"binnenland. BUITENLAND. Frankrijk. Spanj Engeland. Turkije. Bulgarije. Rusland. Ingezonden stukken. e. OVERZICHT van den handel in i huiden, leder en schors over de maand Augustus 1886. te oonstateeren dat Rusland zijn eerste stelling heeft heroverd, met toestemming van Duitsch- land, terwijl Oostenrijk zieh er aan onder wierp. Een andere quaestie: Wat zullen Frankrijk, Engeland en Italië doen Dit zal waarschijn lijk van de omstandigheden afkangen. Er had in de Rue Albouy eene verschrikke lijke misdaad plaats. Een souteneurBlanc gekeeten die onlangs uil de gevangenis was ontslagen na een vonnis ondergaan te hebben wegens diefstal en slagen, toegebracht aan een meisje, Léa, drong met geweld hare kamer binnen en sneed haar den hals af. Hij bond vervolgens door middel der haren bet mes aan het hoofd van het slachtoffer vast. De buren en voorbijgangers volgen op den moordenaar toe die zich toen door vier revolverschoten van kant maakte. Le Soir zegt dat de keizer van Rusland ontevreden is over de richting der staatkunde en der gebeurtenissen in Bulgarije. Het blad voegt er bij, dat het mogelijk is dat Giers als minister van buitenlandsche zaken vervangen wordt door den baron v. Mohrenheim. Zondag hebben te Corunna ernstige onlusten plaats gehad ten gevolge van eene verhooging der accijnsen. De oproerlingen plunderden het huis van den pachter der accijnsen, verbrandden de boeken en papieren staken het huis van den pachter in brand en vervolgens de huizen van de beambten der accijnsen. De gendarmerie te paard kwam tüsscbeabeide. Drie gendarmes en verscheidene der oproerlingen werden gewond. De onlusten herhaalden zich den volgenden dag; de gewone troepen kwamen toen tusschenbeide en een officier en drie soldaten werden gewond. Een der oproerlingen werd gekwetst door het ontploffen van een dynamietpatroon. In het lagerhuis heeft Eergusson verklaard dat er bij de regeering geene berichten zijn ont vangen aangaande eene voorgenomen deeling van Zuidoost-Europa door het drievoudig verbond. De bezetting van Bulgarije door Rusland of de benoeming van een Russischen gouverneur over Bulgarije is eene veronderstelde afzonderlijke handeling eener mogendheid eene handeling die bij de Britsche regeering niet waarschijnlijk wordt geacht. Voorts werd medegedeeld, dat er geen besluit is genomen om Port Hamilton op te geven. Het officieel orgaan bevat eene bekend making der inlijving van het Xesibe-gebied bij de Kaapkolonie. Het lagerhuis heeft de verschillende posten van de legerbegrooting afgedaan. In den loop van het debat verklaarde Smith, dat de regee ring besloten heeft eene commissie te belasten met een onderzoek naar den toestand van de gedurende de jongste vijf jaren geleverde kanon nen en verder oorlogsmateriaal. De tweede lezing van het ontwerp betreffende het onderzoek naar het oproer te Belfast werd aangenomen. De Morning Post hoopt dat de Britsche diplomatie Rusland er van overtuigen zal, hoe het buiten den waard gerekend heeftwanneer het meent dat Engeland er niet om_ geeft of Bulgarije een onafhankelijke staat blijvedan of het als brug diene voor eenen Russischen marsch naar Konstantinopel. Als groote Mo- hammedaansche zoowel als Europeesche mogend heid zal Engeland zijne traditioneele politiek ten opzichte van Turkije niet opgeven. vorst volgen zou en op het binnenplein voor het paleis stonden in een groep de officieren. Te vier uren verscheen de vorst reisvaardig in de vestibule van het paleisen sprak eenige woorden van afscheid tot de aldaar verzamelde beambten en andere personen. Velen konden