Notaris BINK, Laatste Berichten, BREUKBANDEN, Ingezonden stukken. Burgerlijke Stand Handelsberichten. ADVERTENTIEN- Finaal Yerkoopen: Burgemeester en Weth. der gemeente TILBURG, Wed. C. J. Y er wiel. STAAT VAN BRIEVEN 25-JARIGE ECHTVEREENIGING van te Waalwijk, zal op Dinsdag 21 September 1886, Voor de erven CORN. KLERX. Huis met Erf en Tuin en Buiten land, onder Vlijmen, groot 33.50 aren. Ingezet op f 3110. VAN Artikelen voor Zieken verpleging, ORTHOPEDISCHE cn CHIRURGISCHE BSTRliMENTEN. Hoofddepót voor Noordbrabant der Schaf hauser verbandstoffen-fabriek. CHARLES MARSÉ, Geen crediet'te verleenen noch goederen af te geven aan mijnen jongsten minderjarigen zoon JOSEPH. WAALWIJK. Gisterenavondcirca 11 uurwerd de familie P. uit den slaap gewekt door zekeren A. Démondarbeider te Stierum (Pruisen), die haar kwam mededeelen, dat hun schoon zoon A. Neijeuhuismede werkzaam in genoemde plaats door drie Huissensche ar beiders en wel de drie gebroeders S.met een steen op het hoofd was geslagen. Voorts hadden zij hem met een snijdend voorwerp in den arm en daarna in de borst gestoken, zoodat hij onmiddellijk een lijk was. De verslagene had 100 mark bij zich en laat eene weduwe met 7 kinderen na. De daders zijn gevat. Het D/gjarig dochtertje van den heer V. L.te Bokhoven werd door de kar van een landbouwer uit Udenhout overreden. Het kind was terstond een lijk. Twee jongelingenthuis behoorende op het gehucht het Hout, bij Mierloo, werden op den provincialen kunstweg handgemeen met de politie, die hen wegens dronkenschap wilde aanhouden. Een van beiden zekere L. A. v. E.bracht den veldwachter ernstige kwetsuren aan het been toe, en werd met behulp van den brigadecommandant der ma réchaussee gearresteerd. De ander nam de vlucht. L. A. v. E., die reeds meermalen met de justitie in aanraking is geweest, heeft 's nachts de deur van zijne cel verbrijzeld en heeft verder het hazenpad gekozen. Tn de kapel van O. L. Vr. in 't Zand, nabij Roermondwerd Woensdag nacht in gebroken. Een der vele offerblokken is door den tot hiertoe onbekenden inbreker mede genomen. Te Echt is proces-verbaal opgemaakt tegen eenen slager wegens het op noodeloos pijnlijke wijze vervoeren van dieren. Bij het tegenwoordige wetboek van strafrecht is dat strafbaar gesteld. Er is proces-verbaal opgemaakt tegen vier personen die zich te Nieuwer-Amstel in den nacht van 25 op 26 Augustus hebben schuldig gemaakt aan nachtrumoer en bal dadigheden. Bij den president der feest commissie werd een vlag verscheurd en mee genomen en bij pastoor Brouwers werden dien nacht papieren ontvreemdwaaronder brieven en stukken voor de Pers. 2 uur 's nachts zijn de 4- personen gezien in de nabijheid der pastorie's morgens kwam men tot de ontdekking van den diefstal. De zaak is in onderzoek. Uit Bergenopzoom wordt gemeld De antieke Onze Lieve Vrouwepoort (alias gevangenpoort) aan het einde der straat van dien naam waar sedert jaar en dag de ge vangenen achter slot werden gebrachtzal thans nu het huis van bewaring alhier is opgeheven uitsluitend als monument blij ven bestaan. De pogingen door velen in het werk gesteld om het gebouw als een „sta in den weg" te sloopen hebben voornamelijk door het krachtig optreden van den burge meester De Boockschipbreuk geleden. In de fabriek van den heer W. A. Scholten te Zuidbroek geraakte gisteren ochtend een gehuwd persoon tusschen eene der machines met het gevolg dat hij vree- selijk gekneusd en gekwetst is opgenomen. Men vreest voor zijn leven. