Frankrijk. Spanje. Engeland. Oostenrijk. Italië. Bulgarije. Rusland. BINNENLAND. UI T VOERINGEN' hebben doen weten dat bij de encyclica betref fende de echtscheiding niet kan intrekken of verloochenen daar de echtscheiding tegen de leerstellingen der kerk indruischt en door ai zijne voorgangers werd veroordeeld, zoodat het Vatikaan op goenerlei wijze in eene schikking ^treden kan aangaande de ontbindbaarheid van t huwelijk daar elke diplomatieke stap in deze richting op eene bepaalde weigering zou afstuiten. Als een gevolg van de arresten van het hof van cassatie welke de uitspraak van het Brusselscne hof van gezworenen in de processen tegen van der Smissen en tegen Degand De- lannoy en Elise Dandelin vernietigd en deze zaken naar de hoven van Henegouwen en Ant werpen verwezen hebben, zijn de gevangenen Woensdag ochtend van Brussel naar Bergen en Antwerpen overgebracht. Van der Smissen is per eersten ochtendtrein naar Bergen getranspor teerd waar hij te 1 uur 40 min. aankwam. Hij werd vergezeld door twee gendarmes die hem voor het verlaten van den trein de handboeien aandeden. Op het perron waren nog een viertal gendarmes die den gevangene overnamen en in den cellulairen gevangen wagen deden p'aats nemen. De drie andere hierboven genoemde gevangenen werden op gelijke wijze Woensdag in het vroegere ochtenduur naar Antwerpen gebracht waar zij in de cellulaire gevangenis opgesloten zijn. Het proces tegen Van der Smissen komt Maan dag 11 October in behandeling. De president der republiek, die tegen het einde dezer maand te Parijs wordt terug verwacht, zal op den eersten October den voorzitterszetel in den ministerraad weder bezetten. De geruchten over veranderingen in het kabinet-Ereycinet wor den tegengesproken het kabinet zal in denzelf den vorm voor de kamers verschijnen. De Temps meldt dat het door den Ita- liaanschen minister Bobiliant uitgegeven groen boek over de Bulgaarscbe quaestie telegrammen bei at waaruit zou blijken dat Rusland eeist besloot niet gewelddadig in Bulgarije op te treden, toen gebleken was dat tusschen Engeland en Italië eeno overeenkomst bestond, die ten doel had om Ruslands optreden te verijdelen. Kalnoky moet door zijn gezant te Berlijn Bismarck hebben doen ondervragen omtrent de Russische politiek; Bis marck antwoorddedat de afdanking van vorst Alexander het eenige middel was om de bezet ting van Bulgarije door Rusland te verhinderen en eene Europeesche verwikkeling te voorkomen. Het Spaansche gouvernement is met hetVali- caan tot overeenstemming gekomen aangaande het vraagstuk van het burgerlijk huwelijk dat niet verplichtend zal zijnmaar de olticieele tusschenkomst van den burgelijken stand nevei.s de godsdienstige ceremonie en de inschrijving van het huwelijk zuilen ve.eischt worden om aan het godsdienstig huwelijk de burgerlijke sanctie te geven. Democraten en republieken zullen, zegt men tegen deze regeling in verzet komen. De hertog van Sevilla is ontvlucht uit M<ihon waar hij geïnterneerd was. Hij is in de richting ven Cettc vertrokken. (De hertog van Sevilla is indertijd veroordeeld, omdat hij, wachthebbend officier in het paleis der kor.ingiu-regentes, met geweid tot hare ver trekken wilde doordringen, terwijl zij ongesteld was.) liet is met de nijverheid in Spanje ook zeer treurig gesteld. Twee en twintig fabrikanten, te Barcelona en in andere steden van Catalonië, zijn genoodzaakt geweest hunne werkplaatsen geheel te sluiten en drie en dertig anderen werken slechts drie of vier dagen per week. Ruim 16,000 arbeiders zijn daar geheel zonder verdienste. Parr.ell's wetsvoorstel in zake de Iersche pachten zal door het Engelsch lagerhuis eerst in de vol gende week worden behandeld. In plaats van 75 pCt. echter zoo«tls eerst het plan was, stelt Parnell nu slechts het bedrag van 50 pCt. voor als afbetaling op de achterstallige pachten. De bladen, die bem tot heden ondersteunden, vreezen dat hij daardoor de aanneming der wet onmo gelijk gemaakt heeft. Gladstone werd Zondag in Londen terugver wacht. De Londer.sche correspondent van de Leeds Mercury meent te weten, dat sir Rodvers Bulier, die naar Kerry is gegaan aan de regeering een verslag heeft gezonden waarin hij als zijne over tuiging te kennen geeft, dat de pachien in de meeste gevallen te hoog zijn en hel