hunne tranen niet bedwingen. Achter den vorst volgden de consuls der mogendheden ook die van Rusland. Langs de groep officieren gaande werd een sprakelooze groet gewisseld. Geen kreet werd gehoord toen de vorst met Stambouloff in het rijtuig steeg. In andere rijtuigen volgden de leden van het regentschap, de ministers en anderen. Toen de stoet de poort van het paleis uitreed, werd de vorst die met ontblooten hoofde overeind in zijn rijtuig stond en zoo bleef staan tot hij de stad uit was door de verzamelde menigte luide toegejuicht nóg eens luide toen hij het einde der stad bereikt had en zoo reed men den weg op van Lcm-Palanka waar dö vorst Woensdagmiddag is aangekomen. Hij werd ontvangen door de overheden een compagnie van het regiment uit Widdin en eene dicht opeengepakte volksmenigte. Alexander hield een toespraak tot de soldaten betuigde hun zijn dank voor hunne toewijding aan het vaderland en verklaarde dat hij steeds Bulgaar zal blijven en altijd gereed zal zijn om Bulgarije, indien het noodig is le verdedigen. Te twee uur ging Alexander daarop aan boord eener stoomboot en reisde verder. In het officieele blad der Bulgaarsche re geering is eene ukase van 6 September verschenen, waarbij het regiment-Stransky en het eerste artillerie-regiment ontbondeD en de kweekelingen der militaire school bij de verschillende regimenten ingedeeld worden. KONSTANTINOPEL, 8 September. Iu eene circulaire van de Porte wordt gezegd, dat Turkije, in antwoord op Bulgarije's mededeelinghet vertrek van vorst Alexander goedkeurt. Er wordt bijgevoegd dat er stellig geene tusschpnkomst zal plaats hebben indien Bulgarije en Rumelië niet de grenzen der legaliteit overschrijden. De Porte is met de overige mogendheden iu betrek king getreden ten einde aan deze verzekering den vorm te geven van eene eenstemmige ver klaring. Woensdag 15 September. Soiree, door de liedertafel Oefening en Ver maak van Waalwijk en Bezooien, bij A. Mulders, aanvang 8 ure. Zie verder de programma's. WAALWIJK. Zondag 12 Sept. 1886, zal door de har monie PEspérance op de harmoniezaal worden uitgevoerd Programma ad libitum. Vorst Alexander heeft afstand gedaan van den Bulgaarschen troon en Dinsdag het lar.d verlaten. Nadat hem door den Rnssisschen consul te het bekende antwoord van den czar .on.de Het Journal de St. Petersbourg oprdeclt, dat door het vertrek van prios Alexander de grootste moeilijkheden uit den weg geruimd zijn. Bulgarije heeftna de thans doorgestane crisis, vóór alles behoefte aan rust en orde zoowel naar buiteD als naar binnen. Rusland denkt er niet aan Bnlgarijs's onafhankelijkheid die door Rusland verkregen iste verminderen. Treurige statistieken die maandelijksche opgaven vaa de Russisnhe handelsbeweging waarvan de jongste over de eerste helft van dit jaar looptNiet alleen in dit jaar wijzen zij voortdurend achteruitgang aan ook voor verle den jaar, vóór verleden jaar, in 1883 enz. Toen was het echter nog eenigzins gelijk men gewild had de invoer moest ophouden en de uitvoer ontzaggelijk vermeerdereu. Dit laatste gebeurde nu wel niet, maar de invoer verminderde althans. Tegenwoordig gaat de invoer een beetje en de uitvoer sterk achteruit. Indien men het eerste halfjaar van '85 dat waarlijk geen gunstig mag genoemd worden vergelijkt met de eerste zes maanden van dit jaar, dan komt men tot de slotsom dat er voor een bedrag van niet minder dan ruim 68 millioen roebel of 28.5 pet. minder is uitgevoerd en voor bijna 7 millioen ingevoerd zoodat Rusland's omzet in zes maanden tijds opnieuw met Rb. 74,591,000 is achteruil