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) O tijden, o zeden Men verliest den eerbied voor u beiden uit het oog. Ach, van de zeden was dit bekend en reeds in de vroegste tijden was het zedenbederf onder de menschen ingeslopen javan de appelbeet af, deugen wij stervelingen eigenlijk niet. Maar dat men den draak zou gaan steken met den „tijd", met den ovcrouden man van ernstige trekken met laDgen sneeuwwitten baard, die onmeedoogend alles niets uitgezonderd, met zijn zeis ter neer velt met den tijd, waartegen het zwaarste graniet, laat staan de brooze msnsch, niet be-tand is dat men hem zou durven aan raken, waarvoor eens onze aarde en ons zonnen- stelsel zullen zwichten, dat is een denkbeeld dat men wel nimmer in eenig menschenbrein zal hebben ontdekt. Toch is er op onzen aardbodem een plekske, waar men de overmoedigheid en het stout be staan heeft gehad den Machtigen te trotseeren hoe onwaarschijnlijk het klinke moge menschen- handen hebben het gewaagd zich uit te strekken naar den onmetelijkeu Albedwinger. Nederland heet het land waar het te koen feit plaats had en binnen de grenzen der ge meente 'sGrevelduin Capelle viel de beleedigende aanranding voor. Wee u, Capelle 1 als Vader Tijd zich over het misdrijf wreekt en u voortaan zijn gunsten ont houdt. Uwe inwoners zullen voortaan geen lijd meer hebben Dorpsklok je 1 Poëtische gedachten die zich aan dat denkbeeld vastknoopen 1 Zang en snaren dicht en ondicht hebben hun beste gunsten veil gehad voor uw weldadigen invloed. Allen roept gij het „aan den arbeid!" toe en ook weder het //wèl te rusten Gij vergezelt ons bij den gang naar het bede huis, gij bre.igt ons grafwaarts. En o afgrijselijk proza op den ochtend van 16 September 1886, heeft men de dorpsklok van Capelle met één forschen ruk twintig minuten terug gezet. Hij, die meende op tijd te zijn, kwam twintig minuten te vroeg. Een dorado voor hen, die gewoon zijn te laat te komen Als naar gewoonte hadden de inwoners van Capelle zich den avond van 15 September 1886 vroegtijdig ter ruste begeven en hun uurwerken gingen gelijk met de dorpsklok. De arbeider kon zeker zijn, dat hij ter be kwamer ure te werk zou zijn en dat was hij ook. Maar ik schrik voor hem, dien de gedachte invalt bij 't slaan van de torenklok zijn uurwerk te controleeren „Het uurwerk is toch niet dronken mompelt hij, en ik ook niet. Maar wie dan P En weinig troost vindt hij daar nie mand hem antwoordt. Hij werkt eenvoudig door tot dat diezelfde klok hem het //twaalf uurtje" toeluidt en is weldra vergeteD, dat hij 20 minuten langer heeft gewerkt dan gewoonlijk. De ontevredene mopp.-.rt, dat het niet te pas komt, maar vergeet dat hij de vorige dagen zoo veel korter werkte. Elke dag geeft in Capelle een verschil van ongeveer één minuut met de ware tijd, zoo kunnen dus 3 weken verloopen voor dat het fatale ver schil van 20 minuten is bereikt. De rrgeling is opgedragen aan een persoon, die zich alweder van dien last ontslaat door hem over te dragen op een ander. Van een instructie voor den klokkenist is mij niets bekend. Hij doet dus zijn plicht als hij zelf meent dat die naar behooren is vervuld. Maar ach De toren van Capelle is zoo hoog, en waarom zou men dan niet liever ééns in de 3 weken de klok 20 minuten verzetten in plaats van eiken dag één, of waarom de klok gerepareerd? Dat is allemaal duur en lastig en zonder dat komen we er ook wel. Maar wat vreemd is de post komt later en de wagen arriveert niet meer op tijd; zelfs we houden voor September des avonds nog lang het daglicht Alles schijn; als wij op onze horloges aflezen 7 uur dau is het 6.40. Gisteren was het te 6.45 binnenshuis donker, van daag zal het te 6.25 donker zijn. Gister konden wij zonder kunstlicht ons gewone werk afmaken. Van daag hebben we een half uur vroeger de lamp noodig. En dan zijn er Dog die beweeren „Tijd baart rozen Als we op reis gaan denkeu we „wat komt de tram laat" maar feitelijk waren we zelf 20 minuten te vroeg. Als mijn zegsman de waarheid sprak, wordt de klok geregeld naar het horloge van een der postboden, die uit de naburige plaatsen de Am- sterdamschj tijd meebrengen, en die zelfde post bode wordt aan bet hulpkantoor der posterijen gecontroleerd met betrekking tot zijn tijd van aankomst in- en vertrek van Capelle. Die cont'óle kan niet anders geschieden