Bulgarije. Rusland. Amerika. BINNENLAND. UITVOERINGEN. De brand in het Kurhaus. De politieke toestand in Bulgarije is algemeen rustig. Kolonel Mutkoroff is met de Oost-Ru- melische militie te Sofia aangekomen en Kara- veloff heeft de door hem gevormde voorloopige regeeriDg ontbonden. Vorst Alexander heeft nu zelf de regeering over het vorstenden weer aan vaard: In een proclamatie tot zijn volk deelt Alex ander mede, dat hij zijn goedkenring hecht aan alle door Stambuloff genomen besluiten, dat hij het door Stambuloff gevormde ministerie aan neemt en dat hij de benoeming van kolonel Mutkroff tot opperbevelhebber van het Bulgaar- sche leger bekrachtigt. Vervolgens betuigt bij het volk en het leger ziju dank|voor hun trouw jegens hem zeiven en voor hun krachtig optreden ter verdediging van de eer en de onafhankelijk heid van Bulgarije. Ook beantwoordde de vorst onmiddelijk het telegramwaarin koning Milan van Servië hem geluk weuschte met zijn terugkeer. Hierin spreekt Alexander de hoop uit, dat weldra weer een ver tegenwoordiger van Servië te Sofia zal verschij nen opdat de vriendschappelijke betrekkingen tusschen beide staten hersteld worden. Het wordt bevestigd dat de officieren Grueff en Benderoff, de bevelhebbers der oproerige sol daten te Widdin, in hechtenis zijn genomen. Grueff was nog in het bezit van 60,000 roebels in Russisch geld. Kapitein Benderoff was werk zaam aan het ministerie van oorlog. Het aandeel dat deze officier aan het complot nam bestond hierindat hij de getrouwe troepen naar de Servische grenzen wist te verplaatsen uit vrees voor Servië's oorlogstoerustingen. Hierdoor werd de hoofdstad overgeleverd in de macht van de 3000 man welke Zankoff en Grueff voor zich hadden gewonnen. Graaf Zichy, die met eeniga Hongaarsche mag naten uit Pest naar Sofia is vertrokken staat op zeer vriendschappelijken voet met koning Milan en daarom wordt de reis der magnaten toege schreven aan het voornemen om een verbond tusschen Bulgarije en Servië tot stand te bren gen. Op den politiekeu toestand van Europa oefende het gebeurde in het oosten tot nu toe ook geen ongunstigen invloed en vooral uit Berlijn wordt voortdurend verzekerd, dat de invloed der groote Europeescbe diplomaten groot genoeg zal zijn om den vrede te bewaren. SOFIA 1 September. Prins Alexander is te Philippopel aangekomen. Hij is met geestdrift door de menigte ontvangen. Hij zal waarschijn lijk Vrijdag avond alhier aankomen. 2 September. Het gerucht omtrent eenen burgeroorlog in Bulgarije is ongegrond. De meest volkomene rust heerscht in ods land. Vorst Alexander zal morgenavond aankomen. In het officieele blad is een telegram openbaar gemaaktdoor prins Alexander van Bulgarije den 18 Augustus (30 Aug. n. st.) aan den czaar gerichtwaarin hij er zijn dank voor uitspreekt, dat de keizerlijke regeeringdoor de officieele tegenwoordigheid van den Russischen consul bij zijne ontvangst te Rustschuk geloond heeft, dat zij de tegen den persoon des vorsten gerichte revolutionaire handelingen niet goedkeurt. De prins verklaart zich bereid tot het brengen van elk offerom aan de edelmoedige bedoelingen des keizers zijn steun te geven en Bulgarije van de huidige zware crisis te bevrijden; hij verzoekt de zending van prins Dolgoroucki te bespoedigen, opdat hij den czaar spoedig het onloochenbaar bewijs van zijnen onvcranderlijken eerbied kunne geven. Hij is zelfs bereid de door Rusland verkregen kroon in de handen des keizers te leggen. De czaar heeft hierop geantwoorddat hij 's vorsten terugkeer naar Bulgarije niet goedkeuren kan. De zending van prins Dolgoroucki zou thans ontijdig zijn. De czaar zal zich van elke inmenging onthoud nzoolang prins Alexander in Bulgarije is. De prins zal zelf weten wat hem te doen staat. De czaar behoudt zich echter voorzelf te beoordeelen wat het heilig aan denken zijns vaders en de belangen van Rusland en den vrede in het Oosten van hem eischen. De onverzoenlijke houding van den keizer van Rusland tegenover het aanbod van den vorst