gegaan. De vermindering van den uitvoer betreft voor namelijk de granen (rb. 70,783,000) en vlas (rb. 11,425,000) zij wordt eenigszins getemperd door den uitvoer van suikerwelke met rb. 10,491,000 is vermeerderd, doch wel te verstaan onder begunstiging van hooge export-premiëc. De vermindering van den invoer heeft hoofdza- Waalwijk, 11 September 1886. De Waalwijksche Bitter- en Elixirfabriek van den heer HERMAN ZEEGERS, firma P. J. Van Gils alhier, heeft een nieuw succes behaald. Na achtereenvolgens te Amsterdam en te Ant werpen te zijn bekroondis haar thans, naar ons officieus wordt medegedeeld, op de wereld tentoonstelling te Liverpool een zilveren me daille toegekend, voor hare inzending van het beroemde Van Gils Elixir en andere uitmuntende bitlersoorten. Onze welgemeende gelukwenschen aan den energieken industrieeldie Waalwijks naam op zoo eervolle wijze in den vreemde ophoudt. Bij het tweede toelatingsexamen aan het gymnasium te 's Bosch is o. a. geslaagd H. Baggerman, alhier. Gisteren namiddag trachtte de politie alhier een hond op te vangen, die ongemuilband rond liep. Het gelukte niet het beest in handen te krijgen na een jongen gebeten te hebben is 't er van door gegaan. Men gelooft nietdat het dier razend was maar er worden pogingen in 't werk gesteld om den hond op te sporen en zoo doende zekerheid te verkrijgen. Z. M. de koning heeft besloten aan eene commissie van zijnentwege op te dragen de ope ning der gewone vergadering van de staten- generaalwaartoe de ministers zullen worden aangewezen. Met diep leedwezen zal algemeen in hei land worden vernomen dat de waardige nestor der tweede kamermr. S. Wybenga door eene beroerte getroffen plotseling is overleden. De heer Wybenga had sedert 1855 zitting in de kamervoor het kiesdistrict Sneek. Bij koninklijk besluit is vernietigd de be noeming van den heer Habraken tot secretaris der gemeente Boekei. H. was minderjarig doch in het bezit van brieven van meerderjarigverkla ring. In het besluit tot vernietiging is aange nomen datwaar de gemeentewet van meer derjarigheid spreektdaarmede bedoeld wordt zooals uit art. 19 blijkt, een leeftijd van 23 jaren. In de zaak van het lid van den raad van Lith M. Reis is thans door den koning beslist. Wij brengen in heriuneriDgdat de feiten neer kwamen op het volgendeBij de periodieke aftreding van drie leden van den gemeenteraad in 1881 werden o. a. gekozen bij de eerste stemming J. P. E. A. van Roosmalen, en bij de herstemmiug M. Reis. Deze twee personen be stonden elkander in den tweeden graad van zwa gerschap en konden alzoo niet beiden tegelijk zitting nemen in den gemeenteraad. Van Roos malen was de oudste in jareu hij zond zijne geloofsbrieven in en werd toegelaten. Reis zond zijne geloofsbrieven niet in zelfs niet toen in Maart 1884 de vrouw, die de zwagerschap ver oorzaakte overleed. Eerst in 1886 alzoo 5 jaren na zijne benoeminglegde Reis zijne ge loofsbrieven aan den raad over. De raad weigerde hem toe te laten, vermits art, 22 der gemeen tewet in dit geval den oudste in jaren als den benoemde aanwijst. Gedep. staten vernietigden de beslissing vaa den raad en bevalen de toelating van Reis zij achtten art. 22 der gemeentewet ten deze niet van toepassing omdat de een bij eerste stemming, de andere bij herstemming was benoemd. Zij overwogen voorts dat de wet niet voorschrijft binnen welken tijd de geloofs brieven der nieuw benoemde leden van den raad moeten ingezonden worden en dat volgens art. 21 der gemeentenet de zwagerschap ophoudt door het overlijden der vrouw, die haar veroor- moesten worden. De kar, welke wekelijks naar Eindhoven vertrekt en des avonds te voren geladen werd, is met den voorraad verbrand. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Door deze ramp zijn voor het oogenblik een 200 werklieden zonder werk. TILBURG, 11 September. Gisteren middag eirca 1 uur ontstond alhier aan den Heuvel een felle brand in de stoomcarboniseer-inrichting van den heer Déuis Swagcmakers. Gevoed door de groote hoeveelheid brandbare stoffen, als vitriool enz., deelde het vuur zich"mede aan de nog al omvangrijke gebouwen die spoedig in lichte laaie stonden. De van alle zijden aangerukte spuiten konden ten gevolge van bijna volslagen gebrek aan water weinig of geen dienst doen terwijl ook de brandweer van de vlak bij gelegen werkplaats der staatsspoorwegen, welker personeel bij dergelijke gelegenheden gewoonlijk de beste diensten bewijst hier aangezien het juist schaftuur was geheel werkeloos bleef. De geheele fabriek en het daaraan grenzend woon huis van den heer Boots lagen binnen weinig tijds in de asch gelukkig dat deze gebouwen nog al geïsoleerd staananders waren bij de felle droogte en den nog al sterken wind de gevolgen niet te overzien geweest. De juiste oorzaak isvoor zoo ver wij weten, onbekend. Alles was behoorlijk verzekerd. Een nader bericht meldt De brand ontstond op een der droogzolders. Eene groote hoeveelheid halfnatte wo! was door de ontzettende hitte, die daar heerschte, aan het broeien geraakt en vatte weldra vlam. Twee meisjes, die in de nabijheid werkten, bemerkten het onheil en hadden slechts juist den tijd om de trap af le stormen. Met ongeloofelijke snel heid greep het vuur om zich heen. In een oog wenk stond de heele inrichting in brand. Huizen- hooge vlammen, gekroond door zwarte rookwolken, stegen onophoudelijk uit de gebouwen op. In middels tastte het vuur bet aangrenzend woonhuis aan. In de carboniseer-inrichting sprongen onop houdelijk flesschen chemicaliën. Hier werd bijna niets geborgen. Het woonhuis is uitgebrand, terwijl de fabriek in een puinhoop is veranderd. Deze laatste was aan de bours verzekerd. De vrij hooge ijzeren schoorsteen, van zijn tuigage ontdaan, dreigde om te vallen en bracht de veiligheid van den spoorweg, die er vlak langs loopt, in gevaar. Door de zorgen van den opzichter der staatsspoorwegen, den heer Gallay, werd de schoorsteen opnieuw bevestigd. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) BAARDWIJK, 10 Sept. 1886. Bij vonnis ran den EaelAchtbaren heer kantonrechter te Waalwijk, dd. 27 Augustus 1886, is de algemeene plaatselijke politieverordening der gemeente Baard wijk, vastgesteld Juli 1882 onverbindend ver klaard. Dientengevolge beslaat er groove waarschijn lijkheid dat de bekende verbalizeering contra 33 leden en honoraire leden van het gezelschap „Soranus" alhier, geen nadere gevolgen zal op leveren. Zooals men weet bestond het feit, dat aan leiding gaf proces-verbaal op te maken tegen deze 33 personen in „het zich ophouden na 10 uur des avonds in eene herberg" welk feit bij art. 10 jo. 15 der bovenvermelde verordening strafbaar was gesteld. Het allernaaste gevolg der rechterlijke uitspraak zal nu wel zijn (tenzij de raad, wat ons zeer gewenscht voorkomt nog tijdig van art. 171 gemeentewet gebruik make) dat de Baardvvijksche „plakkers" gedurende de aanstaande kermisdagen, zonder vrees voor straf, nog menigen extra bitteren druppel plengen op het graf hunner te vroeg ontslapen politieverordening. Waalwijk 5 September 1886. Op het einde van Juli en in 't begi

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2