Engeland. Bulgarije. zes jaren gevangenisstraf staatals ge uwe ver plichtingen ten opzichte der boekhouding niet nakomt. YYelke die verplichtingen zijn Het wetboek van koophandel gelast den koopman dat zijn allen, die daden van koophandel uitoefenen en daarvan hun gewoon beroep maken het hou den van een dagboek, of practischer gezegd, van dagboeken, waarin van dag tot dag, naar orde des tijdszonder witte vakken tusschenregels of kantteekeningen moeten worden aar.getcekend zijne inscbulden en schulden, de ondernemingen iu zijn handelde trekkingenacceptatiën of endossementen van wissels en andere handels papieren zijne verbintenissen en in het alge- gemeen alles wat hij ontvangt en uitgeeft, van welken aard het ook zijalles onverminderd zoodanige verdere boeken als in den koophandel gebruikelijk zijn doch waarvan het houden door de wet niet geboden wordt. M. a. vv. de koop man behoort te houden een kasboek een in- koopboek een verkoopboek, enz. al naar gelang de aard en de omvang van zijn zaak dat vor deren. De inhoud hiervan behoort overgebracht te worden, langs meer of miuder eenvoudigen wegin een grootboekook wel hoofdeu- of schulboek genoemd om daarna te kunnen vol doen aan liet boven reeds genoemde voorschrift van het opmaken van een jaarlijksche balans. Voorts behoort hij al zijne boeken en brieven zoowel de ontvangene als de copiëen der ver- zondenen dertig jaren te bewaren. Valt 't moeielijk aan die verplichtingen te vol doen Volstrekt niet en 't is hoogst nuttig en iu het belang van der. koopman zelfbehalve om genoemde redenen ook om hem tot richtsnoer te dienen voor zijn voet van zijn leven. Hoe- velen springen niet verder dan hun stok lang is, alleen omdat ze de lengte van hun stok in ver band met de diepte van den stroom niet geweten hebben; ze worden dan hun fout eerst gewaar, als ze tot //kopje onder" neergeploft, spartelend verdrinken waarin ze anderen geheel of gedeel telijk meesleepen 1) Hun lichtvaardigheid brengt den handel en de nijverheid groot nadeel toe ondermijnt het vertrouwen, onmisbaar voor beide takken van volksbestaan schokt het crediet waardoor nieuwe rampen ontstaaD. Daarom ho pen we zoowel in het belang der individuën als dat van het algemeen dat ook in dit op zicht het nieuwe strafwetboek flink zal worden gehandhaafd. De reeds zooveel verzwakte vrees voor faillissement zou versterktde op-prijs stelling van een goeden naam verhoogd de ze delijkheid op commercieel en industrieel gebied gebaat worden. En daaraan is behoefte Uitbreiding van het onderwijs in de handels wetenschap (boekhoudenhandelsrekencn en handelsrecht,) zoo 't moet, ten koste van minder practische vakken zou voorzeker ten hoogste gewenscht zijn. Geen gebrekkig onderwijsdat slechts de vrees voor niet bestaande moeielijkkeid opwekt of vermeerdert, maar onderwijs, dat vol doende kennis en bekwaamheid geeft om de eenvoudigheid het gemak van een richtig be heer der zaken dadelijk te doen uitkomen waardoor de lust daartoe van zelf krachtig wordt opgewekt. Aan de burgeravondscholen zou handels onderwijsin bi-doelden zin zeer ge wenscht zijn het practische leven zou er door gebaat worden. 1) Aan de „Jaarcijfers" no. 5le afl. v. h. Sta tistisch Instituut ontleenen we Loopende vervolgingen. Bedr. bankbr. Eenv. bankbr, Jaren 1874 5 6 7 8 9 1880 Faillietverkl. 