van Bulgarije om zich terug te trekken, maakt in Duitschland eenen enaangenamen indruk. Men verwacht dat prins Alexander nu zoo al niet dadelijkdan toch spoedig zal aftreden. Des niettemin blijft men den toestand als gunstig voor het behoud van den vrede aanzien. Een brutale moordaanslag is te St. Peters burg gepleegd, op klaarlichtendag, in een levendig gedeelte der stad. Een 17jarige boerenknaap heeft daar een geldwisselaar in diens winkel on verhoeds met een dolk aangevallen, en hem twee wonden toegebracht. De aangevallene vluchtte de straat op en riep om hulp. Een paar politie agenten en een aantal buren maakten zich meester van den moordenaardie zich nog verweerde en een revolverschot loste, dat echter niemand trof. De gewonde geldwisselaar moetwegens het geleden bloedverlies, in levensgevaar verkeeren. NEW-YORK1 September. Gisteren avond omstreeks tien uren werden er hevige schokken van aardbeving gevoeld langs de kust van Ala bama tot Nerv-York, en sterker nog te Washing ton Savanah Richmond Angusta en Raleigh. Te Augusta telde men tien schokken. In vele steden verliet de verschrikte bevoiking hare wo ningen en kampeerde den geheeien nacht in de open lucht. Men vreest dat er ernstige schade is aangericht te Charlestown. Van persoonlijke ongelukken werd tot dusver niets gemeld. 1 September. Per telegraaf is uit Char leston bericht ontvangendat tengevolge der aardbeving aldaar straten zijn versperd door in gevallen huizen. Op verscheidene plaatsen in de stad is brand ontstaan. Naar men verneemt moeten er OLder de puinhoopen een zestigtal personen zijn omgekomen. Onder de ingezetenen heerscht eene groote paniek. 1 September. (6 ure 's av.) Charleston is letterlijk in een puinhoop verkeerd. Het is tot dusver niet mogelijk de verliezen te schatten. De telegraphische gemeenschap met andere ste den is slechts gedeeltelijk hersteld. Drie vierden van de stad zullen noodwendig geheel op nieuw opgebouwd moeten worden. De meeste der ge- doode persouen zijn negers. WAALWIJK^. Zondag 5 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak7' van "Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum PROGRAMMA AD LIBITUM. Waahvijk, 4 September 1S 8 6. Gisteren bij gelegenheid van den verjaardag van den burgemeester, Jhr. A. van Grotenhuis, werden ZEd. Achtb. door de beide harmonieën aubades gebracht. Het bestuur van de 14e afdeeling der Noordbrabantsche maatschappij van Landbouw laat geene middelen onbeproefd tot veredeling van den veestapel en van 't paardenras. Zoo heeft het prijzen van 25 sn van 10 gulden uitgeloofd voor het beste paard; prijzen van f25 en van 10 voor den besten stier; van f20 en van f10 voor de beste nagenoeg rijpe kalfdra- koe en van f 10 en 5 voor de beste dito vaars, mits alle binnen de 14e afdeeling te huis be- hooren. De keuring heeft plaats te Waalwijk, den 21 September a.s., bij gelegenheid der groote paarden- en beestenmarkt aldaar, voormiddags ten 10 ure. De regelings-commissie der landbouw-fen- tocnstelling van de afdeeling Eindhoven, heeft het genoegen kennis te geveD dat door een lid der afdeeling Eindhoven een gouden medaille is beschikbaar gesteld voor de schoonste verzame ling landbouw-werktuigen en gereedschappen genoemd onder de nommers 7882 van het programma. Tevens wordt medegedeeld, datop aanvrage van verschillende afdeelingen der N.-B. maat schappij van Landbouw, is besloten den termijn, bedoeld bij art. 7 van bet programma (opgave van inzendingen; te verlengen tot Zondag 12 September. Zooveel mogelijk zal den inzenders gelegenheid worden gegeven de landbouw-werktuigen te be proeven. Uit Terheiden wordt gemeld Onder deze gemeente heeft zich het ongewoon verschijnsel voorgedaan dat een zich in de weide bevindend paard toebehoorende aan W. Broe ders doi is geworden. Men herinnert zich, dat op den llden Juli 11. een dolle hond in de na bijheid var. dit paard is geweest zonder even wel te hebben kunnen nagaan, dat het er door is gebeten geworden. De woestheid van dit paard was zoo