dan volgens de dorpsklok van Capelle, die weder geregeld wordt naar 't uurwerk van den postbode. Die samenhang is vermakelijk. Maar hoeveel vermakelijks er ook moge zijn in den gescbetsien toestand er zijn slechts twee gevolgtrekkingen uit te maken. Of het komt in Capelle zoo precies niet aan op den juisten tijd. Of er behoort verbetering te komen. Als 't waar is, dat tijd geld is, dan heeft de klokkenist voor de ingezetenen langen tijd ge spaard om hen daarna in eens 20 minuten in klinkende specie uit te keeren. Maar dan zal het toch velen welkom zijn als dat toegiftje valt op een Zondag dan heeft ieder er voordeel van en kunnen we 20 minuten langer kuieren of is het sluitings-uur der herbergen niet zoo plotseling aan gebroken. Maar stelt u het omgekeerde voor Men zet de klok 20 minuten vooruit. Dan komt alles te laat voor trein en tram boot en wagen, arbeid en uitsparing, de afieekening der telegramrecus deugt niet, degesn, die meent 10 minuten voor het sluilings-uur nog iets te kunnen gebruiken, wordt beboet omdat hij 10 min. Da bezetten t\jd zich in het taplokaal bevindt, overtreding vonnis en proces, schade en verdriet; de schroomelijkste zaken kunnen het gevolg zijn van deze alles overtreffende ingrijping in de orde der dingen. Capelle, 16 September 1886. 4 uur 49 (aieuwe regeling.) geadresseerd aan onbekenden. Verzonden gedurende de 2e helft van Juli. Van Waalwijk. Hend. Buys. Maastricht. Naar Frankrijk, Alcysac et J. Bégot. Reims. Kunnende de brieven door tusschenkomst van het postkantoor terugbekomen worden. De directeur, BAGGERMAN. WAALWIJK. van af 26 Aug. tot en met 17 Sept. GEHUWD: Jonas Bolk met Gerardina Jo hanna Bant. Denis van der Zaken met Johanna Maria van den Hoek. Wilhelmus Johannes Rombouts met Johanna de Graaft Antonius Schmitt met Maria van de Wiel weduwe van Johannes Klerx. Hendrik Lodewijk Verbruggen met Cornelia Lucia Papenhoven. ONDERTROUWD: Waltherus van Hoofd met Clasina Helena Ficheraux, Johannes Bernardus de Folter met Goverdina van Heivoort. BEVALLENMaria van Loongeb. van Bsllekom d. Maria Norberta van den Meijdenberg geb. Hamers z. Theodora de Graaff geb. van Mier d. Geertruidis Johanna van Es geb. Janssen z. Maria de Ruijter geb. Verharen z. Lucia Cornelia van Ingen geb. van de Ven 2 dochters. OVERLEDENAnna Maria van Beers 3 maanden. Elisabeth van Lieropwed. van Johannes Roestenberg 81 jaren. Antonia van Es 7 maanden. Anna Antonia van Vuuren 4 m. Johanna Treffers 1 m. Hendrikus Neijssen 4 m. Leveloos aangegeven kiod van het mann, ge slacht van Johannes Voet en Petronella van Schijndel. WAALWIJK, 17 September. De veemarkt was opnieuw geanimeerd en hooger. Kalfkoeien f147 290. Dito vaarzen f125 a 198. Biggen f5.50 a f9.50; Ter botermarkt aangevoerd 618 KG.van 1.24 1.39 per KG. verkocht. Eieren f3.50 a 4.25 per 100 stuks In huidenleder en schors stille markt zonder variatie in prijzen. DORDRECHT 16 Sept. De puike jarige Zeeuwsche, Vlaamsche en Over- maassche f7,30, f7.60, de goede dito f6.90, 7,10. De nieuwe Zeeuwsche, VI. en Overm. f 6,30, 6,90, mindere en blauwe f 6,00f 6.20 verkocht. Canada naar deugd van f 5,60 tot f 6,00 gedaan. Rogge. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche van 1 4.80 5.30., dito Overmaassche f 0,00, 0.00. Gerst. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Winter zakmaat f3,80 4,30, dito Overmaasche f3,60, f4.00, dito gestort f 0,0,00. De nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Zomer zak maat f3,7 0, f4,10, Overmaasche en Flakkeesche zakmaat f 3,50 a 3,90. Haver De nieuwe inlandsche voeder naar deugd van f 2.50 tot 3.00, dito dikke f 0,00, 0.00, Paardenboonen. Nieuwe f5,80 tot f6. Duivenboonen. Nieuwe tot f7. Witte en bruine boonen. De nieuwe Zeeuwsche naar deugd f 0,00f 0.00, dito bruine f 0.00,10.50 Erwten. De goed kokende blauwe naar deugd f7— tot f8,50. Mestingsoorten f7.tot f7,20. Kanariezaad het beste f 9.00 10.00; minder f00 0,00. Raapkoeken. Harde f77.f80, Lijnkoeken. Harde f92,50, f100. AMSTERDAM, 17 September. Bericht van de makelaars BrouwerAncher Dordregter. Huiden. In afwachting der inschrijving op 22 September e.k. zonder eerste hands afdoeningen. Inlandsche artikelen mede zeer stil. ROTTERDAM 17 September. Van huiden zijn afgedaan 700 Oost.