347 354 403 458 526 603 623 26 21 20 25 24 16 22 genover staat dat er 6000 fr. voor de werkstakers is ingeschreven. Alzoo nu rced3 het verlies van eene som van 11,500 fr. Zij hebben dus 's daags maar fr. 1.70 ontvangen, in plaats van fr. 5 die hun bij voortzetting van den arbeid zou uitbetaald zijn. Het hazardspel in de clubs om grof geld heeft opnieuw de aandacht van den prefect van politie getrokken, zoodai er maatregelen daarte- geugenomen zijn die ook van toepassing zullen wezen op de clubs enz. in de badplaatsen. Zoo heeft de directeur der algemeene veiligheid de heer Levaillanteene circulaire tot de overheid in de badplaatsen gerichtwaarin gezegd wordt, dat de hazardspelen strikt verboden worden. Er mag niet anders dan om contant geld gespeeld worden zoodat het spelen met fiches die geld vertegenwoordigen niet meer mag worden toe gelaten. Geen speler mag voortaan geld van den kassier van de club of van een anderen beambte van de club, leenen. Verder worden een aantal hazardspelen als verboden opgenoemd, zooals baccarat, trente-et-un, treute-et-quarante, lansquenetchemin de fer, vingt-et-un, roulette, quinze enz. Uit Ierland worden nieuwe gewelddaden ge meld. Dinsdag werd een werkmanMichael Macnamara in het dorp Enoch niet ver van Tulla doodgeschoten omdat hij voor iemand had gewerktover wien het Iersche veemgericht de boycot straf had uitgesproken. Te Limerick werden Dinsdagavond ijzeren met kruit en schroot gevulde buizen in jtwee huizen geworpen. Zij ontploften maar kwetsten gelukkig niemand. Te Belfast werd eergisteren voor de eerste maal sedert de jongste oproeren de gewapende politie weder met den wachtdienst belastdie tot dusver tijdelijk aan de militairen was opge dragen. In de protestantscbe wijken gaf deze verandering tot nieuwe onlusten aanleiding. De politie werd door het volk met steenen geworpen. Van tijd tot tijd werden ook revolverschoten gelostwaardoor een der constables gekwetst werd. De politie moest ten slotte de hulp van de militairen weer inroepen maakte 18 belha mels gevaGgen en herstelde de rust. In de Punjaub is eene naamlooze in de landstaal opgestelde proclamatie verspreid gewor den door welke de inlanders worden opgeroepen het gehate juk der Britt'en af le schudden. Voorts wordt daarin gezegd dat de Maharadja Dhuliep Sing zich bij de Russen heeft aangesloten die tegen Indie oprukken. LONDEN 6 September. In het lagerhuis verklaarde Fergusson, dat er nog geen troons afstand door vorst Alexander was gedaan. Wat de toekomst betrof, zoo konden eenigerlei schik kingen, in verband met publiek recht en inter nationale verbintenissen, slechts getroffen worden op den grondslag van het Berlijnsche tractaat, hetwelk aan geene enkele der mogendheden eenig afzonderlijk of uitsluitend recht verleent. Alle schikkingen bovenbedoeld moeten dus afhangen van een gezamenlijk en overeenstemmenu han delen der betrokken mogendheden. De Britsche regeering (zoo voer spreker voort) heeft in Bul garije geene afzonderlijke verbintenissen, plichten of belangen. Zóódanige, als zij er heeft, deelt zij met de groote mogendheden, wier toestem ming tot de verkiezing van eenen vorst van Bulgarije eenparig behoort te zijn. De Britsche regeering heeft veel gehoopt van de bekwaamheid en de groote talenten van Alex, van Battenberg. Zij betreurt het verraad en geweld, waardoor zijn bestuur afgebroken werd, en zou met groot leedwezen vernemen, dat hij voorgoed zijn taak had nedergelegd. Naar aanleiding van het benoemen eener com missie tot het instellen van een onderzoek naar de jongste veranderingen in de waarde van edele quale Constantino een mechanicus en de twee Falermitanen Pellegrini en Pomar, zijn van Catanië naar Perugia vervoerd waar het proces iu de eerste helft van September een aanvang zal nemen. De intocht van prins Alexander in de hoofd stad heeft Vrijdag plaats gehad. De ontvaDgst was, voor het uiterlijk althans, zeer warm, hoewel het zeer de aandacht trok, dat onder de buitenlandsche consulsdie aan de plechtige ontvangst deelnamen de Russisehe en Duitsche vertegenwoordigers gemist werden. Kort na 's prinsen aankomstmoet hij eene particuliere dépêche ODtvangeu hebben van den Duitschen rijkskanselier, waarin deze hem den dringenden raad geeftde hoofden der samenzwering niet te straffen. 