grootdat het een gedeelte der weide geheel had omgewoeld, en de eigenaar, dien het met open mond tegemoet kwam"ziClT" alleen wist te redden door het met een zwaar stuk hout zoodanig op het hoofd te slaan dat het dood neerviel. (Bred. Ct.) Te Budel heeft een felle brand het land- bouwersbedrijf van de wed. A. van Deursen en kinderen in het gehucht MidbuuJ geheel in asch gelegd. Al ae roerende goederen en de oogst zijn verloren gegaan. Een varken kwam in de vlammen om. De gebouwen waren verzekerd bij de Amsterdamsche onderlinge brandwaarborg maatschappij van de Jong Co. De oorzaak van den brand is onbekend. Ten gevolge van de drukkende hitte zijn Woensdag ochtend te Breda de troepen zonder ransel uitgerukt tot het houden eener gecombi neerde manoeuvre. Verscheiden officieren en manschappen zijn echter onder de manoeuvre tengevolge der hitteonwel geworden. In den Haag hebben Donderdag morgen zich 150 manschappen van het garnizoen ziek ge meld die den vorigen dag aan een groote ma noeuvre hadden deelgenomen. Een zware ramp heeft de badplaats Scheve- ningen getroffen. Het fraaie Kurhaus, verleden jaar pas voltooid en door landgenoot en vreem deling geroemdis een prooi der vlammen geworden. De brand moet het eerst ontstaan zijn in een der logeerkamers, No. 88 en wel door het om vallen van een spirituslamp. De dienstbode, in 't vertrek aanwezig liep verschrikt weg, in plaats van terstond alle pogingen tot blusschen aan te wenden, en de heerdie de kamer bewoonde bevond zich toevallig in een aangrenzende slaap kamer. In ongelooflijk korten tijd breidde de vlam zich uit tot de andere vertrekken. Gelukkig waien op het uurwaarop de brand uitbrak circa 9^2 uur de meeste logé's aan 't strand of aan 't déjeunerzoodat op de alarmkreten du badgasten spoedig de vertrekken verlieten na zooveel mogelijk nog gered te hebben wat zij konden. Trouwens de directie en het personeel van 't Badhuis, evenals de commissaris van politie, de heer Vernée, doorliepen het gehcele gebouw, om te onderzoeken of er soms nog personen in de vertrekken waren achtergebleven. Gelukkig is voor zoover bekeud geen enkel persoonlijk on geluk te betreuren. Het vuur tastte weldra ook de groote midden zaal aan en ten 10 uur stortte het hooge koepeldak in, waarna het vuur zich meer in de zijvleugels concentreerde waar de brandweer die gelijk men weetin de onmiddellijke nabijheid een post heeft, ook met behulp van den uit het dorp en Den Haag ontboden bijstand zich inspande het vuur te blusschen. Het was een diep bedroevende maar toch indrukwekkende aanblikde vlammen uit het hooge gebouw te zien slaan, vooral toen de zware rookwolken zich naar alle kanten verspreidden maar toch dank zij het ontbreken van eenigen wind kalm omhoog rezen naar het wolkeloos azi.ur van den hemelterwijl de gloeiende zomerzon de omhoog stijgende dampen tintte en kleurde. De vvindrichiing was zuideiijk zoo dat gelukkig de aangrenzende gebouwen van het Galeriehotel geen gevaar liepen terwijl de open ruimte aan voor- en achterzijde het brandende gebouw voldoende afzonderen. Op de eerste berichten door telephoon en tele graaf naar den Haag overgebracht, spoedden zich natuurlijk al de autoriteiten naar het bedreigde punt terwijl mede vele Hagenaars de trams be stormden om getuigen te zijn van het onheil en nog een blik te slaan op het gebouwwaarin zij juist in de laatste weken zulke heerlijke uren hadden doorgehracht. Daarentegen zag men een ware volksverhuizing van de logés. Van den eersten schrik bekomsn trachtten zij met bagage en wat zij konden vinden per rijtuig of tram een goed onderkomen te zoeken in een der Haagsche hotels. De politie nam dadelijk maatregelen om alle goederen, die uit het gebouw werden geborgen voorloopig in bewaring te nemen. Aan het tele graafkantoor te Scheveniogen nl. in het dorp (daar de beambten aan het post- en telegraaf kantoor in het Kurhaus zelf spoedig genoodzaakt werden de wijk te nemen naar het hoofdbureel in de Keizerstraat) had men het in een oogwenk overweldigend