-Ind. runder-, wegende 3 kilo, per „Noord-Holland", van Padang. 4-1 Oost-Ind. wegende ca. 4 k., per „Prins Alexander" van Soerabaya. 211 Buffel-, wegende 9l/i kilo, per Zuid- Iiolland van Soerabaya. MOSKOU17 September. Naar aanlei ding van de onderscheiding den minister van oorlog wegens de verhooging van Ruslands weerbaarheiddoor het verkenen van het ridderkruis te beurt gevallen schrijft de Mosk. Wjed., dat de hervorming van het ltger een tweede Plewna onmogelijk heeft ge maakt. Het Russische leger kan thans alle gebeurtenissen kalm tegemoet zien, en Rus land kan daardoor een machtig bondgenoot en een geducht vijand zijn. Zulk een leger is daarom ook een zekere waarborg voor den vrede. Op het schiereiland van den Balkan zal geschieden wat Rusland noodza kelijk acht, en daarvan zal het ten gevalle van wien het ook zij geen afstand kunnen doen de tijd der concessies is voorbij. Het Russische leger heeft bij de manoeuvres van BrestLitowsk zijn examen glansrijk afge legd thans is de beurt aan de diplomatie. BUCHAREST, 17 September. Een her bergier heeft een revolverschot gelost op Bra- tiano, die vergezeld was van den afgevaardigde Robesco. Het schot trof Robesco, die licht gekwetst werd. De dader werd in hechtenis genomen. Door de menigte werd daarop voor het gebouw van binnenlandscbe zaken gema nifesteerd tegen den dader en ten gunste van Batiano. Vervolgens richtte zij zich naar de bureaux der dagbladen van de oppositiede „Epoca" en de „Indépendance Roumaine", richtte daar verwoestingen aanen mishan delde de redacteurs. Hunne dankbare kinderen. ^Waalwijk, 19 September 1886 Wegens ziekte geen receptie. iyj CrSEr- des avonds 6 ure, ter herberge van HERM. DAELMANS, te Vlijmen, Gezien de navolgende besluiten van den Ge meenteraad als a. van. 2 Juni jl., goedgekeurd bij besluit vau Gedeputeerde Staten vau den lOen dier maand, G. .No 73, tot het aangaan eener G e 1 d 1 e e.n i n g groot f 385.000.tegen eene rente van 4 ten [honderd in het jaar strekkende tot het aflossen van gemeente- schulden en bet uitvoeren van openbare werken b. van deozelfden datum waarbij is be paald dat aan houders van 41/i percents obligatiën (welke dit jaar zijn uitgeloot om met 1 Januari a. s. a pari te worden afge lost) het recht wordt toegekend om hunne obligatiën te converteeren in 4 percents nieuwe leeningaan den koers welken de raad zal vaststellen en c. van heden, waarbij de sub b. bedoelde koers is vastgesteld op 1023/4. Brengen ter openbare kennis dat de houders van 41/2 percents uitgelote obligatiën welke verlangen hunne obligatiën, met bijbetaling van 23/4 ten honderd, tegen obligatiën 4 percents groot f500.te ver wisselen daarvan schriftelijk en vrachtvrij moeten kennisgeven aan ons College vóór of op den 31 en October a. s.met vermelding van de dagteekening en de nummers der uitgelote obligatiën datwanneer het bedrag van de ter con versie aangeboden obligatiën grooter is dan f285,000.aan de inschrijvers pondsponds gewijze nieuwe 4 percents obligatiën zullen worden toegekend dat aan de inschrijvers vóór 15 November dezes jaars het bedrag der aangenomen inschrijvingen zal worden medegedeeld en dat bankiers, makelaars en commissonairs in effecten 1/4 percent genieten van het be drag der te verwisselen stukken, welke door hen bezorgd e.n door ons College aangenomen zullen worden. Tilburg, den 15, September 1886. Burgemeester en Wethouders voornoemd, JANSEN. Be Secretaris Q. BELJAARS. Heuvelstraat 1043, Tilburg. K^^SLIJPERIJ van messen, scharen en instrumenten.

Echo van het Zuiden | 1886 | | pagina 3