprijs per 3 maanden ƒ1,00. Franco per post door het geheele rijk f 1,15. Brieven, ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Advertentiën 1—7 regels ƒ0,60 daarboven 8 cent per regel, groote letters naar plaatsruimte. Advertentien 3 maal ter plaatsing opgegeven, worden 2maal berekend. Advertentiën voor Duitsch- land worden alleen aangnomen door het advertentiebureau van Adolf Steiner, Hamburg. Reclames 15 cent per regel Aan brutale aanraudiDgen ec diefstallen is in Brussel tegenwoordig geen gebrek. Eergisteren nacht hadden de twee volgende gevallen plaats. Een beambte der douaDen, de heer Tb. Leglise, langs den Boulevard van den Plantentuin ko mende werd door twee kerels aangerand. Zij wierpen hem op den grond en ontnamen hem zijn horloge met ketting. De heer Leglise verdedigde zich zoo goed hij kon. Eene patrouille die op zijne kreten kwam toegesneldmengde zich in het gevecht. Een agent greep den kerel vastdie nog altijd met den heer Leglise handgemeen wasen maakte zich van hem meester. Om 4 ure kwam men op het politiebureel aankondigen dat op een der pleinen een man in eenen grooten bloedplas gevonden was. Hij werd opgenomen en naar het gaslhnis gebracht, waar men bevond dat hij door eenen degensteek in den buik doodelijk gewond was. Men her kende den man als Rombauts, een drukker. Hij is geboortig van Turnhout en woonde te Schaer- beek. Zijne wonde was 5 centimeters diep en zijne ingewanden waren getroffen. In een haas tig verhoor zei hij niets te weten. Hij was dronken, zeide hij, en kon zich hoegenaamd niet herinneren wat er gebeurd was. 's Avonds is Rombauts gestorven zonder dat er iets over de oorzaak zijner wonden was opgehelderd. Het eerste armeecorps van het Fiansche leger maakte gedurende de vreeselijke hitte der laatste dagen manoeuvres. Verscheiden gevallen van hersensontsteking zijn voorgekomen. Te Capelle liggen 140 zieken en twee dooden. Ook te La- drecies en Cambrai werden verschillende soldaten door een zonnensteek getroffen, te Tollignon vielen gedurende een marsch bij een hiite van 40 gra den twee man dood neder. De minister heeft een onderzoek ingesteld en de legercommandants per telegram herinnerd aan de verorderir.gen op VII. Men was minder onthutst dan verontwaardigd over de onbeschofte indringing. Marten schreeuwde, bleek van ontsteltenis: //er uitweette gullie nie det tien uur is «Zeer zeker", antwoordde de president van de harmonie, «weten wij dat, maar het doet ons intusschen genoegendat wij daaraan door UEd. achtbare in persoonomhangen met het teeken uwer waardigheid, en omringd door uwe eere wacht, daaraan worden herinnerd. Mag ik u opmerken, dat het reeds kwart orer tien is en u verzoeken hier aan onze tafel plaats te nemen voor zooveel eer ons bewezen." «Ik wil nie langer veur de gek gehouwen worreheuren ik zeg oe er uit 1 hedde dè verstoan en anders zal ik oe er deur dees mannen wijzende op den veldwachter en den nachtwaker uit laatten zetten en preces- verbaal opmaken, heur heddet verstoan. Alla er uit, zek oe Mijnheer de burgemeester Tot mijn leedwezen kan ik u de opmerking niet onthouden, dat ge u niet alleen zeer bespottelijk aanstelt, maar uwe bevoegdheid geheel te buiten gaat en u aan machtoverschrijding sehuldig maakt. Gij beroept u ten onrechte op het politie— reglement dezer gemeente, aangezien deze plaats niet is eene herbergtapperij of andere voor het publiek toegankelijke plaats, maar een gebouw, waarop d e politieverordening op de tapperijen volstrekt niet kan worden toegepast. Ik verzoek u daarom beleefd u in uwe uit— de gezondheid der troepen en hen, met het oog op de hittetot voorzichtigheid aangemaand. In Parijs was de temperatuur Dinsdag 30 graden Celsius. Men laat de troepen nuvoordat de hitte over dag haar hoogste punt bereikt heeft, inrukken. Het internationaal werklieden congres te Parijsdat nu zijne werkzaamheden geëindigd heeftnam o.a. besluiten aan omtrent het ver bod van arbeid voor kinderen beneden de 14 jaarhel bepa'en van een normalen arbeidsdag van 8 uren, een minimum-verdienste enz. Voorts werd een besluit aangenomen waarin het con gres afschaffing eischt van alle wetten in welk land ook, welke de arbeiders van verschillende natiën^ verhinderen, zich te vereenigen en een herleving der internationale wenschelijk wordt verklaard. Het eerstvolgende congres zal in 1889 gehou den worden en verbonden zijn met een internat, arbeiderstentoonstelling. Bij het feestmaaldat het congres besloot, bleef een groot deel der gasten onverzadigd. Men had nl. op 300 a 400 personen gerekend en er waren niet minder dan 700. Bij de voortzetting der beraadslaging over het adres in het lagerhuis stelde lord Sexton