druk. Schier alle vreemdelingen telegrafeerden om hunne betrekkingen gerust te stellen. Zijn er alzoo geen persoonlijke rampen te be treuren de materieele schade is natuurlijk zeer aanzienlijk maar van nog grooter beteekeriis is het verlies van dit middelpunt van het verkeer juist op dit oogenblikin dezen warmen nazo mer die met schier onweerstaanbaren drang de vreemdelingen naar de zee voert. Van de energie van de directie van het Kurhaus is het echter te verwachten, dat zij alies zal aanwenden om met de haar ten dienste staande middelen het seizoen ten einde te brengen. Wij vernemen dat het Kurhaus verzekerd is bij de „Union Beige" gevestigd fe Brussel, voor 1,200,000 francs. De volgende bijzonderheden omtrent het af branden van het Kurhaus te Scheveningen, zijn nog op het terrein van het onheil zelf ingewonnen of waargenomen. Aan het zeefront hadden de vlammen, die uit alle vensteropeningen naar buiten drongen, meer dan één meter lengte. De zijvleugels geraakten omstreeke half elf ure in vlam. De hitte van het vuur was zoo groot, dat het bijna onmogelijk was het terras te be treden. Toch waagden zich later honderde hulpvaar dige personen uit het publiekdat zich langs den straatweg aan zee verdrong, om ten minste van het terras alle brandstof, zooals de houten stoelen en tafeltjes te verwijderen. De politie moest die lieden hun goed werk doen staken uit vrees voor ongelukken, die dreig den door het omvallen van muren en steenklom pen die telkens met doaderend geweld naar beneden stortteu. Aan de voorzijde woedden de vlammen het felstzij verhieven zich gelijkmatig door de windstilte. Later toen de wind meer uit het zuidwesten woei, richtten de vlammen vooral in den coordervleugel zware verwoestingen aan. Het waier, dat uit alle brandbluschmiddelen op de ziedende massa gericht werdgeleek een druppel in de zee. Op het terras, waar het knapperen der vlammen alles deed dooreendwarrelen hield de Neder- landsche driekleurboven den muziektempel opgeheschen stand. Later weid de vlag door een paar soldaten gered. Uit de zijvleugels en de galerijwinkels werd het grootste gedeelte van den inboedel buiten in veiligheid gebracht. Het was een indrukwekkend gezicht uit alle vensters de vlammen een uitweg te zien zoeken. Nu en dan werd de voortgang gestuit wanneer een gedeelte van het gebouw in puin vieï. Wij zagen de muren van den in asch gelegden linkervleugel invallen op het oogenblik dat op een Dabijge'egen zinken dak negen personen onder wie het raadslid baron Van Pallandt, met vele collega's op het terrein aanwezig, groot ge vaar liepen onder de steeaen brokstukken te worden bedelven. Gelukkig wisten allen nog bij tijds zich te redden. Inmiddels was men reeds druk bezig het door een strook gronds van het Kurhaus gescheiden hotel Garni met brandzeilen te dekken er. nat te houden voor zoover dit laatste mogelijk was omdat de waterleiding onder deze omstandighe den de meeste drukking gaf voor de braudkranen. De groothertog van Saksen Weimar, wiens adjudant den brand van nabij gadesloeg, bleef in het hotel Garni en had alleeu last gegeven zijn reiskoffers te pakken tof vervoer waarvan four- ragewagens uit 's konings stallen gereed stonden door de zorgen van Z. M. stalmeesterbaron van Heemstra. De burgemeester, die met verlof zou gaan, was druk in de weer om ten minste te zorgen dat de vlammen niet naar andere inrichtingen oversloegen. Men zag hem op de gevaarlijkste punten dicht bij de steeds breeder wordende Hammen. Ten 11 ure zag men van het middengedeelte niets dan de muren. Tot dusver heeft men niet vernomen of per soonlijke ongelukken te betreuren waren. De laatsten, die uit het brandende gebouw gered werden, waren de kinderen van prof Mannstadt, de directedr der Kurhaus-kapel. Men verhaalt dat de kostbare verzameling muziekinstrumenten toebehoorende aan de leden van hel orchestvoor vernietiging bewaard is. De meeste logeergasten, en onder dezen velen, die hun toilet maakten werden verschrikt door het geroep van brand. Zij