's Prinsen positie wordt als hoogst moeilijk beschouwd. Hoewel geenszins de diepe beteekenis van het koude antwoord van den czaar op zijne dépêche van 30 Augustus miskennende, heeft de prins nog geen besluit genomen omtrent de door hem te volgen gedragslijn. Persoonlijk is hij volkomen overtuigd, dat zijne positie onhoudbaar is maar de meeste hoofdofficieren, die op enkele uitzonderingen na hem trouw gebleven zijn wenden alles aan om hem lot blijven te bewegen, echter niet voor zich zeiven, maar alleen wegens de stellige, en ook door zijne omgeving gedeelde overtuigingdat zijn heengaan in Bulgarije den burgeroorlog zal doer, ontbranden. De dépêches, tusschen prins Alexander en den czaar gewisseld, zijn Vrijdag voormiddag te Sofia bekend ge worden en hebben allerwege een verpletterenden indruk teweeggebracht. Zijne aanhangers hebben zij ontmoedigdterwijl de vijanden van den prins er door opgewekt zijn tot verzetwaarin zij steun vinden bij de troepen, welke aan den staatsgreep hebben deelgenomen en die nog op korten afstand westelijk van Sofia, gelegerd zijn en zich verschanst hebben. Rusland heeft blijkbaar wil van zijn werk en schijnt weldra de gewenschte aanleiding tot eene militaire interventie te zullen hebben. Prins Alexander heeft Vrijdag de officiëren in hartroerende bewoordingen toegesproken, en hun het voornemen te kennen gegeven om de regeering neder te leggen daar de czaar dit verlangt, op grond dat zijne aanwezigheid in Bulgarije in strijd is met de belangen des lands. Alvorens te vertrekken zal hij een regentschap samenstellen. Volgens zijn plan zou hij binnen twee dagen vertrekken doch onder de officieren heerscht eene groote agitatie en is er sprake van hem het heengaan te beletten. SOFIA6 September. De Bulgaarsche ver tegenwoordiging is tegen 11 dezer bijeengeroepen. Men weet nog niet of de prins reeds vóór de samenkomst der kamer zal heengaan. Men ge looft, dat de stap van Stambouloff tot nieuwe onderhandelingen zal aanleiding geven. Onder voorzitterschap van prins Alexan der is er gisteren eene bijeenkomst gehouden van vertegenwoordigers uit alle partijen, om over den toestand te beraadslagen. Er is eene com missie benoemd, bestaande uit Stambouloff, Ra- doslavoftKaraveloft Guchoff en Slorloff, om met Rusland en andere mogendheden te onder handelen over eene oplossing der tegenwoordige crisis. Stambouloff en Radoslavoff hebben zich ook naar den Russischen consul begeven. Zij verzochten hem te Petersburg het volgende ken baar te maken .1°. Wie zou dc candidaat voor den Bulgaarschcn troon zijn 2°. Belofte dat aan Bulgarije geene Russische bezetting zal wor den opgelegd. 