voor de hoeren onmogelijk is ze te betalen. Ook moet hij aan den miuister van Ierland gemeld hebben, dat de werkelijke oorzaak der maatschappelijke wanverhouding in Ierland de land-quaestie is en de landlieden meer bezorgd zijn hunne hoeven te behouden dan dat zij om Home llule geven. Als dit bericht juist iszal het zeker de redering wel tot meer toegevendheid opwekken. ^Met „Schotsche Protestantsche Verbond» is door lord Randolph Churchill's schrijven be grijpelijkerwijze beleedigd. Het heeft hem nu óók een boozen brief geschreven waarin zijn antwoord „onbeschaamd» en het een nationale ramp genoemd wordtals mannen „die vreemd zijn aan fatsoenlijke manieren,/, tot hooge ambten komen. De pachters van Neord Wales hebben nu te Ruthin een bood van tegenstanders der kerkelijke tienden een Anti-Titke League gesticht. Het hotel te Ruthin dat het rijtuig leverde, waarin de gerechtsdienaren inbeslagnemingen gingen ten uitvoer leggen is door de pachters „geboycot.» De Times verneemt uit Weenen, dat Kal- noky is terruggekomen met het ontwerp van eene overeenkomst tusschen de drie keizerrijken nopens de Bulgaarscbe quaestie, waarvan Rusland erkent het Europeesch karakterofschoon het blijft meeDen dat bet bijzondere belangen te Sofia heeft. Duitschland en Oostenrijk beamen dit. De drie keizerrijken zullen denzelfden candidaat voor den Bulgaarschen troon steunen. Rusland ziet af van de bijzondere zending van prins Dol- goroukoff naar Bulgarije. Het zal daarheen af vaardigen generaal Kaulbars als gewoon diplo matiek agent. Daarentegen telegrapheert de Weenensche correspondent der Daily News, dat de betrekkingen tusschen Oostenrijk en Rusland gespannen zijn hetgeen uitdrukking vond in een dronk van Oostenrijks keizer op den keizer van Rusland, waarover veel gesproken wordt. De keizer van Oostc nrijk zou namelijk de gewone formule Ami, auguste allié, weggelaten hebben. In diplomatieke kringen gelooft men dat deze wijziging het einde van het verbond tusschen Oostenrijk en Rusland aanduidtzoo niet erger. Daily News verneemt uit Sofia dat Rusland er op blijft aandringen dat de medeplichtigen aan den staatsgreep ongestraft moeten blijven terwijl ook geenerlei onderzoek dienaangaande zal geduld worden. De Standard betoogt dal Engeland niet het denkbeeld moet opgeven om Turkije te ver dedigen noch de hoop van Rusland te zullen verwijderd houden van Konstantinopel. Intusscher, erkent het blad dat hoewel Engeland Kon stantinopel wel verwoesten kan het hoogst on waarschijnlijk isdat hel met louter hulp van Turkije den Russen zou kunnen verhinderen die stad binnen te trekken. Onder deze omstandig heden is het voor Engeland het verstandigst, waakzaam en geduldig te zijn en geene overijlde stappen te do?n. Depêches uit Pesth melden dat daar eene paniek heerschtomdat er de cholera is uitge broken en ontegenzeggelijk de Aziatische cholera. Er waren veertig ziektegevallen, waarvan vijftien noodlottig afliepen. De cholera breidt zich ook in Kroatië uitde Turksche gezondheidsraad beval dat de schepen van Galatz en de Donau- vaartuigen quarantaine moeten houden. Bij schietoefeningen te Genua is een kanon gesprongen, waardoor een korporaal werd gedood en tien soldaten gewond werden. Een der laatstgenoemden verkeert in bedenkelijken toe stand. liet ongeluk wordt toegeschreven aan het bovenmatig heet worden van het kanon, ti ngevolge van de vele achter elkander geloste schoten. Te Rimini, waar de cholera in den laatsten tijd hevig is geweestneemt die ziekte nu af. Van de 10,000 inwoners werden 170 door cholera aangetasten stierven ongeveer 90 daaraan. Ook te Ravenna neemt de ziekte af, maar in de stad Eerrara en in die geheele provincie heerscht zij nog met hevigheid. De laatste be richten luidden: 123 ziekte- en 55 sterfgevallen. De provinciëu Verona, Vicenza, Padua en Rovigo zija ook niet vrij van de geduchte ziekte. Maar over het geheel neemt zooals reeds gemeld werd de cholera in Italië af. Omtrent dc houding der groote mogendheden tegenover de Bulgaarsche quaestie meldt men dat in de Oostenrijksche regeeringskringen zich een verandering schijnt te openbaren die nijgt ten gunste van Bulgarije zoodat het gevoelen veld wintdat Oostenrijk Rusland niet zal toe laten om Bulgarije te bezetten. Ook uit Engeland komen officieuse