een amendement voorwaarbij op de noodzakelijk heid gewezen wordt om door spoedige en bijzon dere maatregelen de orde te Belfast te verzeke ren. Sir Michael Hicks Beach kwam uit naam der regeering op tegen een aanval gericht tegen lord R. Churchilals was deze door zijne rede de oorzaak van de te Belfast plaats gehad heb bende onlusten. De regeering, zeide sir M. Hicks Beach zal alles in het werk stellen om de orde te Belfast te bewaren maar hare taak is door de woorden van lord Sexton verzwaard. De re geering moet het rapport van de commissie van onderzoek afwachten. Over de corzaak der on lusten te Belfast kan eerst een oordeel worden geveild nadat de commissie haar werk volbracht heeft. drukkingen te matigen en anders deze zaal te verlaten. «En ik zeg oe dek in men recht ben, veur de eerste, moal er uit ffWe Zullen er aanstonds allen uit gaan, om dat het tijd is, en ik er niet van houd om veel later dan tien uur te blijven zitten, zei de president, maar ik 7erzoek u te zwijgen." z/Ik geloof, burgemeester, dè we wijzer doen rechtsomkeert te maken. Ik waag men eigen er tenminste niet langer aanwant ik gelsuf dè menheer de president gelijk heeft," merkte de veldwachter op. Ende hiermede was deze vertooning zonder merkelijke stoornis der orde afgeloopen. Marten verliet strompelend de zaal, gevolgd door de beide gerechtsdienaren. Toen Marten weer goed en wel buiten was kwam hij tot bezinning en spoedde zich naar zijne vrouw. De beide politiemannen kregen ieder een pot bier in de harmoniezaal en gingen lachend heen. Eenige dagen na deze bespottelijke en mis lukte aanval was er bij een der bestuursleden van de harmonie een huiselijk feestje, en Marten wilde daarbij niet achter blijven ie het betuigen zijner deelneming. Als de burgemeester kwam, zoo dacht Marten, dan zou de feestvierende familie recht in haar schik wezen over de groote eer, en zoo dacht Marten al verder, allicht kon hij daarmede dau het harmoniestandje wel weer goed maken. Zoo gedacht zoo gedaan, en Marten stapte gejast en gehoed naar de woning van het feest vierend bestuurslid van Moerkleij's harmoniege zelschap. Hij belde aan en werd binnen gelaten. Na zijne felicitatie, zoo goed en zoo kwaad als dit van stapel liep, te hebben uitgebracht, en de vele bezoekers te hebben gesalueerd, alsof er Generaal Redvers Bulier die naar Ierland is gezonden om aan de misdaden der zooge naamde moonlighters een einde te maken, heeft zijn hoofdkwartier gevestigd te Trallee, de hoofd stad van het graafschap Kerry. Een kanon neerboot op dc Shannon is tot zijn beschikking gesteld. Het plan van den generaal is om het geheele graafschap door kleine patrouilles te laten bewaken. De land-league heeft den generaal laten we ten dat hij op haar steun kan rekenen, indien het zijn doel is aan die misdaden een einde te maken. Maar zoodra het blijktdat zijn zen ding ten doel heeft de belaDgen der landheeren te beschermen of behulpzaam te zijn bij innen der pachtof het uitzetten van pachters dan zal men hem onmiddellijk aan zijn lot overlaten. Sedert eenigen tijd verzetten de landbouwers van Wales zich tegen het betalen van de belas ting welke zij moeten opbrengen ten bate van de Eugelsche staatskerkwaartoe zij voor het meerendeel niet behoorcD, en welker taal zij niet verstaan. De vertegenwoordigers van Wales vragen sinds langvoor hun land afscheiding van de staats kerk. Maar thans hebben de boeren tot geweld dadige middelen hun toevlucht genomenom daartoe te geraken. Gerechtelijke in beslagne- mingen, onder heftig verzetzijn aan de orde van den dag, en er hadden reeds vele tooneelea plaats, welke aan lersche toestanden herinneren. De Norddeutsche Allg. Zeit„ de artikelen over Bulgarije en prins Alexander in de ultramon- taansche en de vrijzinnige pers bestrijdende merkt op dat zelfs reeds een diplomatiek protest in de goede verstandhoudidg met Rusland eene ongunstige verandering brengen en ten slotte tot een oorlog leiden zou. Of men steuue de poli tiek der regeeringöf men Btorte het rijk in een oorlog. Bij de weldra voor de goedkeuring van het handelstractaat met Spanje noodzakelijke samenkomst des rijksdags zal er gelegenheid zijn, de lichtzinnigheid der vijanden van het rijk te brandmerken. niets tusschen hem en de meeste aanwezigen, bijna allen leden der harmonie, was voorge vallen, nam hij een stoel en draaide er mede in het rond, en bprak tot de huisvrouw //mevrouw, hoe ik me drei of nie, overal drei ik oe de k toe." Alléén Marten lachte hartelijk over zijDe geestige aardigheid. //Het blijft zelden bij een stommiteit", was Martens beweringen hij bracht dit nu zelf tijdens hij burgemeester was, mooi in practijk. Kort na zijn