gingen even kijken en toen volgde een algemeen sauve qui peut. Van daar dat geen inwonenden zijn omgekomen. Des te meer is er aan have en goed verloren, dat een prooi der vlammen is geworden. Van een Duitsch schrijver in het Kurhaus gelogeerd is de geheele inboedel verbrand. Daaronder behoorde een manuscript, waaraan hij reeds ongeveer 4 jaren arbeidde en dat hij ter voltooiing had medegenomen op zijn reis naar Scheveningen. Toen ten 9^2 ure het zinken koepeldak bezweek, een witte rook omhoog zendendewas er maar een straal water aanwezig om de vlammenzee te dooven. De snelheid, waarmede het vuur links en rechts een uitweg zochtwas ongelooflijk. Tot eigen dekking werd de brandspuit aan het station van den stoomtram in werking ge bracht en werd de overdekking besproeid. De rook verduisterde het zonlicht, dat als een vuurroode bol op de onmetelijke vuuroven neer- blikte. Ten half twaalf ure werd ook het Paviljoen naast de oude kurzaal aangetast. Alle pogingen tot blussching werden nu, daar aan het badhuisgebouw zelf niets meer te redden viel gericht op de beide zijvleugels. De overdekte gangen naar die gebouwen wer den zooveel mogelijk omvergehaaldnadat de spuitgasten tot op het laatste moment het zinken dak stonden te besproeien in levensgevaarlijken toestand. Aan de landzijde waren inmiddels de vlammen naar het sousterrein gedaald zoodat tegen 12 ure ook daar de brand in hevigheid toenam. Het was op dit uur dat de brandklok te 'sllage het noodsein begon te geven. Vele officieren van het garnizoen en met verlof alhier boden hunne hulp aan bij de handhaving der orde. Het schoone gebouwdat door den brand verloren is, was, zegt men, bij een bnitenlandsche maatschappij voor 85 per mille tegen brandschade verzekerd. Op den middag was het Kurhaus reeds bijna met den grond gelijk gemaakt en kon men van ue landzijde de zee reed9 onderscheiden. Een later bericht meidt Wat bij den brand in het Kurhaus wordt gered wordt in de kapel achter het gebouw bewaard. Geld en kantoorboeken van de maatschappij Zeebad moeten door den bureaulist gered zijn trouwens de vleugel, waarin de buieelen gevestigd zijn vatte eerst het laatste vlam. Een voorstel van de overheid om het overschot van het schoone gebouw te doen omverschieten, moet door de directie zijn afgewezen. Het politieposthuis en het station van de stoomtram worden nog aanhoudend bespoten. Eene groote me,nigte is in de omgeving. Brand weer politie en militaire macht werken zwaar. De consuls van Frankrijk en Spanje waren op het terrein om zoo noodig, de belangen der vreemde badgasten te behartigen. Kamer no. 88waar de brand uitbarstte grensde aan de lift.. Wellicht dat de trekking van de lucht juist oorzaak werd van de spoedige verbreiding van den brand. Dat er veel waarde verloren gingkan blijken uit het verhaal dat eene Duitsche familiedie op no. 67 logeerde en terstond het hotel Garni betrokden opper- brandmeester eene aanzienlijke som bood om 4 koffers te redden uit hare vertrekken, welke een veimogen van 4 ton zouden bevatten. Toch werd nog veel door hulpvaardigen gered, ofschoon er streng toezicht noodig wasdat er niet ge stolen werd. Behalve de militaire wachten deden 50 man van de troepen die aan de manoeuvres deel namen en de schutterij met de politie dienst evenals de brandweer vaa Clingendaal. Het telegraafkantoor in het Kurhaus is te 2 uren tijdelijk overgebracht naar de villa Jeannette. Ten 21/2 uur vergaderden de autoriteiten in villa Insulinde. De officier van justitie mr. Van der Kemp en de subst.-officier mr. Hulshof waren op het terrein. Naar wij vernemen is het Kurhaus te Sche veningen thans verzekerd bij de Union Beige te Antwerpen, de gebouwen voor f800,000, a 75 eents per f1000, en de inboedel voor f 400,000 a f 1 per f 1000. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn bij de ruïnen van het Scheveningsche Kurhaus nog eenige brokstukken van muren ingestort zonder echter eenige schade toe te breDgen.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2