verklaringen, volgens welks de Britsche regeering slechts dan met het drie-keizers-verbond medegaat, wanneer Rusland Bulgarije's zelfstandigheid niet aanroert. De czaar schijnt dit werkelijk niet voornemens te zijn. Zoo wordt het bericht, dat er Russische officieren naar Bulgarije op weg zijn, ten stelligste tegengesproken. SOEIA 15 September. De kamer heefteen adres aan den czar aangenomen, waarin de over- tuigiug wordt uitgedrukt dat van nu af de spanning tusschen Rusland en Bulgarije zal ver dwijnen en dat de czar het Bulgaarsche volk en het nationale werk onder zijoe bescherming zal nemen, tot het bereiken van Bulgarije's éénheid en onafhankelijkheid. WAALWIJK. Zondag 19 dezer, 's midd. 12 ure, door de liedertafel „Oefening en Vermaak» van Waalwijk en Bezooien, in de zaal Musis Sacrum Programma ad libitum. Maandag 20 September 's namiddags om 4 ure muziek en op laten van luchtballons bij Jan Kogels (veldteDt Waalwijk) door de vereeniging Vriendenkring. Een sterk contrast met de wijze, waarop Ale xander van Battenberg de terugreis naar zijn vaderland deed, maakt de reis-meihode vari zijn tegenstander, den keizer van Rusland, door dezen gevolgd op zijn jongste reis naar Polen. Langs de geheele lijn, die de trein passeerde, stonden troepen geschaard. Als de trein naderde, traden de soldaten naar voren om zich gereed te bouden den eersten die het wagen mocht nader bij deu trein te komen neer te schieten. Er waren drie treinen een voor de keizerlijke familie een voor de bagage en een derde voor spoorwegarbeiders om dadelijk eventueele schade aan de lijn te kunnen herstellen. Gedu rende de reis veranderde de czar verscheidene malen van rijtuig of ging van der. eenen treïo in den anderen. Aan de stations werden de vensters en jaloeziën gesloten enz. enz. 't Heeft inderdaad meer van een vluchten voor dan van een bezoek aan zijne onderdanen. •F Waalwijk, 18 September 1886. Gisteren arriveerden alhier per spoor de ïoofdingenieur der staatsspoorwegen, de dis trictsinspecteur van het Zuidernet, de eerst aanwezend ingenieurde ingenieur en de bouwkundige der lijn Zwaluwe-'s Bosch, met nog een viertal andere heeren. Het doel van ïunnen tocht was het inspecteeren van het gedeelte Zwaluwe Waalwijk, dat eerstdaags aan de maatschappij tot exploitatie der staats spoorwegen zal worden overgegeven. De heeren gebruikten een collation in het hotel Verwiel en keerden daarna terug. Naar wij vernamen bestaat het plan het gedeelte Zwaluwe-Waalwijk met 1 November als locaal spoor in dienst te stellen en op 1 December met normaal materiëel. Er schijnen personen te zijn, die meenen, dat exemplaren der drankwet, om in de her bergen op te hangen, niet aan de wet voldoen, als er ook niet de artikelen van het straf wetboek op zijn gedrukt. Dit is eene dwaling. Art. 13 der drankwet zegt zeer duidelijk, dat in elk locaal „een gedrukt exemplaar van de wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank moet zijn opgehangen» en niet dat andere wetten daarop moeten vermeld zijn. Woensdagnacht is omstreeks half vier een zware brand uitgebroken in de hofstede van de kinderen Verbaten onder Oudenbosch. Het woonhuisdrie schuren en de geheele oogst werden eene prooi der vlammen. Het vee is gered. Naar wij vernemen, was alles verzekerden is de oorzaak onbekend. Te Zevenbergen werd verleden week iemand door een hond gebeten, welke spoedig daarna onschadelijk werd gemaakt. Het lijk van het dier werd opgezonden naar de Rijks veeartsenijschool waar een onderzoek plaats haden thans is bij het gemeentebestuur de mededeeling ontvangen, dat het beest verdacht wordt aan hondsdolheid te hebben geleden. Men schrijft uit Zaandijk van 15 Sept.: Terwijl De V.schildersknecht, op den molen De Wildeman werkzaam waswerd door P. G.van Koog a/d Zaan een der knechts op dien molenzoo het heet uit aardigheid een pistool op liem gelost, waarschijnlijk zal de getroffene beide oogen kwijt zijn. De patiënt is ter behandeling in het gasthuis voor ooglijders te Amsterdam. Te Schijndel pleegde een inwoner van St. Oedenrode ernstige baldadigheden. Na een persoon deerlijk mishandeld te hebben schoot hij een ander een kogel door het oor. De dader is gearresteerd, Uit Huissen wordt van 14 dezer aan

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 2