hoffelijk gedrag keerde Marten van een avondwandeling huiswaarts, 6n werd opgewacht door een man, nogal een vriend van ouds van Marten, die hem vertelde dat hij goed koop in het bezit was geraakt van eenige plan ken voldoende om daarvan met een beetje kosten een huisje voor zich en de zijnen te bouwen, en dat hij daarvoor een goed verloren hoekje op de gemeente wist. Mijnheer de bur gemeester moest hem dat maar toestaan, die was toch zoo goed voor een arm mensch en de gemeente had er toch niets geen schade bij. Marten, die de hebbelijkheid had om daar, waar het zonder schade voor zijne eigene beurs konde geschieden, gaarne de vriendjes genoegen te doen, bedacht zich om den man permissie te geven is al te gek, want dat kon niet, maar toch stelde hij den armen tobber tevreden weette wè ge doet, sloat het er maor neer e.n es ik er bijgeval veurbij kom dan zak wel den anderen kant uitkijken." „Dankoe dankoe wel mijnheer de burge meester, zeide de man. Ge zet toch innen besten mensch. Ik zal mergen vruug, heel vruug, dade- lek beginnen en dan steget er zoo, dankoe." De man, die in zijn eenvoud dacht„ziezoo nu ben ik klaar", begon werkelijk 's morgens reeds voor dag en dauw met den bouw een aanvang te maken. Bij den terugkeer van de garde-revue Woensdag te Berlijnheeft de minister van oorlog het ongeluk gehad doordien zijn paard op het plaveisel uitgleedmet het dier om te vallen en wel zoo ongelukkig, dat hij er onder geraakte. De beloopcn kwetsuren waren echter niet van belang. De paus heeft de schikkingwelke Frankrijk betreffende China voorsteldeaangenomen. Dit voorstel bedoelde geen vasten tegenwoordiger der Curie te Pekin te benoemeD, maar een legaat naar China te zenden ten einde in overleg met Frankrijks vertegenwoordiger den toestand der katholieken in China te onderzoeken en hierover verslag uit te brengen. Eerst na den terugkeer van den legaat zal de paus een beslissing nemen. In Italië is een rechtsgeding op handen tegen een zeker soort van agentschappen, welke te Rome en in andere steden door bedriegelijke handelingen vele lichtgeloovigen geld afhandig maakten en die door de Fransche en Italiaan- sche politie ijverig worden vervolgd. Door voorspiegelingen van groote winsten, in handig gestelde circulaireswerdeu een aantal commanditaire vennooten aangelokt. Deze ont vingen een paar maanden na de eerste storting, bericht dat een zekere som te hunner beschik king wasals hun aandepl in de baten der maatschappij. Zij konden die naar verkiezing incasseerenof beleggen in aandeelen. Van verdere uitkeeringen was echter geen sprake; wie daarna vroeg kreeg ten antwoord, dat men „we gens een allerbelangrijkste onderneming" voor het eind van het jaar geen gelden kon uitkeeren. Op die wijze zijn velen voor grooie sommen opgelicht. Een ministerieel ambtenaar zelfs voor f 300.000 In het geheel moet, blijkens het ge rechtelijk onderzoek, alleen in Frankrijk een som van 3,800,000 fr. op die wijze der goede burgerij afhandig zijn gemaakt. Voor het aanbrengen van nieuwe deelnemers wer 25^6 toegestaanvelenwaaronder aan zienlijke damesverdienden daarmede groote sommen. Dit trok bij de opkomst der zon al ras de aandacht en men liep naar het Daastbij wonend raadslid, om het vergrijp op den gemeentegrond gepleegd te gaan bekend maken. Het raadslid begaf zich onverwijld naar Moer kleij's burgemeester. Marten was met het geval zeer verlegen en nog meer zonk hem de moed in de klompen toen het raadslid zijne verwondering te kennen gaf over de onrechtvaardige inneming van den grond, als een te Moerkleij ongehoord feit. #Gij hebt er toch zeker geen permissie voor gegeven?" was de vraag aan Marten. //Ikke nie, joa de kunde denken", antwoordde Martendie haastig zijne klompen voor zijne schoenen verwisselde, en met het raadslid zijne woning verliet om den man te doen opbreken, en daarmede zich zeiven een slag in het aan gezicht te geven dat het zoo klapte. I)e afbraak vlotte echter niet zooals Marten zulks wel gewenscht had. De man die zich op zoodanige ergerlijke wijze bedrogen zag, en dat door Marten zeiven, het hoofd van Moerkleij, zei vlak af, dat hij het niet deed en zijn rechthem door MartcD, de man van Moerkleij, gegeven, dan hooger opzou zoeken. Het troepje nieuwsgierigen groeide steeds aan, en Marten stond daar, niet wetende hoe zich te verdedigen, want zijn geschreeuw van „ge lieget dek oe permissie gegeven heb", werd overstemd door het geschreeuw van den armen schoenmaker en zijnen zoon, die bij kris eu kras beweerden, en zelfs zwoeren, dat Marten de permissie wel had gegeven. Marten drong zich door de menigte heen en verdween. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 1