3°. Behoud der tegenwoordige staatsregeling, en vrijheid voor Bulgarije om zijne biunenlandscbe aangelegenheden te besturen4°. Indien Rusland een generaal naar Bulgarije zendt, dat het dan enkel een het eene gedeelte der stad naar het andere te De meeste inwoners hebben den nacht gaan. in de open lucht doorgebrachten bij het aan breken van den dag was men bevreesd de huizen binnen te treden. Meer dan zestig menschen zijn gedood of gekwetst. In verscheidene wijken 18 onmiddellijk na den schok brand uitgebarsten. Wie de stad verlaten wil, ziet geen kans daartoe Lieden die op de bovenste verdiepingen van de hoogste huizen wonen hebben de schokken duidelijk gevoeld. De eerste duurde eenige se conden, een paar minuten later volgde de tweede, die tien seconden aanhield. In het geheel wa ren er tien schokken. Do beambten op de kan toren der Western Union telegraafmaatsckappij werden plotseling iu hunnen arbeid gestoord doordien de lessenaarsevenals kioderwiegen begonnen te schudden. In Michigan en Ohio werden 3 schokken waargenomen. Te Cleveland (Ohio) slingerden hooge huizen heen en weer. Terwijl in de opera en in de muziekacademie het publiek zich aan het genot der zang- en toon kunst vergasttebegonnen de gaskronen te schudden. Een paniek maakte zich van het pu bliek meesterieder stond op van zijne plaats en als met een tooverslag waren de zalen ont ruimd. Slechts enkelen ouder het publiek be grepen, dat een aardbeving was ontstaan doch de meesten dachten dai er een ontpoffing moest volgen als het werk van dynamiet-samenzweer- ders. Wat nu meer in het bijzonder Charleston be treft verneemt men nader dat de stad heeft opgehouden te bestaan. Twee kerken, St. Michael cn de St. Philippus, historische monumenten, zijn in puinhoopen verkeerd. Het hoofdbureau van politie en vele andere openbare gebouwen, bene vens twee derden van de huizen der stad, zijn onbewoonbaar. Het aantal personen die het leven hebben verloren of gekwetst werden, is veel grooter dan eerst werd opgegeven ongeveer honderd dooden en eenige honderden gekwetsten. Op vijf plaatsen sloegen de vlammen uit de huizen waarvan twintig werden in de ach ge legd. Den volgenden dag waren hoogstens hon derd huizen bewoond, daar de bevolking in de open lucht gekampeerd is. Alle winkels en ma gazijnen zijn gesloten en er bestaat vrees voor schaarste van levensmiddelen, daar niemand ze kan gaan halen waar zijn te krijgen zijn. Woens dagochtend te 8 u. 25 m. werd Cleveland door een nieuwen schok geteisterd evenals de vorigen kwam deze uit het zuidoosten en nam dc richting naar het noordoosten. Hij onststond juist op het oogeublik dat sommige personen die den nacht onder den blooten hemel hadden doorgebrachthet gewaagd hadden hunne huizen te betreden om voedsel en kleeding te halen. Een later bericht bevat nog de volgende bij zonderheden Broadslreet leverde een afgrijse lijk schouwspel op. Vrouwen met bijlen gewa pend deden bovenmenschelijkc pogingen, om de menschen te redden die in de huiven opgeslo ten waren en er niet uit konden komen. De schade wordt op twee millioen dollars begroot. Tentenafdaken loodsen schuren zijn opge slagen om aan de ongelukkige bevolking een onderkomen te verschaffen. Vele huizen, die nog zijn staan gebleven, hebben zooveel barsten en scheuren bekomen dat een windvlaag ze kan omverwerpen. In den grond zijn spleten ontstaan, waaruit fijn zand opstuift en een zwavellucht wordt wairgenomen. Ook te Columbia Zuid-Carolinazijn ver woestingen aangericht, doch niet zoo verschrik kelijk als die te Charleston. Gebouwen werden heen en weer geslingerd en de grond rees en daalde, als de golven der zee. Als waanzinni gen liepen de menschen uit de huizen op de straat. Eenigen sprongen uit de vensters en wer den zwaar gewond. Zij, die in de huizen bleven, verklaren dat zij zich verbeeldden op een schip te zi,n geweest, dat op een zandbank is geraakt. Vijf minuten na den ee

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2